Kupić tanio, sprzedać drogo – jak zarabiać na Allegro?

Szukając pomysłu, by dorobić do pensji lub zamienić etat na własny biznes, często najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest handel. Odkąd sprzedaż internetowa notuje rekordowe wzrosty, rozwiązanie to staje się również pewniejsze i bezpieczniejsze. Nie oznacza to jednak, że handel nie jest zajęciem wymagającym i niosącym za sobą pewne ryzyko finansowe. Dobra strategia biznesowa, duże zaangażowanie i ważenie ryzyka wraz z potencjalnym zyskiem to ABC początkującego handlowca, który musi przebić się przez ogromną konkurencję. Kupić tanio, sprzedać drogo to metoda, która pozwala wypracować bardzo dobre zyski. Pozyskując towar w konkurencyjnej cenie, może sprzedawać go z atrakcyjną marżą, chociażby na Allegro. Jednak gdzie najlepiej taki towar kupić? W jaki towar zainwestować? I o czym jeszcze trzeba pamiętać? Dowiedz się, jak zarabiać na Allegro.

Strategia biznesowa początkującego sklepu internetowego

Strategia biznesowa pozwoli Ci określić cele i środki, za pomocą którą będziesz je realizować. W pierwszej kolejności oceń swoje możliwości – finansowe, czasowe i infrastrukturalne:

  • wkład inwestycyjny – zastanów się, ile pieniędzy możesz zainwestować; chociaż każdy początkujący handlowiec pod uwagę bierze wyłącznie sukces, Twój wkład inwestycyjny nie powinien przekraczać bezpiecznego pułapu
  • zaangażowanie – w zależności od tego, czy handel traktujesz jako sposób na dorobienie do domowego budżetu, czy stawiasz wszystko na jedną kartę, będziesz dysponować czasem w mniejszym bądź większym zakresie
  • przestrzeń magazynowa – masz wolny garaż, wolny pokój, a może mieszkasz w kawalerce i aktualnie nie stać Cię nie wynajęcie dodatkowej przestrzeni magazynowej? Weź to pod uwagę, planując strategię biznesową

W zależności od tego, jakim budżetem, jaką przestrzenią i jaką ilością czasu dysponujesz, możesz obrać różny kurs. I chociaż ryzyko często się opłaca, rozsądek w planowaniu wydatków jest niezbędny. Dlatego nierzadko warto rozpocząć od mniejszych inwestycji i wraz z rozwojem biznesu, rozwijać go lub całkowicie zmienić strategię biznesową. Jak zacząć zarabiać na handlu?

Jaki towar kupować taniej i sprzedać drożej w Internecie?

Rozważając internetową sprzedaż, należy podjąć decyzję o tym, czym będziesz handlować. Kosmetyki i perfumy, odzież, drobne AGD, sprzęt elektroniczny, akcesoria do telefonów, zabawki i akcesoria dla dzieci, termosy i kubki termiczne, odżywki dla sportowców – możliwości jest naprawdę wiele. Jeśli nie masz dużej powierzchni magazynowej, warto postawić na towar niewielkich rozmiarów, np. na etui i słuchawki do smartfonów. Decydując się na sprzedaż ubrań, musisz wziąć pod uwagę zwroty, które w przypadku tego typu asortymentu są bardzo częste.

Być może decyzję o rodzaju towaru, jakim będziesz handlować, pomoże Ci podjąć dopiero pogłębiony research. Rozmowy z producentami lub hurtowniami, sprawdzenie ofert na różnego rodzaju platformach może nakierować Cię nie tylko na wybór ciekawego produktu, na którym można dużo zarobić, ale i na model biznesowy, który będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy.

Pracodawca, szef zatrudniający kandydata po udanej rozmowie kwalifikacyjnej

Kupić tanio, sprzedać drożej – jak zacząć zarabiać na sprzedaży online?

Jeśli na przeszkodzie w rozwoju internetowego stoi niski próg wejścia i brak przestrzeni magazynowej, dobrym rozwiązaniem może okazać się dropshipping. To model biznesowy (i logistyczny), polegający na nawiązaniu współpracy z platformą lub hurtownikiem, który odpowiedzialny będzie za pakowanie i wysyłanie zamówionego towaru dla klienta znalezionego przez Ciebie. Prowadząc sklep internetowy w tym modelu, nie będziesz potrzebować ani magazynu, ani pracowników, którzy obsługiwaliby wysyłkę. Nie będziesz musiał również inwestować jednorazowo dużej sumy pieniędzy. Niestety dropshipping nie jest bez wad – niższa marża, utrudnione zwroty i reklamacje czy techniczne zagadnienia związane z pozycjonowaniem sklepu w Internecie to tylko niektóre z nich.

zalety dropshippinguwady dropshippingu
niski próg wejścia – mała inwestycjaniższa marża – choć to zależy od indywidualnie uzgodnionych warunków
brak magazynu – brak kosztów magazynowaniabrak wpływu na jakość pakowania
brak kosztów związanych z zatrudnianiem pracownikówutrudnione zwroty i reklamacje
więcej środków na marketingproblemy związane z pozycjonowaniem e-sklepu w przypadku jego integracji z platformą dropshipping
oszczędność czasu na obsługę wysyłkibrak wpływu na czas dostawy
brak ryzyka w przypadku braku sprzedaży towaruryzyko rozbieżności w stanach magazynowych

Skąd pozyskać towar do sklepu internetowego?

Dropshipping to model biznesowy, który w takim samym stopniu przekonuje część początkujących sprzedawców, w jakim innych odstrasza. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, będziesz musiał rozważyć, skąd wziąć towar do swojego sklepu internetowego i nawiązać współpracę z dostawcami. Możliwości jest wiele i będą one różnić się w zależności od produktu, który planujesz sprzedawać.

Towar do e-sklepu od producentów, dystrybutorów i hurtowni

W pierwszej kolejności warto rozważyć nawiązanie współpracy z lokalnymi dostawcami – producentami, dystrybutorami lub hurtowniami. W przypadku nabywania towaru bezpośrednio od producentów, możesz liczyć na atrakcyjne ceny. Te oczywiście będą zależeć od ilości kupowanego towaru, ale także od takich czynników, jak regularne płatności. Dlatego, chcąc mieć dobry punkt wyjścia do negocjacji, faktury opłacaj w terminie.

Współpraca z dystrybutorami to szansa na znalezienie swojego rodzaju niszy. Chociaż dystrybutor sprzedaje już dany produkt, być może rynek nie jest jeszcze nim przesycony. Współpraca z hurtownią to najczęściej obierany kierunek przez sprzedawców internetowych. Możesz też postawić na lokalnych dostawców, a nawet na produkty handmade, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Dostawy od lokalnych producentów lub twórców handmade

Swoją ofertę możesz oprzeć lub poszerzyć o produkty od lokalnych dostawców. Sprzedaż krzyżowa to bardzo ciekawe rozwiązanie – np. sprzedając odżywki dla sportowców, możesz oferować leginsy i topy od lokalnego producenta odzieży sportowej, a oferując kosmetyki, nawiązać współpracę z manufakturą naturalnych mydeł czy świeczek.

Zbliżenie na kobiece dłonie przecinające knot świecy bombkowej na stole

Kupuj tanio, sprzedawaj drogo – czyli jak zarobić na paletach?

Handel paletami to kolejny, bardzo popularny i opłacalny sposób na zarabianie pieniędzy w Internecie. W sieci znajdziesz wiele portali oferujących palety ze zwrotami – podzielone one są na przede wszystkim na kategorie, choć zdarzają się tzw. mixy. Kupując paletę, nie będziesz wiedzieć, co dokładnie się w niej znajduje, jednak będziesz świadomy, że inwestujesz w małe AGD, elektronikę, akcesoria do domu czy odzież. Oczywiście pod uwagę należy wziąć, że część towaru będzie uszkodzona, niekompletna lub będzie nosiła widoczne ślady użytkowania. Jeśli jednak jesteś w stanie naprawić podstawowe usterki, może to okazać się atutem.

screen z Allegro

Handel towarem sprowadzonym z Chin – co musisz wiedzieć?

Sprawdzania towaru z Chin to kolejne rozwiązanie, z jakiego korzysta wielu internetowych sprzedawców. Co ciekawe, większość towaru sprowadzana jest za pośrednictwem AliExpress lub Alibaby. AliExpress to platforma kojarzona przede wszystkim z detalicznymi zakupami, jednak często istnieje możliwość zakupu towaru w ilościach hurtowych. Z kolei Alibaba to portal, który oferuje wyłącznie sprzedaż hurtową. Niestety często na towar trzeba dłużej poczekać – ale nierzadko istnieje także możliwość wprowadzenia indywidualnych zmian, np. nadruków. AliExpress należy do Alibaby i są to ogromne platformy sprzedażowe, które przyciągają wielu sprzedawców – ale i wielu oszustów. Dlatego Twoją czujność powinny wzbudzać wyjątkowo atrakcyjne ceny lub brak opinii na temat sprzedawcy. Gold member czy same pozytywne opinie nie powinny tej czujności uśpić.

Przed podjęciem współpracy – szczególnie na większą skalę – z jednym ze sprzedawców na AliExpress lub Alibabie, warto skorzystać z usługi inspektora jakości, którą zamówisz u nas w Polsce. Jakość towaru, a przede wszystkim wiarygodność sprzedawcy zostaną potwierdzone na miejscu. Pamiętaj, że w przypadku niezgodności towaru z ofertą, braków lub zniszczenia, pozostaje Ci:

  • skontaktować się ze sprzedawcą
  • otworzyć spór, jeśli pierwsze rozmowy ze sprzedawcą nie przyniosły rezultatu
  • włączyć do sporu obsługę platformy, jeśli otworzenie sporu nie przyniosło rezultatu
  • jeśli i ta droga zawiedzie, jedynym sposobem na odzyskanie pieniędzy będzie złożenie pozwu cywilnego w chińskim sądzie
  • zgłoszenie sprawy na policję – nie pomoże Ci to odzyskać pieniędzy, ale być może uchronisz inne osoby przed oszustwem

Transport towaru z Chin

Zakup towaru z Chin często wydaje się najatrakcyjniejszym sposobem pozyskania towaru do sklepu internetowego. Niestety duża odległość oraz zakup produktów poza strefą Schengen i UE wiąże się z dodatkowymi kosztami. W zakresie transportu do wyboru masz drogi transport lotniczy oraz tańszy, ale czasochłonny transport drogą morską. Oczywiście w zdecydowanej większości przypadków bardziej opłaca się na towar poczekać. Istotną kwestią jest również, dokąd prom z Twoim towarem dopłynie – do Polski, czy może do Hamburga lub Bremehaven w Niemczech albo Rotterdamu w Holandii. W pierwszym przypadku transport do miejsca docelowego będzie tańszy, w drugim jednak będzie możliwość wybrania korzystniejszej formy opodatkowania.

Cło i podatek VAT za towar z Chin

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na fakt, że wybierając produkty z Chin do sprzedaży w Polsce i na terenie UE, musisz uwzględnić listę produktów objętych cłem antydumpingowym – takich po prostu nie opłaca się sprowadzać z Państwa Środka. Zamawiając towar z Chin obowiązywać będzie Cię opłata celna oraz podatek VAT. Cło zawsze pobierane jest w porcie, do którego przypłynął towar. Natomiast w przypadku podatku VAT istnieją różne możliwości w zakresie płatności:

opłata VAT-u przed wydaniem towaru w polskim porcieodroczony VAT, opłacany w okresie rozliczeniowymodroczony VAT, opłacany po sprzedaży towaru
to rozwiązanie najłatwiejsze, jednak wymagające dużego nakładu za jeszcze niesprzedany towardostępny w przypadku procedury uproszczonej w e-deklaracji podatkowej w formie pliku JKP_V7 (wcześniej VAT-7); wówczas podatek VAT rozliczany jest w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy (miesięcznie lub kwartalnie)to opcja dostępna w przypadku transportu do Niemiec czy Holandii wyłącznie dla płatników VAT EU; wiąże się z większym kosztem transportu (zza granicy) oraz ryzykiem poniesienia dodatkowych kosztów w przypadku przestoju lub skierowania towaru do rewizji
niewyraźne zdjęcia zgłoszenia celnego

Jak płacić za towar z Chin?

Wróćmy jeszcze na chwilę do momentu transakcji. Aby kupić do sklepu internetowego towar z Chin, należy za niego zapłacić chińską walutą, czyli juanami. Płacenie za towar z konta firmowego prowadzonego w PLN to niestety najgorsze rozwiązanie. Wiąże się ono z przewalutowaniem, a tabele kursu walut w bankach są mniej korzystne niż kursy walut w kantorach. Dlatego, aby uniknąć strat na niekorzystnych przewalutowaniach, należy założyć konto walutowe – dla odpowiedniej waluty. W sektorze bankowym dostępne są również konta walutowe dla juanów i dolarów amerykańskich, co – dla przedsiębiorcy planującego często sprowadzać towar zza granicy – wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.

Własny sklep internetowy czy sprzedaż na Allegro?

Decydując się na sprzedaż internetową, staniesz przed kolejnym dylematem – gdzie tak właściwie sprzedawać zakupiony towar? Najbardziej oczywiste rozwiązania, własny sklep internetowy oraz Allegro, mają swoje zalety i wady. Allegro to ogromny rynek zbytu, jednak sprzedaż na tej platformie wiąże się z niemałą prowizją. Sprzedawca na Allegro praktycznie nie musi dbać o marketing, jednak nie buduje tym samym własnego brandu. Z kolei prowadzenie sklepu internetowego wiąże się z dużym nakładem czasu i pracy, a także inwestycjami w marketing, jednak brak prowizji i budowanie własnej marki wiąże się z korzyściami, o które warto zawalczyć. Dobrym pomysłem będzie połączenie sił: jednoczesna sprzedaż na Allegro i we własnym sklepie. Klientów pozyskanych na Allegro warto pozyskać do swojego sklepu, tym samym łącząc zalety obu kanałów sprzedaży. Niektóre towary – np. odzież czy akcesoria domowe – doskonale sprzedają się na live’ach. Sprzedaż wielokanałowa jest wymagająca, ale przynosi największe korzyści. Ponadto, sprzedając produkty na Allegro, warto zachęcać klientów do dokonania kolejnych zakupów w sklepie internetowym, np. oferując mały rabat lub darmową przesyłkę. Uwaga – nie informuj o tym klienta na Allegro, tylko poprzez ulotkę dołączoną do paczki.

Czy można zarobić na sprzedaży w Internecie bez inwestycji w marketing?

Można! Ale po co? Jeśli handel na paletach czy inną formę sprzedaży w Internecie traktujesz wyłącznie jako dodatek do pracy na etacie lub jest to Twój kolejny biznes, na który nie masz dużo czasu, brak inwestycji w marketing faktycznie może być słuszną strategią marketingową. Szybko i tanio kupić, jeszcze szybciej i drożej sprzedać, najlepiej na Allegro to sposób na dodatkowy zastrzyk gotówki, którą możesz przeznaczyć chociażby na reklamę innego biznesu.

Jednak w zdecydowanej większości przypadków inwestycja w marketing i budowanie własnej marki to najlepsza decyzja, jaką możesz podjąć. To nie mit czy puste slogany, że wielkie biznesy często rozwijają się w garażu – i dotyczy to nie tylko wielkich amerykańskich korporacji, ale i polskich firm, które z jednoosobowej działalności rozwinęły się do firmy, która zatrudnia kilkadziesiąt osób i zdobywa polski, a nawet i europejski rynek. Ale było to możliwe wyłącznie dzięki inwestycjom – czasu i pieniędzy. Aby wypromować swoją markę, najlepiej poświęcić jedno i drugie, ale możliwy jest skuteczny marketing przy stosunkowo niskich nakładach finansowych. Efektywne pozycjonowanie e-sklepu, tętniący życiem profil w mediach społecznościowych i strategicznie zaplanowane działania CSR potrafią zdziałać cuda.

Tanio kupić, drogo sprzedać to gotowy przepis na sukces. Aby jednak udało się go osiągnąć, konieczne jest poczynienie pewnych inwestycji, wdrożenie dobrej strategii biznesowej, zaangażowanie i konsekwencja w działaniu, a także dostosowywanie się do zmieniających trendów i nieustanna nauka. W nagrodę otrzymasz nie tylko niemały zysk, ale i ogromną satysfakcję. Powodzenia!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *