Optymalizacja grafik na stronie internetowej

Na czym polega optymalizacja grafik? Jak przygotować grafikę na stronę internetową, by:

 • zdjęcia dobrze wyglądały na różnych urządzeniach
 • zdjęcia poprawnie wyświetlały się w kampaniach PPC
 • by pliki jpg nie spowalniały ładowania witryny

SEO Image w tworzeniu contentu

Zdjęcie silniej działa na użytkownika, przykuwa uwagę, zachęca do interakcji ze stroną. Tworząc content na stronę warto pamiętać, że obraz powinien dopełniać treść. Grafiki działają na nasze zmysły. Dobre, profesjonalne zdjęcie produktu prędzej skusi Klienta do zakupów, niż słabo oświetlony, niedopracowany obrazek.

Optymalizacja grafiki jest niezwykle istotna, to ważny element strategii SEO.

Jak optymalizować grafiki na stronie?

Przygotowując zdjęcia na stronie www należy skupić się nad następującymi elementami:

 • nazwa obrazu
 • atrybut alt
 • waga pliku
 • adres URL

Zadbaj o odpowiednią nazwę obrazka

błędna nazwa obrazów na stronie optymalizacja grafik
optymalizacja grafik obejmuje nazwę umieszczanego na stronie obrazka

Bardzo często grafiki, które chcemy umieścić na stronie, mają dość przypadkowe nazwy. Najczęściej jest to ciąg niewiele znaczących znaków w rodzaju: 36485nnc_55.jpg. Taka nazwa jest zazwyczaj nadawana automatycznie plikom graficznym np. podczas zrzucania zdjęć z aparatu lub w momencie pobierania pliku z bazy grafik. Konieczna jest zmiana nazwy obrazu. Odpowiednia nazwa obrazu ułatwia robotom Google poznanie zawartości graficznej Twojej strony i przyporządkowanie jej do właściwej kategorii.

Tworząc nazwę zdjęcia, najlepiej jest dobrać frazę kluczową, która najtrafniej opisuje zawartość obrazka. Do tego celu możecie użyć narzędzia Google Keyword Planner, które pozwoli Wam wybrać wyszukiwaną frazę.

Pamiętajcie, by optymalizacja grafik miała miejsce od samego początku przygotowania zdjęć. Warto jednak pamiętać, by w nazwie pliku unikać liter ze znakami diakrytycznymi (ą, ę, ć, ź itd.), ponieważ może to powodować problemy z ładowaniem się pliku na stronie.

Dla przykładu, zdjęcie przedstawiające kinkiet do łazienki może nosić nazwę: kinkiet-lazienkowy.jpg.

Google umożliwia użytkownikom korzystanie z opcji wyszukiwania obrazów, a także wyszukiwania za pomocą obrazów. Choćby z tego powodu warto zadbać o dobrą widoczność zdjęć umieszczanych na stronie:

wyszukiwanie obrazem w Google
wyszukiwanie obrazem informacji w Google
jak wyszukiwać obrazem
wyszukiwanie obrazem z pomocą wskazania adresu url lub przesłanego zdjęcia

Jaka powinna być wielkość i waga grafiki?

rola instagrama w marketingu

O tym, jaką moc ma obraz w internecie, może świadczyć popularność takich mediów jak Pinterest, Instagram czy Snapchat. W coraz większej ilości SERP-ów jako pierwsze pojawiają się wyniki wizualne.

Jednym z najistotniejszych parametrów grafiki jest jej wielkość, która mierzona jest w kilobajtach (KB). Częstym błędem jest publikowanie zdjęć w bardzo dużym rozmiarze. Wynika to z chęci umieszczenia na stronie obrazu w najlepszej jakości. Jednak jakość nie musi iść w parze z dużą wagą. Zbyt ciężki plik graficzny jest najczęstszą przyczyną spowalniania ładowania strony internetowej. Platforma, która ładuje się zbyt długo nie będzie korzystnie odbierana ani przez Google, ani przez użytkowników.

Jaki powinien być rozmiar zdjęcia na stronę?

Należy znaleźć złoty środek. Z jednej strony zdjęcie powinno być możliwie najlżejsze, a z drugiej wciąż czytelne dla użytkownika. Wielkość obrazu warto dostosować też po prostu do miejsca, w którym będzie on umieszczony. Gdy zdjęcie ma być tylko miniaturką do artykułu, nie musi mieć tych samych rozmiarów co obraz w galerii. Najlepiej umieszczać zdjęcia w kwadracie, np. 600×600 px, by mieć pewność, że będą się one dobrze wyświetlać na różnych urządzeniach.

Wielkość zdjęcia produktu w sklepie

Firma Google dokładnie precyzuje, jaki rozmiar powinny mieć zdjęcia dodawane do produktów w sklepie – wielkość zdjęć ma wpływ na ich wyświetlanie w kampaniach PPC. Właściciele sklepów internetowych powinni przestrzegać zaleceń:

 • Zdjęcia produktów innych niż odzież: co najmniej 100 x 100 pikseli.
 • Zdjęcia odzieży: co najmniej 250 x 250 pikseli.
 • Żadne zdjęcie nie może mieć więcej niż 64 megapikseli.
 • Żadne zdjęcie nie może mieć więcej niż 16 MB.

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia bez utraty jakości?

Zanim dodamy zdjęcie na serwer, należy poddać je kompresji, która umożliwi „odchudzenie” grafiki, bez straty jakości zdjęcia. Do tego celu możemy użyć specjalnych narzędzi, np. tinypng.com. Dla użytkowników WordPressa stworzono specjalną wtyczkę, która skutecznie kompresuje obrazy nie wpływając przy tym na ich jakość.

zmniejszanie wielkości obrazka
Narzędzie TinyPng dostępne jest online:
https://tinypng.com/

Czym jest atrybut Alt?

Atrybut Alt jest jednym z najistotniejszych czynników mających wpływ na optymalizację obrazu. Opis alternatywny obrazu to krótki tekst, który opisuje w kilku słowach zawartość obrazu. Alt text widoczny jest tylko w kodzie strony. Użytkownikom ujawnia się w momencie, gdy zdjęcie z jakiegoś powodu nie może być wyświetlone na stronie.

W jakim celu stosuje się tekst alternatywny obrazka?

Na podstawie słów zawartych w nazwie pliku oraz w atrybucie Alt roboty wyszukiwarki mogą określić co przedstawia grafika. Tekst alternatywny warto dodać do każdego zdjęcia – nie tylko do zdjęć produktowych, ale także do infografik oraz ilustracji artykułów – warto dobrze wykorzystać każde miejsce – ale nie warto wszędzie upychać słów kluczowych.

Jak przygotować tekst alternatywny dla obrazka?

Opis powinien być zwięzły i konkretny, tak by najtrafniej opisywał to, co znajduje się na obrazku. Warto w tekście alternatywnym umieścić frazy, tylko trzeba uważać, by nie przesadzić z ich ilością. Oto jak powinien wyglądać przykładowy opis Alt:

<img src=http://nazwa strony/ kinkiet-lazienkowy.jpg alt=”Srebrny kinkiet łazienkowy LED”>

Uzupełnianie tekstu alternatywnego nie musi wiązać się z ingerencją bezpośrednio w kod strony. Zazwyczaj CMS’y umożliwiają dodanie atrybutu Alt w prosty sposób, najczęściej już na etapie dodawania obrazu na stronę.

atrybut alt w wordpress
ustawienie atrybutu alt w panelu WordPressa

Optymalizując grafikę nie zapomnij o… grafice

Dostosowanie obrazów do wymagań wyszukiwarki i jej robotów jest ważne – jest to jeden z czynników wpływających na pozycje strony w wynikach organicznych. Jednak nie zatraćmy się w tym optymalizacyjnym szale i nie zapominajmy o użytkownikach. To przecież dla nich – użytkowników, Klientów – tworzymy strony czy sklepy internetowe. Sprawmy, by dzięki grafikom czerpali przyjemność z przebywania na naszej www.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *