Minusy stron interaktywnych

Tytuł tego tekstu powinien zapewne brzmieć, że wielcy i wypromowani nie zawsze są najlepsi. Kiedy zaglądam do Internetu w poszukiwaniu informacji na temat jakiegoś zabytku czy ciekawego miejsca w Europie, zadziwia mnie, że zawsze w wyszukiwarkach na pierwszych stronach pojawia się kilka – zawsze tych samych – doskonale wypromowanych serwisów turystycznych, na których w rzeczywistości nic nie ma.

Profesjonalny projekt zepsuty przez ideę

Agencje zajmujące się specjalistycznym projektowaniem stron często potrafią stworzyć prawdziwe arcydzieła, które przy odpowiednim zaangażowaniu administratora cieszyłyby się popularnością, ale również były bardzo przydatne. Przykładowo wybierając agencję oferującą projektowanie stron www Gliwice zamawiam stronę, która w przyszłości będzie służyła prezentowaniu zabytków, ocenie hoteli, restauracji, dróg dojazdowych na wszelkie możliwe sposoby. Projekt takiej strony nie jest tani, bo wymaga wiele wyobraźni i przewidywania możliwości rozbudowy w przyszłości o kolejne funkcje. Niestety, jeśli twórca włożył w nią wiele wysiłku, a ja postawię na ideę tworzenia treści przez internautów, szybko okaże się, że pieniądze trafiły do kosza.

Strona tworzona przez internautów

Mając gotowy szablon, domenę i miejsce na serwerze mogę wrzucić taką stronę do Internetu i patrzeć, jak się rozwija. Najczęściej administratorzy mają wygórowane ambicje i porywają się od razu na cały świat, zamiast rozpocząć od kraju czy kontynentu. Trudno przecież znaleźć taką społeczność, której przedstawiciele odwiedzili już wszystkie zakątki na ziemi. Licząc na internautów można się przeliczyć, bowiem owszem ci ostatni potrafią być bardzo aktywni w sieci, ale tylko na forach podczas pyskówek, albo udowadniania komuś swoich racji. Wykreowanie mądrego tekstu na temat malowniczej wioski w górach, czy pełnej wrażeń kolejni linowej to już zadanie ponad siły. Efektem jest kilkanaście stron wyszukiwarki zajętych przez linki do obiektów, które znajdują się wprawdzie na liście strony, ale nie są opisane.