Samsung Galaxy S24 z funkcjami A.I. – premiera wyczekiwanego faworyta

Na premierę Samsung Galaxy S24 wiele osób czekało z utęsknieniem. Gdy nowe smartfony pojawiły się na rynku, od razu pobiły niepisany rekord zyskując popularność porównywalną z premierami najnowszych modeli Apple. Na pierwszy rzut oka zwracają na siebie uwagę nietuzinkowym, ale nowoczesnym i ergonomicznym wyglądem. Najważniejsze są jednak unikatowe możliwości, jakie zapewnia wsparcie Google w zakresie usług A.I. Czy Galaxy S24 jest dziś najbardziej “smart” smartfonem na rynku? Na czym polega obsługa funkcji sztucznej inteligencji? Zapraszamy do sprawdzenia naszej recenzji!

Galaxy S24 – rewolucja, która zmienia oblicze Samsunga

Premiera Galaxy S24 miała miejsce 17 stycznia i z pewnością była głośnym wydarzeniem. Portale technologiczne szybko wypełnione zostały nowymi testami i recenzjami najnowszego smartfona Samsunga i trudno się temu dziwić. Galaxy S24 to zupełnie inny krok w przyszłość rozwoju smartfonów.

Największe sukcesy sprzedażowe Samsung odnotowuje w Europie. Wbrew pozorom największy udział w zyskach nie mają wielofunkcyjne flagowce, lecz tanie, choć niezawodne smartfony, takie jak Galaxy A14 czy A23. To telefony porządne, ale w żadnym stopniu nie nadzwyczajne. Mają raczej przeciętne parametry, biorąc pod uwagę możliwości konkurencji. Oferują jednak dobrą stabilność, są stosunkowo tanie, a przede wszystkim bezpieczniejsze pod względem przekazywania danych od chińskich, szybszych modeli. Z tego powodu masowo wybierane są przez firmy dla pracowników średniego szczebla i na tym polu właściwie nie mają konkurencji, co widać po gigantycznych zyskach, jakie zapewniają Samsungowi rok do roku.

Samsung Galaxy S24 prezentuje się bardzo ciekawie od strony wizualnej, chociaż stylistyka smartfona jest bardzo minimalistyczna.

Etykietka Samsunga jako producenta telefonów dobrych, stabilnych i bezpiecznych to kij o dwóch końcach. Zdążyliśmy się bowiem przyzwyczaić, że jeśli chodzi o nowoczesność i funkcjonalność, to nie należy się od Samsunga spodziewać nie wiadomo czego. Z tymi wartościami najbardziej kojarzy się Apple, a ostatnio – za sprawą rewelacyjnych Pixeli serii 8 – Google. Za sprawą najnowszej premiery Galaxy S24 w kolejce tej ustawił się właśnie Samsung.

Począwszy od komunikacji, poprzez ergonomię i wygodę użytkowania, na możliwościach technicznych i multimediach skończywszy – Samsung Galaxy S24 ma być początkiem nowej ery smartfonów A.I. Jak powiedział na konferencji inaugurującej TM Roh, Prezydent i szef działu Mobile eXperience (MX) Samsung Electronics, “seria Galaxy 24 zmienia sposób łączenia się ze światem i zaczyna nową dekadę innowacji w urządzeniach mobilnych”. Czy tak górnolotne stwierdzenie może się obronić?

Samsung Galaxy S24 – 3 modele do wyboru

Klasycznie Samsung Galaxy S24 występuje w trzech wariantach do wyboru: podstawowej, Galaxy S24, Galaxy S24+ (S24 Plus) oraz przeznaczonej dla najbardziej wymagających użytkowników – S24 Ultra. Wszystkie modele wyposażone są w ultra wydajne procesory Samsung Exynos 2400 lub Qualcomm Snapdragon 8 trzeciej generacji (wersja Ultra), które są podstawą sprawnego działania funkcji A.I.

Szczegółowe różnice techniczne prezentuje poniższa tabela:

Model / ParametrSamsung Galaxy S24Samsung Galaxy S24+Samsung Galaxy S24 Ultra
ProcesorSamsung Exynos 2400Samsung Exynos 2400Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3
Pamięć RAM8 GB12 GB12 GB
Pojemność128 GB / 256 GB256 GB / 512 GB256 GB / 512 GB / 1 TB
Wyświetlacz6,2’6,7’6,8’
Rozdzielczość2340 x 1080 px3120 x 1440 px3120 x 1440 px
Kamera tylna50 MP / 12 MP / 10 MP50 MP / 12 MP / 10 MP200 MP / 12 MP / 50 MP / 10 MP
Kamera przednia12 MP12 MP12 MP
Jakość wideo8 K / 30 fps; 4K / 60 fps, 4K / 120 fps8 K / 30 fps; 4K / 60 fps, 4K / 120 fps8 K / 30 fps; 4K / 60 fps, 4K / 120 fps
Parametry 5GC-band, mmWave, sub-6 GHzC-band, mmWave, sub-6 GHzC-band, mmWave, sub-6 GHz
Bateria4000 mAh4900 mAh5000 mAh

Poza bardziej niż zadowalającymi parametrami w oczy rzuca się to, że oprócz obiektywów nie widać wyraźnej różnicy między modelem S24+ a S24 Ultra. Mamy, co prawda, możliwość wyboru wersji z pamięci 1 TB, a wyświetlacz w porównaniu do wariantu Plus ma 6,8 cala, ale to wciąż drobiazgi. Ten brak większych różnic, za wyjątkiem procesora, między średnią a najlepszą opcją jest ciekawy przede wszystkim z ekonomicznego punktu widzenia. Według najnowszych raportów w przypadku serii Galaxy S najlepsze rezultaty sprzedaży odnoszą właśnie wersje Ultra.

Doskonała jakość zdjęć i wideo

Samsung Galaxy S24 jest modelem stworzonym dla osób wymagających. Widać ewidentnie, że Samsung targetuje swój produkty do odbiorców, którzy w ostatnich dwóch latach albo wybierali nowego iPhone’a, albo Google Pixel. Jednym z najważniejszych elementów dla takiej grupy odbiorców jest aparat i jego parametry. Pod tym względem Samsung na pewno nie rozczarowuje. Wszystkie wersje Galaxy S24 świetnie pracują na żywo, przy nagrywaniu czy robienia zdjęć w trakcie podróży.

Najciekawiej prezentuje się Galaxy S24 Ultra, który wyposażony jest w obiektyw o jasności f/1.7. Na pokładzie mamy aparat ultra szerokokątny, a obiektywy pokrywa warstwa Corninc DX Coating, która zapewnia mniejsze odbicia i wyraźniejszy obraz. Ostrość zdjęć we wszystkich aparatów jest zaskakująco wysoka. Świetną jakość uzyskamy także przy zmiennym i ograniczonym świetle. Nieco więcej można byłoby się spodziewać po przednich aparatach, które mają tylko 12 MP. Nie zmienia to faktu, że selfie wychodzą fantastycznie, na co w dużym stopniu z pewnością wpływa postprocessing i funkcje sztucznej inteligencji.

Kolejna zaleta to swobodne przełączanie się pomiędzy różnymi wartościami przybliżenia podczas nagrywania w rozdzielczości 4K. Głośno zapowiadany zoom optyczny, Nightography Zoom, daje doskonałe rezultaty także w trybie motion. Najlepszy model, Samsung Galaxy S24 Ultra, wyposażony jest w pięciokrotny zoom optyczny peryskopowy. Samsung zastosował też okrągłe, a nie prostokątne soczewki, co skutkuje wyższą jakością obrazu.

Wygląd, ekonomia i jakość wykonania

Zazwyczaj najnowsze modele smartfonów przykuwały na wstępie uwagę swoim wyglądem. W przypadku promocji wszystkich modeli Galaxy S24 na pierwszym miejscu znalazły się parametry techniczne i funkcje AI. Nie oznacza to jednak, że wizualnie telefon nie wnosi niczego nowego.

Samsung zawsze kładł nacisk na wyważony wygląd, ergonomię, wygodę, prostą, a wręcz minimalistyczną stylistykę. W tym tonie również zaprojektowano Galaxy S24. Smartfony są bardzo dobrze wyważone i wygodnie trzyma się je w dłoni. Odbiór takich aspektów, jak wymiary smartfona i waga, uzależniony jest zarówno od indywidualnych preferencji, jak i wariantu S24. W wersji podstawowej mamy wyświetlacz 6,2 cala, Galaxy S24+ to już wyświetlacz 6,7 cali, a S24 Ultra – 6,8 cali!

Wysokiej jakości wykonanie pozwala łatwo kojarzyć się z telefonem klasy premium. Ramka Galaxy S24 i S24+ wykonane są z wytrzymałego aluminium. Producent szczyci się, że tzw. Armor Aluminum to materiał o 10% bardziej wytrzymały od standardowego. Ramka w najbardziej prestiżowym modelu, S24 Ultra, wykonana jest ze stopu tytanu. Widać tu bezpośrednie nawiązanie do najnowszych iPhonów. Wszystkie telefony są pyłoszczelne i wodoodporne (zgodnie z klasą IP68). Zewnętrzna powłoka wyświetlacza to Corning Gorilla Armor, a więc nieco bardziej wytrzymała wersja znanej już płytki Corning Gorilla.

Jeśli chodzi o kolory, to na tej płaszczyźnie także nie ma powodów do zawodu. Samsung Galaxy S24 i S24 Plus kupimy w wariantach kolorystycznych Cobalt Violet, Amer Yellow, Marble Grey i Onyx Black. Galaxy S24 Ultra dostępne jest w ciekawym wariancie chłodnej pomarańczy (Sandstone Orange), błękitu (Sapphire Blue0 i jadeitu (Jade Green).

Funkcje sztucznej inteligencji. Czy Galaxy S24 to Galaxy A.I.?

Bez względu na to, jak duży będzie hype i jakim wynikiem sprzedażowym zaowocuje, wprowadzenie na rynek Galaxy S24 zapisze się na kartach historii. To pierwszy owoc poszerzonej współpracy strategicznej między Samsungiem a Google Cloud. Partnerstwo zorientowane było na rozwoju technologii związanych z usługami wykorzystującymi A.I.

Galaxy S24 ma bieżący dostęp do Google Gemini – najbardziej rozbudowanego modelu A.I., o którym pisaliśmy już na łamach naszego bloga. Pełna integracja z Gemini ma szereg korzyści: skalowanie różnorodnych zadań, wzrost możliwości technicznych, lepsze funkcje i wydajniejsze zarządzanie. W Galaxy S24 zawarta jest wersja Gemini Nano, która stworzona jest z myślą o wykonywaniu zadań w obrębie telefonu (bez wykorzystania internetu) i ochronie wykorzystywanych danych. Integracja Google Messages i Gemini Nano, wraz z dodatkowymi funkcjami zabezpieczeń, ma znacznie zwiększać bezpieczeństwo smartfona i naszych danych. Wydaje się, że to kolejny krok w kierunku podobnych rozwiązań stosowanych przez Apple’a.

Vancouver, CANADA – Dec 6 2023 : Google Gemini website seen in an iPhone screen. Gemini is the next-generation, largest and most capable AI model by Google

Choć w momencie premiery nie jest to jeszcze dostępne, wiadomo już, że Samsung będzie pierwszym partnerem Google Cloud mającym dostęp do testowania Gemini Ultra. Zakres zastosowanych rozwiązań sprawił, że już teraz świeżo wprowadzone na rynek modele występują de facto pod dwiema nazwami: jako Samsung Galaxy S24 oraz jako Samsung Galaxy A.I. – i trudno się temu dziwić!

W czym pomoże nam A.I. w Samsung Galaxy S24?

Sztuczna inteligencja to temat numer 1 – zarówno jeśli chodzi o Samsunga Galaxy S23, jak i technologię w ogóle. Współpraca Google z Samsungiem dała wiele korzyści, przy czym na wstępie trzeba podkreślić, że wcale nie upodobniły serii Galaxy S z Pixelami. Wprost przeciwnie. Udało się zachować charakterystyczny design i minimalistyczny sposób obsługi apek przy jednoczesnym rozszerzeniu różnych funkcjonalności.

Wprowadzenie Google Gemini ma charakter podwójny. Z jednej strony sztuczna inteligencja zintegrowana z oprogramowaniem ma odpowiadać za kluczowe elementy działania systemu, w tym za bezpieczeństwo. Z drugiej strony mamy do czynienia z modernizacją szeregu aplikacji, które otrzymawszy Gemini rozszerzyły zakres obsługiwanych zadań i znacznie je ułatwiły.

Najważniejsze funkcje A.I. w Samsung Galaxy S24:

  • Live Translate – umożliwia dwukierunkowe, czasowe tłumaczenie głosowe i tekstowe rozmów telefonicznych bezpośrednio w natywnej aplikacji. Nie są wymagane żadne aplikacje zewnętrzne, a sztuczna inteligencja zainstalowana na urządzeniu zachowuje całkowitą prywatność rozmów.
  • Interpreter – rozmowy na żywo mogą być tłumaczone na bieżąco na podzielonym, niezwykle intuicyjnym, ekranie. Przykładowo, osoby stojące naprzeciwko siebie mogą czytać tekstową transkrypcję tego, co druga osoba powiedziała. Co ważne – opcja ta działa także bez wykorzystania danych komórkowych i Wi-Fi!
  • Chat Assist – świetne wsparcie w zakresie konwersacji, które zawiera szereg przydatnych funkcji. Chat Assist jest w stanie “wyłapywać” kontekst rozmowy i weryfikować, czy komunikacja brzmi zgodnie z intencją. Sztuczna inteligencja wbudowana w klawiaturę Samsunga może również tłumaczyć wiadomości w czasie rzeczywistym w 13 językach. Tłumaczenie czatów może być włączone w dowolnej aplikacji w każdej chwili, m.in. we wiadomościach Google, WhatsApp, Instagram, Signal, KakaoTalk, Tango i nie tylko.
  • Android Auto – automatycznie podsumuje przychodzące wiadomości i sugeruje odpowiednie odpowiedzi i działania. Może pełnić funkcję interaktywnego, inteligentnego organizera, wysyłając komuś informacje o przewidywanej godziny przybycia na miejscu w zależności od czynników zewnętrznych (długość trasy do pokonania, korki), a także pomoże w sytuacjach kryzysowych.
  • Samsung Notes – wzbogacenie aplikacji o inteligentne funkcje Note Assist pozwala na generowane przez sztuczną inteligencję wiadomości, szablony, notatki ze spotkań, okładki i nie tylko.
  • Circle to Search – nowy system wyszukiwania w Google specjalnie zintegrowany w Galaxy S24. Komunikacja oparta na gestach ma ułatwiać i znacznie przyspieszać proces wyszukiwania zwłaszcza w przypadku powtarzalnych czynności. Ale to także ułatwienie poszczególnych zadań, np. aby przejść do wyszukiwania obrazem w Google, wystarczy jedynie zakreślić palcem kółko na danym fragmencie ilustracji.
Jaki właściwie jest Samsung Galaxy S24?

Premiera Samsung Galaxy S24 – podsumowanie

Galaxy S24 imponuje innowacyjnym podejściem w zakresie A.I. i jako pierwszy, poza flagowcami Google, korzysta z dostępu do tak rozwiniętej technologii. Współpraca między obydwoma firmami może mieć strategiczny charakter w kontekście rywalizacji z Apple. Przypuszczeń wskazujących na to, że mogła to być jedna z przyczyn stojąca za stworzeniem partnerstwa, nie brakuje, jeśli spojrzymy dokładnie na funkcje telefonu, ale także wygląd.

Recenzowanie nowych smartfonów zawsze jest trudne ze względu na to, że brakuje jednego, spójnego punktu odniesienia. W tym przypadku jest to jeszcze trudniejsze, bo… jaki właściwe jest Galaxy S24? To telefon idealny dla osób aktywnych, które nie rozstają się ze smartfonem i oczekują najwyższej jakości zdjęć, filmów, wyświetlacza. S23 to prestiżowy model, który może być wykorzystywany do pracy, choć nie oszukujmy się – to nie jest jego podstawowe przeznaczenie. Ostatecznie z pewnością jest zwycięzcą w chyba dopiero co narodzonej kategorii: smartfona ze wsparciem A.I. Różni się od Google Pixel, zachowując indywidualność i wszystko to, co lubimy (bądź nie) w Samsungach. Wbrew pozorom wyniesionym z konferencji i szumu marketingowego Galaxy S24 nie przytłacza też swoimi inteligentnymi funkcjami.

Przez wielu odbiorców będzie traktowany jako najnowszy gadżet, ale może to też być świetny, praktyczny kompan na co dzień. Bo prawda jest taka, że z Galaxy S24 znikają wszystkie bariery. Live Translate, Interpreter i Chat Assist dzięki funkcjom A.I. umożliwiają komunikację de facto z każdym, tak w przestrzeni biznesowej, jak i w życiu prywatnym. Korzystanie z notatek i nagranych treści jest nie tyle łatwiejsze, co znacznie szybsze, bo dzięki A.I. możemy korzystać ze świeżo przygotowanych dla nas, spersonalizowanych wzorów, szablonów, wiadomości itd. Note Assist i podobne aplikacje zapewniają świetne rozwiązania z zakresu organizacji na co dzień. Samsung Galaxy S24 to nowy standard, jeśli chodzi o inteligentne urządzenia mobilne i na pewno wart wypróbowania!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *