Nieprawdziwe, sfałszowane i wygenerowane przez AI zdjęcia stają się coraz większym problemem, i to na wielu płaszczyznach: marketingowej, politycznej, gospodarczej, społecznej i innych. Jeśli tylko ma się dostęp do odpowiednio dużej próbki zdjęć i nagrań – co w przypadku popularnych osób jest łatwe – można wygenerować obraz dowolnego człowieka. To otwiera ogromne pole do oszustw i nadużyć, z czego zdaje sobie sprawę również Google. Aby pomóc użytkownikom swojej wyszukiwarki odróżniać zdjęcia prawdziwe od sfałszowanych, zaprezentował narzędzie About this image.
Czym jest narzędzie Google About this image?
Jak zapewnia firma Google, jej priorytetem jest zapewnienie użytkownikom swojej wyszukiwarki możliwości znajdowania informacji wysokiej jakości. Z uwagi na rosnące niebezpieczeństwo manipulacji zdjęciami poddanymi modyfikacjom w programach graficznych lub nawet wygenerowanymi przez AI stworzyła narzędzie About this image służące weryfikacji autentyczności, wiarygodności i kontekstu danego zdjęcia.
Jako podstawę rozwoju nowego narzędzia, a przy okazji ciekawostkę dla odbiorców swoich komunikatów, firma Google podała wyniki dwóch badań Instytutu Poyntera. Pierwsze badanie przeprowadzono w 2022 roku. Wykazano wówczas, iż aż 62% ludzi uważa, że spotyka się z dezinformacją co tydzień lub wręcz codziennie. Drugie badanie pochodzi z 2023 roku i unaocznia, że 70% respondentów nie ma całkowitej ani nawet dużej pewności co do swoich zdolności oceny, czy dany obraz dostępny w internecie jest autentyczny i wiarygodny.
Jakie informacje o obrazie daje About this image?
Mimo iż About this image to jedno narzędzie, można nim sprawdzić trzy rodzaje informacji.
Informacja | Opis informacji | Co to daje? |
---|---|---|
Historia obrazu | Informacja pozwala zweryfikować rozbudowaną historię konkretnego zdjęcia lub innej grafiki. Sprawdzisz, kiedy dokładnie ten lub inne podobne obrazy ukazane w powiązanych wynikach mogły zostać po raz pierwszy wyświetlone w Google’u. Dowiesz się, czy przed wskazaną datą obraz był publikowany na innych stronach internetowych. | Czasami podczas nowych wydarzeń – np. katastrof lub afer politycznych – prezentuje się stare zdjęcia jako nowo wykonane. Wyrwany z kontekstu i pozbawiony oryginalnej daty kadr może wprowadzić wiele osób w błąd. Teraz jednak będziesz mógł sprawdzić, że zdjęcie pochodzi z przeszłości i dotyczy innego wydarzenia. |
Sposób, w jaki inne strony wykorzystują i opisują obraz | Dzięki tej informacji możesz poznać szerszy kontekst obrazu i sprawdzić, w jaki sposób prezentują go różne media oraz jak się o nim wypowiadają. Warto bowiem pamiętać, że przy ważnych krajowych lub nawet światowych wydarzeniach to samo zdjęcie pojawia się na wielu portalach, ale w zależności od światopoglądu lub celów osób je prezentujących może zostać zinterpretowane inaczej. | Będziesz mógł w łatwy sposób dotrzeć do różnych źródeł danego zdjęcia w internecie, dzięki czemu będziesz w stanie poznać odmienne punkty widzenia na przedstawioną scenę. Google podkreśla, iż warto wybierać przede wszystkim serwisy informacyjne i weryfikujące fakty. |
Metadane obrazu | Jeżeli obraz ma metadane dodane przez twórców bądź wydawców, możesz je wyświetlić. Szczególnie interesujące wydają się pola wskazujące na fakt, iż dany obraz został wygenerowany albo nawet delikatnie przerobiony czy ulepszony przez AI. Narzędzie Google AI zacznie umieszczać odpowiedni znacznik w oryginalnym pliku. | Otrzymasz łatwy i szybki dostęp do metadanych, np. opisu zdjęcia, które mogą być pomocne w ustaleniu kontekstu sytuacji przedstawionej na obrazie. Ponadto zweryfikujesz, które zdjęcia zostały stworzone lub w które ingerowano za pomocą Google AI. |
Gdzie znaleźć narzędzie About this image?
Narzędzie Google About this image dostępne jest w graficznych wynikach wyszukiwania. Można z niego korzystać zarówno w desktopowej wersji przeglądarki, jak i w przeglądarce mobilnej. Wystarczy:
- Wejść w zakładkę Google Grafika.
- Wpisać poszukiwane hasło w oknie wyszukiwania.
- Kliknąć obraz, którego autentyczność chce się zweryfikować.
- Kliknąć trzy kropki obok krzyżyka zamykającego zdjęcie.
- Wybrać opcję About this image, która wyświetla się jako czwarta (po Zapisz, Udostępnij i Prześlij opinię).
Drugi sposób wyświetlania informacji za pomocą narzędzia About this image to:
- Wyświetl domyślną, ogólną wyszukiwarkę Google.
- Wpisz poszukiwane hasło w oknie wyszukiwania.
- Przy interesującym Cię wyniku kliknij trzy kropki znajdujące się po prawej stronie adresu URL.
- Wyświetli się narzędzie Informacje o tym wyniku, w którym znajdziesz nową opcję About this image.
Pod koniec października Google przypomniał, że pracuje nad kolejnymi sposobami dotarcia do narzędzia About this image, które zostaną udostępnione użytkownikom wyszukiwarki w najbliższych miesiącach. Z kolei w majowej zapowiedzi Google wymienił sposoby takie jak: wyszukiwanie obrazu w Obiektywie Google’a, przesuwanie palcem w górę po obrazie opublikowanym na stronie internetowej podczas korzystania z sieci poprzez Google App, kliknięcie obrazu prawym klawiszem myszy w przeglądarce Chrome na desktopie, dłuższe przytrzymanie obrazu palcem w przeglądarce Chrome na urządzeniu mobilnym.
Kto może skorzystać z About this image?
Jeżeli zauważyłeś, że w Twojej wyszukiwarce nie ma opisanych w niniejszym artykule opcji, faktycznie może tak być. Póki co nowe narzędzie About this image zostało udostępnione jedynie części użytkowników. Aby z niego korzystać, należy używać wyszukiwarki Google w języku angielskim. Nie ma za to znaczenia, w jakim kraju się mieszka – narzędzie zostało oddane do rąk użytkowników globalnie.
Kiedy narzędzie About this image będzie w Polsce?
Narzędzie About this image zostało zapowiedziane przez firmę Google w maju 2023 roku, a oddane do rąk użytkowników korzystających z wyszukiwarki Google po angielsku pod koniec października tego samego roku. Póki co firma oficjalnie pracuje nad rozszerzeniem opcji dostępu do informacji o obrazach (przypomnę: póki co można to zrobić z ogólnych wyników wyszukiwania lub z działu Google Grafika). Miejmy nadzieję, iż wkrótce zacznie pracować nad rozszerzeniem grupy odbiorców. Kiedy jednak trafi do rąk polskich użytkowników – tego niestety nie wiadomo.
Jak rozwinie się narzędzie Google About this image?
Można oczekiwać, iż w przyszłości narzędzie About this image dostępne będzie dla większej liczby użytkowników, także tych posługujących się wyszukiwarką w języku polskim. Kiedy dojdzie do powiększenia grupy odbiorców? Trudno powiedzieć.
Pytaniem pozostaje również, kiedy dokładnie Google przekształci nowe narzędzie tak, by sprawdzało także inne obrazy, np. te weryfikowane Obiektywem Google’a. Póki co bowiem możliwe jest sprawdzenie wyłącznie obrazów obecnych w Google’u, czyli nie tylko opublikowanych na stronach internetowych, ale także zaindeksowanych w wyszukiwarce. Jest to znaczna niedogodność, jako że obrazy generowane przez AI są nowością, więc trudno oczekiwać, by miały długą historię w indeksie Google’a. Trudno też oczekiwać, by długą historię w indeksie Google’a miały zdjęcia – zarówno te prawdziwe, jak i te wyedytowane przez człowieka bądź wygenerowane przez AI – odnoszące się do najświeższych wydarzeń.
Należy też pamiętać, że chociaż obrazy wygenerowane przez Google AI będą otrzymywały odpowiedni znacznik, aby użytkownik wiedział o ich nieprawdziwości, właściciele konkurencyjnych generatorów obrazów AI wcale nie muszą wprowadzać takich znaczników. Nadal zatem konieczne będzie weryfikowanie pozostałych informacji takich jak data zaindeksowania, inne źródła danego obrazu w internecie, kontekst i informacje zaprezentowane przez zróżnicowanych wydawców. A narzędzie Google About this image, mimo iż nie jest idealne, na pewno się w tym zakresie przyda.