Poćwicz HTML – zaprojektuj stronę

Język HTML to podstawa wszelkiego programowania i chociaż obecnie już sporadycznie pisze się takie czyste strony, określane w języku fachowym, jako sztywne, to jakoś trudno mi sobie wyobrazić informatyka projektującego witryny i nie znającego tego języka. Przypomina mi to nieco sytuację, w której wymaga się od dziesięciolatka kaligrafii nie ucząc go wcześniej nazw poszczególnych liter. Przy odpowiednim nakładzie pracy dziecko oczywiście odwzoruje kształty, ale nie przeczyta ich.

Alfabet informatyka programisty

Na temat pisania stron w tym języku słyszę wiele i chociaż często są to stwierdzenia typu: po co tracisz czas przecież masz program…, uważam, że byłoby to dla mnie ujmą, nieprofesjonalnym podejściem, gdyby HTML był mi nieznany. Czasami z przyzwyczajenia zaglądam do podstawowych kodów i próbuję rozpoznawać, jakie polecenia decydują o długości linii, jakie o wstawieniu obrazka czy tabelki.  Podczas moich pierwszych prób ze stronami znajomość komend niejednokrotnie ratowała mnie z opresji, bo fizyczne ustawienie 20 linii w tej samej długości i grubości zajmowało mnóstwo czasu. Uważam, że chociaż rzadko już się wraca do HTML, to powinien on być traktowany jak podstawowy alfabet programisty.

Ćwiczenia HTML – proste i zaawansowane

Jeśli nie jesteś profesjonalistą, albo nim jesteś, a HTML to dla ciebie temat oboczny, popracuj z nim dla wprawki i dla zabawy. Potraktuj ćwiczenie z tym językiem jak wprawkę przed graniem mazurka Chopina, a może się okazać, że wciągnie cię ta zabawa bez reszty. Jest to doskonały przegląd możliwości człowieka i komputera, zobrazowany przekształcaniem zwykłych pisanych w notatniku wyrazów w obrazy, kolory i kształty. Wyciągniesz sporo korzyści z takiego ćwiczenia – począwszy od utrwalania komend, po poznawanie możliwości programowania od podstaw.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *