Małe, a jednak całkiem spore zmiany w ChatGPT: Open AI zdecydowało się na wprowadzenie linków wyszukiwania. Opcja jest dostępna dla użytkowników, którzy decydują się na przeszukiwanie zasobów sieci przy użyciu ChatGPT. Dzięki temu szybkie sprawdzanie zasobów, do których faktycznie odnosi się A.I., staje się znacznie szybsze. Rozwiązanie to nie jest jednak zaimplementowane w wersję podstawową chatbota (zarówno 3.5, jak i 4.0), podczas gdy konkurencja już nim dysponuje.
Open AI wprowadza linki do funkcji przeglądania internetu
Najnowsza zmiana w ChatGPT dotyczy ulepszenia sposobu przeglądania internetu za pomocą ChatGPT w wersjach Plus, Enterprise i Team. Open AI zdecydowało się dodać funkcję “bardziej widoczny” linków. Omawiana aktualizacja wprowadza hiperłącza do odwiedzanych źródeł, umożliwiając użytkownikom bezpośredni dostęp do omawianych treści. Cały proces wyszukiwania danych i ich selekcjonowania ma być znacznie prostszy, szybszy, a przy tym bardziej intuicyjny.
W oficjalnym oświadczeniu opublikowanym w serwisie X (dawniej: Twitter) Open AI wspomniało: „Poprawiamy wydajność linkowania w trakcie procesu przeglądania zasobów sieci przy użyciu ChatGPT. Najnowsze rozwiązania sprawiają, że odpowiedzi będą bardziej kontekstualne, ułatwi to też użytkownikom odkrywanie treści pochodzących bezpośrednio od wydawców i od twórców. Funkcja przeglądania jest dostępna w ChatGPT Plus, Team i Enterprise”.
Linki tylko w wersjach premium ChatGPT
Korzystanie z funkcji przeglądania internetu w ChatGPT umożliwia dostęp do zewnętrznych źródeł w celu uzyskania dodatkowych informacji i kontekstu dla generowanych odpowiedzi. ChatGPT jest w stanie wyszukiwać i przeglądać zasoby sieci w czasie rzeczywistym, a następnie korzystać z tych informacji podczas interakcji z użytkownikiem. Najnowsze zmiany polegają na tym, że część rezultatów może być prezentowana za pomocą linków. Zmienia się sposób ich prezentacji (na wygodniejszy i łatwiejszy dla użytkownika), a także częstotliwość załączania linków we wiadomościach, które dotychczas generowały odpowiedź bazującą na danych zasobach sieciowych, ale bez ich przytaczania.
Niestety, nie wszyscy skorzystają z tej najnowszej funkcji. Zmiany związane z odnośnikami zostały wprowadzone wyłącznie do wersji ChatGPT Plus, ChatGPT Team i ChatGPT Enterprise. To jedyne wersje, które na obecny moment zapewniają możliwość przeglądania sieci z poziomu aplikacji w czasie rzeczywistym.
Funkcja przeglądania internetu w ChatGPT jest realizowana wewnętrznie przez model, co oznacza, że nie wymaga korzystania z zewnętrznej przeglądarki ani wyszukiwarki internetowej. Aby uruchomić funkcję przeglądania internetu, wystarczy wprowadzić odpowiednie polecenie lub opcję w interfejsie użytkownika. W trakcie interakcji z ChatGPT, gdy model potrzebuje dodatkowych informacji, zapytanie zostanie przekierowane do przeglądania zasobów sieci.
Czy odnośniki w ChatGPT mogą być furtką do nowego systemu reklamowego?
Dostęp wyłącznie z poziomu płatnych wersji premium ChatGPT wpisuje się w ideę rozwoju projektu w formie subskrypcyjnej. Pisaliśmy o tym ostatnio, analizując najnowszy wywiad z Samem Altmanem, obecnym CEO Open AI.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że funkcja przeglądania zasobów sieci w czasie rzeczywistym hipotetycznie daje perfekcyjne możliwości dodatkowych sposobów komercjalizacji. Monetyzacja mogłaby odbywać się zupełnie poza wiedzą użytkownika. Łatwo wyobrazić sobie system, w którym model językowy wyświetlać będzie tylko odnośniki do tych stron, które np. zapisały się do płatnej bazy źródeł. Wątpliwości te były tłumnie podnoszone przez ekspertów praktycznie od samego momentu pojawienia się ChatGPT pod koniec 2022 r. Choć nic nie wskazuje na ten moment, że takie działania są realizowane, warto się temu uważnie przyglądać.
Konkurencja nie śpi – linki są już dostępne w Copilot i Gemini
Pod względem stosowania linków ChatGPT jest w tyle za swoimi głównymi konkurentami. Microsoft Copilot, który zresztą bazuje na architekturze Transformer Open AI, również przy wsparciu dodatkowych integracji przy użyciu wtyczek, posługuje się świetnie posługiwać linkami. Google Gemini (dawniej: Google Bard) w darmowej wersji publicznej hurtowo wykorzystuje odnośniki. Gemini bywa w tym procesie nawet zbyt nachalne, oferując segmenty “Uwagi” i “Informacje dodatkowe”, które nierzadko są opatrzone nadmierną ilością tekstu i liczbą linków.
Zarówno w przypadku Copilota, jak i Gemini, najczęstsze problemy dotyczą sposobu wyświetlania linków. Bot nie zawsze poprawnie je prezentuje, czasem nie jest możliwe ich skopiowanie, innym razem mamy zrobioną kotwicę w danym fragmencie tekstu, ale brakuje tam odnośnika. Zdarzają się również problemy związane z trafnością wybieranych źródeł. Wszystkie powyższe systemy mają tendencję do wstawiania odnośników do informacji innych, niż te, które podają w formie tekstowej w czacie.
Nagminne jest błędne interpretowanie bardziej zaawansowanych danych w pracach badawczych i analitycznych. Często w takich przypadkach – pomimo zupełnie innego kontekstu rozmowy – bot uzna jakieś zbiory danych np. za PKB i błędnie poda odnośniki. Wynika to z tego, że czaty wciąż bazują na preferencyjności i popularności danych tematów, i w sytuacji “niepewności” wybierają te modele odpowiedzi, o które historycznie częściej były proszone.
Open AI wprowadza linki do ChatGPT – podsumowanie
Od teraz użytkownicy korzystający z funkcji przeglądania internetu w ChatGPT mogą oczekiwać lepszego sposobu wyświetlania linków i częstszych interakcji, w których bot zaprezentuje wyniki z odnośnikami. Dzięki wprowadzeniu „bardziej widocznych” linków ChatGPT umożliwia łatwiejszy dostęp do zewnętrznych źródeł informacji bez konieczności opuszczania interfejsu. Ta aktualizacja daje użytkownikom większą swobodę w odkrywaniu treści, chociaż staje się też kolejnym powodem, aby pytać o kwestie związane z komercjalizacją i monetyzacją tej funkcji. Aktualizacja nie ma wpływu na użytkowników korzystających z darmowych wersji ChatGPT, które nie posiadają funkcji przeglądania zasobów sieciowych.
Rozbudowa systemu linków w ChatGPT to kolejny krok OpenA, który prowadzi do częstszych interakcji z użytkownikiem. Już teraz wiemy, że coraz więcej osób zaczyna traktować ChatGPT jak wyszukiwarkę internetową. Udoskonalenie systemu wyświetlania linków na pewno jest krokiem, który sprzyja temu zastosowaniu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że konkurencja nie śpi, a Google Gemini i Microsoft Copilot – nomen omen bazujący na architekturze Transformer – również potrafią prezentować wyniki z odnośnikami i do tego w wersji zupełnie darmowej. W przypadku Copilota i Gemini wystarczy jedynie zalogowanie się lub założenie konta Google / Microsoft.