Czym są widgety i jak je stosować?

Widgety to nic innego jak pewne dodatki czy aplikacje umieszczane na stronach internetowych. Są interaktywnymi elementami, które łatwo wstawić na stronę, wkomponowując je w jej kod. Najczęściej, w swoim funkcjonowaniu widgety wykorzystują technologię Java Script. Są niewielkie, dlatego też można je wstawić nawet na stronę firmową umieszczoną na serwerze domowym firmy. Widgety mogą dotyczyć aktualnych kursów walutowych, pogody, czy też zupełnie innych kwestii, także tematycznie można je śmiało dopasować do tematyki strony www. W formie widgetów dodaje się na stronę www kalendarz z aktualną datą i godziną, czy też sondy dla użytkowników.

Widgety pomocne w uatrakcyjnieniu strony www

Niewątpliwie jednym z powodów, dla których widgety są umieszczane w obrębie serwisów internetowych, jest chęć ich prostego udoskonalenia lub uatrakcyjnienia dla użytkowników. Dzięki widgetom można w atrakcyjny sposób przedstawić pliki video, wpisy na blogu firmowym, czy też zdjęcia w przeglądarce. Widgety mogą również umożliwiać wstawienie na stronę www odtwarzacza muzyki, czy wiadomości z poczytnych serwisów informacyjnych.

Bardzo często w dzisiejszych czasach, kiedy niezwykłą popularnością cieszą się wśród internautów serwisy społecznościowe, widgety wprowadzają na strony www elementy społecznościowe.

W sieci można znaleźć bardzo wiele widgetów, ale nie wszystkie można wykorzystywać na swoich stronach www. Niektórych nie będzie można dopasować do prostej strony firmowej, bowiem będą one miały inne wymagania w zakresie programistycznym.

Widgety umieszczane są na:

  • Blogach,
  • Stronach domowych,
  • Stronach firmowych,
  • Stronach startowych.

Jak zastosować widgety?

Stosowanie widgetów w praktyce nawet dla niedoświadczonych programistów nie powinno być dużym problemem. Wystarczy, że znajdą w sieci katalog widgetów i pobiorą kod HTML lub JavaScript, a następnie wstawią go w kod własnej strony internetowej. Nie ma nic prostszego. Często twórcy widgetów wskazują, w jaki sposób należy je umieszczać na stronach.

Widgety w formie aktualnej listy muzycznej, czy przeglądarki filmów wideo nie są już nowością dla internautów. Traktują oni je jak integralną część witryny i aktywnie z nich korzystają. Właśnie ta ostatnia cecha powoduje, że coraz więcej twórców stron www stosuje w praktyce widgety. Dzięki nim wartość praktyczna strony www, a nawet bloga prywatnego, staje się większa dla potencjalnego użytkownika. Strona podająca aktualne informacje, albo pozwalająca na słuchanie muzyki jest bardziej atrakcyjna w oczach samych użytkowników niż ta, która podaje im wyłącznie suche informacje. Kalendarz w formie widgetu umieszczony na stronie firmowej może przypominać Internautom o zbliżających się wydarzeniach, w których uczestniczy przedsiębiorstwo lub które organizuje. Taki kalendarz może pojawić się na stronie promującej koncerty, informując, kiedy dany zespół czy wokalista pojawi się na scenie w danym mieście.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *