Kluczowe elementy strony internetowej

Każda strona internetowa składa się z bloków, które zawierają różne dane. W blokach ustawiamy kluczowe elementy strony. Blok może mieć formę znacznika body, a w nim znaczniki div zawierające każdy element witryny. Bez takiego podziału nie mielibyśmy jak rozdzielić różnych treści strony. Rozciągnęłyby się one tylko w dół okna przeglądarki, wiersz po wierszu. Szerokość bloku zawartości strony może być płynna, co oznacza, że może się rozszerzać, wypełniając szerokość okna przeglądarki, albo stała  – co sprawia, że będzie zawsze taka sama, niezależnie od wielkości okna

Identyfikacja wizualna strony www

Gdy web designerzy mówią o 'tożsamości’, na ogół chodzi im o logo i kolory występujące w różnych formach komunikacji marketingowej danego przedsiębiorstwa, takich jak, wizytówki, papier firmowy, broszury, itp. Komponent 'tożsamościowy’ powinien znajdować się u góry strony i zawierać logo firmy lub jej nazwę. Zadaniem tego kluczowego elementu strony jest zwiększanie rozpoznawalności marki i przypomnienie użytkownikom, że strona, którą oglądają jest częścią większej witryny.

Nawigacja, czyli przejrzyste menu strony

Kluczowe elementy strony internetowej wpływają na całą strukturę strony oraz sprawiają, że system nawigacji witryny jest przejrzysty. Menu ma być dostępne, przejrzyste i konkretne. Większość użytkowników spodziewa się zobaczyć blok nawigacji u góry strony. Niezależnie od tego, czy chcesz użyć podłużnego paska, menu, czy menu ciągnącego się wzdłuż zawartości w dół strony, komponent nawigacyjny powinien znajdować się tak blisko szczytu strony, jak to tylko możliwe. Wszystkie główne elementy nawigacji powinny znaleźć się powyżej 'zgięcia strony’.

 ” Zgięcie strony jest, jak jak mówi wielu web designerów, miejscem odgradzającym zawartość strony widoczną od razu po załadowaniu od reszty treści, do której można dotrzeć, przewijając okno przeglądarki w dół. Gdy patrzysz na pierwszą stronę zgiętej gazety, większość nagłówków najważniejszych wiadomości pojawia się w jej górnej części, tak, że najważniejsze wieści możesz spostrzec od razu. Dokładne położenie zgięcia strony internetowej zależy od rozmiaru przeglądarki i ustawień rozdzielczości ekranu. Dla rozdzielczości 1024×768 pikseli, zgięcie znajduje się w odległości zaledwie 500 pikseli.”

Content na stronie www

Content is the king! Typowy internauta po wejściu na stronę opuszcza ją w ciągu kilku sekund.  Jeśli nie będzie on w stanie odnaleźć interesujących go treści bez wątpienia zamknie okno lub odwiedzi inną witrynę. Ważne jest więc, aby element strony zawierający treść znajdował się w punkcie ogniskującym całego projektu, tak żeby odbiorca mógł szybko przejrzeć stronę w poszukiwaniu informacji, której potrzebuje.

Stopka strony, czyli tzw. footer z widgetami

Znajdująca się u dołu strony stopka (footer w wordpress) zawiera zwykle informacje o prawach autorskich, dane kontaktowe, zasady użytkowania i linki do głównych sekcji witryny. Poprzez odseparowanie końca bloku treści od dolnej części ona przeglądarki stopka powinna jasno wskazywać użytkownikom, że znajdują się u dołu strony www. 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *