Każdy człowiek – czy to dorosły, czy to dziecko – doskonale wie, że prezenty świąteczne pod koniec roku przynosi wesoły okrągły pan z długą białą brodą w charakterystycznym czerwonym kostiumie. Warto jednak pamiętać, że święty Mikołaj ma pomocników, m.in. elfy, rodziców i – jak się okazało – Google’a. Ten ostatni co prawda nie przeciska się przez kominy domków jednorodzinnych ani ciągi wentylacyjne w blokach, niemniej jego podarki potrafią być efektowne i użyteczne. Pod koniec 2023 roku na swoim blogu zaprezentował ich aż jedenaście, a każdy to nowa wyjątkowa funkcja oprogramowania Android.
3 prezenty dla miłośników wiadomości tekstowych i emoji
Prezentację listy jedenastu nowych funkcji Google rozpoczął od tych najbardziej zjawiskowych wizualnie i prawdopodobnie dotyczących największej liczby użytkowników Androida. Są to funkcje rozszerzające możliwości komunikacyjne między rozmówcami, a przy okazji umilające im wymianę SMS-ów.
I funkcja SMS: Tworzenie naklejek na bazie emoji
Do tej pory, jeśli chciało się zobrazować rozmówcom emocje lub przekazać coś innego za pomocą obrazu, można było sięgnąć po emoji. Jeżeli jedno emoji nie wystarczało na oddanie myśli, wstawiało się dwa lub więcej. Teraz jednak Google opracował wyjątkowe naklejki, które użytkownicy Androida będą mogli tworzyć samodzielnie na podstawie dostępnych wcześniej emoji i wysyłać w wiadomościach SMS (w oficjalnej aplikacji SMS od Androida), aby oddawać bardziej skomplikowane emocje i reakcje. Wystarczy wybrać dwa emoji i połączyć w jedną naklejkę w specjalnym polu – Emoji Kitchen – które pojawi się nad katalogiem emoji.
Ciekawostka 1: Wiedziałeś o tym, że emoji i emotikon nie oznaczają tego samego? Emoji jest znakiem graficznym (obrazem), emotikon zaś tekstowym (złożonym z liter, cyfr, znaków interpunkcyjnych). Jako pierwszy pojawił się emotikon, ponieważ jest prostszy. Przykładem może być uśmiech: 🙂 lub :-). Natomiast emoji jest gotowym obrazem, nieruchomym lub animowanym. Niektóre programy czy komunikatory, np. edytor tekstowy Word i komunikator Messenger – zmieniają popularne emotikony w emoji.
Ciekawostka 2: Jeżeli pierwsza ciekawostka nie stanowi dla Ciebie nowości, mam nadzieję, że zaskoczę Cię drugą! Czy wiesz, co to jest Gboard? Jest to nazwa klawiatury Google’a. Stanowi skrót od Google Keyboard. Jeśli jesteś posiadaczem urządzenia z systemem Android, używasz jej podczas pisania SMS-ów, wiadomości w komunikatorach internetowych, notatek itd.
II funkcja SMS: Podkreślanie nastroju wiadomości głosowych
Druga nowa funkcja, tym razem w wersji beta, także dotyczy oficjalnej aplikacji SMS od Androida. Nazywa się Voice Moods i ma za zadanie nakreślić lub podkreślić nastrój, jaki towarzyszy osobie nagrywającej daną wiadomość głosową. O ile wcześniej dało się wysłać jedynie „czystą wizualnie” wiadomość dźwiękową z przyciskiem play, teraz będzie można ustawić motyw, w efekcie czego odtwarzacz zyska tło kolorystyczne i dekoracyjne ruchome emoji.
Czy taka funkcja jest potrzebna i użyteczna, czy może jednak tylko efektowna? Myślę, że w przypadku osób lubiących ironizować bądź mających monotonny czy też nieprzenikniony ton głosu może przynieść odbiorcom komunikatów ulgę interpretacyjną.
III funkcja SMS: Wzmocnienie reakcji na wiadomość
Google – być może śladem Facebooka, który wprowadził tę funkcję w Messengerze – zaproponował użytkownikom Androida korzystającym z oficjalnej aplikacji SMS bardziej okazałe, efektowne, spektakularne reakcje na wiadomości. Co prawda funkcja ta znajduje się dopiero w wersji beta, jednak pozwoli na dodawanie ruchomych efektów reakcji (Reaction Effects) do wiadomości wysłanych przez rozmówcę. Przykładowo jeśli zechcesz podkreślić swój entuzjazm, zamiast odpowiedzieć zwykłym emoji kciuka w górę na otrzymaną wiadomość, możesz skorzystać z ruchomych animacji towarzyszących pojawieniu się emoji kciuka przy wiadomości.
4 prezenty dla posiadaczy smartwatcha z Androidem (Wear OS)
Kolejne cztery podarki w świątecznym worku Google’a zaadresowane są do posiadaczy smartwatcha z oprogramowaniem Android, a precyzyjnie: Wear OS. Warto jednak zauważyć, że dwa wymagają posiadania systemu inteligentnego domu i urządzeń z inteligentnym oprogramowaniem.
I funkcja Wear OS: Nowe opcje zarządzania inteligentnym domem
Już wcześniej smartwatch z systemem Android pozwalał na kontrolowanie kompatybilnych urządzeń oraz oświetlenia domu. Teraz Google rozszerzył katalog opcji zarządzania, dzięki czemu będzie można m.in. włączać sparowane urządzenia czy wprowadzać w domu preferowany nastrój za pomocą koloru bądź natężenia światła. Wszystko to bez sięgania po smartfon i uruchamiania w nim dedykowanych aplikacji – wystarczy smartwatch na nadgarstku.
II funkcja Wear OS: Ustawianie statusu Home lub Away
Czy na pewno wyłączyłem światło? Czy na pewno wyłączyłem piekarnik/pralkę/żelazko/…? Te i podobne pytania ludzie zadają samym sobie i bliskim, kiedy opuszczają dom, zwłaszcza w pośpiechu. Zastanawianie się nad owymi kwestiami – a często także stresowanie się – nie będzie jednak dłużej miało miejsca dzięki nowej funkcji Androida na smartwatch. Jeżeli zarządzasz systemem inteligentnego domu za pomocą Androida, wystarczy, że na zegarku wybierzesz status Home lub Away. Wówczas wszystkie zaprogramowane przez Ciebie akcje – np. wyłączanie świateł i zasilania urządzeń elektrycznych czy też uruchamianie kamer – zostaną wykonane automatycznie.
III funkcja Wear OS: Korzystanie ze spersonalizowanych rutyn
Oto nowa funkcja Androida, która ucieszy nie tylko posiadaczy systemu inteligentnego domu, ale także pozostałych właścicieli inteligentnych zegarków z systemem Google’a. Otóż jako użytkownik smartwatcha z Wear OS będziesz mógł ułatwić sobie wykonywanie codziennych czynności, posługując się asystentem głosowym Assistant Routines. Wystarczy wcześniej zaprogramować rutynę, np. poranną, aby po wywołaniu jej asystent podawał Ci: aktualną pogodę, plan dnia, nawigację do biura uwzględniającą poranne korki i inne preferowane dane. Możesz skorzystać z danej rutyny o dowolnej porze dnia, wypowiadając standardowe „OK, Google” i podając jej nazwę.
IV funkcja Wear OS: Szybki dostęp do aktualności i alertów
Zarządzanie dniem będzie łatwiejsze nie tylko dzięki opisanemu wyżej asystentowi rutyn, ale także dzięki skrótowi Assistant At a Glance na wyświetlaczu smartwatcha. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje z bieżącej chwili: alerty pogodowe, aktualizacje podróży, przypomnienia wydarzeń i wiele więcej.
1 prezent dla użytkowników Google TV
Google przygotował prezenty zarówno dla użytkowników smartfonów, tabletów i smartwatchy z Androidem, jak i dla właścicieli telewizorów korzystających z Google TV. Atrakcyjną nowością dla tych ostatnich jest ponad dziesięć darmowych kanałów, które rozszerzają dotychczasową bazę bezpłatnych kanałów filmowych, sportowych, rozrywkowych i innych.
1 prezent związany bezpieczeństwem danych
Osoby korzystające z klucza bezpieczeństwa FIDO2 otrzymają możliwość ustawienia spersonalizowanego kodu PIN do stron internetowych i aplikacji wymagających weryfikacji użytkownika. Dzięki temu po pierwsze nie będą musieli za każdym razem wpisywać hasła, po drugie zaś w przypadku utraty fizycznego klucza nie dojdzie do utraty danych, bo nikt inny nie będzie znał prywatnego kodu PIN.
2 prezenty dotyczące ułatwień dostępu
Ostatnie dwa podarunki od Google’a mają ułatwić użytkownikom Androida otrzymywanie dostępu do obrazów i tekstu. Już niebawem będą mogli usłyszeć obraz oraz napisać wiadomość głosową. Są to funkcje szczególnie przydatne dla osób niewidomych, niesłyszących i niemych, osób mających ograniczenia w tym zakresie, a także wszystkich tych, które w danej chwili nie mogą spojrzeć na ekran albo nagrać czy odczytać wiadomości głosowej.
I funkcja ułatwień dostępu: „Słyszenie obrazów”
Do znanej już funkcji TalkBack Google dodaje asystenta AI pomagającego „zobaczyć” obrazki osobom, które z dowolnych przyczyn nie są w stanie zobaczyć ich naprawdę. Co ważne, asystent AI poradzi sobie nawet z grafikami, które nie mają opisu tekstowego. Po przeanalizowaniu treści obrazu sztuczna inteligencja sama stworzy opis, po czym go odczyta. Nowa funkcja TalkBack będzie działać w różnych aplikacjach, co oznacza możliwość odczytywania zdjęć i obrazów m.in. w galerii zdjęć, SMS-ach, komunikatorach, przeglądarce internetowej.
II funkcja ułatwień dostępu: „Zapisywanie wiadomości głosowych”
Live Caption to funkcja z zakresu ułatwień dostępu, która była dotychczas dostępna jedynie na smartfonach produkowanych przez Google’a, czyli modelach marki Pixel. Teraz zostanie rozszerzona na inne telefony z Androidem, a dodatkowo zyska więcej języków, w których będzie można z niej korzystać. Będzie działała podczas prowadzenia rozmów telefonicznych oraz korzystania z multimediów zainstalowanych na urządzeniu. Jej przykładowe użycie to odpowiadanie podczas rozmów telefonicznych za pomocą wiadomości tekstowych, które następnie są odczytywane rozmówcy, a także odwrotnie: zamienianie tekstu mówionego na pisany. Dzięki temu można prowadzić rozmowy bez konieczności słyszenia ich bądź odpowiadania głosowo.
Kto dostanie prezenty od Google’a?
Dobra wiadomość jest taka, że beneficjentów nowości Google’a będzie wielu. Zła natomiast taka, że nie wystarczyło być grzecznym przez cały rok, żeby teraz cieszyć się nowymi funkcjami Androida. Przykładowo aby korzystać z rozszerzonych opcji zarządzania smartwatchem, trzeba mieć system Wear OS 3 bądź nowszy. Live Caption pojawi się u posiadaczy systemu Android 10 lub nowszego. TalkBack zaś to prezent dla właścicieli Androida 11 i każdego kolejnego.