Jaką przeglądarkę wybrać? Chrome, Firefox, Opera, Arc czy Edge?

Przeglądanie stron internetowych wymaga od naszych urządzeń odpowiedniego narzędzia, czyli przeglądarki internetowej. Dostępnych jest wiele rozwiązań w tym zakresie, choć spośród przeglądarek możemy wyróżnić kilku najważniejszych graczy. Często bywa tak, że wybór przeglądarki jest wypadkową przyzwyczajeń, przypadku i własnych preferencji. Tymczasem od wyboru przeglądarki zależy nie tylko komfort sufowania po sieci, działanie stron internetowych, ale także bezpieczeństwo użytkownika.

Twoja obecna przeglądarka nie spełnia Twoich oczekiwań, irytuje Cię, a może masz nowe urządzenie i chcesz wybrać na nie przeglądarkę w pełni świadomie? Oto przegląd najpopularniejszych przeglądarek, w którym przyjrzymy się ich zaletom, wadom, funkcjom i dodatkom.

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe – ranking 2023

W tym zestawieniu przyjrzę się popularnym przeglądarkom, takim jak Google Chrom, Mozilla Firefox, Opera, Edge, oraz Brave. Ostatnia przeglądarka może nie jest tak popularna jak wcześniej wymienieni giganci, ale za to ma funkcje, które sprawiają, że zasługuje na naszą uwagę. A jak przedstawia się popularność przeglądarek w najnowszych statystykach? Na świecie, wśród użytkowników desktopowych najpopularniejsza jest Google Chrome 65.36%, drugie miejsce zajmuje Safari – jednak ma ona ograniczone grono użytkowników, ponieważ jest kompatybilna tylko z systemem macOS oraz iOS. Następne miejsca zajmują Edge 10,86%, Firefox 6,37%, Opera 3,62%. Z jakich przeglądarek korzystają najczęściej polscy internauci? Zobaczcie sami, oto statystyki z 2023 roku.

udział przeglądarek na rynku

Google Chrome

Zacznijmy od najpopularniejszej przeglądarki na świecie i w Polsce. Czy rzeczywiście jej zalety tak deklasują konkurencję, czy może są inne czynniki wpływające na jej popularność? Z pewnością nie bez znaczenia jest fakt, że w przypadku smartfonów z Androidem, przeglądarka Chrome jest domyślną przeglądarką, silnie zespoloną z tym systemem. A w przypadku użytkowników korzystających z przeglądarki na komputerze? Tutaj zapewne wpływ na wybór ma powszechność używania jako wyszukiwarki Google, a także korzystanie z narzędzi Google, takich jak mapy, poczta, dysk, dokumenty i wiele innych, które oczywiście również są zintegrowane z przeglądarką Chrome.

Nie da się ukryć, że korzystanie z ekosystemu Google jest wygodne i ułatwia zarówno pracę, a także przydaje się w życiu prywatnym. W Google Chrom wszystkie dodatki tego środowiska mamy pod ręką, co jest niewątpliwą zaletą.

Google Chrome

Przeglądarka Chrome umożliwia stworzenie kilku niezależnych kont, co jest bardzo praktyczne w przypadku rodzinnego komputera, z którego korzysta kilka osób. Każde konto można spersonalizować pod względem wyglądu, zapisanych zakładek oraz dodatków. Skoro jesteśmy już przy dodatkach, to warto zajrzeć do Chrome Web Store, gdzie znajdziemy ogromny wybór dodatków, o które możemy wzbogacić naszą przeglądarkę. Dostępne są zarówno dodatki zwiększające produktywność, przydatne w pracy, służące do obsługi plików, wtyczki blokujące reklamy, chroniące przed wirusami, ułatwiające przeglądanie stron, dostarczające bieżących informacji, jak i dodatki w pełni nastawione na rozrywkę.

Chrome Web Store

Wśród zalet można z pewnością także wymienić szybkość działania. Bardzo działają zarówno strony, jak i wszelkie narzędzia spod szyldu Google. Niestety ta płynna praca przeglądarki odbywa się kosztem wykorzystania bardzo dużej ilości pamięci RAM. Z tego powodu Chrom może mieć problemy z działaniem na starszych urządzeniach.

A jak wygląda kwestia bezpieczeństwa i ochrona prywatności. Niestety wiele danych na temat naszych zachowań jest gromadzonych. Raczej nie możemy w przypadku Chrome liczyć na prywatność, przeglądarka wie o nas bardzo wiele i śledzi nasze internetowe zwyczaje (podobnie jak inne produkty Google).

