Na co zwrócić uwagę przy wyborze aplikacji do inwestowania?

Na początku XXI wieku panowało przekonanie, że inwestowanie jest domeną wyłącznie profesjonalistów. Wykresy, specjalistyczny żargon, różnorodność produktów – wszystko to wydawało się barierą nie do przejścia dla przeciętnego człowieka. Z biegiem czasu sytuacja uległa zmianie. Rozwój technologiczny przedefiniował zasady gry i obecnie inwestować może każdy, kto ma dostęp do komputera czy smartfona. Co więcej, to właśnie aplikacje mobilne w ostatnich latach zdominowały ten rynek. Jak zatem wybrać najlepszą z nich?

Mówiąc wprost, Polacy nigdy wcześniej nie mieli tak niskiego progu wejścia na rynek finansowy jak obecnie. Najlepsze domy maklerskie zapewniają łatwy dostęp zarówno do polskiej giełdy, jak i tych zagranicznych. Koszty są znacznie mniejsze niż w przeszłości, a oferta produktowa jest szersza niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy wspomnieć chociażby o takich produktach jak ETF-y, które umożliwiają stosunkowo łatwą dywersyfikację inwestycji. Dlatego wystarczy mieć chęci, poświęcić czas na zdobycie niezbędnej edukacji (dostępnej często nawet za darmo) oraz znaleźć odpowiedniego partnera. Ten ostatni krok może być najtrudniejszy, ale istnieją pewne zasady, których warto przestrzegać przy wyborze aplikacji do inwestowania.

Bezpieczna aplikacja do inwestowania

Myśląc o inwestowaniu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Dlatego ciężko zarobione pieniądze należy lokować w podmiotach, które są wiarygodne. Na świecie nie brakuje przykładów, gdzie podmioty zniknęły z dnia na dzień wraz z pieniędzmi użytkowników, co w ostatnich latach dotyczyło głównie nieregulowanych giełd kryptowalut. Dlatego warto sprawdzić, czy dany podmiot od dawna prowadzi działalność, posiada odpowiednie licencje i jest regulowany. 

Jeśli wybierzemy w Polsce w pełni regulowany podmiot, to środki zgromadzone na rachunku maklerskim są chronione przez system rekompensat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, nawet do kwoty 22 500 euro. Ponadto, ważne jest, aby sprawdzić, czy podmiot jest notowany na giełdzie. Dzięki temu mamy pewność, że regularnie publikuje on dane finansowe i łatwo można zweryfikować jego kondycję finansową.

Wygoda a aplikacja do inwestowania

Niezależnie od wybranej strategii inwestycyjnej, ważne jest aby aplikacja do inwestowania (https://www.xtb.com/pl/edukacja/aplikacja-do-inwestowania Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której użytkownik nie może otworzyć lub zamknąć pozycji, ponieważ opcja ta jest trudna do znalezienia. Badanie “(Nie)inwestycyjny obraz Polaków” przeprowadzone przez Accenture zwraca uwagę na to, że aplikacje do inwestowania często są źle oceniane w sklepach App Store oraz Google Play. Dlatego warto poświęcić czas na znalezienie aplikacji, która nie tylko jest dobrze oceniana, ale również spełnia indywidualne oczekiwania.

Osoba korzystająca z aplikacji do inwestowania na smartfonie, symbolika walut, banku, bezpieczeństwa, płatności, oszczędzania
Zdjęcie: Adobe Stock

Szeroki wybór to podstawa

Kiedy już ma się na oku kilka aplikacji do inwestowania, którym chciałoby się zaufać, wówczas jest czas na sprawdzenie ich ofert. W tym przypadku różnice mogą być ogromne, bowiem czy to polskie domy maklerskie, czy to platformy inwestycyjne mają inne strategie. W jednych znajdziemy nacisk na polskie akcje, inne mają rozbudowaną ofertę ETF-ów, kolejne stawiają na rynki zagraniczne, a jeszcze inne kuszą szeroką ofertą Forex. Dlatego przede wszystkim należy zastanowić się nad własną strategią i wybrać taki podmiot, który oferuje produkty dopasowane do wybranej drogi inwestycyjnej.

Niestety, nadal wiele podmiotów skupia się na wybranej klasie aktywów. Jednak obecnie nie jest problemem znalezienie platformy, z jednej strony spełniającej oczekiwania inwestorów pasywnych, a z drugiej tych, którzy chcą sprawdzić się w nieco aktywniejszej formie lokowania kapitału. Co ważne, część z dostępnych podmiotów pozostawia klientom furtkę na możliwość dodawania poszczególnych akcji czy ETF-ów – warto korzystać z tej opcji. Sprawdź też: https://topinwestycje.pl/broker-xtb-opinie/

Aplikacja do inwestowania a koszty

Kwestia, która jest niezwykle istotna przy tym wyborze, to koszty. Aplikacja do inwestowania to obecnie miejsce, w którym można zarządzać środkami przy względnie niedużych kosztach… o ile wybierze się odpowiednią ofertę. Tutaj ponownie należy zastanowić się nad indywidualną strategią inwestycyjną, bowiem każdy styl inwestowania może wiązać się z konkretnymi operacjami, a te mogą być różnie wyceniane przez domy maklerskie czy platformy inwestycyjne.

Jeżeli niefortunnie wybierze się podmiot, w którym naliczane są duże opłaty, może to znacząco obniżyć stopę zwrotu z całej inwestycji. Dlatego warto prześledzić oferty wybranych aplikacji do inwestowania. Obecnie nie jest problemem znalezienie takich platform inwestycyjnych, w których nabywanie akcji czy też ETF-ów jest bezpłatne oraz nie płaci się za prowadzenie konta. Jednak warto również zwrócić uwagę na inne koszty, jak m.in. opłatę za trzymanie papierów wartościowych (tzw. Custody Fee) czy opłaty za nieaktywność. 

Zwrócenie uwagi na powyższe kwestie z pewnością nieco usprawni proces wyboru aplikacji do inwestowania. Niemniej, ostatecznie i tak decyzja należy do inwestora, który przede wszystkim musi zwracać uwagę na własne preferencje. Co ważne, należy pamiętać, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Dlatego należy strategię inwestycyjną zawsze dostosowywać do własnych możliwości finansowych oraz tolerancji ryzyka.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *