Hosting umożliwia nam publikowanie treści w sieci – mając swój hosting możemy zamieścić prostą stronę wizytówkę, rozbudowany portal, prowadzić sklep internetowy czy własnego bloga.
Hosting to wg definicji udostępnianie przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni. Wybierając hosting dla swojej strony, musimy zastanowić się, jaki rodzaj dysku jest nam potrzebny. Od tego jaką objętość dysku twardego ma wybrana opcja, jaką maksymalną ilość danych możemy przesłać przez łącza internetowe serwerowni oraz ile usług serwerownia obsługuje, zależy czy nasza strona będzie ładowała się szybko czy nie. A szybkość ładowania ma wpływ na widoczność strony i działania SEO. Oczywiście hosting nie decyduje o szybkości ładowania, istotna jest również budowa samej strony www. Najlepiej zadbać o sukces dwutorowo – wybierając szybki serwer i budując przyjazną stronę www.
Jak wybrać odpowiedni hosting?
Tak jak sportowym samochodem nie będziemy wozili węgla, tak samo musimy zatroszczyć się o właściwy dobór usługi dostosowanej do naszych potrzeb. Przy złym wyborze w najlepszym wypadku będziemy przepłacali mniej lub więcej, w najgorszym nic nie będzie działało tak jak powinno, a rosnąca frustracja zabije w nas cały zapał. Liczba wyników zaproponowanych przez Google po wpisaniu “hosting” może przyprawić o zawrót głowy i wcale nie ułatwi nam wyboru! Pierwsze czego się dowiemy to, że są rozwiązania płatne oraz darmowe.
Istnieje wiele profesjonalnych serwisów blogowych, takich jak wordpress, blogger, tumblr, które zaspokoją potrzeby nawet wymagających użytkowników i to bez wydania ani jednej złotówki. To dobre rozwiązanie na początku działań. Darmowe rozwiązania hostingowe mają jednak jedną poważną wadę – nie dają dostępu do plików strony (serwera ftp). Umożliwiają stworzenie strony w wybranym szablonie, jednak blokują pełna optymalizację techniczną serwisu.
W przypadku stron firmowych, sklepów online, wizytówek, lepiej wybrać płatne serwery o dobrych parametrach.
Rodzaje usług hostingowych
Hosting Współdzielony / Shared Hosting / Hosting WWW
Usługa od której zaczyna zdecydowana większość właścicieli stron internetowych. W zależności od parametrów przedstawionych w kolejnych punktach możesz zamieścić prostą stronę, jak i bardziej zaawansowane rozwiązania takie jak sklepy czy blogi. Otrzymujesz login i hasło do panelu administracyjnego, w którym jesteś w stanie ustawić 99,9% rzeczy niezbędnych do działania Twojej strony. Ten rodzaj hostingu nie wymaga zaawansowanej wiedzy administracyjnej.
Skąd nazwa współdzielony? Na jednej fizycznej maszynie (serwerze) funkcjonują setki lub tysiące takich kont jak Twoje. W związku z tym rozwiązanie to nie nadaje się do mocno rozbudowanych serwisów. Pewnego dnia, jeżeli Twój serwis będzie rósł i rósł, zgłosi się do Ciebie obsługa techniczna z informacją, że pora przesiąść się na coś mocniejszego, bo zabierasz wszystkie zasoby innym użytkownikom.
Hosting VPS / Serwer VPS
W tej usłudze jedna fizyczna maszyna również jest podzielona na kilku użytkowników, ale zazwyczaj jest ich kilku lub góra kilkunastu. Dodatkowo masz zagwarantowane parametry związane z wydajnością takie jak: moc procesora czy ilość dostępnej dla Ciebie pamięci RAM. Gdy pozostała część mocy obliczeniowej jest niezagospodarowana, a Ty jej akurat potrzebujesz to możesz z niej korzystać. Masz gwarancję, że nikt nie będzie wykorzystywał Twoich gwarantowanych zasobów.
VPSy to takie ”małe serwery dedykowane” (o nich trochę niżej) i możesz zarządzać nimi przez udostępniony panel administracyjny (opcja Managed – bywa dodatkowo płatna) lub samodzielnie instalując i konfigurując wszystko od totalnego zera (opcja Root). Decydując się na VPS otrzymujesz do wyboru jeden z systemów operacyjnych. Możesz wybrać najlepszy do swoich potrzeb lub taki, który po prostu Ci odpowiada.
W opcji VPS nie jesteśmy ograniczeni wersjami wykorzystywanego oprogramowania, czy dodatkowymi usługami. Gdy nam czegoś brakuje to możemy to doinstalować. Fizyczna maszyna nie jest też obciążana przez tak wielu użytkowników, a co za tym idzie mamy też większą wydajność.
Należy pamiętać, że obsługa tego rodzaju hostingu wymaga podstawowej wiedzy administracyjnej.
Serwer Dedykowany
Tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa. Serwer jest wyłącznie do Twojej dyspozycji. Całą jego moc obliczeniowa oraz pełna przepustowość łącza pracują na Twój sukces. Nie wybierasz już z puli dostępnych pakietów. Budujesz swój zestaw, decydując o tym, ile i jakich procesorów ma zawierać, jakie dyski twarde ma posiadać, ile ma być zamontowanej pamięci operacyjnej. Realizacja takiej oferty trwa 1-3 tygodnie ponieważ firma hostingowa musi nabyć odpowiednie części, złożyć Twoją przyszłą maszynę, przyłączyć do swojej infrastruktury i wykonać odpowiednie testy. Jest to usługa dla najbardziej wymagających klientów, i co za tym idzie, nie jest tania. Nie ma tutaj miejsca na niedoróbki i przeoczenia.
Powierzchnia dyskowa: Zupełnie jak w Twoim prywatnym komputerze -decyduje ona o tym, jak wiele plików możesz przechowywać na swoim serwerze.
Transfer miesięczny: Każde wejście na Twoją stronę powoduje pobranie/wysłanie grafik lub innych plików. Im więcej odwiedzin, tym większy ruch jest generowany oraz potrzebny jest coraz większy transfer. Im więcej, tym lepiej.
Liczba baz MySQL: Bez baz danych niemożliwe jest zbudowanie bardziej zaawansowanego serwisu. Przyjmujemy zasadę, że im więcej tym lepiej. Spora ilość udostępnionych baz danych pokazuje, że dany pakiet dysponuje większą wydajnością. Obsługa zapytań baz danych generuje “najpoważniejsze” obciążenie dla fizycznej maszyny. Dużo jednoczesnych zapytań od setek użytkowników skierowanych do dużej bazy danych, która ciągle jest przetwarzana wymaga odpowiedniej wydajności. Jeżeli dana firma decyduje się dać Ci więcej baz to znak, że jest pewna, iż ich maszyna to wytrzyma.
Lokalizacja serwerowni: Jest to jedna z tych rzeczy, o których się zapomina. Najlepiej jeżeli firma posiada swoje maszyny na terenie kraju, do którego to mieszkańców kierujemy swoją stronę www. Wtedy czas dostępu jest najkrótszy. W przypadku Polski nie odczujemy znacząco różnic między maszynami w kraju czy np. w Niemczech, Holandii lub Francji, zwłaszcza przy prostych serwisach. Jednak super oferty hostingowe prosto z USA (na prawdę są super) na nic się zdadzą gdy dostęp do naszej strony trwa “wieki” – czytaj: znacznie dłużej niż ma to miejsce u konkurencji.
Obsługa hostingu i jej wpływ na działanie strony www
Oczywiście parametry to jedno, a jakość oferowanych usług to drugie. Warto poszukać opinii na forach poświęconych hostingowi, sprawdzić ranking najlepszych hostingów, napisać do wybranej firmy z prośbą o pomoc w wyborze najlepszej usługi dla nas. Czas i jakość odpowiedzi wiele nam powie o danej firmie. Najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa i pewność, że nasz serwis jest w dobrych rękach. Jeśli pojawia się błąd połączenia strony z serwerem, a my nie możemy się skontaktować z biurem obsługi klienta i wyjaśnić sytuacji, to sygnał, że warto pomyśleć o zmianie hostingu.
W usługach hostingowych najważniejsza jest jakość. Jakość wybranych rozwiązań oraz wsparcia technicznego i doradztwa. Dobry hosting to połowa sukcesu budowania widoczności strony w sieci.