Najnowsza aktualizacja Google Maps stawia na ekologię. Przy pomocy Google zyskujemy możliwość znalezienia połączeń ekologicznych, niskoemisyjnych. W przypadku poruszania się po mieście bardziej priorytetyzowane będą ścieżki rowerowe. Nowa opcja “Climate Friendly” może być strzałem w dziesiątkę, biorąc pod uwagę wyrażane w badaniach sondażowych potrzeby mieszkańców państw zachodnich. Czy jednak aktualizacja faktycznie w pełni się udała?
Nowe funkcje ekologiczne w Google Maps i Search
Zrównoważone sposoby podróżowania będzie można łatwiej odkryć dzięki najnowszej aktualizacji Google Maps i Google Search. Ułatwiają one znalezienie alternatyw dla przejazdów i lotów zarówno w miastach, jak i poza nimi. Na blogu Google zespół tłumaczy, że głównym celem jest wyposażenie użytkowników we wszystkie dostępne opcje. Dotychczas jednak rozwiązania ekologiczne były deficytowe, a mapy lepiej sprawdzały się, jeśli chodzi o klasyczne przemieszczanie się, unikanie korków, czy szukanie po prostu najszybszej trasy przejazdu z miejsca A do B.
Google chce jednak, aby użytkownicy byli wyposażeni w odpowiednie funkcje, które umożliwią podejmowanie bardziej zrównoważonych wyborów. Dzięki nowym aktualizacjom funkcji w Google Maps i Search można znaleźć wygodne połączenia transportu publicznego i trasy piesze, zobaczyć alternatywy dla podróży lotniczych i lepiej zrozumieć szacowane emisje lotów.
Komunikacja ekologiczna w Google – nowe opcje i rekomendacje
Dopiero co wprowadzone funkcje mają pokazywać sugestie dotyczące transportu publicznego i obok tras samochodowych prezentować także ścieżki rowerowe, trasy piesze i alternatywne sposoby komunikacji. Co więcej, oprócz rozszerzenia analizowanych środków transportu Google Maps mają automatycznie rekomendować rozwiązania ekologiczne, jeżeli czasy podróży są porównywalne.
Aktualizacja podzielona jest na kilka etapów, co przywodzi od razu na myśl największą aktualizację rdzeniową 2024 r. – March Core Update. Na przestrzeni następnych tygodni Google ma dodawać kolejne miasta, w których możliwe będzie analizowanie różnych tras dla ekologicznych środków transportu. Opcja będzie na pewno dostępna w ponad piętnastu miastach na całym świecie, w tym w Amsterdamie, Barcelonie, Londynie, Montrealu, Paryżu, Rzymie i Sydney.
Zmiany dotykają również Google Search. Wyszukiwarka na odpowiednie prompty ma reagować prezentacją wyników zawierających informacje na temat ekologicznych i niskoemisyjnych środków komunikacji. W przypadku podróży długodystansowych dotyczyć to będzie przede wszystkim połączeń kolejowych. Dodano również wsparcie dla autobusów miejskich, choć ta opcja na pewno będzie wymagała wielu lat pracy.
Google ma również zaktualizować rozkłady jazdy. Jak wskazują informacje na blogu Google: “jeśli wyszukasz coś w stylu „pociąg z Bostonu do Filadelfii”, szybko zobaczysz rozkłady jazdy i ceny biletów bezpośrednio na stronie wyników, wraz z linkami do dokonania rezerwacji. Ta funkcja jest teraz dostępna dla pociągów w 38 krajach oraz długodystansowych tras autobusowych w 15 krajach”.
Niskoemisyjne alternatywy dla podróżujących
W przypadku niektórych miejsc docelowych może nie być oczywiste, kiedy pociągi są dobrą alternatywą dla połączeń samolotowych i vice versa. Google przyznaje, że w 2023 r. rozpoczęto prace nad wprowadzeniem rozszerzonych sugestii tras kolejowych, które mają wyświetlać się wtedy, gdy użytkownik szuka przez wyszukiwarkę lotów. Sugestie połączeń kolejowych mają być dalej rozwijane, a także kompatybilny z Google Flights, aby łatwiej było znaleźć najlepsze opcje alternatywne charakteryzujące się niską emisyjnością.
Ciąg dalszy zrównoważonych podróży
“Aktualizacja ekologiczna” Google to kolejny krok wpisujący się w szeroko rozumiane sustainability. Optymalizacja ruchu i redukcja emisji to główne cele projektu Green Light, w ramach którego Google ma dążyć do zmniejszania poziomu emisji w miastach i ograniczania zanieczyszczenia świetlnego. Projekt opiera się na sztucznej inteligencji i pomaga optymalizować sygnalizację świetlną w miastach, co poprawia przepływ ruchu i zmniejsza emisję spalin. Według Google dostępność tego rozwiązania w 12 miastach na czterech kontynentach ma przyczyniać się do oszczędności paliwa i obniżenia emisji nawet o 10%, chociaż trudno zweryfikować te estymacje.
W obrębie Google Maps przez ostatnie miesiące widzieliśmy też inne pomniejsze aktualizacje, które są związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska. Warto wspomnieć między innymi o wprowadzeniu wyszukiwania łatwiejszych tras pieszych pod względem zdrowotnym i kondycyjnym. Rozszerzenie działa w niektórych krajach azjatyckich, m.in. w Indiach i Indonezji, gdzie pochyłe trasy stanowią większość pieszych ciągów komunikacyjnych. Google od teraz jest w stanie proponować nie tylko trasy szybsze, ale także takie, które mają mieć mniejsze wzniesienia i być łatwiejsze do pokonania.
Rozwój modelu Travel Impact
dróży możliwe jest dzięki autorskiemu projektowi badawczemu Google – Travel Impact Model. Google stara się lepiej wyszukiwać sposoby podróży, które są przyjazne środowisku naturalnemu. Czasami jednak podróżowanie samolotem jest naprawdę jedynym praktycznym sposobem dotarcia z punktu A do punktu B, ale Google zauważa, że i wówczas wpływ środowiskowy podróży może się różnić w dużym stopniu w zależności od tego, jaki rodzaj lotu wybierzemy. Dzięki Google Flights z modelem Travel Impact można sprawdzać estymowane poziomy emisji dla poszczególnych lotów w wynikach wyszukiwania i filtrować według opcji o niższych i wyższych poziomach emisjach.
Travel Impact Model (TIM) to metodyka Google opracowana na potrzeby Google Flights w 2022 r. Pozwala przewidywać poziomy emisji lotów w przeliczeniu na pasażera. Szacunkowe dane Travel Impact są również dostępne za pośrednictwem interfejsu API dla deweloperów, który pozwala dowolnej aplikacji lub stronie internetowej wyświetlać emisje lotów, a także jako dodatek do Google Sheets oraz kalkulator na stronie internetowej projektu.
Ekologia w mapach i wyszukiwaniu – podsumowanie
Chociaż przed nami wciąż długa droga do zrównoważonego, ekologicznego podróżowania, Google cegiełka po cegiełce prezentuje nowe rozwiązania, które w jakimś stopniu mają wpływać zarówno na naszą wygodę, przyzwyczajenia, jak i świadomość kwestii środowiskowych. Najnowsza aktualizacja wprowadza do Google Maps i Google Search prezentowanie nowych propozycji transportu, które mają być bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. W zależności od miejsca może to być zarówno komunikacja miejska, jak i propozycja przejażdżki rowerem bądź skorzystania z pieszej trasy.
A jak sytuacja wygląda, jeśli chodzi o dalsze podróże? Zupełnie podobnie. Zanim Google wyświetli drogi i autostrady, sprawdzi, czy nie ma lepszych połączeń kolejowych. Co ważne, Google będzie samodzielnie rekomendować najpierw te połączenia, które mają najmniejszy ślad węglowy. Opcja ta jednak została na ten moment wprowadzona w 15 miastach świata – na Polskę, jeśli znajdzie się w ogóle w projekcie, będzie trzeba jeszcze sporo poczekać.
To kolejne już dodatki, które mają na celu przeciwdziałać wzrostowi emisji gazów cieplarnianych. Szereg udogodnień pod tym względem wprowadziło Google Flights, które za sprawą autorskiego modelu Travel Impact umożliwia teraz pasażerom wygodne porównywanie, które loty są bardziej ekologiczne, a które mniej.