Do plusów Chrome należy także dodać możliwość synchronizowania przeglądarek w różnych urządzeniach – wystarczy zalogować się na koncie Google.

Opera

Opera jest w Polsce drugą najpopularniejszą przeglądarką, choć na świecie ma ona niewielu zwolenników. Przeglądarka ta oparta jest na silniku Chromium, oznacza to, że użytkownicy Opery mogą korzystać z wtyczek i dodatków dostępnych w bibliotece Chrome. Już na etapie instalacji możemy skonfigurować przeglądarkę tak, aby była dopasowana do naszych potrzeb i gustu. Odświeżony wygląd prezentuje się nowocześnie i pozytywnie wpływa na obiór przeglądarki.

Na uwagę zasługuje boczny pasek menu, na którym znajdziemy wiele praktycznych funkcji: skrót do odtwarzacza multimediów (Spotify, Apple Music, Tidal, YouTube, Deezer), zakładki, historię przeglądanych stron, a także skrót do wybranych social mediów. Ta ostatnia funkcja umożliwia przesłanie wiadomości be konieczności opuszczania strony, którą aktualnie przeglądamy. Wygląd paska bocznego możemy modyfikować zgodnie ze swoimi preferencjami.

Operę docenią użytkownicy, dla których ważna jest prywatność i bezpieczeństwo. Jednym kliknięciem (przycisk umieszczony jest w górnym pasku przeglądarki, tam, gdzie wpisujemy adres www) możemy włączyć VPN, aby chronić swoją prywatność i wyłączyć go równie łatwo, w dowolnym momencie. Przeglądarka ma także wbudowaną opcję blokowania reklam, co z pewnością ucieszy wielu użytkowników.

Na niekorzyść Opery przemawia jej prędkość działania. Zdarza się jej przycinać i pod względem szybkości zostaje w tyle za Chromem i innymi przeglądarkami.

Opera

Mozilla Firefox

Chcesz korzystać z szybkiej, funkcjonalnej przeglądarki, ale nie do końca odpowiada Ci polityka prywatności Google i śledzenie użytkownika? Na takie potrzeby została stworzona Mozilla Firefox, czyli przeglądarka z charakterystycznym liskiem w logo.

Przeglądarka ma bardzo przejrzysty design, jednak dzięki dostępnym motywom możemy nadać jej dowolny wygląd. Dużą zaletą jest ogromna ilość dostępnych rozszerzeń. Możemy zatem konfigurować Firefoxa, dodawać funkcje i dodatki, tak by przeglądanie internetu było maksymalnie komfortowe. Mozilla Firefox zadbała także o udogodnienia podczas pracy – dzięki menadżerowi zakładek i klarownemu, czytelnemu wyglądowi łatwiej poruszać się między stronami. Przeglądarka działa także bez problemu z produktami Google.

Tutaj warto wspomnieć czym Firefox różni się od Chrome. Główną różnicą jest polityka prywatności użytkowników. Firefox nie śledzi swoich użytkowników i pobiera na ich temat absolutne minimum informacji. Co więcej, przeglądarka Firefox blokuje ciasteczka na stronach, które używane są do śledzenia. Przeglądarka ma także funkcję blokowania elementów śledzących ze strony serwisów społecznościowych.

Mozilla Firefox jest regularnie udoskonalana. Jej twórcy regularnie dostarczają poprawki i aktualizacje. Z perspektywy użytkownika oznacza to stabilne działanie, bezawaryjność, bezpieczeństwo, a także szybkość działania. Słabym punktem tej przeglądarki jest zużywanie dość dużej ilości pamięci RAM, co może negatywnie wpływać na działanie starszych urządzeń.

Mozilla Firefox

Microsoft Edge

Przeglądarka Microsoft Edge to nowe wcielenie Internet Explorera. Choć starsza wersja przeglądarki stworzonej przez Micfosoft nie cieszyła się wśród użytkowników zbyt dużą sympatią, to do Edge nie należy być z góry uprzedzonym. Po wielu zmianach Edge stała się wygodną przeglądarką, wyposażoną w liczne, przydatne funkcje. Co ciekawe, Microsoft Edge opiera swoje działanie na silniku Chromium, co pozwala użytkownikom korzystanie z rozszerzeń dostępnych w Chrome Web Store.

Microsoft Start - Microsoft 365

Edge jest domyślną przeglądarką dla systemu Windows, ale można także korzystać z niej na urządzeniach z innymi systemami operacyjnymi. Podobnie jak Chrome, Edge podkreśla integralność przeglądarki ze swoim środowiskiem pracy – w tym przypadku Microsoft 365 (dawny Pakiet Office). Dokumenty dostępne są w formie aplikacji obsługiwanych w przeglądarce. W przeglądarce mamy także skrót do poczty Outlook i inteligentnej wyszukiwarki. Nowością w Edge jest integracja z chatbotem Bing AI.

Microsoft Edge

Wygląd przeglądarki Edge można w dużej mierze dostosować do swoich potrzeb. Wiele funkcji poukrywanych w przyciskach sprawia, że mamy je cały czas „pod ręką”, pionowy pasek nowych kart i możliwość ich grupowania ułatwia nawigację i przeglądanie stron. Ciekawą funkcją jest możliwość zapisywania stron lub ich fragmentów. Przeglądarka wyposażona jest w czytnik immersyjny, ułatwiający dostęp do treści stron internetowych.

Przeglądarkę Edge docenią użytkownicy, którym zależy na małym obciążeniu komputera. Przeglądarka nie potrzebuje tak dużo RAMu, jak jej konkurencja. Twórcy deklarują też, że Edge działa bardzo wydajnie przez przyspieszenie ładowania stron, jednak w przypadku dużej liczby rozszerzeń przeglądarka miewa problemy w tym zakresie.

Microsoft Edge

Brave

Alternatywą dla popularnych przeglądarek jest Brave. Przeglądarka ta została stworzona z myślą o użytkownikach, dla których priorytetem jest prywatność w sieci i bezpieczeństwo danych. Brave oferuje blokowanie śledzenia przez reklamy, trackery, a także podejrzane reklamy n stronach www. Korzystając z przeglądarki Brave uzyskujemy takie same korzyści jak w przypadku trybu incognito czy używania VPN. Można także skorzystać z prywatnej karty dzięki obsłudze sieci Tor.

Zaletą przeglądarki Barve jest także szybkość działania, co zawdzięcza z pewnością blokowaniu wszelkich elementów reklamowych na stronach, które mają też wpływ na prędkość ładowania się stron. Z dodatkowych funkcji mamy możliwość wykonywania połączeń przez Brave Talk. Spośród innych przeglądarek wyróżnia ją także Brave Wallet, czyli wirtualny portfel kryptowalut (wbudowany domyślnie), w którym można przechowywać, wymieniać kryptowaluty, a także sprawdzać aktualne notowania na giełdzie.

Użytkownicy, którzy lubią personalizować przeglądarkę i bawić się motywami, będą zawiedzeni. W tym przypadku mamy do wyboru kilka zmian kolorystycznych. Raczej postawiono na prostotę i funkcjonalność.

Brave
ChromeFirefoxOperaEdgeBrave
Dostępność rozszerzeń i dodatków
Chrome Web StoreDuża biblioteka dodatkówChrome Web StoreChrome Web StoreChrome Web Store
Bezpieczeństwo i PrywatnośćMożliwość zainstalowania dodatków blokujących reklamy, nakładek antywirusowych. Google wykorzystuje wiele informacji na temat swoich użytkowników.Zaawansowana polityka prywatnościWbudowany darmowy VPN, z możliwością dokupienia rozszerzeniaMożliwość zainstalowania dodatkowych wtyczek. Śledzenie użytkowników.Blokada reklam, programów śledzących, ochrona przed złośliwymi programami, Tor
Kompatybilność z systemami
Windows, Mac, Linuks, iOS, AndroidWindows, Mac, Linuks, iOS, AndroidWindows, Mac, Linuks, iOS, AndroidWindows, Mac, Linuks, iOS, AndroidWindows, Mac, Linuks, iOS, Android

Synchronizacja między urządzeniami.
Tak, dzięki logowaniu na konto GoogleTakTakTakTak

Jaka przeglądarka jest najlepsza?

Wybór przeglądarki jest kwestią bardzo indywidualną. Jednak z pewnością nie należy powierzać wyboru przypadkowi, tylko zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze. Jeżeli lubisz mieć stały kontakt ze znajomymi, bez koniczności przerywania przeglądania stron, to polubisz Operę. W pracy i podczas nauki sprawdzi się Edge z narzędziami Microsoft i Chrom ze środowiskiem Google. Osoby dla których bezpieczeństwo i prywatność są najważniejsze docenią Brave.

A co z szybkością działania? Tak naprawdę aktualnie większe znaczenie ma, ile pamięci RAM używa przeglądarka podczas działania, ponieważ może to wpływać na działanie urządzeń – szczególności tych starszych lub z mniejszą pamięcią RAM.

1 komentarz

  1. Marcin pisze:

    Opera jest chińska, co z miejsca ją deklasuje. Nie podam jej loginów i haseł.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *