Nowa funkcja Apple Watch dostępna w Polsce – kto skorzysta?

Urządzenia typu „do noszenia”, znane pod anglojęzyczną nazwą wearables cieszą się coraz większą popularnością. Aktualne dane z 2023 roku zebrane przez Datareportal, wskazują na znaczący wzrost użytkowników, którzy posiadają co najmniej jedno urządzenie do noszenia na nadgarstku – i warto zauważyć, że jest to trend przybierający na sile. Dziś do posiadania smartwatcha przyznaje się prawie 30% badanych użytkowników internetu i oznacza to około 9% wzrost względem poprzedniego roku. Dlaczego tak bardzo kochamy smartwatche? Ponieważ są zawsze z nami, są podręczne (szczególnie w porównaniu do coraz większych smartfonów), są designerskie, funkcjonalne (możemy nawet nimi płacić), a do tego dostarczają ogromnej ilości danych dotyczących naszego zdrowia i aktywności. Zegarki inteligentne mają znacznie więcej funkcjonalności niż ich analogowi przodkowie i często nie rozstajemy się z nimi przez całą dobę.

Z pewnością tej popularności zegarkom przysparzają liczne funkcje, przydatne zarówno w ciągu dnia, jak i podczas aktywności fizycznych. Smartwatche stały się naszymi prywatnymi doradcami, informującymi nas o poziomie stresu i sposobach, w jaki możemy sobie z nim radzić, spalonych kaloriach, liczbie kroków czy potrzebie ruchu. Kolejne modele zegarków mają coraz to nowe funkcje, które mają czynić nasze życie łatwiejszym. Dotychczas istniał wyraźny podział na smartwatche i zegarki sportowe, stworzone ściśle z myślą o trenujących osobach. Jednak tacy giganci, jak Apple czy Huawei postanowili zwiększyć swoje szanse u użytkowników uprawiających sport. Nic dziwnego, ponieważ jak pokazują badania przeprowadzone przez MultiSport Index 2023, w porównaniu do roku 2022 roku ruszamy się więcej, 48% badanych określa się jako aktywna sportowo. Do najpopularniejszych aktywności należą jazda na rowerze, bieganie i ćwiczenia na siłowni oraz zajęcia fitness. Właśnie z myślą o biegaczach, będących jedną z najliczniejszych grup aktywnych fizycznie Apple wprowadził w swoich inteligentnych zegarkach Apple Watch zupełnie nową funkcję. Co to za funkcja, komu się przyda i jak działa? Tego dowiecie się już w dalszej części artykułu.

Apple Watch – nowa funkcja specjalnie dla biegaczy

Choć można spotkać się z opinią, że boom na bieganie mamy już za sobą, to myślę, że o nieustającej popularności tej dyscypliny mogą świadczyć ilości zawodników biorących udział w takich imprezach biegowych jak Wings for Life (w tym roku na liście startowej znalazło się 12 tysięcy osób!) czy Maraton Warszawski (5 tysięcy zapisanych zawodników). Nie dziwi zatem ukłon twórców Apple Watch w kierunku tej grupy użytkowników.

Jesienią tego roku twórcy Apple Watch zapowiedzieli pojawienie się nowej funkcji, która dotychczas była niedostępna dla polskich użytkowników tych smartwatchy. Co najważniejsze, nowa opcja dostępna jest nie tylko dla użytkowników najnowszych modeli Apple Watch, ale także starszych zegarków i związana jest z aktualizacją oprogramowania. A co to za funkcja? Otóż smartwatch od Apple sam wykryje bieżnię lekkoatletyczną, jeżeli się na niej znajdziemy. Jak to możliwe? Zegarek na podstawie danych z GPS oraz z Apple Maps będzie wykrywał bieżnie lekkoatletyczne znajdujące się na terenie Polski. Oczywiście mamy na myśli bieżnie o standardowym eliptycznym kształcie. Smartwatch znajdzie bieżnię pod warunkiem, że będziemy korzystać w danym momencie z funkcji treningu Bieg (plener), a także poprosi użytkownika o wybór odpowiedniego toru, po którym odbywa się bieg. Wyboru toru dokonujemy, używając przycisków plus i minus, a następnie stukamy palcem w Potwierdź. Jeżeli jednak chcemy zmienić tor, po którym biegamy w czasie treningu, przesuwamy palcem po tarczy zegarka w prawo, stukamy w Tor i wybieramy odpowiedni. W czasie biegu otrzymamy informacje na temat tempa okrążenia, mamy także możliwość oznaczania segmentów (oczywiście powiadomienia te możemy wyłączyć wybierając odpowiednią funkcję w menu). Jeżeli jest to nasz pierwszy trening na bieżni, to konieczne będzie wybranie jednostki miary – metry lub mile. Jeśli w czasie biegu opuścisz swój tor, to Apple Watch poinformuje Cię o tym odpowiednim alertem.

Apple Watch - aplikacja trening, wykrywanie bieżni

Funkcja automatycznego wykrywania bieżni może zostać aktywowana zarówno w momencie, gdy znajdując się na bieżni, uruchomimy trening biegowy, ale także, gdy dobiegamy na bieżnię i nasz trening już trwa. Wówczas na ekranie zegarka zostanie wyświetlona informacja o wykryciu bieżni lekkoatletycznej. Po zakończonym treningu wszelkie statystyki biegu znajdziemy w aplikacji Fitness, aby przeanalizować nasz bieg i wyciągnąć z niego jeszcze więcej wniosków na przyszłość.

Na czym polega gest podwójnego stuknięcia w Apple Watch?

To nie koniec nowych funkcji, jakie pojawiły się w Apple Watch. Użytkownicy tych inteligentnych zegarków mają od niedawna do swojej dyspozycji gest podwójnego stuknięcia, mający na celu ułatwienie codziennej obsługi zegarka. Na początku zaznaczę, że ta nowa opcja dostępna jest wyłącznie dla urządzeń z systemem watchOS 10.1, czyli w modelach Apple Watch Series 9 oraz Apple Watch Ultra 2.

Apple Watch - sterowanie gestami

Nowa funkcja udostępniona użytkownikom AppleWatch umożliwia łatwy dostęp do wielu działań, najczęściej stosowanych podczas codziennego użytkowania zegarka. Od teraz użytkownicy Apple Watch z najnowszym oprogramowaniem nie muszą dotykać ekranu zegarka, aby podjąć akcje. Wystarczy, że stukniemy dwukrotnie palcem wskazującym w kciuk ręki, na której nosimy zegarek, by dostać się do menu i niektórych jego opcji. To rozwiązanie ma ułatwić obsługę zegarka w sytuacji gdy jest to utrudnione – na przykład gdy mamy zajęte ręce, niesiemy coś, wyprowadzamy psa, czy mamy na dłoniach rękawiczki. Do jakich funkcji smartwatcha możemy się dostać przy pomocy dwóch stuknięć w kciuk? Oto kilka z nich:

  • możemy otworzyć stos inteligentny (menu z aplikacjami) i przewijać widżety,
  • odbieranie i kończenie połączeń,
  • możliwe jest przeglądanie powiadomień i przewijanie dłuższych wiadomości. Po kolejnym podwójnym stuknięciu możemy nawet podyktować głosowo odpowiedź i ją wysłać,
  • obsługiwanie minutnika (pauza, wznawianie, wyłączenie)
  • możemy włączyć drzemkę, gdy zadzwoni budzik,
  • możliwe jest uruchomienie lub wyłączenie muzyki i audiobooków,
  • obsługa stopera,
  • włączymy w nowy widok Wysokość n.p.m. w aplikacji Kompas (szczególnie docenią to użytkownicy kochający aktywności outdoorowe).

Nową opcję sterowania zegarkiem docenią też użytkownicy korzystający z zegarka podczas aktywności fizycznych. Powiadomienia otrzymywane podczas treningu Cię rozpraszają? Teraz dzięki dwóm stuknięciom w kciuk możesz wstrzymać powiadomienia, wyciszyć przypomnienia, a także odpowiedzieć na wiadomości z komunikatorów (dotyczy nie tylko aplikacji Apple). Funkcja ta działa w większości aplikacji. Użytkownik może dodatkowo skonfigurować działanie podwójnego stuknięcia, aby przewijało widżety w stosie inteligentnym lub otwierało pierwszy z nich, odtwarzało lub zatrzymywało aktywne multimedia. Opcja personalizacji ma jeszcze ułatwić sterowanie zegarkiem.

Działanie tej funkcji oparte jest na systemie Neural Engine, który wykorzystuje dane z żyroskopu, akcelerometru i optycznego czujnika tętna. Jednocześnie system został stworzony z myślą o jak najmniejszym zużyciu baterii.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *