Czym jest pozycjonowanie stron? Poradnik dla początkujących

Pozycjonowanie strony – spotykane również pod nazwą Web Positioning, a w popularnym obiegu znane jako SEO – to zbiór czynności poprawiających widoczność strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania. Pionowa widoczność strony osiągana jest poprzez wzmacnianie pozycji witryny na wybrane słowa kluczowe, czyli wzrost z dalszego miejsca w indeksie na bliższe.

Co to jest pozycjonowanie strony internetowej?

Pozycjonowanie strony – spotykane również pod nazwą Web Positioning, a w popularnym obiegu znane jako SEO – to zbiór czynności poprawiających widoczność strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania. Pionowa widoczność strony osiągana jest poprzez wzmacnianie pozycji witryny na wybrane słowa kluczowe, czyli wzrost z dalszego miejsca w indeksie na bliższe. Dobry przykład stanowi przemieszczenie strony internetowej z pięćdziesiątego miejsca w naturalnych wynikach wyszukiwania do top 10. Z kolei dzięki poziomemu pozycjonowaniu stron WWW witryna rozszerza widoczność, czyli pojawia się w indeksie na coraz więcej nowych fraz kluczowych, m.in. frazy z długiego ogona (long tail).

Pozycjonowanie stron internetowych można także nazwać strategią marketingową mającą na celu pozyskanie nowych klientów – odbiorców potencjalnie zainteresowanych treściami dostępnymi na stronie, w tym produktami sprzedawanymi w sklepie internetowym bądź też usługami opisanymi w witrynie z możliwością zarezerwowania. Co istotne, skuteczne pozycjonowanie strony internetowej przekłada się nie tylko na doskonałą widoczność witryny, ale także na zwiększenie ruchu – wejść z organicznych wyników wyszukiwania.

Jak działa pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie strony internetowej ma na celu sprawienie, że Twoja witryna będzie widoczna na najważniejsze, strategiczne, przekładające się na konwersję słowa kluczowe na wysokich pozycjach w organicznych wynikach wyszukiwania – w top 10 Google. Tylko dlaczego w ogóle jest to ważne?

Wszystko dlatego, że użytkownicy – Twoi potencjalni klienci – wpisują w wyszukiwarkę słowo kluczowe, które ich interesuje. Następnie algorytm wyszukiwarki Google analizuje strony internetowe zgromadzone w indeksie i przedstawia użytkownikowi te witryny, które w najwyższym stopniu odpowiadają zapytaniu.

Tu pojawiają się kolejne pytania. W jaki sposób działa taki algorytm? Na jakiej podstawie wybiera strony internetowe, które uzna za właściwe do pokazania użytkownikowi? I jaka w tym wszystkim funkcja pozycjonowania stron?

  • Na pierwsze pytanie nie da się odpowiedzieć w pełni. Tylko właściciele wyszukiwarki Google wiedzą, w jaki sposób działa algorytm. Natomiast specjaliści z branży SEO obserwują zachowania algorytmu w praktyce i wyciągają wnioski, dlatego mogą dostosować działania pozycjonerskie do aktualnych wytycznych (tu warto zaznaczyć, że algorytmy Google stale ulegają aktualizacjom, choć obecnie znacznie mniejszym niż ponad dziesięć lat temu).
  • Dzięki śledzeniu informacji udostępnianych przez Google i wieloletniej praktyce specjaliści SEO wiedzą, że algorytmy Google wybierają strony internetowe na podstawie czynników takich jak teksty dopasowane do kontekstu wyszukiwanego słowa kluczowego (zgodność tematyczna), bezpieczeństwo użytkownika na stronie (m.in. certyfikat SSL), szybkość ładowania strony internetowej, optymalizacja strony internetowej pod kątem SEO (sformatowane treści, poprawny kod HTML), ocena użytkowników (pozostawanie na stronie bądź cofanie się do wyników wyszukiwania – świadectwo satysfakcji z otrzymanego wyniku lub jej braku).
  • Funkcją pozycjonowania strony internetowej jest poprawienie jej jakości w ocenie żywych użytkowników oraz robotów wysyłanych przez algorytmy Google (każdy algorytm bada nieco inne aspekty, np. Panda odpowiada za jakość tekstu, a Pingwin za jakość linków wychodzących i przychodzących).

Jakie znaczenie ma widoczność strony? Czemu służy zwiększenie widoczności?

Może Ci się wydawać, że obecność na drugiej lub kolejnych stronach wyników wyszukiwania stanowi niezłe osiągnięcie, zwłaszcza że stron internetowych jest… 1,9 miliarda (stan na 2022 rok). Mało tego, owa liczba jest tak ogromna, że nie wszystkie istniejące witryny zostały zaindeksowane. Skoro więc Tobie udało się dotrzeć na dziesiątą, piątą czy drugą stronę w indeksie Google, może to sukces?

Niestety sama obecność w wynikach wyszukiwania Google nie stanowi jeszcze sukcesu, który warto świętować. Jak wynika ze statystyk, największą liczbę wejść z organicznych wyników wyszukiwania mają witryny trafiające do top 10, przy czym pierwszy wynik interesuje 50% użytkowników, każdy kolejny coraz mniej, a dziesiąty już tylko 11%. Na dalsze strony zaglądają nieliczni. Aby więc docierać do potencjalnych klientów, musisz być na czele indeksu.

Ale zawędrowanie na szczyt indeksu Google to jeszcze nie wszystko. Rzeczywiste docieranie do potencjalnych klientów zapewnia wyłącznie pozycjonowanie strony na właściwe słowa kluczowe – wyszukiwane, dostatecznie popularne, rokujące dla konwersji. Nawet jeśli zajmiesz pierwszą pozycję na frazę kluczową, która liczy co najwyżej 10 wyszukiwań miesięcznie, niewiele Ci to da, zwłaszcza jeśli jest to fraza poradnikowa, a nie sprzedażowa. Problemem może być także niewłaściwe dopasowanie słów do podstrony, przez co użytkownik zawiedziony treścią cofnie się do wyników wyszukiwania, by znaleźć lepszą stronę. Z tych i innych powodów pozycjonowanie strony internetowej musi poprzedzić dobranie do niej słów kluczowych i stworzenie efektywnej strategii pozycjonowania.

Popularne efekty zaniedbania pozycjonowania stron WWW

  1. Brak widoczności w wynikach wyszukiwania.
  2. Widoczność na nieefektywne słowa kluczowe.
  3. Skromny lub żaden ruch na stronie z organicznych wyników wyszukiwania.
  4. Bazowanie na obecnych klientach bez pozyskiwania nowych klientów.
  5. Konieczność wykupywania reklam w Google lub social media.
  6. Dawanie przewagi konkurentom i utrata klientów na rzecz rywali.
  7. Brak rozwoju firmy z uwagi na małe zyski.
  8. Narażanie się na karę algorytmiczną Google ze względu na nieznajomość zasad etycznej i efektywnej obecności w wyszukiwarce.
  9. Anachroniczne rozwiązania techniczne na stronie.
  10. Duże koszty optymalizacji i pozycjonowania w przyszłości wynikające z ogromu pracy do wykonania.

Największe zalety pozycjonowania stron WWW

W świetle powyższych wad zaniechania pozycjonowania łatwo można wyobrazić sobie korzyści płynące z pozycjonowania. Należą do nich:

  • wzrost widoczności na strategiczne słowa kluczowe (sprzedażowe, wizerunkowe, inne),
  • zwiększenie ruchu na stronie z naturalnych wyników wyszukiwarki,
  • dobre zarobki przy niskim koszcie marketingowym,
  • stosunkowo trwałe rezultaty – w porównaniu do kampanii reklamowych Google/Facebook Ads,
  • prestiż,
  • autorytet w branży,
  • rozpoznawalność,
  • znajomość grupy docelowej,
  • rozwój firmy.

Zarobione pieniądze można przeznaczyć na rozwój biznesu lub zwiększenie oferty sprzedażowej. Pokonana w bitwie pozycjonerskiej konkurencja „oddaje” Ci klientów. A na wszystko to masz jasne dowody, o ile tylko proces pozycjonowania jest na bieżąco monitorowany i analizowany.

Dlaczego pozycjonowanie stron WWW to „strategia pozycjonowania stron WWW”?

Nawet jeśli budowanie widoczności strony internetowej w naturalnych wynikach wyszukiwania nazywa się pozycjonowaniem, najczęściej ma się na myśli strategię pozycjonowania. Słowo „pozycjonowanie” oznacza szeroki zakres działań SEO – wszystkie, jakie są dostępne. Tymczasem w procesie pozycjonowania konkretnej strony internetowej niekoniecznie wykorzystuje się wszystkie działania. Przykładowo jeśli w witrynie występują dobrej jakości teksty wyposażone w słowa kluczowe, nie trzeba ich poprawiać. Zamiast tego można przejść do długoterminowego content marketingu i publikować wartościowe treści na blogu firmowym.

Podobnie jeśli strona WWW działa sprawnie i szybko się wczytuje, nie trzeba poświęcać czasu na szybkość ładowania strony. Lepiej zająć się innymi zadaniami z zakresu technicznej optymalizacji SEO, np. ustawieniem przekierowań, ustanowieniem adresów kanonicznych, wyłączeniem z indeksacji podstron, które nie powinny znaleźć się w wynikach wyszukiwania: regulaminu, polityki prywatności.

Wszystko powyższe sprawia, że każda strona wymaga indywidualnego podejścia i dedykowanej strategii pozycjonowania.

Czy pozycjonowanie strony internetowej i SEO są tym samym?

Napisaliśmy, że pozycjonowanie strony WWW w popularnym obiegu określa się mianem SEO. Co to znaczy? Czy w rzeczywistości SEO i pozycjonowanie nie są tym samym? Jeżeli dopiero zacząłeś interesować się tematyką pozycjonowania stron WWW i w czytanych artykułach trafiasz na oba słowa, nie przejmuj się – dla uproszenia można stosować je zamiennie i często się to robi. Usługa pozycjonowania i usługa SEO stanowią tę samą usługę. Konkretne działania wchodzące w jej skład zależą bardziej od danej agencji niż od nazwy SEO/pozycjonowanie.

Co to jest SEO?

Jeżeli jednak cenisz precyzję lub chciałbyś wiedzieć, jaka jest różnica między pozycjonowaniem stron internetowych a SEO, oto odpowiedź. Pozycjonowanie jest pojęciem szerokim, obejmującym znacznie większy zakres prac niż SEO. Mało tego, strategia pozycjonowania stron WWW obejmuje SEO jako jeden z elementów. SEO, czyli Search Engine Optimization, to dosłownie optymalizacja strony pod wyszukiwarkę internetową. Chodzi tu o wszelkie działania optymalizacyjne prowadzone na stronie: poprawę kodu HTML, poprawę jakości tekstów, rozbudowę tekstów (w tym pisanie nowych treści), przyspieszenie ładowania strony, stworzenie mobilnej wersji strony internetowej (przy czym obecnie stawia się na responsywną wersję strony WWW).

Drugim elementem pozycjonowania strony jest link building, czyli pozyskiwanie linków zewnętrznych, budowa korzystnego, naturalnego, dobrze ocenianego przez wyszukiwarkę Google profilu linków.

Czym są SEO on-site i SEO off-site?

Niekiedy zamiast podziału pozycjonowania stron na SEO i link building stosuje się rozróżnienie na SEO on-site (odpowiadające SEO w poprzednim podziale) i SEO off-site (odpowiadające link buildingowi w poprzednim podziale). W tym przypadku między pozycjonowaniem a SEO stawia się znak równości.

SEO on-site obejmuje przyspieszenie ładowania strony, poprawę kodu HTML, zadbanie o jakość treści tekstowych i wizualnych itd. Z kolei SEO off-site to działania poza stroną, czyli pozyskiwanie linków przychodzących, rozbudowywanie profilu linków zewnętrznych.

Jak zatem widzisz, pojęcie SEO ma dwa rozumienia: wąskie (w którym stanowi element pozycjonowania, dosłownie search engine optimization) i szerokie (w którym jest synonimem pozycjonowania). W wąskim ujęciu SEO obejmuje wyłącznie dwa działania: optymalizację kodu strony i optymalizację tekstu na stronie. Z kolei w szerokim rozumieniu – jako pozycjonowanie – zawiera optymalizację strony (kodu i tekstu), content marketing, link building i analitykę internetową.

Co to jest SXO?

Podczas gdy akronim SEO bierze się od nazwy Search Engine Optimization, podobnie brzmiące SXO rozwija się do Search Experience Optimization. Drugi termin jest młodszy i oznacza optymalizację doświadczeń użytkownika strony. W praktyce jest to dostosowywanie witryny do preferencji odbiorcy, ułatwianie mu obsługi. Atrakcyjna wizualnie i technicznie, intuicyjnie obsługiwana strona zachęca do realizowania zaplanowanej przez właściciela konwersji, np. kupowania produktów w sklepie internetowym.

SXO jest połączeniem starego modelu SEO i UX, czyli User Experience. Wraz z odkryciem wagi SXO w pozycjonowaniu stron WWW nastąpił nowy etap, na którym liczy się już nie tylko optymalizacja techniczna zgodna z zasadami SEO Google, czyli wykonywanie czynności premiowanych przez roboty, ale także optymalizacja uwzględniająca potrzeby żywych odbiorców i ich doświadczenia podczas przebywania w witrynie.

W profesjonalnych firmach pozycjonerskich SEO i SXO stanowią synonimy. Doświadczeni pozycjonerzy wiedzą, że w obecnych realiach nie ma pozycjonowania bez uwzględnienia czynników UX. Można więc powiedzieć, że nowoczesne SEO to zawsze SXO.

Potrzeby potencjalnych klientów i obecnych użytkowników witryny bada się już na etapie audytu SEO/SXO strony. W rezultacie strategia pozycjonowania przygotowywana jest tak, by uwzględniać potrzeby i preferencje żywych użytkowników.

Czym jest UX?

UX, a więc User Experience, stanowi nieodłączny element pozycjonowania. To dosłownie doświadczenie użytkownika na stronie, zadowolenie z korzystania z witryny. Podlega nieustannej analizie i wyciąganiu wniosków – od audytu aż po usunięcie strony. Czasem wymienia się go jako samodzielny element pozycjonowania, czasem zaś występuje w połączeniu z SEO, tworząc nową jakość: SXO. Wagę UX dla pozycjonowania podkreśla fakt, iż doświadczenie użytkownika stało się jednym z czynników rankingowych Google.

UX występuje także poza pozycjonowaniem stron. Analiza tego czynnika – a raczej serii czynników wykazywanych m.in. za pomocą współczynnika odrzuceń czy współczynnika konwersji – powinna zostać przeprowadzona już w ramach projektowania strony: szablonu wersji desktopowej, szablonu wersji mobilnej (lub lepiej: wersji responsywnej dostosowanej do urządzeń mobilnych), nawigacji, ścieżki zakupowej. Witryna przygotowana graficznie i technicznie z uwzględnieniem potrzeb, przyzwyczajeń i preferencji potencjalnych klientów w większym stopniu przekłada się na konwersję.

UX design, czyli projektowanie strony pod kątem pozytywnego doświadczenia użytkownika, obejmuje przygotowanie intuicyjnych zakładek, przycisków czy menu, czytelnych treści tekstowych i graficznych, atrakcyjnego i funkcjonalnego wyglądu: układu, kolorystyki, użytecznej architektury informacji, funkcjonalnych rozwiązań technicznych, elementów interakcji z odbiorcami.

Co to jest SEO PR?

SEO PR to działanie mające na celu budowanie, szerzenie, promowanie i pozycjonowanie wizerunku w internecie. Kreowanie wizerunku w sieci uwzględnia wykorzystywanie wielu zróżnicowanych kanałów docierania do odbiorców – grupy docelowej, potencjalnych klientów. Przykładowym działaniem jest publikowanie na różnych portalach opinii o firmie lub marce. Opinie te są zoptymalizowane pod kątem SEO i mają cenne linki zwrotne, dzięki czemu zajmują wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google.

Celem SEO PR jest kontrola nad wizerunkiem Twojej firmy lub marki w internecie. Dzięki pozycjonowaniu wizerunku użytkownicy wyszukiwarki znajdują teksty opisujące Twoją działalność pozytywnie, rzetelnie, merytorycznie. Kiedy wpisują w wyszukiwarkę frazy takie jak nazwa Twojej firmy, nazwa + opinie lub nazwa + recenzje, otrzymują propozycje linków z tekstami działającymi na Twoją korzyść, a nie np. wpisy z forum, na którym oczerniła Cię nieuczciwa konkurencja albo wypowiadają się wyłącznie niezadowoleni klienci (tu warto zaznaczyć, że niezadowoleni klienci publikują opinie chętniej i częściej niż zadowoleni).

Strategia SEO PR składa się z działań on-site, ale przede wszystkim z działań off-site. Uwzględnia m.in. publikowanie artykułów eksperckich w serwisach branżowych, kierowanie dyskusją na forach i w social media, utrzymywanie relacji z blogerami, monitorowanie wypowiedzi o marce publikowanych w internecie. Element PR odpowiada za budowanie dobrego, korzystnego wizerunku firmy w sieci, a element SEO za poprawę widoczności tego wizerunku w wyszukiwarkach internetowych.

Dlaczego warto? Pozytywne opinie o firmie zwiększają zaufanie potencjalnych klientów do Twojej marki, w efekcie zwiększając sprzedaż.

SEO PR: pozycjonowanie marki vs. pozycjonowanie strony

SEO PR zakłada w głównej mierze działania wizerunkowe i pozycjonerskie poza stroną, jednak można je prowadzić także w witrynie firmy. Poniżej przykładowe działania.

Pozycjonowanie marki off-site

  • pisanie i optymalizacja SEO artykułów eksperckich w wysokiej jakości serwisach branżowych,
  • pisanie i optymalizacja SEO artykułów wizerunkowych na różnych portalach (np. lokalnych, gdy w grę wchodzi pozycjonowanie lokalne),
  • udzielanie się na forach i w social media w wątkach powiązanych tematycznie z branżą firmy,
  • udzielanie się na forach i w social media w wątkach dotyczących bezpośrednio Twojej firmy lub marki,
  • współpraca z blogerami branżowymi lub udzielanie się na blogach tematycznych,
  • stworzenie i prowadzenie stron lub blogów satelitarnych,
  • monitorowanie wypowiedzi o Twojej firmie lub marce w internecie,
  • depozycjonowanie negatywnych opinii poprzez pozycjonowanie pozytywnych,
  • utrzymywanie pozytywnego obrazu firmy lub marki w celu zachęcania klientów do naturalnego publikowania w sieci ich pozytywnych opinii.

Pozycjonowanie marki on-site

  • stworzenie i optymalizacja SEO zakładki „o nas” lub podobnej,
  • stworzenie i optymalizacja SEO zakładki z historią, wartościami i celami firmy,
  • stworzenie i moderacja sekcji komentarzy i opinii na stronie,
  • założenie i prowadzenie bloga firmowego w domenie – publikacja artykułów eksperckich oraz wizerunkowych,
  • w przypadku dużego portalu możliwe jest założenie i moderacja forum w domenie,
  • zdobywanie linków przychodzących do podstron z tekstami wizerunkowymi (działanie na pograniczu on-site i off-site).

Pozycjonowanie na frazy kluczowe

Pozycjonowanie strony nie może odbywać się w oderwaniu od fraz kluczowych. Widoczność podstron w wynikach wyszukiwania zawsze buduje się na konkretne słowa kluczowe, a nie „tak po prostu”. Nawet doskonale zoptymalizowana technicznie witryna, na której pojawiają się interesujące teksty, nie zdobędzie wysokich miejsc w indeksie, jeżeli nie zostaną na niej poruszone tematy poszukiwane przez użytkowników Google.

Dobrym przykładem jest blog z opowiadaniami o fikcyjnym świecie noszącym egzotycznie brzmiącą nazwę. Opowiadania te mogą być perfekcyjne językowo, a fabuła może wciągać, niestety bez celowego pozycjonowania na frazy typu „opowiadanie fantastyczne” czy „opowiadanie fantasy” autor nie doczeka się publiki z organicznych wyników wyszukiwania. Jego blog zapewne pojawi się w indeksie, ponieważ roboty wychwytują różne wyrazy znajdujące się w witrynie, jednak będzie to widoczność nieefektywna: przypadkowe słowa kluczowe (np. „władanie mieczem”), frazy mające 0 wyświetleń (np. fikcyjna nazwa świata) i odległe pozycje, do których nikt nie dociera (np. 50 strona wyników wyszukiwarki).

Czy pozycjonowanie stron WWW to obowiązek?

Tworzenie strategii pozycjonowania stron i podążanie za nią nie jest obowiązkiem właściciela witryny, tak samo jako obowiązkiem nie jest obecność strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google. A jednak odpowiedzialny i rozważny właściciel serwisu – np. sklepu internetowego – rozumie, że jeśli w XXI wieku nie jest dostępny dla potencjalnych klientów w internecie bądź też ma stronę, ale z uwagi na odległe pozycje w indeksie nie da się jej znaleźć, przegrywa z liczną i lepiej wypromowaną konkurencją.

Można zatem przewrotnie stwierdzić, że choć w teorii pozycjonowanie stron internetowych nie stanowi obowiązku, w praktyce – jak najbardziej. Skuteczna strategia pozycjonowania pozwala trzymać rękę na pulsie i rozwijać stronę, jednocześnie monitorując rywali i upewniając się, że zawsze pozostają o krok w tyle.

Czy pozycjonowanie daje stałe efekty (stałe pozycje)?

W dyskusji o pozycjonowaniu stron WWW nie ma miejsca na twierdzenia o stałości, niezmienności, stabilności ani trwałości. Dotyczy to zarówno efektów pozycjonowania, czyli osiągniętych pozycji w wynikach wyszukiwania, jak i wytycznych Google. Pozycjonowanie to proces skomplikowany, złożony i długofalowy. Dzisiejsze zalecenia co do działań za kilka lat, a nawet miesięcy mogą być nieaktualne – wszystko zależy od aktualizacji algorytmów. Algorytmy mogą zacząć premiować działania, których obecnie nie podejmujesz, albo też karać takie, które podejmujesz, bo teraz nie są zabronione. To sprawi, że po aktualizacji zaczniesz zauważać spadki pozycji.

Wypracowanie stałych efektów uniemożliwiają także inne czynniki takie jak działania konkurentów, które powodują wzrost w indeksie ich stron i co za tym idzie spadek Twojej. Winny braku stałości może być czynnik ludzki: błąd Twój lub Twoich pracowników podczas dodawania tekstu na stronie, wprowadzania zmian w kodzie strony. Winne mogą być także aktualizacje szablonów i wtyczek, które mają luki bądź nie współgrają z obecnym kodem strony i generują błędy.

Czy to wszystko znaczy, że pozycjonowanie nie ma sensu? Wręcz przeciwnie – to właśnie regularnie i często, najlepiej stale podejmowane działania pozycjonerskie pozwolą Ci się utrzymać możliwie najbliżej preferowanych pozycji w top 10. W przypadku spadków specjaliści analizują sytuację i gaszą pożar.

Jak sprawdzić, czy pozycjonowanie strony WWW jest potrzebne?

Jak wyjaśniliśmy w poprzednich punktach, pozycjonowanie stron internetowych to obowiązkowy repertuar działań dla każdego posiadacza strony WWW, który chce się cieszyć dobrą widocznością w wyszukiwarce Google i odnotowywać liczne wejścia na stronę z organicznych wyników. Co istotne, nie ma znaczenia, na jakich pozycjach Twoja witryna znajduje się obecnie. Nawet jeśli masz dobrą widoczność, możesz ją stracić w efekcie prężnych działań SEO konkurencji, aktualizacji algorytmu lub ataku hakerów. Warto wiedzieć, że stałe pozycjonowanie strony pozwala nie tylko zdobyć, ale także utrzymać wysokie pozycje w indeksie Google – długofalowo.

Dla kogo pozycjonowanie strony nie jest opcjonalne? Chociażby dla posiadaczy portali, które odnotowują wejścia ze źródeł innych niż organiczne wyniki wyszukiwania, np. z social media lub bezpośrednio ze strony głównej wpisywanej w oknie przeglądarki internetowej. Pozycjonowanie stron nie jest także najlepszym wyborem w przypadku witryn oferujących produkty i usługi zupełnie nowe na rynku, których nikt jeszcze nie wyszukuje – tutaj sprawdzą się np. reklamy w social media budujące świadomość produktu/usługi oraz artykuły sponsorowane na popularnych portalach. Ponadto samo pozycjonowanie jest niewystarczające dla stron stworzonych w nowych domenach.

Warto jednak zauważyć, że w powyższych przypadkach pozycjonowanie może stanowić korzystny dodatek. W pierwszym przypadku dużą liczbę wejść z social media da się jeszcze bardziej zwiększyć dzięki dobrej widoczności w Google. W drugim obecność na wysokich pozycjach w Google przyda się, kiedy już w społeczeństwie powstanie świadomość istnienia nowego produktu czy usługi. W trzecim zaś po upłynięciu „okresu testowego” nowej domeny strona zajmie lepsze pozycje, niż gdyby startowała od zera.

Pozycjonowanie stron a sprawdzanie pozycji w wynikach wyszukiwania

Błędem jest uzależnianie decyzji o pozycjonowaniu stron WWW od aktualnie zajmowanych pozycji w indeksie. Po pierwsze dlatego, że pozycje te mogą ulec zmianie na gorsze w wyniku wielu różnych sytuacji, z których kilka wymieniliśmy powyżej. Po drugie dlatego, że pozycje, które widzisz, gdy wyszukujesz swoją stronę internetową w Google, wcale nie są stałe i takie same dla wszystkich użytkowników. Należy wiedzieć, że na listę wyników wyszukiwania otrzymywanych przez użytkownika wpływ mają m.in. urządzenie, na którym przegląda internet (desktopowe czy mobilne), fakt zalogowania w Google, historia wyszukiwania, lokalizacja, filtry (np. rodzicielski). Aby otrzymać możliwie najbardziej obiektywne, wiarygodne wyniki, możesz:

  • wylogować się z Google i wyłączyć geolokalizację, a najlepiej włączyć przeglądarkę w trybie incognito,
  • skorzystać z Google Search Console, w którym znajdziesz średnie pozycje strony internetowej na wybrane słowa kluczowe,
  • użyć monitorów pozycji fraz kluczowych dostępnych w internecie za opłatą lub – z ograniczeniami – za darmo. Do najpopularniejszych serwisów należą Semstorm, Senuto.

Brak strony lub podstrony w wynikach wyszukiwania

A co w sytuacji, w której strona nie pojawia się w wynikach wyszukiwania Google wcale? Przyczyn może być kilka. Jeśli jest nowa, istnieje szansa, że nie została jeszcze zaindeksowana. Jeżeli jednak jesteś pewny, że wcześniej widniała w indeksie, powodem może być kara algorytmiczna lub ręczna za niezgodne z zasadami działania on-site lub off-site.

Znacznie więcej powodów braku obecności w wynikach wyszukiwania dotyczy pojedynczych podstron. Tu problemem mogą być kanibalizacja, nieumyślne wyłączenie z indeksacji czy nawet długotrwałe problemy z serwerem, przez które roboty Google uznały, że podstrona przestała istnieć. Jeśli ta kwestia Cię dotyczy, niczym się nie martw – specjaliści SEO znajdą przyczynę i rozprawią się z nią w procesie pozycjonowania.

Od czego zależy pozycja strony w wyszukiwarce Google?

Pozycja w organicznych wynikach wyszukiwania zależy od szeregu czynników, które wchodzą w skład kompleksowej strategii pozycjonowania stron. Należy tu wymienić przede wszystkim:

  • właściwy dobór fraz kluczowych – muszą to być słowa kluczowe wyszukiwane przez potencjalnych klientów odpowiednio dużo razy, a jednocześnie możliwe do wypracowania (nazbyt ogólne i wyszukiwane kilkaset tysięcy razy miesięcznie słowa kluczowe są nieosiągalne dla małego sklepu internetowego),
  • częstotliwość używania słów kluczowych na stronie – a nawet na konkretnej podstronie, jako że na każde słowo kluczowe wpisywane w wyszukiwarkę przez potencjalnych klientów powinna odpowiadać tylko jedna podstrona Twojej witryny,
  • jakość strony internetowej w oczach użytkowników – liczba wejść na stronę, czas spędzany na stronie, wyjścia ze strony, współczynnik odrzuceń i inne dane,
  • jakość strony internetowej w ocenie robotów Google – optymalizacja strony, formatowanie tekstów, szybkość ładowania strony, istnienie wersji responsywnej/mobilnej, profil linków.

Pozycjonowanie strony WWW w wyszukiwarce Google vs. pozycjonowanie w innych wyszukiwarkach internetowych

Dlaczego kiedy mówi się o pozycjonowaniu stron WWW, ma się na myśli głównie pozycjonowanie w wyszukiwarce Google, nie zaś w innych wyszukiwarkach internetowych: Bing, Yahoo, Baidu, Yandex itd.? Odpowiedź jest prosta: chodzi o popularność. Jak wynika z danych przedstawionych na stronie StatCounter.com, w pierwszym kwartale 2022 roku wyszukiwarkę Google wybierało przeszło 96% polskich internautów korzystających z sieci na desktopie i urządzeniach mobilnych. Liczba ta, choć można odnotować drobne wahania, nie zmienia się od lat – Google zawsze zyskuje miażdżącą przewagę, i to nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie (za wyjątkiem Chin, w których wygrywa Baidu, natomiast w Rosji Yandex wyprzedza Google o ok. 1%). Dlatego to właśnie na tej wyszukiwarce skupiają się specjaliści SEO.

W związku z powyższym pozycjonowanie stron WWW prowadzi się w oparciu o wytyczne wyszukiwarki Google. Są one ogólnodostępne w usłudze Centrum wyszukiwarki Google (dawniej widniejącej pod nazwą Narzędzia dla webmasterów). Także algorytmy Google interesują specjalistów SEO o wiele bardziej niż algorytmy pozostałych wyszukiwarek internetowych. Można jednak przyjąć, iż działając na korzyść strony internetowej w wyszukiwarce Google, przy okazji poprawia się jej widoczność w pozostałych wyszukiwarkach.

Pozycjonowanie w Google ze wsparciem agencji SEO

Cały powyższy punkt stanowi argument za tym, by pozycjonowanie stron WWW powierzyć ekspertom z zakresu pozycjonowania. Są na bieżąco z wytycznymi Google, śledzą zmiany w algorytmach i dopasowują działania SEO do aktualnych wymogów. Wdrażając odpowiednie kroki, mogą we właściwym czasie zaradzić spadkom, odrobić straty lub powstrzymać właścicieli stron internetowych przed popełnieniem błędu w panice. Czasem bowiem zdarza się, że w trakcie dużej aktualizacji algorytmu strona drastycznie traci pozycje. Kiedy jednak aktualizacja dobiega końca, witryna odzyskuje poprzednie miejsca lub nawet poprawia widoczność. Pochopne, przedwczesne działania mogą zaszkodzić – specjaliści SEO o tym wiedzą i zaopiekują się stroną w najlepszy sposób.

Uwaga! Jeśli zdecydujesz się na pozycjonowanie strony z agencją SEO, nie oczekuj, że specjaliści będą wiedzieli wszystko. Specyfika działania algorytmów Google stanowi tajemnicę firmową. Eksperci od pozycjonowania opierają wiedzę na tym, co Google ujawnia, oraz na wieloletnim doświadczeniu w praktyce budowania widoczności stron klientów.

Czynniki rankingowe – pozycjonowanie w Google

Jeżeli chcesz stworzyć sobie największe szanse na osiągnięcie dobrych pozycji na ważne, konwertujące słowa kluczowe, powinieneś zadbać o jak największą liczbę czynników rankingowych. Nie wszystkie zadania uda Ci się odhaczyć – np. nie zmienisz wieku domeny z dnia na dzień – na szczęście dużo pozostaje pod kontrolą Twoją lub współpracującej z Tobą agencji SEO.

Popularne czynniki rankingowe brane pod uwagę podczas ustalania pozycji w wynikach wyszukiwania Google to:

  • wiek i historia domeny,
  • wiek i historia strony,
  • jakość i bezawaryjność hostingu,
  • profil działalności/branża/tematyka strony,
  • konkurencyjność branży/tematyki strony,
  • budowa/architektura strony,
  • intuicyjność obsługi strony,
  • bezawaryjność strony,
  • dotychczasowe działania SEO,
  • profil linków,
  • wskaźniki UX,
  • jakość, rodzaj i nasycenie fraz kluczowych,
  • optymalizacja techniczna (kodu strony, obrazów),
  • optymalizacja i formatowanie tekstu,
  • ilość tekstu na stronie,
  • metadane,
  • prędkość wczytywania podstron,
  • jakość wersji mobilnej lub szablonu responsywnego,
  • merytoryka i poprawność językowa,
  • struktura linków wewnętrznych,
  • wielkość strony, liczba podstron,
  • unikalność contentu.

To tylko część czynników rankingowych Google. Warto mieć na uwadze ciągłe aktualizacje algorytmów i dołączanie do listy kolejnych aspektów premiujących witryny.

Algorytmy Google – mechanizmy oceniające strony internetowe

Istnieje wiele algorytmów Google, a każdy odpowiada za inny aspekt weryfikowania stron internetowych. Roboty algorytmów oceniają witryny pod kątem spełniania wytycznych względem tekstu na stronie, linków i innych czynników rankingowych.

Algorytm Google Panda

Jednym z najpopularniejszych algorytmów Google jest algorytm Panda. To mechanizm sprawdzający treści tekstowe publikowane na stronie pod kątem jakości, naturalności, merytoryki, długości, unikalności, optymalizacji i formatowania. Szczególnie istotną przesłanką do pozytywnej oceny tekstów jest naturalność – algorytm Panda premiuje teksty napisane dla żywych odbiorców, a nie robotów. Z kolei karane przez Pandę są teksty spamerskie, generyczne, skąpe, zduplikowane, przesycone słowami kluczowymi, przeoptymalizowane w inny sposób (np. nagłówkami Hx), nieaktualne, podające nieprawdziwe informacje.

Algorytm Google Pingwin

Drugim doskonale znanym i rozpoznawalnym algorytmem popularnej wyszukiwarki jest Pingwin. Ten mechanizm weryfikuje witryny pod kątem linków wychodzących i przychodzących. Sprawdza, czy profil linków jest naturalny, a także z jakich portali pochodzą odnośniki zwrotne. Bierze pod uwagę tempo przyrostu linków, rodzaje anchorów, zbieżność tematyczną stron linkowanych i linkujących.

Algorytm Google Koliber

Koliber jest algorytmem kładącym nacisk na intencję użytkownika i badającym kontekst tekstów, sformułowań, słów kluczowych wpisywanych w wyszukiwarkę. Mechanizm analizuje wszystkie słowa użyte w długiej frazie i rozpoznaje ich łączny sens, by na tej podstawie wskazać użytkownikowi Google właściwy wynik. To właśnie Koliber odgaduje, czy użytkownikowi chodzi o zakup, uzyskanie informacji o przedmiocie, czy może o coś innego. Dzięki zdolnościom interpretacyjnym Kolibra na słowo kluczowe „budowanie mostu” może pojawić się w wynikach wyszukiwania podstrona, która opowiada o budowaniu mostu, jednak ani razu nie używa tej frazy.

Algorytm Google Gołąb

Osoby, które stosują pozycjonowanie lokalne, zdecydowanie powinny poznać algorytm o wdzięcznej nazwie Gołąb. To właśnie dzięki temu mechanizmowi użytkownik otrzymuje wyniki dopasowane do jego lokalizacji. Na aktualizacji Gołębia zyskują małe firmy regionalne i biznesy kierujące ofertę do grup odbiorczych znajdujących się w konkretnych rejonach. Aby skorzystać z możliwości oferowanych przez ten algorytm, należy zadbać o dane strukturalne, dane teleadresowe, wizytówkę Google Moja Firma. We wszystkich miejscach w sieci dane te muszą być spójne.

Algorytm Google Mobile

Witryny posiadające wersję mobilną zaczęły być premiowane na kilka lat przed rozpoczęciem prac nad aktualizacją algorytmu Mobile First Index. Lepsze pozycje uzyskiwały strony dostosowane do smartfonów, wyświetlające się na małych ekranach poprawnie, mające prawidłowo rozmieszczone elementy klikalne i wczytujące się w krótkim czasie. Natomiast od wdrożenia Mobile First Index wersja mobilna – a jeszcze bardziej responsywna – stała się już nie korzystna, lecz niezbędna dla pozycjonowania. W tej chwili roboty odwiedzające i indeksujące witryny są przede wszystkim robotami mobilnymi.

Algorytm Google Opos

Opos to kolejny algorytm Google, który powinien zainteresować osoby stawiające na pozycjonowanie lokalne. Wraz z jego powstaniem promowane zaczęły być wyniki lokalne dopasowane do fizycznej lokalizacji użytkownika i odległości od firmy, której poszukuje. Po aktualizacji lepsze wyniki uzyskały strony z uzupełnionymi danymi w Google Moja Firma, danymi teleadresowymi w witrynie (standard NAP), zgodnymi danymi w wizytówkach serwisów lokalnych, np. regionalnych bazach firm.

Algorytm Google RankBrain

Wprowadzony w 2015 roku algorytm RankBrain, a w zasadzie system sztucznej inteligencji, został nazwany przez firmę Google trzecim najważniejszym czynnikiem rankingowym. Sztuczna inteligencja otrzymała zadanie odczytywania intencji użytkownika, zwłaszcza gdy wpisywane w wyszukiwarkę frazy są długie i wieloznaczne. Różnica między AI RankBrain a Kolibrem wynika z faktu, że sztuczna inteligencja potrafi zinterpretować nawet takie zapytania, które nigdy wcześniej nie zostały wpisane w Google. Znajduje trafne wyniki na słowo kluczowe, którego użytkownik nie wpisał (hasła typu: „jak nazywa się…”). Opiera się na szeregu czynników takich jak lokalizacja, dane personalne z konta, kontekst.

Inne algorytmy Google

Istnieje więcej algorytmów i aktualizacji mających nazwę, a tym bardziej aktualizacji bez nazwy. Są też algorytmy, które zostały wycofane, np. PageRank, który działał do 2016 roku. Z uwagi na dużą podatność na manipulację i nieetyczne pozycjonowanie został zastąpiony innymi, doskonalszymi algorytmami. Do algorytmów ciekawych, choć cieszących się mniejszą sławą niż Panda i Pingwin, należą m.in. Page Layout oceniający funkcjonalność szablonu oraz Pirat stojący na straży praw autorskich treści (w tym muzyki i filmów).

Jakie działania wchodzą w skład pozycjonowania stron internetowych? Na czym polega pozycjonowanie?

W skład strategii pozycjonowania strony internetowej wchodzą liczne działania SEO on-site (na stronie) i SEO off-site (poza stroną). Wspólnie prowadzą do szeroko pojętej poprawy jakości strony internetowej. Co to oznacza w praktyce?

1 – SEO on-site – przykłady

W praktyce SEO on-site to m.in.: poprawianie merytoryczne tekstów już obecnych na stronie, formatowanie tekstów już obecnych na stronie (np. ustawienie nagłówków Hx, dzielenie na akapity), rozbudowywanie tekstów już obecnych na stronie (thin content, czyli uboga treść, ma niską wartość dla robotów Google), optymalizacja tekstów już obecnych na stronie (redagowanie w taki sposób, by zawierały słowa kluczowe, dodawanie linków wewnętrznych), tworzenie nowych treści (content marketing), tworzenie metadanych (title, meta description), zadbanie o dane strukturalne, optymalizacja plików graficznych, wideo i innych (zmniejszanie, kompresowanie, tworzenie opisów alternatywnych), skrócenie czasu ładowania strony internetowej (np. poprzez usunięcie zbędnych widgetów), pracowanie nad wersją responsywną/mobilną strony, wprowadzanie działań podyktowanych UX (User Experience), linkowanie wewnętrzne.

Ogólnie rzecz biorąc, SEO on-site to połączenie technicznej optymalizacji SEO wykonywanej w kodzie strony z optymalizacją contentu.

2 – SEO off-site – przykłady

W praktyce SEO off-site to pozyskiwanie linków zewnętrznych dofollow (przekazujących moc do Twojej strony) i nofollow (bardzo ważnych z uwagi na budowę naturalnego profilu linków). SEO poza stroną zawiera elementy content marketingu, ponieważ tworzy się wysokiej jakości artykuły sponsorowane i gościnne, które umieszcza się w serwisach zewnętrznych. Ponadto pozyskuje się odnośniki z komentarzy na stronach i blogach, postów blogowych, forów internetowych, katalogów firm itd.

Pozycjonowanie stron internetowych – etapy

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia pozycjonowania strony internetowej jest przeprowadzenie audytu SEO (I). Pominięcie tego etapu może sprawić, że w ramach strategii pozycjonowania prowadzone będą niewłaściwe, nieefektywne działania. Wszystko dlatego, że zabraknie podstawy, jaką jest dopasowanie usługi pozycjonowania do konkretnej strony internetowej. Należy bowiem wiedzieć, że każda witryna – w zależności od jakości, czasu istnienia, celu powstania, branży i wielu innych czynników – powinna być pozycjonowania nieco inaczej, zwłaszcza na początku. Przykładowo strona WWW z dobrym profilem linków potrzebuje przede wszystkim optymalizacji SEO, natomiast zadbana i wysokiej jakości strona bez linków zwrotnych na początku wymaga link buildingu.

Audyt SEO obejmuje kompleksową weryfikację jakości strony internetowej i wylistowanie błędów oraz braków, które w toku pozycjonowania będą wymagały poprawy bądź uzupełnienia. W niektórych firmach już w ramach audytu SEO dokonuje się analizy konkurencji – największych branżowych rywali Twojej firmy, z którymi walczysz o pozycje w naturalnych wynikach wyszukiwania Google. Dzięki audytowi poznasz potencjał pozycjonerski swojej strony internetowej i dowiesz się, jakie efekty może Ci przynieść SEO.

Drugim etapem jest przygotowanie strategii pozycjonowania (II). Zaczyna się ją od stworzenia listy słów kluczowych, które są najkorzystniejsze dla danej witryny, czyli mają największą szansę na zwiększenie widoczności, ruchu z organicznych wyników wyszukiwania i konwersji, np. sprzedaży w przypadku sklepu internetowego. Ma to ogromne i szczególnie ważne znaczenie, jako że wybranie niewłaściwych słów kluczowych prowadzi w ślepy zaułek – straci się czas na promowanie fraz kluczowych, które nie przyniosą pożądanego efektu.

Strategia pozycjonowania obejmuje również listę niezbędnych działań SEO – rodzaje, liczbę, częstotliwość. Jest silnie zależna od budżetu, jakim dysponuje firma. Im większy budżet, tym więcej da się zrobić. Należy jednak pamiętać, że SEO ma granice. Po pierwsze nie należy pozycjonować strony agresywnie, np. poprzez zdobywanie tysięcy linków każdego tygodnia w przypadku strony, która wcześniej nie zdobywała ich wcale. Po drugie nawet przy największych chęciach pozycjonera osiągnięcie niektórych pozycji jest niemożliwe. To ważne, by w ramach strategii pozycjonowania strony wybrać cele realne do osiągnięcia.

Po przyjęciu strategii pozycjonowania stron następuje etap trzeci, czyli optymalizacja strony internetowej (III). Ten krok polega na wdrożeniu w witrynie wszystkich zmian zaproponowanych podczas audytu SEO i poprawieniu błędów, które wówczas wykryto. Najczęściej poprawia się strukturę strony, m.in. poprzez linkowanie wewnętrzne, stworzenie czytelnej nawigacji (menu), optymalizuje i formatuje się teksty, usuwa się zbędne kawałki kodu, ozdobniki wizualne, widgety zwalniające wczytywanie.

Ponieważ pozycjonowanie stron internetowych to proces, nie zaś jednorazowe zadanie do wykonania, w owym długofalowym procesie pozycjonowania (IV) – czyli czwartym i ostatnim etapie strategii SEO – stawia się na content marketing i link building. Oznacza to stałe, niekończące się pisanie treści na stronę i serwisy zewnętrzne (copywriting), pozyskiwanie linków przychodzących z różnymi anchorami, atrybutami i adresami URL, a także wdrażanie zmian zgodnych w wytycznymi wyszukiwarki Google w przypadku aktualizacji algorytmów. Dobrze wówczas współpracować z agencją SEO, która śledzi aktualizacje i trzyma rękę na pulsie.

Kolejność działań w pozycjonowaniu stron internetowych na danym etapie

Skuteczne pozycjonowanie stron stron WWW zależy nie tylko od przejścia przez wymienione wyżej etapy od pierwszego do ostatniego. Ważna jest także kolejność działań wewnątrz każdego etapu. Przykładowo aby poprawić stronę WWW pod kątem treści, trzeba wiedzieć, od których podstron zacząć i dlaczego akurat od tych. Nie da się zresztą zrobić wszystkiego naraz – potrzebny jest rozsądny plan.

Content marketing to proces długofalowy i stopniowy. W pierwszej kolejności trzeba zaopiekować się tymi podstronami, na których widnieją błędy krytyczne grożące otrzymaniem kary od Google lub w znacznym stopniu utrudniające pozycjonowanie. Jeśli takich błędów nie ma bądź zostały już naprawione, można się zabrać za ulepszanie, czyli poprawianie jakości poszczególnych podstron serwisu. Priorytet mają strona główna oraz podstrony nadrzędne, zazwyczaj ukazane w głównym menu. Mogą to być opis firmy, opis oferty, zakładka „o nas”. Każda z nich musi mieć osobne, przypisane tylko jej frazy kluczowe.

Następnie bierze się na warsztat opisy kategorii i podkategorii, ponownie z przypisanymi im słowami kluczowymi. Dalej rozbudowywane i nasycane frazami kluczowymi są opisy produktów i inne podstrony podrzędne – tutaj świetnie sprawdzą się frazy odpowiadające nazwie produktu, czyli ścisłe sprzedażowe słowa kluczowe. Trzeba pamiętać, by przy okazji poprawiania contentu na danej podstronie stworzyć lub poprawić jej metadane: title, meta description.

Uwaga! Dobieranie fraz kluczowych do podstron serwisu musi uwzględniać: branżę firmy/tematykę strony, oczekiwania i język stosowany przez grupę docelową, słowa kluczowe wpisywane w wyszukiwarkę Google przez użytkowników, konkurencyjność słów kluczowych (miesięczną liczbę wyszukiwań).

Od czego zależy kolejność działań w ramach strategii pozycjonowania strony?

Strategia pozycjonowania stron powstaje w oparciu o wyniki audytu SEO, możliwości klienta (budżet marketingowy) i potrzeby klienta (cele marketingowe). Nie ma jednej ani uniwersalnej drogi pozycjonowania dla każdej strony. Wszystko zależy od sytuacji konkretnej witryny. Jeśli zawiera błędy krytyczne, z uwagi na które istnieje ryzyko nałożenia na stronę kary od wyszukiwarki – filtra lub nawet bana – w pierwszej kolejności trzeba skupić się na wyeliminowaniu ich, a dopiero później na stworzeniu bloga firmowego czy pozyskiwaniu linków. I odwrotnie: jeśli witryna była pozycjonowana w przeszłości i jest zadbana jakościowo, można przejść do kolejnego etapu – długofalowego rozwoju wartości SEO.

Najistotniejsze działania strategii SEO Twojej strony internetowej poznasz jeszcze przed rozpoczęciem pozycjonowania. Dowiesz się, jakie kroki zamierza podjąć agencja, a także w jakich ilościach i terminach. Będziesz miał świadomość zmian zachodzących na stronie oraz ich celu. Nic nie zostanie zmienione, usunięte ani dodane bez Twojej wiedzy i zgody. Poznasz długofalowy plan pozycjonowania strony internetowej w oparciu o przedstawione Ci słowa kluczowe. Kiedy go zaakceptujesz, specjaliści rozpoczną działania.

Audyt SEO – podstawowe informacje

Odradza się pozycjonowania strony bez uprzedniego wykonania solidnego audytu SEO. Bez poznania unikalnej historii i sytuacji danej witryny trudno opracować strategię w pełni dopasowaną, przynoszącą najlepsze efekty pozycjonowania strony internetowej. Audyt SEO jest jak profesjonalne badanie pacjenta przez lekarza. Dopiero w oparciu o wyniki badania można dobrać odpowiednią terapię leczenia. Podobnie jest ze stroną (pacjentem), audytem (badaniem) i pozycjonowaniem (terapią leczenia). Rezultatem terapii pacjenta jest powrót do zdrowia, a pozycjonowania strony – osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarkach internetowych, przede wszystkim najpopularniejszej i najczęściej wybieranej wyszukiwarce Google.

  • Audyt SEO on-site obejmuje zweryfikowanie jakości strony na tej stronie, m.in. w kodzie HTML.
  • Audyt SEO off-site zakłada zweryfikowanie jakości strony na zewnątrz, czyli ustalenie poziomu wiarygodności witryny, zaufania Google, popularności, liczby i jakości linków zwrotnych.

Elementy strategii pozycjonowania

Strategię pozycjonowania stron przygotowuje się po przeprowadzeniu audytu SEO: technicznego i treści. Podczas opracowywania strategii – czyli długofalowego planu pozycjonowania – podejmuje się działania takie jak:

  • analiza potrzeb – ustalenie celu pozycjonowania (sprzedaż, budowa marki, szerzenie świadomości, zbieranie leadów, przejmowanie klientów konkurencji), zakresu działalności firmy i pozycjonowania (pozycjonowanie e-commerce, pozycjonowanie lokalne), charakteru działalności firmy (oferta stała, oferta sezonowa). Strategie sprzedażowa i wizerunkowa wyglądają nieco inaczej, ale mogą się zazębiać lub iść ze sobą w parze,
  • analiza możliwości – dopasowanie działań pozycjonerskich do budżetu marketingowego firmy. Jeśli przyniesie to najlepszy efekt, można połączyć pozycjonowanie strony np. z kampanią reklamową w Google lub na Facebooku,
  • przygotowanie listy słów kluczowych do pozycjonowania strony oraz przypisanie konkretnych fraz kluczowych wybranym podstronom, aby nie doszło do kanibalizacji wyników wyszukiwania,
  • analiza stron konkurencji – słów kluczowych, linków zwrotnych, struktury strony, contentu, rozwiązań UX, responsywnej/mobilnej wersji witryny, bloga firmowego,
  • ustalenie grupy lub grup docelowych – od tego zależą słowa kluczowe, język w content marketingu, sposób zwracania się do potencjalnych klientów i wiele więcej,
  • sporządzenie spisu i harmonogramu prac optymalizacyjnych na stronie: poprawek w kodzie strony, poprawek w tekstach i plikach na stronie. Plan bazuje na wynikach uzyskanych podczas audytu SEO,
  • sporządzenie spisu i harmonogramu prac content marketingowych na stronie (rozbudowa opisów, artykuły blogowe) i poza nią (artykuły sponsorowane, marketing szeptany),
  • stworzenie planu link buildingu – ustalenie liczby i częstotliwości pozyskiwania linków zwrotnych, dywersyfikacja linków, analiza portali do publikacji treści sponsorowanych z linkami.

W profesjonalnej i elastycznej strategii pozycjonowania nie może zabraknąć miejsca na wprowadzanie zmian, kiedy zachodzi taka konieczność. Skuteczne pozycjonowanie stron WWW bowiem to takie, które reaguje na wzrosty i spadki w wynikach wyszukiwania. Specjaliści SEO poza wykonywaniem zaplanowanych działań pozycjonerskich stale obserwują widoczność witryny i inne aspekty – np. profil linków – za pomocą narzędzi internetowych takich jak Semstorm, Senuto, Majestic, Ahrefs. Jeśli przyjęte początkowo założenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, strategia wymaga modyfikacji.

Miej jednak na uwadze, że kilka tygodni, a często nawet miesięcy, to zbyt krótki okres, by stwierdzić, że strategia jest niewłaściwa. Skuteczne pozycjonowanie strony WWW daje rezultaty niekiedy po trzech miesiącach, niekiedy po pół roku, a niekiedy po dłuższym okresie – wszystko zależy od unikalnej sytuacji danej witryny.

Monitorowanie widoczności strony w wynikach wyszukiwania idzie w parze z dokonywaniem analiz i sporządzaniem raportów SEO przez specjalistów. Na tej podstawie agencja podejmuje decyzje, czy kontynuować działania zaplanowane w pierwotnej strategii, czy też modyfikować wskazania, np. położyć większy nacisk na content marketing, a mniejszy na link building – lub odwrotnie. Modyfikacje mogą również dotyczyć subtelniejszych obszarów, np. częstszego wykorzystywania danego słowa kluczowego w anchorach lub korzystania z innych serwisów do pozyskiwania linków zwrotnych.

Pozycjonowanie bez strategii?

Odradza się pozycjonowanie stron WWW bez przygotowania strategii. Działania SEO bez uprzedniego dopasowania do potrzeb i stanu jakościowego witryny są chaotyczne i mogą doprowadzić do spadków pozycji, a nawet otrzymania filtra czy bana od wyszukiwarki Google. Korzystanie ze strategii pozycjonowania stron jest podstawą do:

  • osiągnięcia założonych efektów,
  • rozszerzenia widoczności – indeksacji na nowe słowa kluczowe, np. long tail,
  • osiągnięcia rezultatów w korzystnym czasie,
  • pokonania konkurencji,
  • bezpiecznego SEO bez ryzyka kary od Google,
  • poprawnego SEO bez błędów, np. kanibalizacji wyników,
  • pozyskania i lojalizacji klientów.

Na czym polega optymalizacja strony? Przykłady optymalizacji strony w zakresie treści

Do optymalizacji witryny internetowej można podejść od strony technicznej (poprawa kodu HTML) i contentowej (poprawa tekstu, obrazów itd.). Techniczna poprawa Twojej strony WWW będzie miała miejsce raz – na początku współpracy. Późniejsze zmiany, np. związane z aktualizacją algorytmu, będą jedynie łatwymi poprawkami kosmetycznymi. Tymczasem optymalizacja strony pod kątem tekstowym to zadanie niemające końca. Długofalowy – a także regularny, co bardzo ważne – content marketing pomaga stronie najpierw wypracować pożądane pozycje, na następnie je utrzymać.

Aby właściwie zoptymalizować witrynę pod kątem treści, należy zbadać poszczególne podstrony serwisu i sprawdzić długość i jakość tekstu, nasycenie słowami kluczowymi, unikalność (niepowtarzalność treści w obrębie serwisu i całego internetu), linkowanie wewnętrzne, formatowanie (tytuł, nagłówki Hx). Jest to bardzo ważne zadanie, ponieważ roboty Google widzą stronę internetową jako kod HTML, czyli jako tekst. Jeżeli ten tekst jest wysokiej jakości, uznają go za potencjalnie wartościowy dla użytkowników wyszukiwarki Google i chętnie wyświetlają w wynikach wyszukiwania.

Przykład optymalizacji contentu

Optymalizacja tekstu pod kątem wyszukiwarek internetowych to:

  • zadbanie o odpowiednią długość – przykładowo opis produktu może mieć 1500 zzs, ale artykuł na blogu firmowym powinien mieć od 3000 zzs wzwyż. Niezmiernie ważna jest także ogólna ilość tekstu na stronie – im więcej, tym lepiej, ale tylko wtedy, gdy są to treści wysokiej jakości, merytoryczne, zoptymalizowane, zadbane wizualnie,
  • wykorzystanie słów kluczowych – właściwe dobranie ich do danej podstrony, powtórzenie optymalną liczbę razy i we właściwych miejscach, m.in. w nagłówkach. Tutaj warto podkreślić funkcję nagłówków wobec słów kluczowych – stanowią one swoisty zastrzyk energii w procesie pozycjonowania strony internetowej. Ponadto pamiętaj, że słowa kluczowe korzystnie odmieniać, ponieważ algorytmy Google coraz lepiej radzą sobie z rozumieniem odmiany, a nawet kontekstu tematycznego. Sięgaj również po synonimy,
  • sprawdzenie unikalności – ten sam tekst nie może pojawiać się na dwóch podstronach. Nie ma znaczenia, czy są to dwie podstrony Twojego serwisu, czy też kilka podstron różnych serwisów (np. gdy skopiowałeś opis z witryny producenta produktu). Wyjątkiem jest sytuacja, w której nie chcesz pozycjonować podstrony ze zduplikowaną treścią i np. wyłączysz indeksowanie lub wskażesz wersję kanoniczną,
  • formatowanie – podział bloku na akapity, przypisanie akapitom nagłówków dopasowanych do kontekstu, zastosowanie punktów i punktorów, użycie wyróżnień tekstu, np. pogrubień, podkreśleń, kursywy,
  • ustawienie nagłówków Hx – to krok ważny nie tylko z uwagi na wizualnie lepszą czytelność tekstu. Dzięki właściwie dopasowanym nagłówkom odbiorcy mogą szybko i wygodnie przejść do sekcji, która interesuje ich najbardziej. Z kolei roboty Google błyskawicznie się orientują, jakim zagadnieniom został poświęcony tekst,
  • eliminacja błędów – m.in. zadbanie o prawidłową strukturę nagłówków (eliminacja zwielokrotnionych H1 lub przejść od H2 do H4 zamiast H3),
  • analiza merytoryczna – sprawdzenie poprawności i aktualności podanych informacji,
  • analiza języka – z jednej strony ważna jest spójność, np. konsekwentne zwracanie się do odbiorców na Ty/Wy/Państwo, z drugiej liczy się język komunikacyjny. Jeśli pisze się do przeciętnego czytelnika-amatora, istotny jest język prosty, łatwy do zrozumienia. Jeżeli jednak mowa o blogu firmowym z konkretnej branży, można stosować słownictwo branżowe. Trzeci aspekt stanowi ton wypowiedzi – inny musi być na stronie zakładu pogrzebowego, inny może być w sklepie odzieżowym dla młodzieży,
  • zadbanie o naturalność – to prawda, że tekst oceniają roboty Google. Należy jednak pamiętać, że jest on pisany przede wszystkim dla żywych odbiorców. Zresztą roboty także oceniają przydatność tekstu w kontekście pomocy ludziom. Dlatego niewskazane jest upychanie słów kluczowych, lanie wody, otwieranie nowych wątków bez pokrywania tematu w pełni. Im bardziej merytoryczne i dłuższe teksty, tym lepiej – użytkownik dłużej zostanie na stronie, a roboty to docenią, pomagając Ci w pozycjonowaniu strony,
  • oprawa wizualna – jeśli masz możliwość, dodaj do tekstu wartościowe ilustracje: zdjęcia, obrazki, infografiki. Pamiętaj o ustawieniu opisów alternatywnych. Możesz też sięgnąć po nagrania wideo lub audio, przy czym zadbaj o ich transkrypcje – przysługują się pozycjonowaniu stron WWW.

Pamiętaj, co się liczy w optymalizacji SEO tekstu: JAKOŚĆ, ILOŚĆ, UNIKALNOŚĆ!

Przykład optymalizacji SEO obrazu

Optymalizacja i pozycjonowanie stron zakłada pracę nad contentem, czyli zawartością/treścią strony, należy jednak pamiętać, że nie chodzi jedynie o tekst. Na pograniczu technicznej i treściowej optymalizacji strony stoi optymalizacja obrazów. Grafiki także, podobnie jak tekst, mają wpływ na pozycjonowanie stron w wynikach wyszukiwania. Specjaliści zwracają uwagę m.in. na prędkość ładowania zależną od rozmiaru i wagi pliku graficznego. Sam zresztą możesz sprawdzić szybkość wczytywania strony i poszczególnych elementów, posługując się darmowym narzędziem internetowym PageSpeed Insights. Dowiesz się, które obrazy wymagają zmniejszenia i/lub kompresji.

Optymalizacja strony pod kątem wykorzystywanych na niej obrazów obejmuje także zbadanie elementów takich jak nazwy plików i opisy alternatywne. Błędem jest wgrywanie na serwer plików graficznych o nazwach 329843785.jpg czy abc.jpg. Z kolei pozostawienie pustego miejsca w opisie alternatywnym zaprzepaszcza szansę na pozycjonowanie. W obu przypadkach: nazwie pliku i opisie alt, warto wykorzystać słowa kluczowe. Co jednak istotne, słowa te muszą odpowiadać zawartości obrazka.

Drugie oblicze optymalizacji strony – działania od strony technicznej

Zanim wyposaży się stronę WWW w wysokiej jakości, poprawnie zoptymalizowane i bogate w słowa kluczowe teksty, a także zanim rozpocznie się proces link buildingu, trzeba zadbać o witrynę od strony technicznej, czyli poprawić i zoptymalizować kod HTML. Poza podjęciem wymienionych już działań takich jak przyspieszenie wczytywania czy wdrożenie wersji mobilnej (responsywnej) należy:

  • zadbać o prawidłową, korzystną strukturę linków,
  • wyeliminować kod 404 w miejscach, w których pojawia się z winy posiadacza strony (np. po usunięciu podstrony bez przekierowania), a także ustawić atrakcyjną wizualnie, funkcjonalną planszę kodu 404, by pokazywała się użytkownikowi, kiedy kod 404 wystąpi w wyniku jego błędu (np. z uwagi na pominięcie litery w adresie URL),
  • ustawić trwałe przekierowania 301 i tymczasowe przekierowania 302,
  • poprawić linki kanoniczne i przekierowania 301, jeśli błędnie zostały użyte wymiennie,
  • wypełnić braki tekstowe na podstronach: puste lub zbyt krótkie metadane, podstrony bez treści tekstowych (działanie na pograniczu optymalizacji technicznej i content marketingu),
  • zablokować indeksację i usunąć z indeksu w Google Search Console podstrony takie jakie jak polityka prywatności czy regulamin,
  • naprawić uszkodzone linki,
  • wyeliminować zduplikowane podstrony bądź zapobiec kanibalizacji podstron w adekwatny sposób, np. poprzez dywersyfikację opisów, słów kluczowych i metadanych, przekierowanie 301 bądź ustawienie adresu kanonicznego,
  • usprawnić lub wdrożyć linkowanie wewnętrzne.

Na czym polega pozyskiwanie linków zewnętrznych? O zdobywaniu wartościowych linków zwrotnych

Drugim elementem długofalowej strategii pozycjonowania stron WWW – obok content marketingu – jest pozyskiwanie wartościowych linków zwrotnych, czyli link building bądź SEO off-site. Tutaj należy zwrócić uwagę na dwa zagadnienia: pozyskiwanie linków ogółem, pozyskiwanie wartościowych linków oraz budowanie naturalnego profilu linków.

1 – Dlaczego ważne jest zdobywanie linków zewnętrznych?

Pozyskanie linków zwrotnych stanowi sygnał dla algorytmów wyszukiwarek internetowych, że Twoja strona WWW jest na tyle przydatna i wartościowa, iż ktoś inny o niej wspomniał. Każde takie wspomnienie o Twojej stronie, czyli link zwrotny – dobrej jakości! – buduje popularność Twojego serwisu, wiarygodność i zaufanie ze strony Google. Skoro inne serwisy z własnej woli linkują do Twojego, oznacza to, że warto podpowiadać go użytkownikom wyszukiwarki – taki wniosek wyciągną roboty Google. Wniosek ów przełoży się na poprawę Twoich pozycji, a zatem osiągniesz zamierzone efekty pozycjonowania strony internetowej.

Linkowanie wewnętrzne także jest ważne, ale nie zastąpi pozyskiwania linków zwrotnych z zewnątrz. Funkcję linkowania wewnętrznego stanowi budowanie silnej struktury strony oraz czytelnej mapy dla robotów Google i żywych odbiorców. Dzięki odnośnikom wewnętrznym treści na stronie internetowej mogą być indeksowane szybciej i lepiej, bo do każdej podstrony prowadzi kilka różnych ścieżek, w związku z czym roboty łatwo docierają w każdy zakątek.

2 – Dlaczego ważne jest zdobywanie wartościowych linków?

To prawda, że linki pozyskiwane z serwisów zewnętrznych są bardzo ważne w świetle pozycjonowania strony. Należy jednak pamiętać, iż link linkowi nierówny. Gdyby algorytm Google traktował wszystkie odnośniki zewnętrzne na równi, właściciel strony mógłby zrobić rundę po byle jakich forach internetowych, zostawić niskiej jakości komentarze z linkiem, i gotowe. Co ciekawe, kiedyś faktycznie tak było. Dziś jednak algorytmy są o wiele bardziej rozwinięte i doskonale rozróżniają niskiej jakości link ze spamerskiego forum od wysokiej jakości linku z artykułu branżowego opublikowanego w popularnym serwisie. Dlatego liczy się wyłącznie pozyskiwanie wartościowych linków – dopasowanych tematycznie, zróżnicowanych pod kątem anchora czy adresu URL, osadzonych w tekście wysokiej jakości i prezentujących się naturalnie.

Warto wiedzieć: wartość linku zwrotnego opiera się na wiarygodności w ocenie algorytmu wyszukiwarki Google. Wiarygodność (jakość) wyraża się za pośrednictwem różnych parametrów, w tym DR (Domain Rating). Serwisy badające profile linków, np. Majestic czy Ahrefs, najczęściej posługują się autorskimi skalami. Wspomniany DR opiera się na jakości i liczbie linków prowadzących do danego serwisu. Im wyższy DR danej strony, tym bardziej warto zdobyć na niej link zwrotny.

3 – Dlaczego ważna jest budowa naturalnego profilu linków?

Linkami przekazującymi moc Twojemu serwisowi, tzw. linkami pozycjonującymi, są odnośniki z atrybutem dofollow. Bynajmniej nie znaczy to, że powinieneś zdobywać wyłącznie takie! Tutaj bowiem pojawia się niezmiernie ważne zagadnienie naturalnego profilu linków, czyli takiego, który w opinii algorytmu Google jest wiarygodny. Jeśli profil będzie się składał z samych atrybutów dofollow i anchorów exact match, roboty wyszukiwarki Google założą, iż linki zostały kupione. W najlepszym razie nie pomoże Ci w pozycjonowaniu. W najgorszym zostaniesz ukarany. Jak tego uniknąć? Budując naturalny profil linków, czyli dywersyfikując atrybuty, anchory, adresy URL i strony. Odnośniki powinny pochodzić z serwisów tematycznych i ogólnych, blogów, forów, social media – różnych miejsc. Nie mogą pojawiać się zbyt często. Pozycjonowanie stron internetowych z agencją SEO zapewni Ci pod tym względem pożądane bezpieczeństwo.

Warto wiedzieć, że profil linków ma większość stron internetowych. Wszystkie odnośniki, które prowadzą do Twojej witryny, składają się na profil linków. Sztuką jest jednak zadbanie o to, by ów profil był naturalny, a więc zawierał odnośniki o zróżnicowanych cechach. Google uznaje za nienaturalną sytuację, w której znaczna większość linków – a tym bardziej wszystkie – ma te same anchory czy atrybuty dofollow, prowadzi do tej samej podstrony.

Pozycjonowanie stron WWW a przeoptymalizowanie witryny

Niewłaściwie prowadzone pozycjonowanie strony internetowej, przykładowo wykonywane na własną rękę przez osobą niezaznajomioną w pełni z wytycznymi Google i zasadami SEO, może prowadzić do przesadzenia z działaniami pozycjonerskimi, w tym przeoptymalizowania witryny. Na czym owo zjawisko polega? Chociażby na nadmiernym wykorzystaniu słów kluczowych. Jeśli będziesz chciał zastosować ich na stronie bardzo dużo, algorytm Google może wykryć keyword stuffing, czyli upychanie słów kluczowych. Niestety jest to jedna z podstaw do nałożenia na stronę internetową filtra, czyli ograniczenia widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania Google aż do czasu naprawienia błędu.

Przeoptymalizowanie strony internetowej to również przesadne linkowanie wewnętrzne, użycie zbyt dużej liczby widgetów, a nawet przesadzenie z nagłówkami Hx. Aby uniknąć tej pułapki, pamiętaj o zasadzie złotego środka i zawsze zadawaj sobie pytanie, czy rozwiązania, które chcesz zastosować na stronie, rzeczywiście ułatwią korzystanie z serwisu żywym odbiorcom – Twoim potencjalnym klientom.

Pozycjonowanie stron WWW a nienaturalny profil linków

Skoro przyjrzeliśmy się z bliska przesadnemu pozycjonowaniu stron WWW polegającemu na przeoptymalizowaniu treści, spójrzmy także na przesadne pozyskiwanie linków. Publikowanie treści z odnośnikami zwrotnymi na zewnętrznych stronach internetowych jest wartościowe i bardzo ważne w świetle zdobywania dobrych pozycji, jednak nie mogą to być same linki dofollow exact match. Pozyskiwanie linków nofollow z forów i social media może wydawać Ci się stratą czasu, lecz to błędne myślenie. Długofalowe efekty pozycjonowania stron zależą również od czynników pozornie nieistotnych jak dbanie o metadane, „odchudzanie” grafik czy właśnie zdobywanie linków nieprzekazujących mocy Twojej stronie internetowej.

Czego unikać, by nie narazić swojej witryny na nienaturalny profil linków?

  1. Nie należy pozyskiwać zbyt wielu odnośników miesięcznie.
  2. Najlepiej rozłożyć zdobywanie linków w czasie, np. pozyskiwać je co kilka dni.
  3. Korzystnie przeplatać linki dofollow linkami nofollow.
  4. Warto stosować różne anchory: exact match, partial match, phrase match, autor, brand. Można też użyć gołego adresu URL, a nawet osadzić link w obrazie.
  5. Adresy URL wykorzystywane w linkach powinny być różne, czyli prowadzić do różnych podstron serwisu, np. raz do produktu, raz do kategorii, raz do strony głównej.
  6. Nie powinno się pozyskiwać linków zwrotnych ciągle z tej samej strony internetowej – z każdym kolejnym linkiem moc przekazywana Twojej stronie będzie słabła.

Strategia pozycjonowania – mierzalne efekty pozycjonowania strony internetowej

W jaki sposób dowiesz się, czy działania pozycjonerskie zaproponowane przez agencję SEO są skuteczne? Na szczęście ocena rezultatów nie stanowi żadnego problemu, jako że efekty strategii pozycjonowania są mierzalne. Po pierwsze za pośrednictwem programów takich jak Senuto czy Semstorm można obserwować wzrosty i spadki pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Po drugie dzięki narzędziom takim jak Majestic lub Ahrefs można śledzić budowę profilu linków. W Google Search Console zobaczysz nowe słowa kluczowe, na które pojawiłeś się w indeksie dzięki pozycjonowaniu. Z kolei w Google Analytics zweryfikujesz wzrost ruchu z naturalnych wyników wyszukiwania i spadek współczynnika odrzuceń (uwaga, wzrost współczynnika odrzuceń w oderwaniu od innych parametrów nie musi być niekorzystny).

Pozycjonowanie stron WWW ma także inne mierzalne efekty, do których należą zwiększenie rozpoznawalności marki lub firmy, polepszenie wizerunku marki lub firmy, pokonanie rywali lub zrównanie się z największymi konkurentami, zwiększenie zamówień w sklepie internetowym, zwiększenie zysku firmy lub wzrost innego współczynnika konwersji, np. zapisów na newsletter.

Dlaczego pozycjonowanie stron internetowych to proces?

Reklamy Google Ads czy Facebook Ads można włączyć na jakiś czas, później nie korzystać z nich wiele miesięcy, po czym znowu włączyć. Z pozycjonowaniem jest inaczej. Jeśli interesuje Cię skuteczne pozycjonowanie strony internetowej, musisz przygotować się na długofalowy proces, który kończy się dopiero wtedy, gdy rezygnujesz z prowadzenia strony, zamykasz firmę lub z jakiegoś powodu nie zależy Ci już na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania.

Powodów, dla których pozycjonowaniu stron WWW trzeba poświęcić długie lata, jest wiele. Oto przykładowe:

  • Strony konkurencji realizują strategie pozycjonowania tak samo jak Twoja. Oznacza to, że bierzecie udział w nieustannym wyścigu o widoczność strony w indeksie, docieranie do potencjalnych klientów, wejścia z organicznych wyników wyszukiwania, konwersję. Która strona wykonuje więcej działań i korzysta z lepiej dopasowanej strategii, ta wygrywa wyścig i zdobywa czołowe miejsca w top 10 Google.
  • Algorytmy Google stale się rozwijają. Choć duże aktualizacje mają miejsce kilka razy do roku, mikroaktualizacje dzieją się non stop. Firma Google ulepsza mechanizm dobierania wyników wyszukiwania do słów kluczowych wpisywanych przez użytkowników, by zapewnić swoim klientom komfort i satysfakcję z wyszukiwania. To z kolei oznacza, że działania, które podejmowałeś kilka lat wcześniej, dziś mogą nie przynosić skutku lub wręcz szkodzić. I odwrotnie: algorytm może zacząć dowartościowywać aspekty, do których wcześniej nie przywiązywałeś wagi, bo nie stanowiły czynnika rankingowego.
  • Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych oznacza również reagowanie na usterki. W procesie pozycjonowania może pojawić się wiele przeszkód technicznych, niezależnych od działań agencji SEO. Może firma hostingowa miała awarię i strona przestała działać, gdy akurat odwiedziły ją roboty Google, w związku z czym trafiły na kod 500 i nie mogły zaindeksować nowych podstron. Może szablon lub jedna z wtyczek przestały być kompatybilne z dostępną na stronie wersją CMS-a. Może coś poszło nie tak podczas aktualizacji CMS-a, wtyczek. A może atak nastąpił z zewnątrz – stronie próbował zaszkodzić haker. W takich wypadkach duże znaczenie ma współpraca webmastera ze specjalistą SEO opiekującym się stroną.

Czy metadane wpływają na efekty pozycjonowania?

W procesie pozycjonowania strony specjaliści skupiają się przede wszystkim na czynnikach rankingowych, czyli aspektach mających bezpośredni wpływ na budowanie widoczności w indeksie Google. Należą do nich szybkość ładowania witryny, poprawność kodu HTML, obecność słów kluczowych, struktura nagłówków itd. Metadane jednocześnie należą i nie należą do tego zbioru. Jeśli chodzi o tytuł (title), faktycznie jest czynnikiem rankingowym, dlatego stanowi idealne miejsce do zastosowania strategicznych słów kluczowych przypisanych do danej podstrony. Inaczej jest w przypadku metaopisu (meta description), który wiele lat temu stanowił czynnik rankingowy, ale już nim nie jest.

Może zatem rozwiązaniem jest stosowanie tytułów z frazami kluczowymi i ignorowanie metaopisów, skoro niczego nie dają? Zdecydowanie nie! Metaopisy wciąż mają przełożenie na pozycjonowanie stron internetowych, tyle że pośrednie. Prawidłowo przygotowane metadane – odpowiednio długie, dopasowane do szerokości wyników wyszukiwania, wyświetlające się w pełni, przykuwające wzrok, budzące ciekawość odbiorcy i zawierające wezwanie do działania (CTA) – sprawiają, że potencjalny klient klika link i wchodzi na Twoją stronę. Jeśli nie cofnie się do wyników wyszukiwania, algorytm Google uzna Twoją witrynę za wartościową i będzie ją proponował kolejnym użytkownikom wpisującym podobne frazy kluczowe.

Przyjazne adresy URL na stronach internetowych

Metadane to drobiazg o ogromnym znaczeniu w świetle pozycjonowania. Kolejnym takim bardzo ważnym drobiazgiem są adresy URL stron internetowych i podstron. Powinny być przyjazne dla użytkowników, czyli proste i czytelne. Muszą zawierać słowa kluczowe stanowiące wskazówkę, jaka treść znajduje się na danej podstronie. Błędem jest tworzenie adresów URL z przypadkowych liter i cyfr. Adresy powinny być przejrzyste, klarowne, krótkie i trafiające w sedno. Należy unikać znaków specjalnych i polskich liter, np. ż, ó, ł, ą, ę.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy i korzystasz z dynamicznych adresów URL, konieczne będzie ustawienie adresu kanonicznego oryginalnej treści, by w wyniku segregacji, filtracji czy paginacji nie powstały duplikaty szkodzące pozycjom w wynikach wyszukiwania.

Bezpieczeństwo stron WWW – certyfikat SSL (https://)

Kolejny czynnik rankingowy SEO – po tytule strony i przyjaznym adresie URL – to certyfikat SSL. Jego znaczenie wiąże się z bezpieczeństwem, jakie protokół SSL zapewnia użytkownikom certyfikowanej witryny. Strony internetowe z SSL-em rozpoznasz po https:// zamiast http:// na początku adresu URL i zamkniętej kłódce widniejącej w przeglądarce internetowej tuż obok adresu strony.

Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej nieposiadającej SSL-a jest możliwe, ale trudne. Algorytm Google docenia witryny przede wszystkim bezpieczne dla użytkowników – takie, z których nie da się przypadkowo pobrać szkodliwego oprogramowania ani wirusów oraz na których nie da się paść ofiarą hakerów. Na domiar złego witryny bez SSL-a są oznaczane w przeglądarce internetowej jako „niebezpieczne” lub „niezabezpieczone”, co zniechęca odbiorców i powoduje wyjścia ze strony, to zaś istotny negatywny czynnik rankingowy Google. Potencjalnie niebezpieczne witryny przegrywają z konkurencyjnymi.

Warto też podkreślić wagę SSL-a dla sklepów internetowych i innych serwisów e-commerce. Dzięki wdrożeniu certyfikatu dane klientów i transakcje pieniężne są bezpieczne – szyfrowane poprzez zmianę hasła w ciąg liter, cyfr i znaków specjalnych. Coraz bardziej świadomi konsumenci e-commerce nie chcą ryzykować wykradzeniem danych osobowych i bankowych.

Ile trwa pozycjonowanie stron internetowych?

Ponieważ skuteczne pozycjonowanie stron WWW jest procesem długofalowym, można uznać, że trwa od momentu rozpoczęcia aż po chwilę, w której strona przestaje istnieć, firma kończy działalność lub właścicielowi witryny nie zależy już na dobrej widoczności w Google. Nie to jednak ma się ma myśli, gdy zadaje się pytanie o czas trwania. Chodzi raczej o efekty pozycjonowania stron. Jak szybko się je osiąga? Po jakim czasie widać rezultaty realizowania strategii SEO, content marketingu i link buildingu?

Etap wypozycjonowania w procesie pozycjonowania zostaje osiągnięty… w przypadku każdej strony internetowej w innym czasie. Wszystko zależy od branży i tematyki, liczby i konkurencyjności witryn pozycjonujących się na dane słowa kluczowe, wieku i historii domeny, wielkości strony, stanu technicznego i profilu linków w momencie rozpoczęcia pozycjonowania czy też ilości i jakości contentu na stronie. Istotne są także budżet właściciela strony i obrane przez niego cele marketingowe (sprzedaż, budowa marki itd.). Za wypozycjonowanie uważa się wzrost pozycji witryny na wartościowe frazy kluczowe i dotarcie do top 10 Google.

Mimo iż nie można podać minimalnego czasu pozycjonowania stron potrzebnego do osiągnięcia wyników przy rozpoczęciu współpracy, a tym bardziej przed poznaniem unikalnej sytuacji danej witryny, ogólnie przyjętym okresem wypracowywania pierwszych efektów jest 6 miesięcy dla domeny liczącej co najmniej rok. W tym czasie strona powinna zająć korzystne pozycje w wynikach wyszukiwania na konwertujące frazy kluczowe, np. z długiego ogona. Szybsze efekty pozycjonowania strony internetowej dają: większy budżet, wzmożone prace (np. częsta publikacja artykułów na blogu, regularne poprawianie i rozbudowywanie opisów kategorii, produktów), mało konkurencyjne frazy kluczowe (np. long tail), mała konkurencyjność stron z danej tematyki.

Skuteczne pozycjonowanie stron WWW – na ile słów kluczowych?

Podobnie jak nie można powiedzieć w sposób ogólny, ile trwa pozycjonowanie stron internetowych, nie można podać uniwersalnej liczby fraz kluczowych korzystnych do pozycjonowania strony. Liczba ta zależy m.in. od branży/tematyki, grupy docelowej, potrzeb i możliwości finansowych, wielkości strony, contentu obecnego w witrynie. Różnice pomiędzy rekomendacjami są ogromne. Przykładowo sklep internetowy będzie pozycjonowany na znacznie więcej fraz kluczowych niż strona wizytówkowa. Powodem jest chociażby mnogość produktów – sklep da się pozycjonować na każdą z nazw własnych produktów. Analogicznie duża, rozbudowana, licząca wiele podstron witryna może budować widoczność na więcej słów kluczowych niż skromna strona one page lub licząca kilka-kilkanaście podstron.

Czy im więcej słów kluczowych, tym lepiej? Niekoniecznie. Skuteczne pozycjonowanie stron ma miejsce wtedy, kiedy słowa kluczowe są właściwie dobrane i odpowiednio często powtarzane. Jeśli już na wstępie przypiszesz do witryny zbyt wiele słów, dojdzie do jednego z dwóch błędów: albo będą używane za rzadko (brak optymalizacji SEO), albo zaczniesz upychać je w nienaturalny sposób (przeoptymalizowanie SEO grożące karą od Google).

Pozycjonowanie stron WWW dobrze zacząć od przypisania fraz kluczowych najważniejszym podstronom, np. początkowo na każdą mogą przypadać 1-3 frazy. Aby zwiększyć tę liczbę w sposób sprytny i naturalny, bez narażania się na karę algorytmu, warto sięgnąć po frazy z długiego ogona. Wówczas będziesz sukcesywnie zwiększał widoczność na kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt słów kluczowych.

Skuteczne pozycjonowanie strony WWW a słowa kluczowe z długiego ogona (long tail)

Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych to pozycjonowanie sprytne, ale też rozsądne. Warto wykorzystać w nim frazy kluczowe z długiego ogona, czyli tzw. long tail (dosłownie: długi ogon). Ich nazwa bierze się od budowy. Takie frazy składają się z kilku wyrazów i stanowią rozszerzoną frazę ogólną. Mają znacznie mniej wyszukiwań niż frazy ogólne, dzięki czemu są mniej konkurencyjne i pozwalają na osiągnięcie efektów szybciej. Dodatkowo frazy kluczowe z długiego ogona są precyzyjne, więc używają ich użytkownicy zainteresowani konkretnym tematem, bardzo często zakupem. Przykładowo kiedy ktoś wpisuje w Google „piżama”, algorytm nie ma pewności, czy chodzi o przedmiot, zespół, piosenkę, film, pisownię (słownik), czy może dana osoba szuka porady, jak wybrać piżamę. Natomiast kiedy wpisuje „piżama damska krótka na lato”, prawie na pewno chce ją kupić.

Frazy kluczowe long tail warto odróżniać od słów kluczowych mających mało wyszukiwań. Kiedy pozycjonuje się stronę internetową na frazy z długiego ogona, przy okazji – powoli, acz sukcesywnie – zwiększa się widoczność na frazy ogólne (przykład: pozycjonując się na „buty damskie na lato”, pozycjonujesz się także na „buty damskie” i „buty”). Natomiast kiedy pozycjonuje się witrynę na słowa kluczowe mające mało wyszukiwań, nie następuje zwiększenie widoczności na inne frazy. Co jednak ważne, je również warto stosować. Przydają się np. niewielkim biznesom, które nie są w stanie wygrać z gigantami branżowymi. Zamiast rywalizować o popularne, niemożliwe do wypracowania słowa kluczowe, mogą celować w niszę słów o niewielkiej, lecz stałej liczbie wyszukiwań.

Frazy kluczowe long tail – przykłady

Przykładowe słowa kluczowe long tail:

  • ogólne słowo kluczowe + przymiotniki (bluza chłopięca czarna),
  • ogólne słowo kluczowe + specyfikacja (bluza chłopięca z kapturem),
  • ogólne słowo kluczowe + nazwa własna (buty damskie adidas terrex),
  • ogólne słowo kluczowe + lokalizacja (buty damskie warszawa); to przy okazji przykład lokalnego pozycjonowania stron,
  • fraza w postaci pytania (czy można mieć dwie umowy o pracę); idealna propozycja frazy long tail na blog firmowy,
  • fraza w postaci stwierdzenia (porównanie telefonów samsung galaxy).

W sklepach internetowych słowa kluczowe z długiego ogona przekładają się na większą konwersję (sprzedaż). W pozostałych witrynach także warto je stosować, bo dają szybkie efekty wzrostu widoczności, zwiększają liczbę wejść na stronę internetową, pozwalają dotrzeć do grupy docelowej ściśle zainteresowanej frazą (produktem, usługą, zagadnieniem).

Jak dobierać frazy kluczowe do stron internetowych?

Żeby dobrać słowa kluczowe do strony internetowej z największą korzyścią dla niej, trzeba wziąć pod uwagę jej unikalną sytuację – branżę, konkurencyjność, stan techniczny itd. Pozycjonowanie stron poprzedzają audyt SEO, analiza konkurencji i opracowanie strategii działań, podczas których specjaliści ustalają liczbę i rodzaj fraz, a następnie proponują je właścicielowi strony. Na tym etapie warto współpracować z agencją i przedstawić jej swoje pomysły i propozycje, ponieważ to właściciel firmy najlepiej wie, na wypromowaniu których przedmiotów bądź usług zależy mu najbardziej.

Lista słów kluczowych powinna obejmować frazy bardziej ogólne i long tail. Jeśli pozycjonowany jest sklep internetowy, dobrym pomysłem będzie uwzględnienie na liście nazw produktów, o ile tylko są wpisywane wyszukiwarkę Google przez potencjalnych klientów. Firmy regionalne skorzystają na frazach lokalnych, czyli z nawą województwa, miasta, dzielnicy, a nawet ulicy. Duży i popularny serwis może spróbować sił w pozycjonowaniu się na bardzo konkurencyjne słowa kluczowe. Mała, skromna strona lepsze i szybsze efekty osiągnie dzięki długiemu ogonowi i mniej popularnym frazom. Witryna wizytówkowa powinna korzystać m.in. z fraz kluczowych zawierających imię i nazwisko lub nazwę firmy/marki.

Pozycjonowanie a tematyka fraz – przykład

Jeżeli chodzi o tematykę, zawsze należy wybierać słowa kluczowe ściśle dopasowane do działalności firmy/strony. Nie warto tracić czasu na fikcyjne frazy, które nawet jeśli sprowadzą użytkowników na stronę internetową, szybko podniosą współczynnik odrzuceń. Na stronie głównej można użyć fraz najbardziej ogólnych. W ważnych zakładach i kategoriach sprawdzą się frazy ściślejsze, w tym long tail. Nie powinno się przypisywać tego samego słowa kluczowego kilku podstronom, gdyż grozi to kanibalizacją w wynikach wyszukiwania.

Przykładowy dobór fraz do sklepu internetowego:

  • strona główna: sklep internetowy z odzieżą, sklep internetowy odzieżowy,
  • zakładka „o nas”: sklep internetowy nazwa, sklep odzieżowy miasto,
  • kategoria 1: sukienki, sukienki damskie, sukienki dla kobiet,
  • podkategoria 1: sukienki wieczorowe, sukienki wieczorowe długie, sukienki wieczorowe eleganckie,
  • produkt 1: sukienka wieczorowa koronkowa, sukienka wieczorowa długa koronkowa.

Słowa kluczowe można dobrać na podstawie analizy konkurencji (jakich słów używają główni rywale?), korzystając z narzędzi darmowych (Google Planer słów kluczowych, Ubersuggest) i płatnych (Senuto, Semstorm, Surfer), posługując się wzorem budowania fraz z długiego ogona (dodając kolejne słowa do fraz ogólnych), wpisując frazy w wyszukiwarkę Google i sprawdzając podpowiedzi lub zdając się na wiedzę i doświadczenie specjalistów SEO.

Gdzie umieszczać frazy kluczowe?

Kluczem do sukcesu w pozycjonowaniu stron WWW jest prawidłowe dobranie fraz, przypisanie ich do podstron, zastosowanie odpowiednio dużo razy, a także umieszczenie w prawidłowych miejscach. Prawidłowych, czyli jakich?

  • Idealnym miejscem do zastosowania głównych fraz przypisanych do danej podstrony jest tytuł (title). Mimo iż metaopis nie stanowi czynnika rankingowego, warto powtórzyć frazę również w nim.
  • Jeśli interesuje Cię skuteczne pozycjonowanie, nie zapomnij o umieszczeniu frazy w adresie URL.
  • Świetne miejsce na frazy ważne dla całej witryny to menu. Tworząc rozbudowane menu z licznymi frazami, zyskujesz podwójnie. Po pierwsze pomagasz skojarzyć daną frazę z podstroną, którą podlinkowałeś. Po drugie dbasz o linkowanie wewnętrzne, czyli poprawiasz strukturę strony.
  • Frazy należy wykorzystywać w nagłówkach Hx.
  • W zwykłym tekście – merytorycznym i rozbudowanym – możesz powtórzyć frazy największą liczbę razy. Uważaj jednak, by nie przesadzić.
  • Fraza kluczowa stanowi perfekcyjny anchor text. Adres URL, który podlinkujesz w anchorze, zostanie skojarzony przez roboty Google z daną frazą.
  • Nie wszystkie miejsca, w których warto zastosować frazę, są widoczne dla żywych odbiorców. Ciekawe miejsce stanowi tekst alternatywny obrazka. Użytą w nim frazę odczytują przede wszystkim roboty Google. Ludzie zobaczą tekst alt tylko w sytuacji, w której zdjęcie z jakiegoś powodu się nie wczyta.
  • Podobnym miejscem do opisu alternatywnego jest nazwa pliku. Tutaj również warto umieścić frazę. Pamiętaj jednak, by fraza wykorzystana w opisie alt i nazwie pliku była adekwatna do treści obrazu.
  • Główne pole do popisu, jeśli chodzi o frazy, stanowią opisy podstron (np. kategorii, produktów) i artykuły na blogu firmowym. Jeżeli jednak chcesz wspomóc pozycjonowanie trudnych fraz, skorzystaj z rozwiązań takich jak FAQ – to świetne miejsce dodatkowego wykorzystania fraz.

Jak stosować frazy, by wspomóc pozycjonowanie?

Stosowanie fraz kluczowych w formie nieodmienionej jest bardzo korzystne, o ile tylko brzmią poprawnie językowo. Przykładowo wspomniana już fraza „sukienki wieczorowe eleganckie” będzie dobrze wyglądała po wpleceniu w zdanie. Z kolei fraza „sklep internetowy odzieżowy Warszawa tanio” nie jest najlepszym wyborem w postaci nieodmienionej.

Co robić, kiedy nie da się użyć formy nieodmienionej słowa kluczowego bądź da się, ale powtórzenie jej kilka razy z rzędu przestaje wyglądać naturalnie? Istnieje kilka rozwiązań chętnie wykorzystywanych w content marketingu. Można odmieniać rzeczowniki, zmieniać rodzaje – o ile to możliwe w danej frazie – a nawet korzystać raz z liczby pojedynczej, raz z liczby mnogiej. Algorytm Google coraz lepiej radzi sobie z odmienionymi słowami.

Warto sięgać po synonimy, a w zależności od branży także określenia nieoficjalne, potoczne czy nawet błędne, jeśli tylko cieszą się dużą liczbą wyszukiwań. Niektóre zagraniczne wyrażenia wykorzystywane są także w języku polskim, więc jeśli Twoje usługi lub produkty bywają nazywane np. po angielsku, wykorzystaj to.

Pamiętaj o frazach z długiego ogona i słowach kluczowych o małej popularności – zbudujesz na nie widoczność w wynikach wyszukiwania szybciej niż na frazy ogólne. Warto też wiedzieć, że od kilku lat algorytm Google nieźle radzi sobie z… kontekstem! Jeśli nie użyjesz na podstronie słowa „kot”, ale tekst będzie poświęcony temu zwierzęciu, istnieje szansa, zdobędziesz widoczność na tę frazę. Ponadto algorytm może połączyć wyrazy znajdujące się w pewnej, nawet znacznej odległości od siebie, np. w menu i nagłówku.

Dlaczego strona pojawia się w wynikach wyszukiwania na dziwne frazy kluczowe?

Wykorzystując pozycjonowanie stron do szerzenia świadomości marki i pozyskiwania nowych klientów, nie unikniesz pojawienia się w wynikach wyszukiwania na „dziwne” frazy, w tym takie, na których Ci nie zależy albo nawet na które nie chciałbyś być widoczny. Z czego to wynika?

Powodów, jak zwykle, jest kilka. Algorytm Google czyta zawartość Twojej strony internetowej i poddaje ją interpretacji. Jeśli uzna jakiś wyraz za szczególnie ważny, zaproponuje Twoją witrynę użytkownikowi wpisującemu ów wyraz w wyszukiwarkę. Algorytm posiada także umiejętność sklejania wyrazów znajdujących się od siebie daleko. Jeżeli sprzedajesz sukienki i masz kategorię „sukienka”, a na blogu opublikowałeś tekst poświęcony krótkim bluzkom, roboty Google mogą skleić wyrazy we frazę „krótka sukienka”, nawet jeśli w Twoim sklepie dostępne są wyłącznie długie sukienki wieczorowe.

A to wcale nie koniec zaskakujących informacji! Ponieważ algorytm radzi sobie z rozumieniem kontekstu, możesz wyświetlić się w wynikach wyszukiwania w odpowiedzi na frazy, które w ogóle nie pojawiły się w treści witryny. Możesz też rankować na słowa użyte w komentarzach zostawionych przez użytkowników strony. Dodatkowo użytkownicy bywają odpowiedzialni za rankowanie strony na frazy, których użyli jako anchor text. Przykładowo jeśli jakiś bloger upodoba sobie Twoją stronę WWW i będzie o niej pisał, linkując adres URL w anchorze „fajna strona z ciuchami”, po jakimś czasie możesz pojawić się na tę frazę w indeksie.

Czasem pozycjonowanie na „dziwne” frazy wynika z zaindeksowania podstron, które nie powinny się znaleźć w wynikach wyszukiwania, np. polityki prywatności czy regulaminu. W tego typu tekstach technicznych znajduje się dużo „dziwnych” wyrazów. Usunięcie ich z indeksu i ustawienie blokady indeksacji stanowi element optymalizacji SEO strony.

Zdarza się też pozycjonowanie stron na część frazy kluczowej. Przykładowo użytkownik wpisze w Google „wlazł kotek na fluorescencyjny płotek”, a mimo iż w treści Twojej strony WWW znajduje się jedynie fragment „wlazł kotek na płotek”, Google podpowie ją jako dopasowany wynik. Pod wynikiem umieści skreślone słowo „fluorescencyjny”, żeby użytkownik wiedział, iż tylko część frazy została dopasowana.

Ile kosztuje pozycjonowanie stron internetowych?

To, ile kosztuje pozycjonowanie stron WWW, zależy od następujących czynników:

  • stan techniczny strony – ilość pracy do wykonania (kodu do poprawienia, rozwiązań do wdrożenia),
  • zawartość contentowa: ilość i jakość tekstu – ilość pracy do wykonania,
  • profil linków – ilość pracy do wykonania,
  • strategia pozycjonowania – rodzaj, liczba i częstotliwość działań (np. tworzenia treści, pozyskiwania linków zwrotnych),
  • liczba i rodzaj słów kluczowych,
  • konkurencyjność fraz kluczowych i stron internetowych z danej branży,
  • wielkość, wiek i historia strony oraz domeny,
  • rozpoczęcie pozycjonowania czy kontynuacja procesu.

Czym jest pozycjonowanie lokalne?

Lokalne lub regionalne pozycjonowanie stron skierowane jest do właścicieli firm działających na konkretnym terenie, np. w danym mieście lub województwie. Podczas gdy szerokie pozycjonowanie sprawdza się w przypadku sklepów internetowych oferujących sprzedaż produktów na terenie całej Polski, lokalne SEO to idealny wybór dla posiadaczy m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych, restauracji i kawiarni, gabinetów lekarskich i weterynaryjnych, warsztatów samochodowych i stolarskich.

W regionalnym pozycjonowaniu stron WWW chodzi o to, by dotrzeć do grupy docelowej związanej przede wszystkim z tym regionem i nie tracić czasu na resztę Polski. W procesie budowania widoczności korzysta się z lokalnych fraz kluczowych i rozwiązań nakierowujących algorytm Google na ścisłe powiązanie strony z adresem firmy (trzeba zadbać o to, by w każdym miejscu w internecie pojawiał się ten sam, aktualny adres siedziby firmy). Do bazowych działań należy także założenie i optymalizacja darmowej wizytówki w Google Moja Firma. Optymalizacji strony wizytówki dokonuje się w łatwy sposób, bo poprzez podanie najważniejszych danych firmowych: nazwy, adresu, telefonu, godzin działania itd. Warto stworzyć atrakcyjny i bogaty słowa kluczowe opis działalności, wgrać logo.

Po założeniu i zoptymalizowaniu wizytówki w Google Moja Firma oraz upewnieniu się, że wszędzie w internecie – na Twojej stronie, w katalogach firm i na profilach społecznościowych firmy – widnieje poprawny adres siedziby, zyskasz dodatkową wartość dla lokalnego pozycjonowania stron. Tą wartością jest obecność w Mapach Google. Odtąd Twoja firma będzie proponowana użytkownikom poszukującym danych usług w najbliższej okolicy.

Czym jest pozycjonowanie sklepów internetowych?

Czy pozycjonowanie sklepów internetowych różni się od pozycjonowania stron spoza branży e-commerce? Nie, natomiast wydaje się szczególnie ważne. Podczas gdy poprawianie widoczności strony niebędącej sklepem służy np. budowaniu świadomości marki, pozyskiwaniu leadów czy też zarabianiu na wyświetlaniu reklam, dobra widoczność strony w wynikach wyszukiwania dla sklepu internetowego to prawdziwe być albo nie być. Wszystko dlatego, że potencjalnych klientów interesuje szybki i wygodny zakup. Nie będą szukać idealnego sklepu na piątej, piętnastej, a tym bardziej pięćdziesiątej stronie wyników wyszukiwania. Klikną link lub linki, które znajdą na topowych pozycjach. To sprawia, że na czołowych pozycjach powinna się znaleźć właśnie Twoja strona e-commerce.

Pozycjonowanie sklepów internetowych polega na budowaniu widoczności strony zarówno na ogólne słowa kluczowe, jak i na frazy z długiego ogona oraz rzadziej stosowane. Bardzo ważną funkcję pełnią frazy produktowe, inaczej nazwy produktów. Używa się ich nie tylko w tytule podstrony i nagłówku H1, ale także w opisie produktu. Każdy opis musi być unikalny i odpowiednio długi, odpowiadający na potrzeby potencjalnych klientów, czyli kompleksowo opisujący sprzedawany produkt. Ważne są także ogólne frazy kluczowe stosowane w kategoriach i frazy z długiego ogona używane w podkategoriach.

Dodatkowo pozycjonowanie sklepów internetowych stawia nacisk na aspekt technicznej optymalizacji SEO. Witryna musi działać poprawnie, szybko się wczytywać, mieć dobrze rozmieszczone i klikalne elementy. Techniczny audyt SEO zakłada zbadanie wszelkich potencjalnych trudności spotykających klienta na drodze zakupowej, np. niemożność dodania produktu do koszyka lub powrotu do przeglądania oferty. Nie wolno też zapomnieć o responsywnej/mobilnej wersji strony internetowej, jako że użytkownicy internetu dokonują dziś zakupów w dużej mierze poprzez smartfon.

Oczywiście pozycjonowanie sklepów internetowych to także regularne pozyskiwanie linków zwrotnych, czyli praca nad korzystnym profilem linków. Jeśli zaś chodzi o funkcję content marketingu, poza stałym rozbudowywaniem opisów w sklepie warto założyć blog, na którym pojawiałyby się treści związane z tematyką produktową.

Czym jest pozycjonowanie bloga?

Poprzez pozycjonowanie bloga można rozumieć pozycjonowanie strony WWW zawierającej blog, np. sklepu internetowego z sekcją blogową, albo też pozycjonowanie stricte bloga. W tym drugim przypadku może chodzić o blog edukacyjny, rozrywkowy, artystyczny, poradnikowy, kulinarny, branżowy, influencerski (opiniotwórczy) – dowolnie. Kiedyś pozycjonowanie takiego bloga nie było opłacalne, toteż mało kto chciał poświęcać pieniądze na usługi agencji marketingowej. Prowadzenie bloga stanowiło pasję, hobby lub okazjonalną rozrywkę.

Dziś jest zupełnie inaczej. Blogosfera w samej tylko Polsce osiąga ogromne rozmiary, a i tak z każdym rokiem rośnie. Na blogach da się zarabiać poprzez reklamy i współprace z firmami. Dzięki blogom można się wybić, wypromować, zapewnić sobie start w danej branży. Nic dziwnego, że profesjonalne pozycjonowanie blogów zaczęło zdobywać zainteresowanie. W końcu jedynie na popularnym blogu da się zarobić, wyłącznie z popularnym blogerem firmy chcą współpracować, a także tylko popularny blog umożliwia zaprezentowanie się szerokiej grupie odbiorców. Pozycjonowanie pozwala zdobyć tę wstępną popularność.

Pozycjonowanie blogów zakłada korzystanie z licznych słów kluczowych, ściśle dopasowanych do tematyki poszczególnych wpisów. Korzysta się z narzędzi darmowych, takich jak AnswerThePublic, oraz płatnych, chociażby Semstroma, Senuto, Surfera. Pierwsze miejsce ma tu wysokiej jakości, merytoryczny, zoptymalizowany, sformatowany tekst, z związku z czym content marketing stoi na wyższej pozycji względem link buildingu.

Poza prowadzeniem działań content marketingowych pozycjonowanie blogów uwzględnia optymalizację kodu strony, analizę UX, dostosowanie do urządzeń mobilnych, zadbanie o oprawę wizualną, m.in. optymalizację grafik publikowanych we wpisach.

Czym jest pozycjonowanie grafiki: zdjęć, obrazów i infografik?

Budowanie widoczności w wyszukiwarce Google to nie tylko zajmowanie coraz wyższych pozycji w głównym indeksie i pojawianie się na coraz więcej słów kluczowych. Do potencjalnych klientów można dotrzeć również poprzez zakładkę z grafiką. To doskonały sposób na pozycjonowanie sklepów internetowych, które sprzedają produkty wyszukiwane w formie zdjęć, np. odzieży, obuwia, akcesoriów, mebli. Oglądanie obrazów stanowi ważny element procesu zakupowego klienta, a Ty możesz to wykorzystać.

W Google Grafika mogą się jednak pojawić zdjęcia nie tylko produktowe. Pozycjonować da się wszelkie pliki graficzne umieszczone na stronie: logo, zdjęcie w tle, infografiki wykorzystane w artykułach, graficzne instrukcje obsługi.

Dodatkowo warto wiedzieć, że pozycjonowanie zdjęć przysługuje się pozycjonowaniu stron WWW w całokształcie. Właściwie zoptymalizowane grafiki podnoszą jakość SEO witryny.

Jak pozycjonować grafikę w Google?

Pozycjonowanie zdjęć w Google Grafika zaczyna się jeszcze przed wgraniem pliku na serwer. Wówczas należy zadbać o poprawną nazwę pliku. Błędem jest używanie przypadkowych liter i cyfr, podobnie jak stosowanie polskich znaków. Nazwa powinna zawierać słowo kluczowe, na które zdjęcie ma się pojawić w graficznych wynikach wyszukiwania, przy czym musi być ono adekwatne do zawartości zdjęcia. Zamiast spacji warto używać łącznika.

Kolejnymi elementami, o które można, a wręcz trzeba zadbać przed wgraniem pliku graficznego na serwer, są rozmiar i waga zdjęcia. Jak już wiesz, prędkość wczytywania strony stanowi istotny czynnik rankingowy Google. Duże i ciężkie zdjęcia są jedną z przyczyn wolnego ładowania. Powinieneś zmniejszyć i skompresować grafikę do takich wymiarów i wagi, by nadal prezentowała się estetycznie. Możesz to zrobić przy użyciu darmowego narzędzia internetowego, np. TinyPNG.

Dodatkowo upewnij się, że zdjęcie ma właściwy format, czyli rozszerzenia .png lub .jpg.

Po wgraniu pliku na serwer koniecznie zadbaj o opis alternatywny grafiki, czyli opis alt. To element tekstu, którego nie widzą żywi użytkownicy witryny, o ile zdjęcie wyświetla się poprawnie. Zobaczą go jedynie w razie uszkodzenia pliku graficznego. Ponadto zostanie odczytany osobom niewidomym korzystającym ze strony przy pomocy programu odczytu ekranu. Natomiast roboty Google opis alternatywny odczytują zawsze – mechanizmy algorytmu nie widzą zdjęć, więc tekst stanowi dla nich jedyną wskazówkę co do treści zdjęcia. Opis powinien – podobnie do nazwy pliku – być adekwatny do zawartości grafiki i zawierać słowo lub słowa kluczowe. Może być dłuższy niż nazwa pliku, choć niewskazane są długie zdania. Wolno korzystać w nim z polskich liter, znaków interpunkcyjnych i spacji.

Jeżeli chodzi o jakość i unikalność zdjęcia, dla robotów nie ma to znaczenia. Jak wspomnieliśmy, nie widzą obrazów. Natomiast analizują reakcje żywych użytkowników, a tych nie pozyskasz, publikując zdjęcia niewyraźne, rozpikselowane, nieestetyczne, zbyt ogólne czy pozyskane z darmowych baz zdjęć, czyli stosowane na milionach innych stron. Zadbaj o to, by Twoje grafiki były wyjątkowe, użyteczne i ładne. Szczególnie przydatne są infografiki.

Pozycjonowanie stron internetowych mobilnych

Podczas gdy pozycjonowanie lokalne jest dla firm regionalnych, pozycjonowanie e-commerce dla sklepów internetowych, a pozycjonowaniu blogów dla stron mających blogi lub stricte blogów, pozycjonowanie stron mobilnych jest dla wszystkich. Wraz z każdym rokiem rośnie liczba użytkowników korzystających z sieci za pośrednictwem smartfona i osób dokonujących zakupów online – również mobilnie. Z usług dostępnych w internecie korzysta się w każdej wolnej chwili: podczas czekania na pociąg, powrotu do domu autobusem, spaceru z psem, na przerwie w pracy lub na uczelni. Jeśli chcesz docierać do potencjalnych klientów, musisz być wszędzie i zawsze tam, gdzie oni – w ich telefonach.

Pozycjonowanie stron mobilnych kładzie szczególny nacisk na UX i optymalizację techniczną – większy niż pozycjonowanie stron desktopowych. Witryna skierowana do użytkowników mobilnych musi działać bardzo szybko, mieć prawidłowe rozmieszczenie elementów, zwłaszcza klikalnych, i płynny, prawidłowy proces zakupowy. Na stronie mobilnej nie może być uszkodzonych linków ani rozpraszaczy, a droga zakupowa musi być maksymalnie krótka i łatwa do pokonania. Z tego powodu między wersjami strony WWW desktopową a mobilną mogą występować pewne różnice, np. w układzie graficznym i sposobie prezentacji tekstów.

Pozycjonowanie stron mobilnych a algorytmy Google

Pozycjonowanie stron mobilnych nie jest wymysłem branży SEO. Firma Google doskonale zdaje sobie sprawę z rosnącej popularności smartfonów w kontekście korzystania z internetu, dlatego już w 2016 roku ogłosiła rozpoczęcie prac nad algorytmem Mobile First Index, czyli mechanizmem wysoko oceniającym te strony, które wyświetlają się na urządzeniach mobilnych poprawnie. Tak oto dostosowanie witryny do smartfonów i tabletów stało się czynnikiem rankingowym Google, a pozycjonowanie mobilne dołączyło do ogólnego pozycjonowania stron WWW.

Obecnie jeszcze lepiej niż strony mobilne starego typu pozycjonują się strony responsywne, czyli samoistnie dostosowujące układ do rozdzielczości urządzenia, na którym się je wyświetla – czy jest to mały smartfon, czy jest to wielki ekran zewnętrzny podłączony do laptopa.

Dlaczego pozycjonowanie zakłada analizę stron konkurencji?

Analiza konkurencji nie jest działaniem obowiązkowym, natomiast stanowi bardzo wartościowy krok, dlatego zanim rozpocznie się pozycjonowanie strony, agencja SEO zweryfikuje witryny Twoich największych rywali. Co to daje?

Analiza stron internetowych konkurencji pozwala ustalić listę fraz kluczowych, na które warto pozycjonować Twoją witrynę. Teksty SEO, optymalizacja i formatowanie pomogą specjalistom ustalić, jaką strategię pozycjonowania przyjęły inne firmy. Na blogu rywali znajduje się dużo wartych uwagi pomysłów na artykuły – jeżeli rozpoczniesz prowadzenie bloga firmowego, strona rywali może stać się kopalnią inspiracji. Eksperci zwrócą uwagę także na budowę strony, wersję mobilną, UX, linki przychodzące i wychodzące. Jeśli w przyszłości zdobędziesz linki z portali, które linkują Twoi konkurenci, będziesz w sposób pośredni czerpał moc od rywali. Warto też pozyskać linki z portali, które linkują Twoich konkurentów.

W ogólnym rozumieniu analiza konkurencji pozwala zweryfikować dobre i złe praktyki rywali, a co za tym idzie uwzględnić w strategii pozycjonowania te korzystne i odrzucić pozostałe. Aby strategia była skuteczna, efektywna, należy dodać do niej takie działania, których konkurencja nie wykonuje. Do analizy przystępuje się ręcznie oraz przy użyciu narzędzi takich jak Semstorm, Senuto, Majestic, Ahrefs.

Jak wybrać konkurencyjne strony internetowe do analizy? Wbrew pozorom nie każda strona o tej samej tematyce stanowi Twoją rywalkę. Przykładowo jako przedstawiciel małego butiku odzieżowego nie możesz walczyć z popularnymi międzynarodowymi sklepami sieciowymi. Aby wybrać konkurentów właściwie, weź pod uwagę branżę, zasięg, grupę docelową, zakres usług, a nawet lokalizację.

Pamiętaj, że analiza konkurencji, opracowanie w oparciu o nią strategii działań i pozycjonowanie strony nie służą do tego, byś był taki sam jak konkurencja. Masz być od niej lepszy!

Content marketing w pozycjonowaniu stron WWW – przykłady

  • tekst na stronę główną witryny lub sklepu,
  • teksty do głównych zakładek: o nas, historia firmy, oferta,
  • teksty na podstrony poświęcone konkretnym regionom (pozycjonowanie lokalne),
  • opisy usług,
  • opisy kategorii i podkategorii w sklepie internetowym,
  • opisy produktów,
  • metadane i nagłówki Hx,
  • artykuły na blog firmowy,
  • artykuły sponsorowane na serwisy zewnętrzne (budowa wizerunku lub link building),
  • artykuły zapleczowe (link building),
  • artykuły gościnne na serwisy zewnętrzne (budowa wizerunku eksperta),
  • tworzenie infografik z optymalizacją SEO grafiki,
  • nagrywanie podcastów i transkrypcja nagrań,
  • nagrywanie wideo i transkrypcja filmów.

Skąd pozyskiwać linki przychodzące?

  • serwisy dopasowane tematycznie lub popularne (artykuły sponsorowane i gościnne, informacje prasowe, komentarze),
  • serwisy regionalne (artykuły sponsorowane i gościnne, informacje prasowe, komentarze; pozycjonowanie lokalne),
  • strony zapleczowe,
  • strony partnerskie (producenta, dostawcy, firm o komplementarnych usługach),
  • witryny z dużym zaufaniem, np. rządowe,
  • blogi dopasowane tematycznie lub popularne (wpisy sponsorowane, komentarze)
  • fora (profile, stopki, wątki, komentarze),
  • social media (profile, posty, komentarze),
  • dobrej jakości katalogi firm,
  • dobrej jakości serwisy z ogłoszeniami,
  • wizytówki w serwisach, w których można założyć profil,
  • Google Moja Firma.

Dodatkowo doskonałym pomysłem jest publikowanie wartościowych artykułów i infografik na blogu firmowym, które odbiorcy będą chcieli udostępniać.

Czy Google Ads pomaga w pozycjonowaniu stron WWW?

Mimo iż pozycjonowanie stron WWW i promowanie stron w kampaniach reklamowych Google Ads (dawniej Google AdWords) odbywa się w tym samym miejscu – w wynikach wyszukiwania Google – działania te nie mają na siebie wpływu, a przynajmniej nie w sposób bezpośredni. Podczas gdy pozycjonowanie przekłada się na budowanie widoczności w wynikach wyszukiwania organicznych/naturalnych/bezpłatnych, reklamy wyświetlają się w płatnych/sponsorowanych wynikach wyszukiwania. Pojawiają się w indeksie przed wynikami organicznymi.

Wykupując reklamy Google Ads, nie przyspieszysz procesu pozycjonowania. O wpływie płatnych kampanii na pozycjonowanie można mówić jedynie w kontekście wpływu pośredniego, bonusowego. Przykładowo jeśli reklamy przyciągną na Twoją stronę dużo użytkowników, zwiększy się ruch, a strona zyska popularność – to pozytywnie przełoży się na SEO. Zadowoleni odbiorcy mogą udostępnić link, co przełoży się na poprawę profilu linków. Ponadto jeśli użytkownicy wyszukiwarki Google będą często widzieli Twoje linki w sponsorowanych wynikach, zapamiętają adres strony, nawet jeśli nie klikną. W przyszłości to właśnie Twoją stronę wybiorą, szukając danego zagadnienia. Będą pamiętać adres świadomie lub podświadomie.

Pozycjonowanie stron – korzyści na tle reklam Google Ads

Pozycjonowanie i reklamy Google Ads stosuje się w różnych celach. Reklamy są idealne np. do przeprowadzania szybkich i aktualnych akcji marketingowych. Jeśli chcesz, by potencjalny klient dowiedział się o promocji, wyprzedaży lub ofercie limitowanej, pozycjonowanie nie będzie dobrym wyborem – zanim strona trafi do top 10 Google, promocja dawno się skończy.

Kampanie reklamowe przydają się także do promowania produktów i usług nowych na rynku, których póki co poszukuje mało osób. Dzięki reklamom potencjalny klient dowie się, że przedmiot/usługa w ogóle istnieje. Oczywiście w tym samym czasie możesz pracować nad pozycjonowaniem, by być wysoko w wynikach wyszukiwarki, kiedy już temat się spopularyzuje i ludzie zaczną wpisywać w Google odpowiednie frazy.

Pozycjonowanie stron ma następującą przewagę nad reklamami Google Ads:

  • pozycjonowanie działa długofalowo i daje relatywnie stałe efekty, a reklama znika w momencie, w którym kończy się budżet,
  • pozycjonowanie jest tańsze – w tym samym budżecie pozycjonowanie stron WWW obejmuje więcej różnych działań, podczas gdy reklama to zawsze wyłącznie reklama (choć może się pojawić nie tylko w wyszukiwarce, ale także u partnerów Google),
  • pozycjonowanie pozwala na budowę widoczności na dodatkowe słowa kluczowe z długiego ogona,
  • pozycjonowanie możesz częściowo wykonywać samodzielnie, więc płacisz agencji SEO jedynie za te działania, którymi nie chcesz się zajmować. Reklamę ustawiasz samodzielnie, ale potem to algorytm pracuje za Ciebie, więc to on rozporządza Twoim budżetem,
  • pozycjonowanie nie może zostać zablokowane przez programy blokujące reklamy, dlatego efekty działań SEO widzą wszyscy użytkownicy wyszukiwarek internetowych.

Funkcje Google Search Console i Google Analytics w pozycjonowaniu stron internetowych

Pozycjonowanie stron internetowych z agencją SEO stanowi gwarancję wykorzystywania profesjonalnych, płatnych narzędzi do analizy witryny i efektów realizowanej strategii marketingowej. Poza płatnymi narzędziami są jednak także programy darmowe, z których mogą korzystać zarówno zatrudnieni przez Ciebie specjaliści SEO, jak i Ty sam.

Pierwszym ważnym narzędziem jest Google Search Console, czyli program należący do firmy Google i pokazujący wiarygodne wyniki dotyczące widoczności w indeksie popularnej wyszukiwarki. Sprawdzisz w nim liczbę zaindeksowanych podstron i daty indeksacji, potencjalne błędy na stronie, otrzymane kary (ręczne), wgraną mapę strony. Zobaczysz, na jakie słowa kluczowe widoczna jest Twoja witryna, na jakich pozycjach się znajduje oraz które podstrony odpowiadają konkretnym frazom kluczowym. Za pomocą Google Search Console webmaster lub specjalista SEO może skontaktować się z firmą Google np. w sprawie weryfikacji poprawek bądź indeksacji nowej podstrony.

Kolejne bezpłatne narzędzie, również dostępne w domenie Google, to Google Analytics. Za pośrednictwem kodu dodanego na stronę zbiera dane dotyczące ruchu w witrynie i zachowań użytkowników. W Google Analytics sprawdzisz całościową liczbę użytkowników wchodzących na stronę w ciągu tygodnia, miesiąca, roku lub od momentu zaimplementowania kodu. Dowiesz się, z jakiego źródła pozyskujesz największą liczbę odbiorców, jakie podstrony najchętniej wyświetlają, ile czasu na nich spędzają, czy przechodzą dalej, czy może wychodzą ze strony bez zrealizowania założonego przez Ciebie celu (np. kupienia produktu). Poznasz grupy odbiorców – ta informacja przyda się na etapie budowania strategii i ustalania grupy docelowej. Podstawowe dane z Google Search Console i Analytics możesz wyświetlać bezpośrednio w wybranych CMS-ach, np. w WordPressie we wtyczce Site Kit by Google.

Google Search Console i Analytics umożliwiają skuteczne pozycjonowanie stron różnego typu: od sklepów po blogi. Wykorzystuje się je na etapach audytu SEO, przygotowywania strategii, optymalizacji SEO i długofalowego pozycjonowania.

Adresy kanoniczne i przekierowania 301 w pozycjonowaniu stron WWW

Techniczny audyt SEO to czas na zweryfikowanie jakości stron m.in. pod kątem duplikatów treści, podstron ulegających kanibalizacji, podstron usuniętych. Sprawdza się, czy na stronach internetowych istnieją przekierowania bądź adresy kanoniczne, a jeżeli tak, to czy zostały ustawione poprawnie. Trzeba bowiem zaznaczyć, iż adresów kanonicznych i przekierowań 301 nie stosuje się zamiennie – każde rozwiązanie ma inną funkcję, choć oba mogą służyć temu samemu celowi: zapobieganiu duplikatom w obrębie serwisu i kanibalizacji wyników wyszukiwania. To ważne, ponieważ duplikaty utrudniają pozycjonowanie stron internetowych, a kanibalizacja wyników wręcz uniemożliwia skuteczne pozycjonowanie rywalizujących ze sobą podstron.

Różnice między przekierowaniem 301 a adresem kanonicznym są znaczne. Pierwsze rozwiązanie przenosi pod nowy adres URL zarówno roboty, jak i użytkowników. Z kolei link kanoniczny jest sygnałem jedynie dla robotów. Przekierowanie zmienia adres URL, a link kanoniczny nie. Jeśli chodzi o wpływ na pozycjonowanie, większe ma przekierowanie 301. Jest ono poleceniem, podczas gdy adres kanoniczny stanowi zaledwie sugestię. To przy okazji sprawia, że źle ustawione przekierowania mogą utrudnić pozycjonowanie stron bardziej niż niepoprawnie zastosowany link kanoniczny. Warto oddać zadanie w ręce specjalistów SEO.

1 – Przekierowanie 301 a pozycjonowanie stron internetowych

Przekierowanie 301 znajduje zastosowanie, kiedy dana podstrona przestaje istnieć lub nie jest już dostępna w serwisie (trwale; przy tymczasowej niedostępności stosuje się przekierowanie 302). Jeśli użytkownik lub robot spróbują ją wyświetlić, otrzymają kod 404. Użytkownik zniechęcony wyjdzie ze strony, a robot nie zaindeksuje podstrony lub też wyindeksuje ją, jeżeli wcześniej – kiedy jeszcze istniała, miała treść – została zaindeksowana. Natomiast dzięki poprawnie ustawionemu przekierowaniu użytkownik i robot zostaną automatycznie przeniesieni na inną, wskazaną przez webmastera podstronę.

Przekierowanie 301 stosuje się m.in. po usunięciu podstrony, zmianie adresu URL podstrony, zmianie struktury linków w obrębie całego serwisu, wprowadzeniu certyfikatu SSL (zmiana z http:// na https://), zmianie domeny lub zakończenia domeny (np. z .pl na .com). Co istotne, nie należy ustawiać przekierowania na jakąkolwiek podstronę. Skuteczne pozycjonowanie wymaga przekierowania na tę samą treść, o ile tylko to możliwe. Jeżeli nie jest to możliwe, należy przekierować odbiorców i roboty na maksymalnie zbliżoną treść, np. z artykułu o pielęgnacji psów do innego artykułu o pielęgnacji tych zwierząt lub z kategorii z sukienkami mini do kategorii z sukienkami midi. Jeżeli algorytm odnotuje zbyt duże różnice, obniży pozycję w wynikach Google lub nawet wyindeksuje podstronę. Natomiast przy drobnych różnicach algorytm zastąpi stary adres URL w indeksie nowym – widoczność zostanie zachowana.

2 – Link kanoniczny a pozycjonowanie stron internetowych

W sytuacji, w której podstrona nie przestaje istnieć i właściciel nadal chce ją wyświetlać użytkownikom oraz robotom, przy czym preferuje zaindeksowanie innej podstrony z tą samą lub podobną treścią, powinien zastosować adres kanoniczny – wskazać w nim podstronę, która ma zostać zaindeksowana (jest oryginalna). Użytkownicy nie dostają komunikatu, że podstrona jest lub nie jest oryginałem. Z ich perspektywy nic się nie zmienia. Nie zostają donikąd przeniesieni, jak dzieje się to w przypadku przekierowania 301. Z kolei dla robotów link kanoniczny stanowi sugestię: ta podstrona jest duplikatem innej podstrony; odczytaj obie, ale zaindeksuj tamtą. Mogą postąpić zgodnie z życzeniem webmastera, ale jeśli uznają duplikat za treść lepszej jakości, zignorują adres kanoniczny. Podobnie jeżeli nie ustawisz go wcale, w wynikach wyszukiwania zamiast głównej podstrony kategorii może pojawić się np. piąta strona z produktami lub wynik sortowania.

Adresy kanoniczne to rozwiązanie stosowane przede wszystkim w sklepach internetowych. Pozycjonowanie serwisów e-commerce musi łączyć przestrzeganie zasad SEO z zachowaniem funkcjonalności sklepu. Przy braku linków kanonicznych rozwiązania takie jak dynamiczne adresy URL mogą sporo namieszać – ta sama treść będzie się pojawiała na wielu podstronach i zostanie uznana przez roboty Google za niskiej jakości duplikaty. Jeżeli stosujesz na stronie paginację, pozwalasz na filtrowanie i sortowanie produktów, udostępniasz te same produkty w kilku kategoriach – np. głównej, z nowościami i promocjami – bądź sprzedajesz ten sam produkt w wielu wersjach – np. kolorystycznych lub rozmiarowych – adresy kanoniczne są Ci potrzebne.

3 – Wpływ przekierowań i adresów kanonicznych na pozycjonowanie

Ponieważ przekierowanie 301 to polecenie, a adres kanoniczny to sugestia, oba rozwiązania mają inny wpływ na pozycjonowanie stron internetowych i widoczność danej podstrony w wynikach wyszukiwania. Co się dzieje, gdy zostaną zastosowane?

  1. Przekierowanie 301 ma duży wpływ na pozycjonowanie. Właściwie ustawione sprawia, że podstrona zachowuje pozycję w indeksie na dane słowo kluczowe, przy czym stary adres URL zostaje zastąpiony nowym. Równocześnie zostaje zachowana moc płynąca z linków przychodzących do tej podstrony. Aby jednak cieszyć się takim wynikiem, trzeba przekierować ze starej, niedostępnej treści do treści identycznej lub bardzo podobnej.
  2. Adres kanoniczny także ma duży wpływ na pozycjonowanie stron, jednak jest bezpieczniejszy od przekierowania 301, ponieważ jeżeli zostanie ustawiony niepoprawnie, algorytm Google może go zignorować, podczas gdy przekierowania nie może. W idealnej sytuacji dzięki ustawieniu adresu kanonicznego wydarzy się to samo, co dzieje się po poprawnym wykonaniu przekierowania 301. Może się jednak zdarzyć, że niechciane podstrony, kopie oryginału, pozostają dostępne w wynikach wyszukiwania. Po prostu będą na dalekich pozycjach, nieszkodzących oryginalnej podstronie.

Pamiętaj! Błędnie ustawione przekierowania 301 – np. z podstrony A do B i równocześnie z B do A – szkodą użyteczności witryny, uniemożliwiają konwersję i pozycjonowanie. Źle wskazane adresy kanoniczne pozostawiają stronę użyteczną, jednak negatywnie wpływają na pozycjonowanie. Jeżeli Twój serwis potrzebuje tych rozwiązań, zgłoś się do specjalistów.

Jak błąd 404 wpływa na pozycjonowanie?

Jeżeli jakiś czynnik działa na odbiorców stron internetowych i potencjalnych klientów e-sklepów jednoznacznie negatywnie, jest nim błąd 404, czyli pusta podstrona z komunikatem o braku poszukiwanej treści. Potencjalny klient otrzymujący wiadomość o braku treści, której się spodziewał, wychodzi z witryny i szuka odpowiedzi na swoje potrzeby u konkurencji. Roboty Google są łaskawsze – zakładają, że błąd może być tymczasowy, i wracają na podstronę za jakiś czas. Jeżeli jednak ponownie trafią na kod 404, usuną podstronę z indeksu. W wyszukiwarce Google ani innych wyszukiwarkach internetowych nie ma miejsca na treści niskiej jakości, a tym bardziej nieistniejące.

Powodów pojawienia się kodu 404 jest kilka. Nie każdy zależy od webmastera, toteż nie wszystkie stanowią jego błąd. Wyświetlenie kodu 404 ma miejsce np. wtedy, kiedy potencjalni klienci wpiszą adres strony ręcznie, ale zrobią literówkę, bądź klikną link do strony, w którym ktoś inny popełnił błąd i przestawił litery. Aby prowadzić skuteczne pozycjonowanie w obliczu błędów popełnianych przez użytkowników, warto zastosować funkcjonalną i przykuwającą uwagę planszę błędu 404. Dobrze sprawdzają się zabawny lub ciekawy obrazek z chwytliwym hasłem, a do tego okno wyszukiwania treści w witrynie oraz podpowiedzi treści: linki do kategorii, zdjęcia produktów.

Przekierowanie 301 pozwala za to uniknąć błędu 404 w sytuacjach zależnych od webmastera, takich jak chociażby usunięcie podstrony, przeniesienie starej treści pod nowy adres, zmiana domeny bądź struktury linków. Dzięki wyeliminowaniu kodu 404 poprzez przekierowanie można zachować widoczność stron internetowych, co pozytywnie wpływa na pozycjonowanie. O tym, czy Twoja witryna generuje błędy, dowiesz się z audytu SEO.

Unikalność treści – znaczenie dla optymalizacji strony

Jednym z najważniejszych aspektów treści pisanych na stronach internetowych, a jednocześnie czynnikiem rankingowym wyszukiwarki Google, jest unikalność. Algorytm premiuje treści oryginalne, niepowtarzalne. Takie, które nie są powieleniem tego, co już istnieje w internecie, lecz stanowią nową wartość dla użytkownika. Jest to informacja szczególnie istotna dla właścicieli sklepów internetowych, w których sprzedaje się dziesiątki, setki, a czasem i tysiące produktów. Jeżeli każdy ma trafić do wyników wyszukiwania i odpowiadać na frazę wpisaną przez użytkownika wyszukiwarki, każdy powinien mieć unikalny opis. To długa i żmudna, ale opłacalna praca.

Niedozwolone z punktu pozycjonowania strony WWW jest powielanie tekstów – np. opisów produktów – w obrębie jednej strony, tj. kopiowanie treści z jednej podstrony i wklejanie na innych. Niedozwolone jest również powielanie tekstów z innej witryny, nawet jeśli jest to witryna producenta, dystrybutora bądź dostawcy. Jeżeli algorytm Google uzna Twój tekst za duplikat – podczas analizy bierze pod uwagę m.in. datę indeksacji – nie zaindeksuje Twojej strony lub wyindeksuje ją, jeśli w przeszłości popełnił błąd i dodał do wyników wyszukiwania.

Co można zrobić ze skopiowanymi tekstami, by uniknąć wykrycia duplikatu? Najlepiej usunąć i napisać od nowa. Jeżeli to niemożliwe, rozbuduj treści. Wzbogać je o nowe słowa kluczowe. Zastąp część wyrazów synonimami, ustaw inne nagłówki, zmień szyk zdań. Dodaj nową wartość dla użytkownika – informacje, których nie znajdzie nigdzie indziej.

Pamiętaj jednak, że unikalność to nie jedyna ważna cecha tekstu SEO. Nawet jeśli treść jest oryginalna, ale nie zawiera słów kluczowych, nie zoptymalizowano ani nie sformatowano jej, na dodatek lanie wody wygrywa z merytoryką, zostanie oceniona jako niskiej jakości i również nie znajdzie się w indeksie bądź zostanie wyindeksowana.

Funkcja analityki internetowej w pozycjonowaniu stron WWW

Analityka internetowa, SEO (optymalizacja strony), content marketing i link building składają się na pozycjonowanie stron internetowych. Jeżeli zadbasz o każdy z tych elementów, będziesz miał największe szanse na oczekiwane, ustalone z firmą pozycjonerską rezultaty. Podczas gdy pozostałe składowe opierają się w głównej mierze na działaniu, analityka to obserwacja i wyciąganie wniosków, dzięki którym działanie może być skuteczne.

W ramach analityki internetowej gromadzone są dane o użytkownikach witryny, czyli Twoich potencjalnych klientach. Specjaliści badają, jakie treści interesują odbiorców, jak długo przebywają na podstronach, jak się zachowują, jakie hasła wpisują i jakie linki klikają. Patrzą na współczynniki odrzuceń, porzuconych koszyków. Wnioski z analizy pozwalają modyfikować prowadzone działania SEO i wdrażać rozwiązania korzystne dla celów biznesowych właściciela witryny, np. sprzedaży produktów w sklepie internetowym.

Skuteczne pozycjonowanie stron WWW nie może być prowadzone w oderwaniu od stałej analizy wyników. Przyjęcie błędnej strategii pozycjonowania w połączeniu z brakiem bieżącej analizy może przełożyć się na podążanie w złym kierunku, czyli zmarnowanie czasu, pieniędzy i energii, a przy okazji danie konkurencji przewagi. Między innymi dlatego tak ważny jest szczegółowy audyt SEO, podczas którego zbiera się wstępne dane o witrynie, użytkownikach i punktach styku między nimi.

Funkcja monitorowania pozycji stron WWW

W jaki sposób hasło „pozycjonowanie to proces” przekłada się na praktykę? Bynajmniej nie tylko w taki, iż działania należy wykonywać regularnie, często i długofalowo – aż do zamknięcia firmy lub usunięcia strony. Równolegle z pozycjonowaniem korzystnie prowadzić monitoring pozycji strony. Tylko wtedy można błyskawicznie zareagować na spadki spowodowane działaniami pozycjonerskimi konkurencji lub aktualizacją algorytmu Google.

Monitorowanie pozycji strony pozwala również zweryfikować efektywność przyjętej strategii SEO i w razie potrzeby zmodyfikować jej elementy, np. dodać więcej content marketingu bądź postawić większy nacisk na link building. Jeżeli winną spadku pozycji jest aktualizacja algorytmu, niezbędne może się okazać wykonanie dodatkowej optymalizacji technicznej.

Podstawowy monitoring pozycji witryny możesz prowadzić samodzielnie w narzędziu Google Search Console. Natomiast specjaliści SEO mają dostęp do bardziej zaawansowanych, płatnych narzędzi służących do analizy pozycji, spadków, wzrostów i porównywania z konkurencją. Należą do nich chociażby Senuto, Semstorm.

Monitorowanie efektów pozycjonowania stron WWW

Poza monitorowaniem efektów w postaci pozycji w wynikach wyszukiwania Google warto monitorować także inne wyznaczniki skuteczności przyjętej strategii SEO. Należy do nich chociażby liczba wejść na stronę z organicznych wyników wyszukiwania, którą znajdziesz w darmowym narzędziu Google Analytics. Również we wspomnianym już Google Search Console zweryfikujesz, ile wejść na stronę przynosi Ci konkretne słowo kluczowe i która podstrona wyświetlana jest przez algorytm w odpowiedzi na owo słowo.

Skuteczne pozycjonowanie powinno się przełożyć na zwiększenie czasu spędzanego na stronie, zwiększenie współczynnika konwersji, a w przypadku pozycjonowania lokalnego zwiększenie udziału osób z danego regionu. Jeżeli celujesz w konkretną grupę odbiorczą, w Google Analytics sprawdzisz, czy w procesie pozycjonowania pojawia się więcej osób w danym wieku, danej płci lub mających dopasowane zainteresowania. Korzystnym rezultatem pozycjonowania jest również zwiększenie świadomości firmy/marki, co przekłada się na wzrost liczby wyszukiwań brandowych fraz kluczowych.

Samodzielne pozycjonowanie stron czy wsparcie agencji marketingowej?

Samodzielne pozycjonowanie stron ma plusy i minusy, tak samo jak współpraca z firmą pozycjonerską. Do największych korzyści samodzielnego działania na rzecz widoczności strony należą możliwość rozwoju i nabycia nowej wiedzy, zrozumienie działania algorytmów Google i szansa wykorzystania tego w praktyce, nabycie umiejętności oceny działań pozycjonerskich innych osób – np. jeśli jednak dojdzie do współpracy z firmą SEO – a także oszczędność pieniędzy, zwłaszcza gdy chcesz pozycjonować kilka serwisów.

Z kolei wśród wad samodzielnego pozycjonowania znajdują się konieczność poświęcenia czasu na naukę, niezarabianie w czasie nauki, konieczność wykonywania wszystkich zadań samodzielnie lub oddelegowania do tego pracowników, ryzyko niezrozumienia pewnych zagadnień i złego pokierowania procesu pozycjonowania, brak wsparcia przy ustalaniu strategii pozycjonowania, nieuniknione błędy, pomijanie działań, brak dostępu do profesjonalnych narzędzi płatnych lub konieczność wykupienia dostępu, niemożność śledzenia zmian w algorytmie i jednocześnie rozwijania firmy, brak umiejętności edycji kodu strony, tracenie czasu na nieefektywne działania, co zwiększa dystans między Tobą a konkurencją.

Pozycjonowanie z firmą SEO ma wady w postaci konieczności zapłacenia za działania SEO i zaufania specjalistom – powierzenia w ich ręce losu widoczności witryny w wynikach wyszukiwania. Na szczęście za poniesienie tego niewielkiego kosztu otrzymuje się ogrom korzyści takich jak profesjonalne podejście, raportowane działania, strategia pozycjonowania dopasowana do strony, analiza konkurencji i profilu linków, analiza słów kluczowych, audyt strony, zweryfikowanie jakości strony WWW w płatnych narzędziach, rozległe i zdywersyfikowane działania marketingowe, konkretny plan poprawek i wdrożeń, możliwie szybkie efekty, brak konieczności poświęcania czasu na samodzielną naukę.

Samodzielne pozycjonowanie – kurs SEO

Jeśli mimo wad tego rozwiązania wybierasz samodzielne pozycjonowanie strony WWW, możesz skorzystać z płatnego kursu lub szkolenia albo zapoznać się z profesjonalnymi materiałami zupełnie za darmo. Na naszej stronie znajdziesz bezpłatny kurs SEO, który przejdziesz w dogodnej dla Ciebie formie – tekstowej (seria artykułów) lub dźwiękowej (seria podcastów nagranych na bazie artykułów). Do każdej lekcji możesz wracać dowolną liczbę razy. Poznasz teorię i praktyczne zastosowania. Zapraszamy!

Zachęcamy Cię również do zajrzenia na nasz blog, na którym rozkładamy pozycjonowanie stron WWW na części pierwsze. Piszemy o optymalizacji technicznej, content marketingu, link buildingu, analityce internetowej. Publikujemy też artykuły o reklamach (Google Ads, Facebook Ads) i innych zagadnieniach z szeroko pojętego marketingu internetowego. To właśnie część z tych artykułów trafiła do kursu SEO. Na blogu znajdziesz ich jeszcze więcej.

Jak wybrać agencję SEO do pozycjonowania?

Na polskim rynku istnieje wiele firm pozycjonerskich i agencji marketingowych. W dobie powszechnego korzystania z usług przez internet, a także z uwagi na specyfikę pozycjonowania stron nie jesteś ograniczony w wyborze do firm lokalnych. Jakie czynniki wziąć zatem pod uwagę, by wybrać specjalistów, którzy są profesjonalni i skuteczni?

  1. Doświadczenie w pozycjonowaniu stron WWW – jak długo firma działa na rynku?
  2. Portfolio pozycjonerskie – z iloma klientami współpracowała i współpracuje firma?
  3. Doświadczenie w danej branży – czy firma miała lub ma klientów z Twojej branży?
  4. Zakres usług – jakie usługi z zakresu pozycjonowania oferuje firma?
  5. Opinie klientów – czy firma jest skuteczna?
  6. Kontakt – czy doświadczenie kontaktu z firmą jest pozytywne? Jakie drogi kontaktu firma przewiduje w ramach współpracy?
  7. Zróżnicowanie specjalistów – czy w firmie są zarówno specjaliści zajmujący się optymalizacją techniczną, jak i copywriterzy oraz eksperci od pozyskiwania linków?
  8. Opiekun klienta – czy Twoja strona będzie miała konkretnego opiekuna? Czy treści na Twoją stronę będzie tworzył dedykowany copywriter?
  9. Certyfikaty – czy firma może poświadczyć umiejętności?
  10. Case study – czy firma udostępnia przykładowe realizacje działań pozycjonerskich?
  11. Dostęp do narzędzi – czy firma korzysta z płatnych narzędzi SEO?
  12. Monitoring i analiza efektów – czy firma jedynie wykonuje działania pozycjonerskie, czy dodatkowo monitoruje i analizuje rezultaty?
  13. Raportowanie – czy w usługę pozycjonowania wliczone jest raportowanie wyników?
  14. Indywidualne podejście – czy firma przed rozpoczęciem współpracy wykonuje audyt SEO i analizę konkurencji? Czy tworzy indywidualną strategię pozycjonowania?

Jeżeli interesuje Cię skuteczne pozycjonowanie stron internetowych, możesz zaufać firmie FunkyMedia z Łodzi. Jesteśmy zespołem specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu uzupełniamy się nawzajem. Zoptymalizujemy Twoją witrynę technicznie, pozyskamy wartościowe linki, przygotujemy wysokiej jakości teksty, zwiększymy rozpoznawalność Twojej marki w internecie. Mamy wieloletnie doświadczenie pozycjonowaniu i obsługujemy klientów z każdej branży. Na życzenie klienta działania pozycjonerskie uzupełniamy kampaniami reklamowymi Google Ads bądź Facebook Ads. Ponieważ kochamy to, co robimy, jesteśmy na bieżąco z nowościami marketingowymi i algorytmicznymi, dzięki czemu możemy bezzwłocznie reagować na zmieniające się okoliczności.

Odwiedź nas, zadzwoń lub napisz – jak wolisz. Zadaj nam pytania, by upewnić się, że jesteśmy właściwym wyborem. Zapraszamy!