Zmiany w kierownictwie Google – Liz Reid na czele Google Search

Na dniach Google ogłosiło kilka poważnych zmian kadrowych dotyczących najważniejszych departamentów. Najczęściej komentowaną zmianą jest mianowanie Liz Reid jako szefowej działu Google Search. Zastąpiła ona na tym stanowisku Pandu Nayaka. To jednak nie jedyne zmiany, jakie zaszły w kierownictwie Google. Analizujemy, z czego mogą wynikać i czy stanowią jakiś rodzaj dalszych zmian strategicznych.

Liz Reid pokieruje Google Search. Nayak ustępuje

Google ogłosiło kilka zmian na stanowiskach kierowniczych. Liz Reid, która przez ostatnie kilka lat kierowała zespołem zajmującym się podstawowymi doświadczeniami w wyszukiwaniu, została mianowana nową szefową całego pionu Google Search. Teraz jest odpowiedzialna za całe wyszukiwanie, nadal podlegając Prabhakarowi Raghavanowi, który zastąpił Bena Gomesa w 2020 roku. Sam Raghavan odpowiedzialny jest za dział wiedzy i informacji (Knowledge and Information Department). Dział obsługuje szereg kluczowych dla Google projektów, w tym między innymi Google Assistant, Google Gemini, Google Geo, Maps i nie tylko.

O ile kompetencje Reid nie budzą żadnych wątpliwości co do tego, że jest to osoba, która jak najbardziej może znajdować się na takim stanowisku, o tyle zagadką jest odejście, a raczej degradacja kadrowa Nayaka. Od teraz będzie jedynie przewodził jakości wyszukiwania, co jest najniższym zajmowanym przez niego stanowiskiem od 2016 roku. W ramach zespołu jakości wyników Nayak ma szczególnie zajmować się rozwojem umiejętności rozumienia języka i kontekstów związanych z analizą stron w obrębie algorytmów Google Search. Według nieoficjalnych informacji zaważyć miały zarówno kompetencje Reid, jak i sprawy personalne Nayaka. Mówi się jednak także o zmianie kierunku rozwoju Google Search, do czego przejdziemy jeszcze później.

Liz Reid pokieruje Google Search
Liz Reid pokieruje Google Search. Prawdopodobnie zaważyły nie tylko kompetencje, ale zainteresowania sztuczną inteligencją.

Zmiany nie tylko w Google Search

Wygląda na to, że Google postanowił odświeżyć zespół. Dużym zaskoczeniem jest także rezygnacja z funkcji lidera Google Apps, Google News, Google Discover i innych projektów przez Cathy Edwards. Edwards znana jest także jako założycielka startupu Chomp, o którym było głośno dekadę temu, a który finalnie został wykupiony przez Apple. Pomniejsze jej projekty zostały przejęte przez Google.

Na stanowisko Nayaka został z kolei powołany Cheenu Venkatachary, pod którego będą teraz podlegały zespoły zajmujące się jakością i rankingiem. Venkatachary pracował w Google od listopada 2009 roku do grudnia 2014 roku. Następnie współzałożył firmę Laserlike w lipcu 2015 roku, którą Apple przejęło w 2018 roku. Od momentu, kiedy opuścił Apple, aby wrócić do Google jako wiceprezes inżynierii w październiku 2022 roku do najnowszego awansu na stanowisko lidera jakości i rankingu Google Search upłynęło zaledwie półtora roku.

Nowe kierownictwo Google’a skupi się na rozwoju A.I.?

Szukając dodatkowego wytłumaczenia, dlaczego Google postanowiło wprowadzić tak radykalne i szerokie zmiany w kierownictwie głównych projektów, warto zwrócić uwagę na wcześniejsze zapowiedzi Sundara Pichai. Wskazywał on wprost, że przyszłość wyszukiwarki Google zależy od rozwoju modeli językowych i innych systemów wykorzystujących sztuczną inteligencję. Mogą one całkowicie zmienić sposób myślenia o pozyskiwaniu informacji w sieci, jak i znacznie wpłynąć na komfort użytkowników.

Dziś, gdy na horyzoncie Google ma niezwykle silnego przeciwnika w postaci strategicznego sojuszu Microsoft – Open AI i musi konkurować nie tylko na poziomie Google Search – Microsoft Bing, ale także Gemini – Copilot, priorytetyzacja i intensyfikacja rozwoju A.I. to podstawa. I prawdopodobnie to właśnie dlatego Liz Reid została wybrana na to stanowisko – potrzeba było kogoś, kto siedzi w A.I. od lat.

Reid spędziła ostatnie lata pracując zarówno nad wyszukiwaniem opartym na sztucznej inteligencji, jak i nad modelami tzw. multiwyszukiwarek wielopłaszczyznowych. Szereg jej inicjatyw wykracza poza standardowe ramy Google, o czym świadczą też projekty niezwiązane z jej główną pracą. Daje to obraz kogoś, kto jest silnie sfokusowany na alternatywne sposoby wyszukiwania, niż te, z którymi mamy do czynienia od 25 lat.

Komentując najnowsze zmiany, Reid poza podziękowaniami zwróciła uwagę na jej zdaniem kluczowe obszary rozwoju Google Search: Circle to Search, Google Lens i Search-Generative Experience (SGE). Zapewnia intensyfikację prac nad SGE, uzasadniając, że dzięki temu podejściu Google jest w stanie sprawnie obsługiwać szerszy zakres informacji i lepiej odpowiadać na nowe rodzaje promptów, np. wielokrotnie złożone pytania, porównania czy skomplikowane długie ogony. Przy okazji zapowiedziała, że Google niedługo ma ogłosić istotne zmiany w zakresie SGE.

W poszukiwaniu innowacji

Po ogłoszeniu zmian nie brakuje spekulacji dotyczących dalszych strategii Google w związku z nowym podziałem ról. Istnieje konsensus co do tego, że pozycja Reid ma szczególnie wzmacniać rozwój implementacji SGE i rozwiązać A.I. w Google Search.

Pozostałe roszady również świadczą o tym, że Google stara się “wyciągać na wierzch” osoby, które mają innowacyjne wizje dotyczące rozwoju Google. Pytanie tylko, czy nie jest za późno? Wraz z coraz większym wzrostem liczby zapytań wyszukiwania na wszystkich głównych rynkach i coraz silniejszą konkurencją Google powinno obrać bardziej innowacyjny kierunek już wcześniej.

Zmiany w kierownictwie Google – podsumowanie

Liz Reid na czele Google Search ma pokierować rozwojem wyszukiwarki w kontekście rozwoju technologii A.I. i SGE. Cheenu Venkatachary zajmie się działem jakości i rankingów. Wraz z innymi roszadami kadrowymi w Google, zmiany te mogą zwiastować potencjalnie przełomową erę dla Google Search, w której faktycznie wraca się do korzeni, czyli szukania nowych i lepszych rozwiązań, a nie tylko kontynuowania usług i zwiększenia stopnia ich monetyzacji. Czy prace nowego zespołu będą zwieńczone jakimiś sukcesami? Więcej informacji otrzymamy pewnie w drugiej połowie roku.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *