Hosting – fundament pod nasz biznes

Każda osoba, która rozpoczyna swoją biznesową przygodę z internetem, wcześniej lub później, musi wybrać hosting. W tym momencie pojawia się wielkie zaskoczenie i pytanie co to jest ten hosting i z czym to się je? W wielkim skrócie to nic innego jak usługa umożliwiająca nam publikowanie treści w sieci. Możemy zamieścić prostą stronę wizytówkę, rozbudowany portal, prowadzić sklep internetowy czy własnego bloga. Nie będę w tym wpisie zagłębiał się w niuanse techniczne (zajmiemy się tym później). Jednak informacje tu przedstawione spokojnie wystarczą każdemu stawiające pierwsze kroki.

Czego mi potrzeba?
Tak jak sportowym samochodem nie będziemy wozili węgla, tak samo musimy zatroszczyć się o właściwy dobór usługi dostosowanej do naszych potrzeb. Przy złym wyborze w najlepszym wypadku będziemy przepłacali mniej lub więcej, w najgorszym nic nie będzie działało tak jak powinno, a rosnąca frustracja zabije w nas cały zapał.
Liczba wyników zaproponowanych przez Google po wpisaniu “hosting” może przyprawić o zawrót głowy i wcale nie ułatwi nam wyboru!

Pierwsze czego się dowiemy to, że są rozwiązania płatne oraz darmowe.

Darmowy czy płatny?
SUPER! Mogę mieć ten cały “hosting” za darmo! Taki właśnie chcę!

Niestety sportowe samochody nie należą do tanich. Musisz się, więc liczyć z tym, że za darmo dostaniesz pojazd, którym możesz się przemieszczać ale nie będzie ani szybko, ani wygodnie… o dodatkowym wyposażeniu możesz zapomnieć.

Darmowe oferty nadają się na proste strony wizytówki (strona główna plus kilka podstron okraszonych zdjęciami). Dlaczego tak jest? Tutaj musimy bliżej przyjrzeć się częścią składowym naszego pojazdu.

Typ usługi:
a) Hosting Współdzielony / Shared Hosting / Hosting WWW
Usługa od której zaczyna zdecydowana większość właścicieli stron internetowych. W zależności od parametrów przedstawionych w kolejnych punktach możesz zamieścić prostą stronę, jak i bardziej zaawansowane rozwiązania jak sklepy czy blogi.
Otrzymujesz login i hasło do panelu administracyjnego, w którym jesteś w stanie ustawić 99,9% rzeczy niezbędnych do działania Twojej strony. Nie wymaga zaawansowanej wiedzy administracyjnej.
Skąd nazwa współdzielony? Na jednej fizycznej maszynie (serwerze) funkcjonują setki lub tysiące takich kont jak Twoje. W związku z tym rozwiązanie to nie nadaje się do mocno rozbudowanych serwisów. Pewnego dnia, jeżeli Twój serwis będzie rósł i rósł, zgłosi się do Ciebie obsługa techniczna z informacją, że pora przesiąść się na coś mocniejszego bo zabierasz wszystkie zasoby innym użytkownikom.

b) Hosting VPS / Serwer VPS
W tej usłudze jedna fizyczna maszyna również jest podzielona na kilku użytkowników ale zazwyczaj jest ich kilku lub góra kilkunastu. Dodatkowo masz zagwarantowane parametry związane z wydajnością takie jak moc procesora czy ilość dostępnej dla Ciebie pamięci RAM. Gdy pozostała część mocy obliczeniowej jest niezagospodarowana, a Ty jej akurat potrzebujesz to możesz z niej korzystać. Masz gwarancję, że nikt nie będzie wykorzystywał Twoich gwarantowanych zasobów.
VPSy to takie ”małe serwery dedykowane” (o nich trochę niżej) i możesz zarządzać nimi przez udostępniony panel administracyjny (opcja Managed – bywa dodatkowo płatna) lub samodzielnie instalując i konfigurując wszystko od totalnego zera (opcja Root). Decydując się na VPS otrzymujesz do wyboru jeden z systemów operacyjnych. Możesz wybrać najlepszy do swoich potrzeb lub taki, który po prostu Ci odpowiada. Osobiście sam zawsze decyduję się na Debiana.
W opcji VPS nie jesteśmy ograniczeni wersjami wykorzystywanego oprogramowania, czy dodatkowymi usługami. Gdy nam czegoś brakuje to możemy to doinstalować. Fizyczna maszyna nie jest też obciążana przez tak wielu użytkowników, a co za tym idzie mamy też większą wydajność.
Należy pamiętać, że nie obejdzie się bez podstawowej wiedzy administracyjnej.

c) Serwer Dedykowany
Tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa. Serwer jest wyłącznie do Twojej dyspozycji. Całą jego moc obliczeniowa oraz pełna przepustowość łącza pracują na Twój sukces. Nie wybierasz już z puli dostępnych pakietów… Budujesz swój zestaw decydując o tym ile i jakich procesorów ma zawierać, jakie dyski twarde ma posiadać, ile ma być zamontowanej pamięci operacyjnej. Realizacja takiej oferty trwa 1-3 tygodnie ponieważ firma hostingowa musi nabyć odpowiednie części, złożyć Twoją przyszłą maszynę, przyłączyć do swojej infrastruktury i wykonać odpowiednie testy. Jest to usługa dla najbardziej wymagających klientów i co za tym idzie nie jest tania. Nie ma tutaj miejsca na niedoróbki i przeoczenia.

Powierzchnia dyskowa: Zupełnie jak w Twoim prywatnym komputerze decyduje ona o tym jak wiele plików możesz przechowywać na swoim serwerze.

Transfer miesięczny: Każde wejście na Twoją stronę powoduje pobranie/wysłanie grafik lub innych plików. Im więcej odwiedzin tym większy ruch jest generowany oraz potrzebny jest coraz większy transfer. Im więcej tym lepiej.

Liczba baz MySQL: Bez baz danych niemożliwe jest zbudowanie bardziej zaawansowanego serwisu. Przyjmujemy zasadę, że im więcej tym lepiej. Spora ilość udostępnionych baz danych pokazuje, że dany pakiet dysponuje większą wydajnością. Obsługa zapytań baz danych generuje “najpoważniejsze” obciążenie dla fizycznej maszyny. Dużo jednoczesnych zapytań od setek użytkowników skierowanych do dużej bazy danych, która ciągle jest przetwarzana wymaga odpowiedniej wydajności. Jeżeli dana firma decyduje się dać Ci więcej baz to znak, że jest pewna iż ich maszyna to wytrzyma (oczywiście nie mówimy o firmach krzak).

Lokalizacja serwerowni: Jest to jedna z tych rzeczy, o których się zapomina. Najlepiej jeżeli firma posiada swoje maszyny na terenie kraju, do którego to mieszkańców kierujemy swoją stronę www. Wtedy czas dostępu jest najkrótszy. W przypadku Polski nie odczujemy znacząco różnic między maszynami w kraju czy np. w Niemczech, Holandii lub Francji, zwłaszcza przy prostych serwisach. Jednak super oferty hostingowe prosto z USA (na prawdę są super) na nic się zdadzą gdy dostęp do naszej strony trwa “wieki” – czytaj: znacznie dłużej niż ma to miejsce u konkurencji.

Oczywiście parametry to jedno, a jakość oferowanych usług to drugie. “Papier” przyjmie wszystko dlatego warto poszukać opinii na forach poświęconych hostingowi. Warto również napisać do wybranej firmy z prośbą o wybór najlepszej usługi dla nas. Czas i jakość odpowiedzi wiele nam powie o danej firmie. Najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa i pewność, że nasz serwis (serwis=pieniądze) jest w dobrych rękach. Co komu po najlepszym portalu mogącym przynosić ogromne zyski gdy przez większość czasu jest offline?

Podsumowując tą część: Lepiej odpuścić sobie dwa piwa w lokalu i zdecydować się na płatne rozwiązanie nawet jeżeli traktujemy naszą działalność typowo hobbystycznie. Oczywiście są wyjątki np. Blogi. Istnieje wiele profesjonalnych serwisów blogowych, które zaspokoją potrzeby nawet wymagających użytkowników i to bez wydania ani jednej złotówki. Tutaj nie ma już tak wyraźnych minusów.

Czego mi potrzeba?
To jest bardzo trudne pytanie. Można na nie bardzo często trafić przeglądając fora dotyczące usług sieciowych. Tak na prawdę dopiero obserwacja “żywego organizmu” w akcji pokazuje jak wiele mocy on potrzebuje do sprawnego działania.
Spokojnie! Nie jesteś skazany na wróżenie z fusów. Administratorzy firm hostingowych widzieli na prawdę dużo i na podstawie kilku odpowiedzi, których im udzielisz, będą w stanie dobrać usługę na start. My ze swojej strony również posiadamy odpowiednią wiedzę. Dzięki współpracy z wieloma firmami hostingowymi jesteśmy w stanie dopasować rozwiązanie na miarę pod względem wydajności oraz ceny.

Pamiętaj! Tutaj najważniejsza jest jakość. Jakość wybranych rozwiązań oraz wsparcia technicznego i doradztwa.