Layout strony www – rozmiar, rozdzielczość, uwagi

Layout strony – optymalny rozmiar

Podczas przygotowywania layoutu strony www projektant musi podjąć decyzję co do optymalnego rozmiaru szaty graficznej. Musi przy tym wziąć pod uwagę przeznaczenie strony, jej plany rozwojowe, jak i popularne rozdzielczości. Layout strony www musi być dostosowany do urządzeń mobilnych, które są coraz bardziej powszechnie wykorzystywane.

Projektowanie na różne rozdzielczości

Projektant musi wziąć pod uwagę, że tworzony przez niego layout strony www będzie wykorzystywany na różnych urządzeniach. Dlatego też musi on dążyć do projektowania w sposób elastyczny grafiki, dostosowanej do wielu rozdzielczości. Należy podkreślić, że optymalna prezentacja grafiki w ramach jednego projektu staje się niemożliwa w obliczu urządzeń, które posiadają przeglądarki stron www. Mają je niewielkie telefony, jak i ogromne telewizory. Layout strony powinien zostać przygotowany dla komputerów stacjonarnych i notebooków, czy urządzeń mobilnych.

Przy podejmowaniu decyzji o najlepszych rozdzielczości layoutu strony www należy zwrócić uwagę na DPI urządzeń, czyli ilość pikseli wyświetlaną w jednym calu ekranu. Ekrany o większej wartości DPI mają najwyższą rozdzielczość, przy tej samej przekątnej i charakteryzują się ostrzejszym obrazem. Są to najwyższej klasy wyświetlacze, które już dziś są montowane w urządzeniach mobilnych oraz w laptopach, np. w MacBookach.

Przy testowaniu gotowych layoutów w różnej rozdzielczości należy jeszcze przyjrzeć się proporcjom ekranu urządzeń, na których mają być one docelowo wyświetlane. Proporcje, czyli tzw. aspect-ratio zwykle mają wartości 16:9 lub 4:3. Proporcje 16:9 dotyczą ekranów panoramicznych. W tabletach powszechnie zaś występują proporcje 4:3. W różnych proporcjach ekranu content strony www będzie prezentował się inaczej. Należy więc dążyć do wypracowania takiego rozwiązania, który zadowoli użytkowników ekranów o różnych aspect-ratio.

Przy projektowaniu szaty graficznej stron www na różne ekrany urządzeń wyposażonych w przeglądarki, wszystko sprowadza się do wysokości i szerokości layoutu w pikselach. Layout będzie się dobrze prezentował na każdym ekranie, jeśli w ten sposób podejdziemy do projektowania.

Layout strony – rozdzielczość

Najczęściej projektanci przygotowują osobne projekty stron www dla monitorów w komputerach, dla telefonów i dla tabletów. Dla komputerów – stacjonarnych i mobilnych należy przyjąć tzw. rozdzielczość desktopową layoutu. Optymalną, najmniejszą szerokością wykorzystywaną na rynku jest 1280 px, pomijając rzadko już spotykaną 1024 px. Przy projektowaniu layoutu należy jeszcze wziąć pod uwagę to, że sam interfejs wykorzystywanej przez użytkowników przeglądarki zajmuje pewien procent szerokości ekranu. Maksymalnie, ze scrollbarem pionowym będzie to jakieś 30 px. Oprócz tego, należy pozostawić po prawej i lewej stronie wolne miejsce o szerokości około 20 px. Uwzględniając pewien margines błędu, przy szerokości ekranu na poziomie 1280 px, szerokość layoutu powinna wynosić maksymalnie 1200 px. Wysokość ma przy tym mniejsze znaczenie, ale projektanci zaznaczają, że najlepiej by było aby kluczowa treść witryny mieściła się na przestrzeni o wysokości 740 px.

Przy projektowaniu layoutu dla innych urządzeń z przeglądarką, należy wziąć pod uwagę oczywiście inną minimalną szerokość ekranu. Dla tabletów będzie to przedział od 768 do 1024 px, zaś dla telefonów od 320 do 480 px.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *