Standardy W3C – o co w tym chodzi?

Podczas tworzenia stron www programiści powinni posiłkować się standardami W3C. Są to zasady stworzone przez Konsorcjum World Wide Web, organizację założoną przez Tima Bernersa Lee, który wymyślił strony internetowe. Jeśli strona odpowiada najnowszym standardom W3C oznacza to, że będzie ona prawidłowo wyświetlała się w różnych przeglądarkach. Dzięki owym standardom, sieć www rozwija się do dziś w odpowiednim kierunku. Dlatego warto poznać standardy W3C.

Konsorcjum W3C

Standardy W3C mają z założenia wytyczać zasady, wedle których mają być budowane wszelkie witryny www. Samo konsorcjum WWW dba o to, aby sieć prawidłowo się rozwijała.

Konsorcjum WWW nie zajmuje się wyłącznie standardami W3C i ich uaktualnieniami, ale również sprawami wiążącymi się z dynamicznym rozwojem sieci. W kręgu jego zainteresowania znalazły się działania dotyczące dbania o prawa autorskie.

Czego dotyczą standardy W3C?

Standardy W3C obejmują takie kwestie jak:

  • Tworzenie protokołów http,
  • Tworzenie stron w języku HTML i XHTML,
  • Standardy CSS, XML, DOM itd.

Chcąc sprawdzić, czy stworzona przez programistę strona internetowa spełnia wszystkie założenia konsorcjum WWW, musi ona przejść walidację. W3C oferuje webmasterom bezpłatne walidatory HTML oraz CSS. Jeśli witryna internetowa pomyślnie przejdzie walidację i nie będzie zawierała żadnych błędów, ma prawo do umieszczenia w jej obrębie logo organizacji W3C. Będzie to informacja dla jej użytkowników i wszelkich innych internautów o tym, że jest ona zgodna z obowiązującymi standardami budowy stron www.

Walidacja stron internetowych

Strony www mogą być stworzone przy wykorzystaniu między innymi dwóch języków – HTML i XHTML. Najprościej rzecz ujmując można powiedzieć, że język XHTML jest bardziej szczegółowy i restrykcyjny niż HTML, ale daje więcej możliwości modyfikacji i rozwoju, przede wszystkim w odniesieniu do urządzeń mobilnych.

Przy walidacji stron www pod kątem standardów W3C można dokonać dwóch rodzajów walidacji:

  • Walidację strict,
  • Walidację transitional.

Pierwszy z rodzajów walidacji, walidacja strict to inaczej walidacja sztywna, restrykcyjna, sprawdzająca czy kod strony www spełnia wszystkie najnowsze standardy W3C. Z kolei, walidacja transitional jest walidacją przejściową, która dopuszcza pewne niezgodne lub przestarzałe formy XHTML i HTML. Nowoczesne strony internetowe i ich twórcy powinni dążyć do tego, aby spełniać wymagania restrykcyjnego języka programowania XHTML oraz walidacji strict.

Po co standardy?

Laicy w dziedzinie programowania mogą zastanawiać się, po co i dla kogo tworzone i praktykowane są standardy W3C? Otóż, spełnienie ich założeń gwarantuje, że dana witryna będzie się poprawnie wyświetlała w każdej przeglądarce. Dodatkowo, strona ta będzie posiadała specjalne ustawienia przeglądarek osób niepełnosprawnych, tak więc szersza rzesza użytkowników będzie mogła z niej korzystać.