Za co płacimy projektantom stron internetowych?

Przeglądając oferty firm, które zajmują się tworzeniem stron www, pewnie często zastanawiasz się, dlaczego rozpiętość cenowa jest tak różna i skąd się ona bierze. Oczywiście, jeśli zaglądasz często to Internetu to widzisz różnice pomiędzy poszczególnymi witrynami i jesteś w stanie określić, która strona przyciąga Twoją uwagę a która nie wzbudza zaufania i zamykasz ją po 5 sekundach. Poniżej 3 czynniki, które wpływają na cenę strony www:

    1. Kto jest wykonawcą strony i jakie ma doświadczenie – Zamiast skorzystać z usług profesjonalnej Agencji Interaktywnej możemy przecież skorzystać z usług początkującego studenta. Wykona on swoją pracę ale strona na pewno albo nie będzie zaprojektowana przez grafika (a tu nie tylko liczą się względy estetyczne ale także funkcjonalność) albo nie będzie dobrze zakodowana – a co za tym idzie strona nie będzie przyjazna dla wyszukiwarki Google (odbiorcami naszej strony będą więc znajomi z facebook-a i rodzina). Nie będziemy mieć też pewności czy strona nie jest kopią innej, istniejącej już w internecie, czy będziemy mogli samemu zmieniać na niej teksty w sposób intuicyjny i czy będzie zabezpieczona przed atakami wirusów. Jeżeli korzystamy z usług profesjonalnej Agencji Interaktywnej – to nad stroną pracują przynajmniej 3 osoby – grafik – a wiec firma w pierwszym kroku prześle nam propozycję graficzną strony do akceptacji. Jeżeli projekt zaakceptujemy do pracy przystępuje programista. Zadaniem jego będzie pocięcie grafiki i zakodowanie poprawnie strony tak aby była ona przyjazna wyszukiwarce Google (jest to istotny element gdyż wpływa on na pozycję naszej strony w wyszukiwarce Google). Ostatni do pracy przystąpi copywriter, który umieści teksty na stronie.
    2. Koszty obsługi – Jeżeli chodzi o strony www to mogą one być wykonane na 2 sposoby – możesz sam edytować, dodawać treści, zdjęcia albo o każdorazową zmianę prosić wykonawcę. W pierwszej opcji nie płacisz nic w drugiej każdorazowo musisz prosić o wycenę i jesteś na stałe związany z wykonawcą. Głównym zadaniem strony www jest oczywiście polepszenie komunikacji z Klientem. Tak więc aktualizacja strony jest dość istotna. Dlatego strony z tak zwanym CMS (Content Management System) co w wolnym tłumaczeniu oznacza system zarządzania treścią stają się obecnie bardziej popularne. Wykonanie takiej strony jest jednak droższe ponieważ wymaga stworzenia intuicyjnego panelu do którego będziesz mógł się zalogować i wprowadzać zmiany oraz stworzenia instrukcji obsługi – często w koszt ten jest wliczona pomoc w obsłudze strony – ponieważ początki niestety bywają trudne.
    3. Dostosowanie strony do tabletów i telefonów – Co raz więcej osób szuka informacji nie tylko na komputerze stacjonarnym w domu czy pracy ale także na telefonach komórkowych czy tablecie. Dlatego ważnym elementem staje się dostosowanie wyglądu strony do tych urządzeń.

Decydując się więc na takie usługi, jak projektowanie stron internetowych niech twoim wyznacznikiem nie będzie tylko cena. Pamiętaj strona www ma generować ruch a dzięki temu przyciągać nowych Klientów dzięki czemu Twoje zyski mogą wzrosnąć. Jeżeli stronę wykona pasjonat amator to szybko możesz stracić wiarę w moc Internetu, stracić pieniądze, czas i nerwy.  Strona www działa 7 dni w tygodniu przez 24h. Bez wątpienia jest medium szybszym i tańszym niż prasa czy ulotki. Oczywiście trzeba będzie w przyszłości o nią dbać – a więc aktualizować i promować ale są to wszystko zabiegi mierzalne, dające konkretne korzyści.