Dostęp do serwera FTP, panelu CMS i hostingu

Każdy właściciel strony powinien otrzymać od twórcy www pakiet dostępów – dostęp do serwera FTP, dostęp do hostingu i domeny, dostęp do panelu CMS. To niezbędne dane do zarządzania stroną, jej aktualizacji i uzupełniania. Wyjaśniamy, które dane do czego służą i dlaczego dostępy do strony są istotne we współpracy z agencją SEO.

Dostęp do panelu CMS

Większość stron bazuje na znanych systemach zarządzania treścią takich jak WordPress, Joomla, Drupal, Modx, Presta, Shoper. Aby wejść do panelu, trzeba wpisać: 

  • adres strony logowania, np. domena.pl/wp-admin lub domena.pl/logowanie – niektóre strony zmieniają standardowy adres logowania na unikalny, aby zwiększyć zabezpieczenie strony
  • login
  • hasło – warto pamiętać, by nie stosować standardowych haseł logowania np. domena12345, im trudniejsze hasło, tym lepiej.

Dostęp do strony to dostęp do panelu CMS, poprzez który wprowadzamy zmiany na stronie – możemy dodać tekst, zaktualizować numer kontaktowy, dodać obrazki.

Dostęp do serwera FTP

To dostęp do wszystkich plików strony umieszczonych na serwerze. FTP to protokół komunikacyjny, za pomocą którego przesyłamy i odbieramy pliki z serwera. Dostęp do serwera ftp zawiera:

  • adres serwera FTP (host FTP)
  • login (nazwa użytkownika/user)
  • hasło 

Właściciele stron na platformach typu Shoper nie posiadają dostępów do plików strony, czyli serwera ftp. Właściciele pozostałych stron powinni posiadać dostęp do serwera ftp (może być to wydzielony dostęp do plików strony, a nie całego serwera). Dostęp ten posiada osoba, która tworzyła stronę.

Serwer FTP a hosting 

Pliki strony znajdują się na serwerze, a serwer umiejscowiony jest na hostingu, czyli przestrzeni udostępnionej nam przez dostawcę usług np. nazwa.pl, home.pl, mydevil.net, hekko.pl, ovh.pl. W niektórych przypadkach dostęp do serwera ftp jest taki sam jak do hostingu. 

Dostęp do domeny

Domenę możemy kupić u innego operatora niż hosting. Jeśli tak jest, to dostęp do hostingu nie jest jednoznaczny z dostępem do domeny. Taki dostęp może być potrzebny specjalistom SEO w określonych sytuacjach, np. do zainstalowania certyfikatu SSL. Standardowo nie prosimy o dostęp do domeny lub hostingu. 

Aby sprawdzić, na jakim hostingu jest umieszczona nasza strona oraz gdzie zarejestrowaliśmy domenę, możemy skorzystać z bazy Krajowego Rejestru Domen – https://www.dns.pl/whois. 

whois krajowy rejestr domen
Krajowy Rejestr Domen

Mając możliwość zalogowania się do panelu CMS i dostęp do serwera ftp, specjaliści SEO mogą: 

  • wykonać optymalizację techniczną 
  • poprawić szybkość ładowania witryny
  • sprawdzić stan aktualizacji strony
  • wprowadzić zmiany w zakresie optymalizacji treści
  • wyeliminować błędy, które wpływają na widoczność strony w wynikach wyszukiwania

Warto sprawdzić wszystkie dostępy do strony i je uporządkować. Istnieją bezpieczne narzędzia, pomagające przechowywać niezbędne hasła do różnych aplikacji, stron czy kont pocztowych. Jednym z nich jest aplikacja Keepass.


Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *