NETFLIX: Jesienny przegląd filmów polecanych na rodzinne wieczory

W połowie listopada w Polsce słońce zachodzi tuż przed 17:00. Im bliżej grudnia, tym bardziej godzina zachodu zbliża się do 16:00. To daje Polakom krótkie okna czasowe, w których mogą skorzystać ze słońca, i długie niezbyt ciepłe wieczory, które aż proszą się o zostanie w domu przed telewizorem wraz z bliskimi. Jeżeli właśnie w ten sposób planujesz wykorzystać nadchodzące dni, mam coś dla Ciebie. Zamiast tracić energię na szukanie filmów wartych obejrzenia, skorzystaj z moich jesiennych podpowiedzi familijnych. Zaoszczędzony w ten sposób czas możesz poświęcić na przygotowanie kocyków dla członków rodziny i zaparzenie im ciepłej herbaty. Miłego seansu dla wszystkich!

Gdzie obejrzeć jesienne filmy z rodziną?

Zgodnie z zapowiedzią widniejącą w tytule artykułu wszystkie zaprezentowane przeze mnie propozycje filmów familijnych na jesienny wieczór dostępne są na Netflixie w ramach abonamentu. Jeżeli jeszcze nie korzystasz z Netflixa, zarejestrujesz się w serwisie za opłatą 29 zł miesięcznie. W tej cenie zyskasz dostęp do wszystkich treści: filmów, bajek, seriali, programów. Zrezygnować możesz w dowolnej chwili, nawet już w pierwszym miesiącu.

Dla porównania jeden bilet dla osoby dorosłej w Multikinie, Heliosie czy Cinema City to w zależności od dnia nawet 30 zł (weekend), a w zależności od rodzaju seansu nawet 50 zł (4DX). Jeśli dodać do tego koszty biletów dla reszty członków rodziny, dojazdu i powrotu oraz przekąsek w kinie, cena abonamentu Netflixa – i to z nieograniczonym dostępem do bazy filmów! – wypada nieporównywalnie lepiej. Poza tym nie musisz marznąć na jesiennym wietrze.

Rodzina Clausów 3 (2022)

Co prawda do świąt Bożego Narodzenia jeszcze dobry miesiąc, ale pod względem komercyjnym już się rozpoczęły. Najlepszym tego przykładem są świąteczne produkty wprowadzone do sprzedaży w popularnych sklepach oraz oczywiście bożonarodzeniowe filmy w serwisach VOD. Wśród tych drugich na Netflixie znalazła się tegoroczna nowość, czyli „Rodzina Clausów 3”. Jest to trzecia część przygód chłopca o imieniu Jules – i nieprzypadkowym nazwisku Claus – i zarazem trzecie stawienie czoła przeciwnościom, by uratować święta. Jeżeli tylko Ty i Twoja rodzina dopuszczacie oglądanie bożonarodzeniowych filmów w listopadzie, będziecie bawić się świetnie.

Psst! Części pierwsza i druga z serii „Rodzina Clausów” także dostępne są na Netflixie.

GatunkiPremieraFilm z serii
Familijny
Fantasy
Komedia
Świąteczny
światowa VOD: 12.2022
polska VOD: 11.2023
tak (trzecia część)

Hook (1991)

Jeżeli tak jak u mnie jesień wywołuje u Ciebie przyjemną nostalgię, a przy okazji urodziłeś się w latach 80 lub 90 ubiegłego wieku, „Hook” mający premierę kinową – zarówno na świecie, jak i w Polsce – w 1991 roku może okazać się idealnym wyborem na jesienny seans filmowy z rodziną. Puszczenie tego magicznego filmu przygodowego dzieciom przywykłym do pewnej estetyki i efektów specjalnych współczesnych produkcji fantasy może stać się ciekawym ćwiczeniem dla ich wyobraźni, dla Ciebie zaś wehikułem czasu do lat młodości. Zresztą nie bez powodu „Hook” zdobył w listopadzie 2023 roku drugie miejsce wśród najpopularniejszych filmów familijnych na Netflixie. Mimo upływu… aż trzydziestu dwóch lat (!) produkcja ta angażuje widza, łapie za serce i po prostu zachwyca.

GatunkiPremieraFilm z serii
Familijny
Fantasy
Przygodowy
światowa kinowa: 12.1991
polska kinowa: 12.1991
nie

Za duży na bajki (2022)

Za duży na bajki

Wśród najpopularniejszych produkcji familijnych na Netflixie w okresie jesiennym nie zabrakło filmu wyprodukowanego przez Polaków. „Za duży na bajki” to typowy obraz rodzinny, stworzony na podstawie powieści o tym samym tytule spod pióra Agnieszki Dąbrowskiej. Przedstawia historię młodego chłopaka zakochanego w grach komputerowych i ubiegającego się o miejsce w zawodach gamingowych – sytuacja znana wielu rodzicom i ich dzieciom, czyż nie? Poza tym film porusza wątki przyjaźni, miłości i rozwoju głównego bohatera imieniem Waldek. Całość jest ciepła, zabawna i poruszająca, idealna do obejrzenia z najbliższymi.

Jeżeli spodoba Ci się film „Za duży na bajki”, być może ucieszysz się na wieść, że w 2024 roku premierę będzie miała druga część przygód Waldka i jego przyjaciół.

GatunkiPremieraFilm z serii
Familijnyświatowa kinowa: 03.2022
polska kinowa: 03.2022
tak (pierwsza część)

Sonic 2. Szybki jak błyskawica (2022)

Sonic 2. Szybki jak błyskawica

Wśród nowo dodanych i jednocześnie najpopularniejszych filmów familijnych na Netflixie w listopadzie znalazł się „Sonic 2. Szybki jak błyskawica”. Ba! niedługo po pojawieniu się w tym serwisie VOD trafił do TOP 10 najchętniej oglądanych filmów – nie tylko rodzinnych – podobnie zresztą jak „Rodzina Clausów 3”. Druga część przygód Sonica i przyjaciół poświęcona została próbie uratowania świata przed złem, którego uosobieniem jest doktor Robotnik. Oczywiście po drodze czeka niebieskiego bohatera bajki mnóstwo przeciwności losu i dodatkowych zadań. Produkcja jest połączeniem filmu aktorskiego z animacją i równie chętnie co dorośli, oglądają ją dzieci. Na jesienny wieczór familijny jest zatem jak znalazł.

Niestety pierwsza część – „Sonic. Szybki jak błyskawica” – nie jest obecnie dostępna na Netflixie. Można ją kupić lub wypożyczyć w następujących serwisach VOD: Chili, Canal+, Apple TV, Rakuten TV, Megogo. Jednak na Netflixie dostępnych jest kilka seriali o niebieskim bohaterze – zarówno animowanych, jak i kreskówek.

GatunkiPremieraFilm z serii
Animacja
Familijny
Komediowy
Przygodowy
światowa kinowa: 03.2022
polska kinowa: 04.2022
tak (druga część)

Kraina Snów (2022)

Kraina Snów

Gdybym miała wskazać mój ulubiony film z dzisiejszej listy – a przy okazji ten, który najbardziej polecam na jesienny wieczór familijny – padłoby właśnie na „Krainę Snów”. Jest to ubiegłoroczna produkcja powstała na podstawie komiksu Winsora McCay pt. „Mały Nemo w Krainie Snów”, który w bardziej wiernej oryginałowi postaci ukazał się w 1989 roku pod postacią kreskówki „Przygody małego Nemo w Krainie Snów”. Chociaż film przygodowy dostępny na Netflixie jest kompletnie inny od pierwowzoru i wspomnianej kreskówki, rozgrywa się w tym samym uniwersum i zawiera smaczki dla miłośników oryginału. Dodatkowo jest przepiękny wizualnie i zawiera morał dla młodszej widowni. Moim zdaniem stanowi najlepszy wybór na seans w rodzinnym gronie jesienną porą.

GatunkiPremieraFilm z serii
Familijny
Komedia
Przygodowy
światowa VOD: 11.2022nie

Krudowie 2: Nowa era (2020)

Krudowie 2: Nowa era

Były propozycje filmów aktorskich, była też produkcja łącząca techniki. Czas zatem na pełną animację, a dokładnie drugą część animowanej bajki „Krudowie”. Podobnie jak w pierwszym filmie z tej serii – który skądinąd powstał siedem i pół roku wcześniej – bohaterami są członkowie prehistorycznej rodziny, którzy przeżywają różne przygody i walczą z przeciwnościami losu. A ponieważ w tak odległych czasach owe przeciwności losu bywały zgoła inne niż dziś, często pojawiają się wątki humorystyczne. W efekcie animacja jest zabawna i ciepła, w sam raz dla małych i dużych widzów. Nie trzeba wcześniej oglądać części pierwszej, choć warto, aby poznać bohaterów lepiej.

„Krudowie” (2013) także dostępni są na Netflixie. Z kolei w serwisie Viaplay znajduje się sześciosezonowy serial animowany „Krudowie: Drzewo rodzinne”. Najnowszy sezon jest z 2023 roku.

GatunkiPremieraFilm z serii
Animacja
Familijny
Komedia
Przygodowy
światowa kinowa: 11.2020
polska kinowa: 05.2021
tak (druga część)

Magiczna słonica (2022)

Magiczna słonica (2022)

A skoro już o animacjach mowa, polecam także „Magiczną słonicę” poświęconą odwadze, wytrwałości, miłości i poświęceniu. Wbrew pozorom tytułowa słonica nie jest bohaterką pierwszoplanową, choć stanowi istotny element historii głównej postaci: chłopca imieniem Peter. Chłopiec ten pragnie odnaleźć zaginioną siostrę, co niejako zmusza go do wykonania pewnych trudnych zadań. Musi udowodnić determinację i oddanie, to zaś generuje przygody, które widz śledzi z zainteresowaniem i zaciśniętymi kciukami w geście wsparcia. Seans jesienną porą powinien być dobrą zabawą dla całej rodziny.

GatunkiPremieraFilm z serii
Animacja
Familijny
Fantasy
Przygodowy
światowa VOD: 03.2022
polska VOD: 03.2023
nie

Dzień na tak (2021)

Jak by wyglądał dzień, w którym rodzice zgodziliby się na absolutnie wszystko, co zaproponowałyby ich dzieci? Na to pytanie odpowiada familijny film komediowy „Dzień na tak”. Jest to przyjemna humorystyczna opowieść i zarazem lekcja zarówno dla dorosłych, jak i dla małoletnich widzów. Przy okazji seansu możesz podjąć dyskusję na temat tego, w jaki sposób to Twoja rodzina – zwłaszcza dzieci – widziałaby taki dzień. A nuż zyskacie motywację, aby w któryś jesienny dzień weekendu postawić wszystko na głowie i spędzić niezapomnianą dobę. Nawet jeśli nie, obejrzenie filmu sprawi Tobie i Twoim bliskim przyjemność, a dyskusja może być ciekawa.

GatunkiPremieraFilm z serii
Familijny
Komedia
światowa kinowa: 03.2021nie

Straszne historie (2021)

Straszne historie (2021)

Jeżeli istnieją filmy, które najlepiej ogląda się jesiennym bądź zimowym wieczorem – chowając się pod kocem i trzymając bliską osobę za rękę – bez wątpienia są nimi horrory. Oczywiście nie zaproponowałabym seansu tego typu filmu podczas rodzinnego posiedzenia, jednak „Straszne historie” z 2021 roku jak najbardziej możecie włączyć. Jest to horror fantasy dla młodzieży lub po prostu bajka z dreszczykiem. Fabuła rozgrywa się w magicznym świecie, w którym istnieją czarownice i ponadnaturalne moce. Bohaterem głównym jest chłopiec imieniem Alex, który dla ocalenia własnego życia musi opowiadać tytułowe straszne historie. Jednocześnie chce uciec z miejsca, w którym znalazł się wbrew swojej woli.

GatunkiPremieraFilm z serii
Familijny
Fantasy
Sensacyjny
Horror
światowa VOD: 09.2021nie

Siła ducha (2023)

Siła ducha (2023)

Ostatnim polecanym przeze mnie dzisiaj filmem familijnym na jesienny wieczór w rodzinnym gronie jest tegoroczna nowość i równocześnie jedna z najpopularniejszych w listopadzie produkcji dla rodzin na Netflixie – „Siła ducha”. Ten dramat przygodowy powstał na podstawie książki Jessiki Watson. Przy okazji jest to historia biograficzna, której główną bohaterkę stanowi właśnie Jessica Watson. Opowiada o spełnianiu marzeń, realizacji celów i wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia sukcesu. Nastoletnia Jessica pragnie nie tylko okrążyć ziemię drogą wodną bez postojów, ale także zdobyć tytuł najmłodszej osoby, której się to udało. Seans może być lekcją odwagi i nieustępliwości w podążaniu własną ścieżką dla młodszych widzów oraz dobrą rozrywką przygodową – z momentami smutnymi i refleksyjnymi – dla dorosłych.

GatunkiPremieraFilm z serii
Biograficzny
Dramat
Familijny
Przygodowy
światowa kinowa: 02.2023nie

Jeżeli jeszcze nie oglądałeś żadnego z zaprezentowanych przeze mnie filmów – lub jesteś gotowy na powtórki – czeka Cię co najmniej jeden, a być może pełne dziesięć rewelacyjnych seansów. Dając szansę ukazanym produkcjom z Netflixa, wypełnisz jesienne wieczory z rodziną nie tylko przyjemną, ale także wartościową rozrywką. Na koniec każdego seansu proponuję rozmowę z bliskimi o odczuciach względem danego filmu czy też ukazanej w nim historii i zapatrywaniu na zachowania bohaterów. Zachęcam też do zaglądania na blog FunkyMedia po więcej ciekawych poleceń filmowych i nie tylko.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *