Kampanie Google Ads, PPC, SEM

Google Ads – wcześniej Google AdWords – to narzędzie SEM PPC do tworzenia pojedynczych reklam i rozbudowanych kampanii reklamowych, dzięki którym dotrzesz do większej liczby osób i zyskasz nowych klientów. Kampanie Google Ads pojawiają się zarówno w wyszukiwarce Google, jak i sieci reklamowej: na stronach partnerskich, m.in. w Mapach Google, na YouTubie, w Gmailu.

Na czym polega reklama Google Ads?

Google Ads stanowi narzędzie SEM umożliwiające przedsiębiorcom, producentom, właścicielom sklepów e-commerce, a także blogerom czy influencerom natychmiastowe wyświetlanie reklam na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania – od momentu uruchomienia kampanii reklamowej. Jeśli są to reklamy tekstowe, wówczas promocja nosi nazwę: linki sponsorowane. W wyszukiwarce oznaczona zostaje słowem „reklama”, które pojawia się przy adresie URL strony.

Zgodnie z polityką najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej niemożliwe jest ukrycie, że dany wynik wyszukiwania stanowi reklamę.

Graficzne kampanie Google Ads dla sklepów internetowych

Ale linki sponsorowane – choć bardzo popularne i chętnie wybierane – to nie jedyna forma promowania się w wyszukiwarce! Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, możesz wyświetlać potencjalnym klientom reklamy swojej oferty w wynikach wyszukiwania w postaci zdjęć produktów i najważniejszych informacji o nich. Zawierają minimum tekstu: nazwę produktu, cenę, nazwę sklepu internetowego.

Ze względu na atrakcyjny format przykuwają uwagę internautów i są najbardziej widoczne spośród wszystkich form reklamy prezentowanych w wyszukiwarce Google. Tego typu kampania i reklama może zatem dać Ci najlepsze efekty, jeżeli sprzedajesz przedmioty.

JAK DZIAŁAJĄ KAMPANIE REKLAMOWE PPC (PAY PER CLICK)?

Reklamy Google Ads pojawiają się w wyszukiwarce tuż po włączeniu kampanii, co ma ogromne znaczenie podczas promowania ofert rabatowych, wyprzedażowych, sezonowych, limitowanych czy nowych. To odróżnia je od wyników widocznych w efekcie długotrwałego pozycjonowania strony. Kiedy nie ma się czasu na działania SEO, warto wybrać błyskawiczną formę marketingu.

Pieniądze za korzystanie z Ads najczęściej pobierane są w momencie kliknięcia w reklamę, dzięki czemu opłata zostaje naliczona dopiero za przejście na stronę, a nie za samo wyświetlenie się w wynikach wyszukiwania. Ten typ płatności nosi nazwę PPC – pay per click.

Ceny linków sponsorowanych nie są ustalone. Wypływa na nie m.in. dobór słów kluczowych. Dzieje się tak, ponieważ słowa kluczowe mają różną popularność (konkurencyjność). Im więcej firm chce się reklamować na dane słowo, tym więcej przyjdzie Ci zapłacić za to, by pojawić się na pierwszej stronie wyszukiwarki Google.

INNE FORMY ROZLICZENIA ADS

Poza wyżej opisanym systemem płatności wyróżnia się Ads w innych modelach. Głównie dotyczy to nie samej wyszukiwarki, lecz sieci reklamowej, czyli portali partnerskich. Wyróżniamy następujące formy rozliczenia:

CPM (cost per mille)

Rozliczanie się za tysiąc wyświetleń; stosowane jest np. w przypadku reklamy obecnej na stronach partnerskich Google; reklama może mieć postać w pełni tekstową bądź zostać przedstawiona graficznie: jako baner,

CPA (cost per action)

Rzadko stosowana forma rozliczenia; dochodzi tu do pobrania opłaty dopiero za wykonanie akcji na stronie, m.in. zakupu produktu, pozostawienia danych czy ściągnięcia e-booka,

CPV (cost per view)

Rozliczanie się za liczbę obejrzanych reklam; obowiązuje w serwisie YouTube. Reklamy pojawiają się przed oraz w trakcie odtwarzania nagrań opublikowanych przez youtuberów. Ma to miejsce wyłącznie w nagraniach monetyzowanych.

KAMPANIE GOOGLE ADS A GOOGLE ADWORDS

Jeżeli zgłębiasz tajniki promowania się w wyszukiwarce i sieci reklamowej na własną rękę, prawdopodobnie spotkałeś się z obiema nazwami i nie wiesz, czym się różnią. Odpowiedź jest łatwa i krótka: nie różnią się, ponieważ kampanie Google Ads i AdWords są dokładnie tym samym. Google zdecydował się na zmianę nazwy narzędzia z Google AdWords na Ads, a artykuły opublikowane w internecie przed laty po prostu nie zostały zaktualizowane.

KAMPANIA GOOGLE ADS JAKO ELEMENT STRATEGII SEM

SEM to skrót od Search Engine Marketing, czyli marketingu obejmującego działania w obrębie wyszukiwarki internetowej. Należą do nich SEO (pozycjonowanie on-site i link building) oraz reklamy PPC. Ponieważ Google – najpopularniejsza z wyszukiwarek – korzysta z sieci reklamowej Google Ads (dawniej: Google AdWords), to właśnie na niej należy skupić działania SEM PPC, by promować swoje produkty czy usługi użytkownikom.

Co istotne, kampanie Google Ads służą nie tylko do pozyskiwania nowych użytkowników. Dzięki nim możesz powracać z reklamą do osób, które już były na Twojej stronie lub w sklepie internetowym. Ten typ kampanii nosi nazwę: remarketing. Dzięki odpowiednio przygotowanym tekstom i/lub grafikom remarketing pozwala budować rozpoznawalność marki, wpływa na prestiż i generuje sprzedaż, np. poprzez powracanie z informacją o ofertach specjalnych, promocjach, wyprzedażach.

Prowadzenie remarketingowej kampanii reklamowej opłaca się jeszcze z jednego powodu. Otóż utworzone w jej ramach reklamy widoczne są w wyszukiwarce, u partnerów Google, w aplikacjach mobilnych oraz w witrynach wydawców, którzy zarabiają na wyświetlaniu reklam. Dynamicznie podążają za użytkownikiem, który wcześniej porzucił koszyk na Twojej stronie, przypominając mu o niedokończonym procesie zakupowym i nierzadko łamiąc jego silną wolę.

SEM PPC w Google i kampanie reklamowe u partnerów

Zbiór stron współpracujących z Google określa się mianem sieci reklamowej Google – od oryginalnej nazwy Google Display Network (GDN).

JAKIE SĄ ZALETY SEO PR?

Do marki Google oprócz wyszukiwarki należą m.in. portal i aplikacja YouTube. Aby wyświetlać reklamę na YouTubie, nie musisz otwierać kanału ani publikować swoich materiałów wideo. Twoje reklamy pojawią się w gotowych filmikach, których autorzy włączyli monetyzację.
Do dyspozycji masz różne formaty reklam – displayowe, nakładki, filmy wideo. Więcej o dostępnych formatach i typach reklam dowiesz się tutaj: Reklama YouTube. Zaletą tej formy reklamy jest przede wszystkim niski koszt emisji w porównaniu z reklamą telewizyjną, a także możliwość dotarcia do szerokiej grupy odbiorców.

MARKETING W GMAILU

Ponadto ciekawą formą reklamy i alternatywą bądź uzupełnieniem konwencjonalnego mailingu jest reklama w usłudze Gmail, czyli u kolejnego partnera Google.

SEM A SEO

Marketing w internecie obejmuje działalność na różnych polach. Promocja w obrębie wyszukiwarki Google to SEM. Z niego wydziela się dwa typy marketingu: SEO (pozycjonowanie on-site + link building) oraz PPC (kampanie reklamowe). Jedno nie może zastąpić drugiego, ale w większości przypadków świetnie się uzupełniają. Podczas gdy pozycjonowanie zapewnia widoczność na wybrane słowa kluczowe długofalowo, a strona pojawia się wśród organicznych wyników wyszukiwania, SEM PPC (kampanie Google Ads) zapewnia linki sponsorowane i grafiki widoczne natychmiast. Są wyświetlane dokładnie tak długo, jak długo opłacana jest promocja.

SKUTECZNY MARKETING DZIĘKI SEM = SEO + PPC

Doskonałym pomysłem na wykorzystanie sieci reklamowej w pełni jest pozycjonowanie się na co dzień i przeprowadzanie kampanii reklamowych SEM PPC w przypadku:

  • wprowadzania nowych produktów do sklepu bądź poszerzania oferty o nowe usługi,
  • urządzania sezonowych wyprzedaży czy promocji,
  • chęci dotarcia do nowych odbiorców,
  • podejmowania działań wizerunkowych i promujących markę,
  • chęci wypróbowania słów kluczowych, których nie obejmują działania SEO.

Błędem jest zastąpienie SEO płatnymi reklamami, ponieważ SEM PPC i kampanie Google Ads nigdy nie zadziałają tak dobrze, jak pozycjonowanie. Jednocześnie nie warto rezygnować z natychmiastowych reklam na rzecz SEO, które daje efekty dopiero po jakimś czasie. Połącz te dwie siły, by osiągać cele biznesowe skutecznie!

JAK WYGLĄDA REKLAMA GOOGLE ADS

Ponadto ten drugi rodzaj reklamy pojawia się w dwóch miejscach: na tradycyjnej liście z wynikami lub po prawej stronie, tam gdzie mieści się np. wizytówka Google.

Zdjęcia są korzystne zwłaszcza do prezentacji produktów ze sklepów internetowych. Przyciągają wzrok i zachęcają do kliknięcia. Z linków sponsorowanych w pełni tekstowych z kolei chętnie korzystają usługodawcy. Kampanie tekstowe sprawdzają się też do promowania artykułów i kluczowych podstron witryny (strony głównej, oferty itp.). Mogą służyć do szerzenia świadomości o marce, reklamowania wydarzeń, budowania wizerunku freelancerów.

KLUCZOWE DZIAŁANIA MARKETINGOWE ANALIZA I WSPARCIE NA ETAPIE ROZWOJU

Pytania i problemy marketingowe mogą Cię spotkać na każdym etapie prowadzenia biznesu. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś na doradztwo marketingowe zdecydował się dopiero w obliczu konieczności podjęcia kluczowych decyzji dla dalszego działania firmy. Jak pokazuje nasze doświadczenie, korzystanie ze wsparcia w marketingu sprawdza się idealne nawet po wielu latach od założenia firmy.

JAK STWORZYĆ SKUTECZNĄ REKLAMĘ W WYSZUKIWARCE?

Każdy rodzaj reklamy w wynikach wyszukiwania Google wygląda nieco inaczej, jednak mają one cechy wspólne.

ZAWARTOŚĆ REKLAMY PPC

Podczas tworzenia kampanii reklamowej masz wpływ na jej zawartość. Przyciągnij wzrok odbiorców wyjątkowymi zdjęciami lub hasłami, które budzą pozytywne skojarzenia. Jeśli chcesz, by zapamiętali nazwę Twojego sklepu bądź marki, wymyśl hasło zawierające tę nazwę. Z kolei w reklamie tekstowej postaraj się jak najlepiej opisać produkt czy usługę. Masz zaledwie kilka zdań, by przekonać potencjalnego klienta do kliknięcia linka!

UMIEJSCOWIENIE REKLAMY PPC

Sam określasz również umiejscowienie reklamy. Ma się pokazać na górze wyników wyszukiwania? A może po prawej stronie? Chcesz skorzystać z panelu Google Zakupy? Ponadto – w przeciwieństwie do działań SEO – masz wpływ na konkretną pozycję. Pamiętaj jednak, że jeżeli reklama ma się pojawić na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania, zapłacisz więcej niż za kolejne miejsca.

SŁOWA KLUCZOWE W REKLAMIE PPC

Przygotowując reklamę, każdorazowo należy dobrać słowa kluczowe. Które będą najlepsze? Sięgnij po te z długiego ogona, sprecyzowane. Zamiast „buty” – „buty damskie”, a nawet „buty damskie na lato”. W przypadku działalności lokalnej wybierz frazy związane z miejscowością, np. „fryzjer Kraków”, a nawet dzielnicą. Im precyzyjniej określisz obszar, na którym świadczysz usługi, tym bardziej ułatwisz dotarcie do siebie klientom, którym zależy na wygodzie i czasie.

Jeżeli działasz globalnie, również możesz wykorzystać siłę regionalnych słów kluczowych. Doskonałymi przykładami są warsztat samochodowy świadczący usługi w obrębie całego województwa czy piekarnia mająca filie na terenie kilku miast bądź województw. Obie działalności mają do dyspozycji nazwy województwa oraz poszczególnych miast.

TYCH FRAZ UNIKAJ!

Jakich słów używają klienci, by znaleźć moją ofertę? – to dobre pytanie na start. Jeżeli samodzielnie dobierasz frazy promocyjne, myśl o tym, co internauci wpisują w wyszukiwarkę, by znaleźć Twoje produkty bądź usługi. Raczej nie będą to określenia specjalistyczne, skomplikowane. Zamiast nich popularnością mogą cieszyć się określenia nieoficjalne, potoczne. Ponadto niekoniecznie będą długie i rozbudowane (np. „krem do cery tłustej i przetłuszczającej się”), ale też nie za bardzo ogólne (np. „krem”).

SKĄD BRAĆ FRAZY PRZYNOSZĄCE EFEKTY?

Jeżeli skorzystasz z naszej oferty prowadzenia kampanii, niczym nie musisz się martwić – ten krok wykonamy za Ciebie. Jeśli jednak na początek chcesz spróbować własnych sił w tworzeniu Ads, zwróć uwagę na Planer słów kluczowych. Jest to narzędzie udostępnione w ramach kampanii. Umożliwia tworzenie haseł dostosowanych do całych kampanii i pojedynczych reklam. Pokazuje ich popularność (miesięczną liczbę wyszukiwań). Dzięki Planerowi możesz też opracować optymalny budżet – narzędzie ukazuje prognozy kosztów kliknięć dla poszczególnych fraz.

USTALENIE TARGETU DLA DANEJ PROMOCJI

Wybierz odbiorców, do których mają dotrzeć reklamy Google Ads. Jeżeli działasz lokalnie, wypuść reklamę tylko w tym regionie. Z kolei w przypadku działalności globalnej i reklam o dużym zasięgu masz dwie możliwości:

  • umieść więcej linków sponsorowanych bądź grafik w regionach, w których mało osób zna Twoje produkty czy usługi i w których współczynnik konwersji jest najniższy – jeżeli chcesz zyskać nowych klientów,
  • promuj stronę, zwłaszcza produkty nowe i przecenione, w regionach cieszących się popularnością – jeśli liczysz na efekty w postaci pewnego zarobku.

By łatwo ustalić target dla prowadzonych kampanii i korzystać z niego w przyszłości, stwórz persony. Są to wzorce skupiające wszystkie bądź główne cechy danej grupy odbiorców.

ZALETY KAMPANII GOOGLE ADS

Zalet dobrze utworzonej kampanii reklamowej Google Ads jest wiele. Wśród nich warto wyróżnić:

  • docieranie do właściwych osób we właściwym czasie –klienci znajdują Twoją firmę w Google, gdy szukają tego, co oferujesz,
  • promowanie ofert nowych, sezonowych, przecenionych. Możesz też zrealizować inne cele biznesowe, np. szerzenie wiedzy o marce,
  • testowanie nowych słów kluczowych (pamiętaj jednak, że nie jest to pozycjonowanie!; SEM PPC wspiera SEO, ale nie może go zastąpić, ponieważ działają inaczej),
  • decydowanie o zasięgu reklamy (lokalnym lub globalnym) – reklamy trafiają do klientów w wybranych krajach, regionach i miastach, a nawet w określonej odległości od Twojej firmy lub sklepu,
  • pełna i łatwa mierzalność działań – korzystając z systemu PPC znanego jeszcze z AdWords, możesz weryfikować efekty promocji. Wiesz, ile osób widzi Twoje reklamy i jaki odsetek klika je, by odwiedzić Twoją witrynę lub do Ciebie zadzwonić,
  • atrakcyjny system opłat PPC (pay per click) – nie ma kliknięcia? Nie płacisz! Pieniądze pobierane są tylko wtedy, gdy ktoś kliknie reklamę i odwiedzi Twoją witrynę lub do Ciebie zadzwoni, czyli wtedy, gdy kampania Google Ads daje oczekiwane efekty,
  • dostosowywanie budżetu reklamowego do możliwości – zaczynasz od dowolnego budżetu. Wysokość inwestycji zależy wyłącznie od Ciebie, więc nie przekroczysz ustalonego budżetu reklamowego.

PAMIĘTAJ O MIERZENIU WYNIKÓW I KONWERSJI!

Mierz efekty na bieżąco, by w razie niskiej konwersji zmieniać parametry. Sprawdzaj panel wyników i konwersji w Google Ads, ale także korzystaj z narzędzia Google Analytics. Jeśli masz większy budżet, stwórz kilka wariantów reklam i zróżnicuj grupy docelowe. Prowadzonych kampanii może być wiele. To korzystne, zwłaszcza gdy prowadzisz sklep z szerokim asortymentem bądź świadczysz zróżnicowane usługi. Osoba poszukująca butów niekoniecznie będzie chciała kupić też spodnie, a ścięcie włosów nie zawsze wiąże się z koniecznością zmiany koloru.

ODDANIE KAMPANII REKLAMOWYCH W RĘCE SPECJALISTÓW

Oddaj prowadzenie kampanii promocyjnych SEM PPC w nasze ręce, by zrealizować cele biznesowe w założonym budżecie.

Szczycimy się wieloletnim doświadczeniem i mamy na koncie setki skutecznych kampanii dla różnych branż. Ponadto powierzone nam kampanie reklamowe prowadzone są przez Certyfikowanego Specjalistę Google Ads.

Współpracujemy z przedsiębiorcami o zróżnicowanych profilach: małymi lokalnymi firmami, producentami, dystrybutorami czy właścicielami sklepów e-commerce. Prowadzimy kampanie lokalne, regionalne i ogólnopolskie. Ofertę każdorazowo dostosowujemy do oczekiwań i budżetu klientów.

Wsparcie w promocji firmy

Jeżeli prowadzisz kampanie Google Ads samodzielnie, jesteś samoukiem i potrzebujesz poukładać swoją wiedzę, zgłoś się do nas. Prowadzimy indywidualne i grupowe szkolenia on-line i off-line.

A może masz dużo prowadzonych kampanii i potrzebujesz wsparcia w ich dopracowaniu? Pomożemy Ci w doborze słów kluczowych i ustaleniu grupy odbiorców, by każda reklama trafiała do odpowiednich użytkowników, a w efekcie prowadziła do satysfakcjonującej konwersji i osiągnięcia zysku.

ILE KOSZTUJE OBSŁUGA KAMPANII GOOGLE ADS?

Koszt obsługi kampanii Google Ads ustalany jest indywidualnie.

Cena zależy od celów marketingowych, budżetu, długości współpracy oraz czasu potrzebnego do przygotowania i optymalizacji kampanii, dlatego nie dysponujemy stałym cennikiem.

Jesteśmy Partnerem Google, dzięki czemu każdy Klient
otrzymuje od nas kupon 375 PLN na start!

ILE KOSZTUJĄ REKLAMY SEM PPC?

Marketing PPC nie przewiduje minimalnego ani maksymalnego budżetu na reklamy, przy czym oczywiście za 0 zł nie rozpocznie się kampanii w Google. Nie można też ogólnie wyrokować, jaka kwota pozwoli uzyskać zamierzone efekty. Preferujemy dostosowywanie oferty do klienta: wielkości firmy, oczekiwań, celów biznesowych itd. Do ostatecznego kosztu kampanii dochodzi cena obsługi.

DLA KOGO JEST REKLAMA W GOOGLE?

Samodzielne prowadzenie kampanii reklamowej w Google czy oddanie jej w nasze ręce to świetny sposób na promocję dla osób, które mają stronę bądź aplikację internetową i chcą m.in.:

  • rozszerzyć grupę odbiorców i pozyskać świeżych klientów,
  • zwiększyć ruch na stronie internetowej,
  • zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym,
  • budować markę osobistą w sieci,
  • zwiększyć rozpoznawalność marki i lojalność klientów.

Nie trzeba prowadzić dużej, ani nawet średniej firmy. Kupowanie linków sponsorowanych w wyszukiwarce jest korzystne nawet dla małych biznesów, a to ze względu na maksymalny stopień dopasowania do zróżnicowanych branż i możliwość określania budżetu z góry.

Nie wiesz od czego zacząć? Skontaktuj się z nami. Rozważymy podjęcie działań na różnych płaszczyznach, nie tylko SEM PPC, a nawet nie tylko SEM. Być może interesuje Cię docieranie do użytkowników mediów społecznościowych: Facebooka, Instagrama, innych? Na każdym portalu reklamy trafiają do innych internautów, co daje lepszą widoczność oferty.

Kompleksowe kampanie SEM PPC w FunkyMedia

Zbudujemy wspólną strategię marketingową, zainstalujemy odpowiednie kody śledzące, aby badać skuteczność naszych działań, uruchomimy kampanię i będziemy na bieżąco ją optymalizować, aby uzyskać jak największy zwrot z inwestycji ROI i ROAS.

Co istotne, każdy klient korzystający z prowadzenia promocji Ads w naszej firmie dostaje swojego opiekuna. Taki opiekun zapoznaje się ze specyfiką promowanej oferty, dzięki czemu może lepiej przygotować reklamy w ramach prowadzonych kampanii oraz na bieżąco je modyfikować.

Kolejno podejmowane przez nas działania to:

  • analiza potrzeb i celów biznesowych,
  • opracowanie strategii kampanii PPC,
  • uruchomienie reklam,
  • śledzenie wyników i optymalizacja parametrów na bieżąco,
  • raportowanie efektów prowadzonych kampanii.

Sprawdź, jak to działa. Osiągnij najlepsze korzyści, oddając kampanie reklamowe w ręce specjalistów. Połącz Ads i SEO, by docierać do klientów wielokanałowo. To się opłaca!