Kolejna odsłona systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych Apple’a, iOS 17, została nieco przyćmiona premierą najnowszej serii smartfonów. Bez dwóch zdań to właśnie iPhone 15 zagarnął serca i umysłu miłośników giganta z Cupertino. A szkoda, bo choć o jakiejś wielkiej rewolucji technologicznej nie może być mowy, iOS S17 to naprawdę dobra, nowa odsłona iOS’a. W tym artykule dowiesz się, czym różni się iOS 17 od iOS 16, jakie są główne funkcje i nowości przygotowane przez Apple oraz czy warto pobrać aktualizację!
Nowa wersja iOS 17. Hit czy kit?
Poprzedniemu przejściu z iOS 15 na iOS 16 towarzyszyło wizualne “odchudzenie” smartfona, wzrost funkcjonalności i wygody użytkowania. Pomimo braku jakichś większych, fundamentalnych zmian, przyczyny te wystarczyły do uzyskania bardzo pochlebnych opinii użytkowników. Według oficjalnych komunikatów marketingowych sztabowcy od Apple tym razem również chcieli uzyskać podobny efekt. Czy to się jednak udało?
iOS 17 z pewnością w dużej mierze kontynuuje tę drogę. Większość zmian jest nie tyle kosmetyczna, co po prostu delikatna, ale istotna z perspektywy UX i użytkowania poszczególnych aplikacji. Świetnym tego przykładem jest chociażby usprawnione działanie AirDrop, które teraz w końcu może chodzić płynnie i przyjemnie. Nowa odsłona systemu operacyjnego Apple’a to – jak zawsze – festiwal nowości. W tym roku nie ma ich tak wiele, ale wszystkie oceniane są pozytywnie. To, co najczęściej jest przedmiotem krytyki, to wydajność nowego iOS 17 i częste problemy z baterią, czyli aspekty, o których nie usłyszymy z oficjalnych kanałów Apple’a…
Premiera iOS 17 – wymagania i wspierane modele
Premiera iOS 17 miała miejsce 18 września. Kilka miesięcy wcześnie, na słynnej konferencji WWDC23, mieliśmy okazję poznać szczegóły dotyczące nowego systemu operacyjnego stworzonego przez Apple. Finalna wersja nie różni się znacznie od obrazu, który został zarysowany nam wcześniej, choć kilka aspektów faktycznie uległo zmianie.
W porównaniu z wcześniejszą wersją systemu iOS 17 nie wspiera telefonów z procesorami A11 Bionic i starszymi. To oznacza, że w porównaniu do iOS 16 “siedemnastki” nie zainstalujemy na trzech, wciąż zresztą nie tak starych, modelach:
- iPhone 8,
- iPhone 8 Plus,
- iPhone X.
Pełna lista wspieranych sprzętowo smarfonów Apple, które są kompatybilne z iOS 17, prezentuje się następująco:
- iPhone 15 Pro Max,
- iPhone 15 Pro,
- iPhone 15 Plus,
- iPhone 15,
- iPhone 14 Pro Max,
- iPhone 14 Pro,
- iPhone 14 Plus,
- iPhone 14,
- iPhone SE 3. gen.,
- iPhone 13 mini,
- iPhone 13,
- iPhone 13 Pro,
- iPhone 13 Pro Max,
- iPhone 12 mini,
- iPhone 12,
- iPhone 12 Pro,
- iPhone 12 Pro Max,
- iPhone SE 2. gen.,
- iPhone 11,
- iPhone 11 Pro,
- iPhone 11 Pro Max,
- iPhone XR,
- iPhone XS,
- iPhone XS Max.
Jeśli posiadamy któryś z wymienionych wyżej smartfonów, śmiało możemy zdecydować się na aktualizację softu do najnowszej wersji. Trzeba przygotować się na dłuższy okres pobierania plików – aktualizacja do iOS 17 zajmuje ok. 6 GB! Jeśli nie mamy tyle wolnego miejsca na dysku, koniecznie będzie trzeba zrobić wcześniej porządek i pousuwać niektóre pliki. Można pozbyć się nieużywanych aplikacji, usunąć lub przesłać do chmury (iCloud) zdjęcia i multimedia. Po tym procesie warto też przeprowadzić systemowe czyszczenie pamięci cache iPhone’a.
Co nowego w iOS 17? Lista nowości
Paliwem przy promocji nowej aktualizacji były kluczowe zmiany takie, jak NameDrop, plakaty kontaktów czy integracja z AppleTV. Czy nowości mają charakter kosmetyczny, czy faktycznie rewolucjonizują dotychczasowy sposób korzystania ze smartfonów Apple’a? Sprawdź poniżej wszystkie nowości iOS 17 w zakresie bezpieczeństwa, funkcjonalności i pozostałych udogodnień!
Nowości w bezpieczeństwie
iOS 17 ma bardziej rozbudowane zabezpieczenia względem poprzedniej wersji. Jeżeli bezpieczeństwo i ochrona danych stanowią dla nas najważniejszy aspekt pracy ze smartfonem, z pewnością nie warto odkładać aktualizacji.
Według analityków największe zmiany dotknęły tryb blokady, który ma uniemożliwiać ataki typu spyware na iPhone’y. Funkcja blokady wyłącza wiele dodatkowych funkcji, dlatego nie jest wskazana dla osób, którym przede wszystkim zależy na multimediach. Jednak wszystkie inne osoby, które mają przeświadczenie, że są narażone na próby włamania do telefonu, będą mogli dzięki temu czuć się bezpieczniej.
Nowości w funkcjonalności
Najwięcej zmian w iOS 17 dotyczy funkcjonalności, modernizacji dotychczasowych i wprowadzenia nowych funkcji. Oto najważniejsze z nich:
- plakaty kontaktów – plakat kontaktu to ekran osoby, z którą rozmawiamy. Teraz każdy ma możliwość spersonalizowania tego, w jaki sposób będzie się wyświetlał innym osobom. Internet został zalany kreatywnymi sposobami wyrażania siebie. Jeśli jednak użytkownik nie ustawi tej funkcji, można ją edytować samodzielnie.
- AirDrop – zarządzanie aplikacją i dodawanie kolejnych elementów jest znacznie szybsze i łatwiejsze. Nowością jest możliwość dokończenia przesyłania plików na drugie urządzenie przez sieć, jeśli nie skończy się ono po zbliżeniu smartfona.
- NameDrop – nowa funkcja wprowadzona w iOS 17 umożliwia transfer danych kontaktowych po zbliżeniu telefonu do innego urządzenia Apple. Zapisanie numeru czy wysłanie “wędki” to metody, które właśnie przechodzą do lamusa!
- FaceTime – integracja smartfonów w telewizorami Apple jeszcze nigdy nie była tak zaawansowana. Dzięki FaceTime można przeprowadzać wideorozmowy bezpośrednio na ekranie AppleTV. Bez problemu odbierzemy rozmowę w smartfonie i szybko zaczniemy wyświetlać na dużym ekranie. Opcja ta może być szczególnie istotna dla firm.
- tryb czuwania – pulpity zablokowanego ekranu zyskały możliwość dowolnej edycji. Można wyświetlać wybrane zdjęcia, widgety czy po prostu spersonalizować ekran z zegarem. Drobna zmiana, ale cieszy.
Dodatkowe ułatwienia
W ramach aktualizacji zmienia się także sposób działania pomniejszych mechanizmów i aplikacji. Polskojęzyczni użytkownicy z pewnością docenią wprowadzenie (w końcu!) zmian w autokorekcie. Podpowiedzi słów wyświetlane i poprawki wykonywane przez autokorektę działają bardzo dobrze, znacznie lepiej niż w telefonach z systemem Android.
Aplikacja Zdrowie zyskała nowe oblicze za sprawą dodania funkcji śledzenia nastroju dnia. Nie trzeba już oddzielnych aplikacji. iPhone z iOS 17 przeanalizuje nastrój użytkownika w różnych okresach i podzieli się sugestiami dot. zmiany relacji work-life balance.
Na pokładzie aktualizacji znalazły się też pomniejsze zmiany. To m.in. lepsze zarządzanie multimediami, nowości w naklejkach, możliwość szybkiej zmiany zdjęcia na naklejkę, łatwiejsze przypisywanie obrazów do użytkowników, funkcja FaceID w Safari i znacznie więcej.
Główne zalety i wady systemu iOS 17 dla iPhone’a
Największą zaletą iOS 17 jest wygoda i intuicyjność użytkowania. Aplikacje chodzą zauważalnie płynniej i przyjemniej. Oficjalna lista zmian jest niezwykle obszerna, bo pomniejsze modernizacje dotknęły praktycznie wszystkie widgety.
Z drugiej strony iOS 17 ma też poważne wady. Czego by nie mówić o starszej wersji systemu, przesiadka z iOS 15.7 na iOS 16 wiązała się z odczuwalnym przedłużeniem czasu pracy baterii. Programiści Apple włożyli wówczas duży wysiłek w optymalizację, co udowodniły testy Geekbench – te same iPhone’y z “szesnastką” trzymały się nawet 25% dłużej na jednym ładowaniu.
W przypadku Apple iOS 17 jest gorzej, a właściwie: fatalnie. Według testów przeprowadzonych na podstawie tej samej metodologii czas trwania baterii po przejściu do 17-stki może być krótszy nawet o ok. 15%. Niektóre modele uzyskały rekordowo niskie wyniki wydajności pracy akumulatorów. Do tej grupy należy m.in. iPhone XR oraz iPhone 13, który – co ciekawe – zanotował proporcjonalnie większe spadki niż starszy iPhone 12!
Czy warto wykonać aktualizację? Kiedy lepiej zostać przy starszej wersji?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przeanalizować, jakie aspekty zw. z korzystaniem z telefonu są dla nas najistotniejsze. Jeśli zależy nam na którejkolwiek z nowych zmian – dobrze się przesiąść. NameDrop, plakaty kontaktów, autokorekta i lepsze zarządzanie kontaktami zaoszczędzą nam czas na co dzień. Jeżeli najistotniejszym kryterium jest bezpieczeństwo, to również aktualizacja do iOS 17 będzie koniecznością. Jeżeli jednak nowości nie zaskakują, a zależy nam na jak najdłuższym czasie pracy baterii, pozostanie na 16-stce może być najlepszym rozwiązaniem.
iOS 17 – podsumowanie
Najnowszy system iOS 17 oceniany jest przeważnie pozytywnie. Przydał się rozwój kluczowych funkcji, a wprowadzenie nowych, np. NameDrop i FaceTime, znacznie ułatwia codzienne korzystanie z iPhone’a i innych urządzeń Apple. Z drugiej strony aktualizacja nie wyróżnia się na tle wcześniejszych ani liczbą wprowadzonych zmian, ani ich zakresem. O żadnej wielkiej rewolucji nie może być mowy, ale nie zmienia to faktu, że z iOS 17 wiele zadań wykonamy po prostu łatwiej!