Czym różni się html od xhtml?

Język HTML, jak i XHTML to spójne języki programowania, wykorzystywane powszechnie na świecie do tworzenia stron www i sklepów internetowych. Oba języki bazują na standardach określonych przez organizację W3C. Generalnie, język XHTML jest nowszy od HTML i bardziej dopracowany pod względem formalnym. Wykorzystywanie przez programistów języka XHTML wymaga bezbłędnego tworzenia kodu strony. Jakiekolwiek błędy, nawet na pierwszy rzut oka niewielkie, wywołują niewłaściwe wyświetlanie się witryny w przeglądarce.

Język html i xhtml – podobieństwa

XHTML ma taki sam zestaw elementów i atrybutów co HTML. Programiści uznają, że XHTML nie jest następcą języka HTML, ale jednocześnie nie jest on zupełnie odrębnym językiem programowania. Stanowi odmienny sposób przedstawienia struktury kodu strony w stosunku do języka HTML.

Wady XHTML i zalety HTML

XHTML jest językiem nowszym w programowaniu, co automatycznie nie czyni go lepszym od języka HTML we wszystkich aspektach. Wiele przeglądarek i wyszukiwarek, a także skryptów nie obsługuje języka XHTML. Z uwagi na to mogą wystąpić realne problemy w ładowaniu stron internetowych, czy wykorzystywania skryptów AJAX. Poprawna obsługa XHTML w przeglądarkach internetowych jest kłopotliwa. Jeśli kod strony napisany w tym języku posiada błędy, nie zostanie ona poprawnie wyświetlona. Nie ma przy tym znaczenia, czy wykorzystujemy przeglądarkę na komputerze osobistym, czy na urządzeniu mobilnym.

Nawet drobne błędy popełniane w składni kodu strony www przy wykorzystaniu języka XHTML powodują niekiedy niewyświetlanie się witryny. Przeglądarka Internet Explorer ma również z takimi stronami poważne problemy. Jeśli chcemy ich uniknąć, powinniśmy tworzyć strony www raczej w języku HTML, a nie XHTML.

Zalety XHTML i ograniczenia HTML

Z drugiej strony należy powiedzieć, że pod wieloma względami XHTML jest językiem programowania bardziej funkcjonalnym w odniesieniu do HTML. Największą zaletą tego języka jest możliwość mieszania go z językami typu XML, czego nie można powiedzieć o języku HTML.

Pomimo tego, że programista musi zwrócić szczególną uwagę na to, aby kod strony napisany w  języku XHTML był w pełni poprawny i nie zawierał żadnych błędów, tj. był zgodny ze składnią XML,co wymaga zwiększonych nakładów pracy, to jednak język ten pozwala na łatwy jego rozwój i rozbudowywanie o nowe elementy i atrybuty. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby był przystosowany do tworzenia kombinacji istniejących i nowych funkcji, podczas budowania serwisów internetowych. Dokumenty XHTML mogą zawierać w sobie skrypty i aplety bazujące na języku Document Object Model, DOM.

Podsumowując, można powiedzieć, że strukturalnie XHTML jest bardziej restrykcyjną wersją języka HTML, mająca znacznie więcej możliwości w modyfikacjach.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *