Projektowanie stron – praca czy sztuka?

Strona internetowa traktowana jest przez wiele osób w sposób dość banalny i lekceważący. I chociaż miliony internautów każdego dnia zaglądają do sieci, poszukując w niej rozrywki, pracy, porad, przepisów i dziesiątek innych informacji, niewiele osób docenia piękno niektórych witryn.

Dwa wymiary projektowania stron

Przeglądając zasoby sieci mogę z powodzeniem stwierdzić, że strony dzielą się na te tworzone po amatorsku oraz witryny profesjonalne. W zasadzie można je odróżnić po samym układzie grafiki, ich funkcjonalności czy zawartych treściach. Nie zawsze jednak typowy blog nastolatki jest też jej kreacją, bo na wielu popularnych portalach możesz dziś wynająć sobie miejsce i prowadzić stronę za drobna opłata, albo za darmo. Projektowanie stron internetowych wymaga jednak wiedzy i odpowiednich umiejętności i wcale nie wystarczy za pomoca HTML-u w notatniku napisać paru komend. Owszem takie strony surowe też możesz w sieci znaleźć, ale niewielu się już na nich zatrzymuje.

Strona w pełni profesjonalna

Zaprojektowanie dobrej strony to dziś trudne zadanie. Ilość witryn w sieci rośnie z dnia na dzień, podobnie, jak konkurencja. Wymyślenie czegoś odmiennego, nowego wymaga ogromnej kreatywności i pomysłu, który jeszcze się nie pojawił w tej czystej formie. Oczywiście możesz zaprotestować, że przy milionach witryn nie ma już szansy na stworzenie tej indywidualnej, ale rozpatrując sama paletę barw radząc tylko pojedynczymi kolorami masz już kilkadziesiąt milionów możliwości, a jeśli połączysz barwy po dwie lub przypiszesz liczbę do rachunku prawdopodobieństwa to rządząc jedynie kolorami ilość możliwości jest niemalże nieograniczona.

Praca czy sztuka?

Projektowanie stron uważane jest dziś za zawód, a na rynku funkcjonuje wiele różnych agencji, oferujących tego typu usługi, jednak nie bez powodu noszą one właśnie tę nazwę, nawiązując w ten sposób do kreatywności i pewnego rodzaju twórczości. Co z tego, że nie jest to malowanie obrazu na papierze czy płótnie. Projekty komputerowe rządzą się tymi samymi zasadami kompozycji kształtów i barw, równowagą, przemawianiem do odbiorcy.