Jak wybrać styl strony internetowej ? Trendy w projektowaniu stron www

Możliwości grafiki komputerowej oraz programów do projektowania stron są dziś niemalże nieograniczone. Możemy wdrożyć każdy projekt, wybrać skrojony na miarę styl strony internetowej. Na stronach pojawiają się filmy, animacje, zdjęcia wysokiej rozdzielczości, a mimo to strony te ładują się szybko i działają sprawnie. Czy warto podążać za nowoczesnymi trendami i tworzyć witryny w nowoczesnym stylu? Czy lepsza jest klasyka i prostota? Co najlepiej trafi do odbiorcy? Sprawdź!

Projektowanie stron www

Strona internetowa to Twoja wizytówka. Powinna mieć swój styl i charakter. Ciekawe projekty stron www z pewnością wpływają na ruch na stronie. Konsumenci chętniej korzystają z estetycznie przedstawionych ofert produktów lub usług. Warto więc zainwestować w nowoczesny wygląd strony, przyciągające wzrok i zapadające w pamięć grafiki. Ale oprócz samego wyglądu, należy również pamiętać o samej strukturze strony www, sposobie rozmieszczenia treści, umieszczenia opisów, zdjęciach produktów, funkcjonalnościach, takich jak formularze kontaktowe czy klikalne numery telefonów czy adresów e-mail. Wszystkie te elementy wchodzą w zakres SXO i UX.

Style stron www

Mówiąc o stylach stron internetowych możemy mieć na myśli dwie rzeczy:

  1. szablon strony, układ elementów, grafikę;
  2. ostylowanie poszczególnych elementów, tzw. style css, czyli język arkuszy stylu, który pozwala na selektywne dostosowywanie elementów w dokumentach HTML.

Dzięki stylom css możemy zaprojektować każdy element strony osobno, a to stwarza nam nieograniczone możliwości. Możemy zadbać o najdrobniejszy szczegół, dzięki któremu wyróżnisz swoją stronę wśród konkurencji.

Lepiej jednak dobrze sprawdzić branżę, przyjrzeć się konkurencyjnym stronom, poznać potrzeby odbiorców, a dopiero potem dobrać styl strony www do zaprezentowania oferty.

Jeśli zwrócisz się do agencji reklamowej z prośbą o stworzenie strony internetowej, to możesz mieć pewność, że nie będzie ona przypominała żadnej z dotychczasowych stron. I chociaż często odwiedzasz strony konkurencji i masz świadomość, że jest ich bardzo wiele, żadnego dobrego projektanta nie przerazi jeszcze jedna witryna kwiaciarni. Dzięki ludzkiej kreatywności projektowanie stron www jest dziś jak budowanie z klocków lego. Możesz stworzyć wiele różnych zamków czy samolotów, a zawsze ilość dostępnych detali pozwoli ci wymyślić coś nowego. Klocki lego są nawet o wiele bardziej ograniczone od projektów stron, ponieważ nie masz możliwości modyfikowania ich kolorów i wprowadzania nietypowych kształtów.

Style stron internetowych i ich skuteczność działania

Jeśli Twoja strona www jest coraz lepiej widoczna w sieci, ale nie osiągasz dzięki niej określonych celi sprzedażowych, sprawdź w Google Analytics współczynnik odrzuceń strony i postaraj się zdefiniować problemy, na jakie napotykają Klienci. Sam styl strony nie zachęci do zakupów lub kontaktu!

Możliwości tak szerokiego tworzenia sprawiają, że zazwyczaj projekty stron www klasyfikuje się do konkretnych stylów. Oczywiście każda z agencji posiada swój własny system podziału zależnie od tego, w czym się specjalizuje i na ile jest wszechstronna. Podział może dotyczyć kolorystyki, albo działu tematycznego, jakiego będzie dotyczyć witryna. Oczywiście firma projektowa tworząca modele budynków może sobie zaplanować stronę w kwiatki czy w stylu tropikalnym, ale nie odniesie wówczas takiego efektu, jak ta z symbolami architektonicznymi. Style mogą też być 3D, wektorowe, rysunkowe z uwagi na sposób tworzenia, ciemne lub jasne, naturalne i artystyczne, firmowe i katalogowe, i wiele innych zależnie od pomysłowości twórców.

Warto śledzić strony znanych web designerów, analizować pojawiające się trendy i podpatrywać jakie pomysły ma konkurencja. Tylko będąc na bieżąco i podążając za potrzebami internautów możemy prześcignąć konkurencję!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *