Rola szaty graficznej witryny

Nie trzeba być profesjonalistą, by uświadamiać sobie, jak wiele elementów składa się na dobrą witrynę. Aby była przyjazna, czytelna i dobrze funkcjonowała wymaga spełnienia wielu warunków jednak dla przeciętnego odbiorcy najważniejszy jest wygląd. O wadze pierwszego wrażenia zapewne nie muszę cię przekonywać, bowiem nawet, jeśli jesteś fachowcem w tej dziedzinie wiesz, że zanim użytkownik doceni te wszystkie cechy, w pierwszej kolejności zauważy to, co stanowi zewnętrzną powłokę.

Grafika nie zawsze doceniana

Wielu twórców stron internetowych stara się stworzyć produkt dobrej jakości, opierając się na posiadanej wiedzy z dziedziny funkcjonowania sieci czy programowania, ale nie zawsze przykładają oni odpowiednią wagę do grafiki. Wynikiem są tysiące produktów, jakie można znaleźć w sieci, a które odstraszają na pierwszy rzut oka jaskrawą kolorystyką i ogólnym bałaganem. Zakładając, że chcesz stać się właścicielem strony internetowej często odwiedzanej i zapamiętywanej, powinieneś w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na projekt graficzny. Możesz go wykonać samodzielnie, jeśli masz odrobinę pomysłowości i poczucie dobrego planowania kompozycyjnego, a następnie zasugerować rozwiązanie osobie tworzącej witrynę. Innym rozwiązaniem jest zamówienie projektu w firmie oferującej takie usługi.

Projekt na zamówienie

Przeglądając oferty firm zajmujących się tworzeniem stron www z pewnością zauważysz, że projekt graficzny cennik uwzględnia – jako oddzielną pozycję, a więc z założenia możesz najpierw zamówić tylko propozycję ogólnego wyglądu swojej witryny, a dopiero po jej zaakceptowaniu oddać w ręce specjalisty, który obuduje ją odpowiednimi programami i sprawi, że będzie funkcjonowała. Pierwsze pomysły zazwyczaj po konsultacji z klientem prezentowane są jeszcze w wersji surowej, bez właściwych treści czy zdjęć, ale kolorystyka, układ kolumn, wielkość obrazków pozwoli ci ocenić, jakie wrażenie robi na odbiorcy. Zmysł wzroku jest najczęściej wykorzystywany podczas przeglądania Internetu, dlatego to on właśnie powinien stać się celem, na który ma najsilniej działać twoja strona.