iOS vs. Android – co wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem urządzenia mobilnego: telefonu lub tabletu, ale jeszcze nie wiesz, jakiej ma być marki, staniesz również przed wyborem systemu operacyjnego. Chociaż jest ich obecnie kilka, głównymi graczami na rynku są iOS od Apple’a i Android od Google’a. Różni je wiele aspektów, o których przeczytasz w niniejszym artykule. Jednym z nich jest liczba dostępnych urządzeń do wyboru. W popularnym sklepie z elektroniką smartfony z systemem iOS są 272, telefonów z Androidem zaś jest 1020 (bez EMUI). Przeczytaj artykuł i poznaj pozostałe różnice!

Interfejs użytkownika

Ikony aplikacji na planie kwadratu, kwadratowe i prostokątne widgety na pulpicie, dostępność kilku pulpitów oraz paski górny i dolny to przykładowe cechy wspólne interfejsów iOS i Androida. A jednak różnice pomiędzy systemami operacyjnymi widać na pierwszy rzut oka. Ciaśniej upchnięte i niemal idealnie kwadratowe ikony iOS przeciwstawiają się swobodniej ułożonym konkurentkom od Androida, które – choć także wpisują się w kwadrat – mogą śmielej zmierzać w stronę kół, być okrągłe lub nawet mieć kształty nieregularne.

Dlaczego właściwie ikony w Androidzie mają kilka wersji? Otóż interfejs graficzny jest taki sam wyłącznie w smartfonach z iOS. Niezależnie od tego, po jaki model iPhone’a sięgniesz, trafisz na ten sam wygląd systemu operacyjnego. Inaczej jest w przypadku interfejsu Androida, który w postaci czystej znany jest niewielu użytkownikom (tylko tym posiadającym telefon Google’a, czyli marki Pixel). Wynika to z faktu, iż do wersji czystej producenci smartfonów stosują autorskie nakładki. W rezultacie interfejs Androida w Samsungu jest nieco inny wizualnie niż interfejs w Motoroli, ten zaś jeszcze inny niż w Xiaomi.

Wspólny dla funkcji interfejsu iOS i Androida jest szybki i łatwy dostęp do: panelu powiadomień, godziny, ikon zasięgu internetu czy baterii. Użytkownicy mogą łatwo dotrzeć do ustawień, ulubionych skrótów aplikacji i ważnych funkcji systemowych. W obu systemach operacyjnych możliwe jest też komfortowe włączanie wielu aplikacji i płynne przełączanie się między nimi, czyli multitasking.

Dalej do cech wspólnych systemów Apple’a i Google’a należą widżety w centrum powiadomień, autorskie systemy płatności zbliżeniowych, szereg akcji bezprzewodowych – m.in. przesyłanie plików i synchronizacja danych w ekosystemie – możliwość zintegrowania z profilami użytkowników w social media, autorscy asystenci głosowi. Co do ostatniego, istotna różnica wiąże się z językiem, w którym użytkownik porozumiewa się z danym asystentem. Podczas gdy wersja Google’a rozumie język polski, Siri w iOS można wydawać komendy wyłącznie po angielsku.

Przegląd interfejsu użytkownika w systemie iOS

Zwolennicy iPhone’a wychwalają system operacyjny iOS za minimalizm, prostotę, elegancję i spójność wizualną, które to z kolei przekładają się na łatwość i intuicyjność obsługi. Cenią jednolite ikony o regularnych kształtach, identyczne dla każdej wersji iPhone’a. Spotkałam się z opiniami, iż iOS został zaprojektowany w taki sposób, aby nawet nowi użytkownicy szybko połapali się w jego obsłudze, a kto raz kupi telefon z iOS, nigdy nie wróci do urządzenia z Androidem. Może i tak jest, nigdy nie korzystałam ze smartfona Apple’a przez długi czas, niemniej sama przy doraźnej obsłudze zdecydowanie wolę Androida.

Rozpoznawalnymi elementami interfejsu iOS są stała siatka dokująca z maksymalnie czterema ikonami aplikacji, dodatkowe pulpity z resztą ikon aplikacji, okno wyszukiwania plików, foldery umożliwiające pogrupowanie ikon aplikacji, przełącznik zadań, panel powiadomień i panel sterowania.

Przegląd interfejsu użytkownika w systemie Android

Jak już wspomniałam, czysty Android występuje jedynie w smartfonach marki Google’a (Pixel), natomiast w telefonach pozostałych marek występuje Android z nakładką danego producenta. Choć nakładki różnią się od siebie, system operacyjny i interfejs wizualny wykazują cechy wspólne – liczne korzyści dla użytkownika, dzięki którym to właśnie urządzenia z Androidem mają w 2023 roku ponad 71% udziału w światowym rynku i przeszło 3 miliardy użytkowników, zostawiając w tyle iOS mający wynik niecałe 28% udziału w światowym rynku i ponad 1 miliard użytkowników. (Z uczciwości dodam, że w niektórych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, wygrywa iOS). Ponadto różnice w interfejsie pozwalają użytkownikom wybrać najbardziej dogodną dla siebie wersję (style/funkcje), stąd biorą się fani linii Samsungów, fani telefonów Xiaomi czy fani Motoroli.

Android słynie z dużej – a już na pewno znacznie większej niż iOS – elastyczności pod względem modyfikacji. Chodzi tu zarówno o prostą personalizację przez użytkownika, jak i zaawansowane programowanie przez twórców aplikacji zewnętrznych, nakładek, nieoficjalnych aktualizacji czy innych rozszerzeń. Zwykły użytkownik może z łatwością zmieniać motywy kolorystyczne, skórki, wygląd ikon i elementy pulpitu, a także zbierać ikony w foldery, dodawać je do dolnego paska, dodawać do pulpitu widgety, dodawać pulpity, a nawet usuwać wszelkie ikony i widgety z pulpitów. Mało tego! Interfejs Androida na smartfonie marki X można szybko i łatwo zmienić w interfejs Androida z nakładką marki Y, a nawet przeobrazić go wizualnie w interfejs… iOS!

Każda odsłona Androida – niezależnie od nakładki producenckiej – pozwala na korzystanie z szuflady aplikacji, licznych pulpitów (ekranów głównych) i widgetów, personalizację ekranu blokady, stosowanie przełącznika zadań i menu kontekstowego, posiadanie spersonalizowanego panelu powiadomień czy stacji dokującej dla ikon wybranych aplikacji.

Android

Który interfejs jest bardziej intuicyjny i dlaczego?

Zbierając materiały do niniejszego artykułu – czytając publikacje w internecie i rozmawiając z bliskim posiadaczem i zwolennikiem iOS – dowiedziałam się, że rzekomo prostszy w obsłudze, łatwiejszy do nauczenia się, bardziej intuicyjny i ogólnie lepszy w funkcjonowaniu jest iOS. Mimo iż, jak wspomniałam, nie mam długotrwałego doświadczenia porównawczego, jako wieloletnia posiadaczka i fanka Androida nie mogę się z tym zgodzić. Jeśli cechą wpływającą na intuicyjność obsługi iOS jest jego minimalizm wynikający ze strategii projektowej Apple’a, to przecież idealnego do personalizacji Androida można uprościć do wersji iOS – a nawet bardziej – w kilka minut.

Równocześnie w pewnej innej kwestii muszę obronić iOS. W wielu artykułach trafiłam na informację, iż użytkownicy Androida po przejściu na iOS napotykają irytujące problemy z obsługą systemu. Z jednej strony tak, to prawda. Z drugiej jednak napotykanie tego typu problemów działa w obie strony, zatem wieloletni użytkownik iOS po przejściu na Androida też będzie się mylił i klikał niewłaściwe przyciski. Wynika to z faktu, że w iOS i Androidzie inaczej: cofa się widok w aplikacjach, minimalizuje aplikacje, wywołuje ekran zbiorczy aplikacji, otwiera/wysuwa wachlarz otwartych aplikacji.

Ostatecznie nie ma jednej odpowiedzi na to, który interfejs jest bardziej intuicyjny. Są tylko subiektywne zdania użytkowników. W jednym artykule porównawczym przeczytacie „Użytkownicy Androida natomiast nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania w świecie urządzeń Apple – uzasadniają to brakiem intuicyjnych rozwiązań”, w innym zaś „Wyróżnikiem systemu iOS jest prostota użytkowania”. Czy ten sam system operacyjny może jednocześnie być i nie być prosty/intuicyjny? Wiadomo, że obiektywnie nie. Subiektywnie zaś – jak najbardziej. Musisz zatem poznać jak najwięcej faktów o obu systemach i samemu wyrobić sobie zdanie.

Dostępność urządzeń

W tym aspekcie zdecydowanie można odwołać się do faktów, wszak są to informacje oparte na liczbach. Wystarczy przejrzeć asortyment najpopularniejszych sklepów elektronicznych – RTV Euro AGD, Media Expert, Neonet czy Media Markt – by dostrzec znaczną dysproporcję w liczbie urządzeń z iOS i Androidem na korzyść tych drugich. Wynika to z faktu, iż system operacyjny iOS występuje wyłącznie w urządzeniach marki Apple, Androida zaś spotyka się zarówno w telefonach Google’a, jak i wielu innych producentów.

SklepLiczba telefonów z iOSLiczba tabletów z iOSLiczba telefonów z Androidem (bez EMUI)Liczba tabletów z Androidem
RTV Euro AGD13893591191
Media Expert200101883237
Neonet21880845218
Media Markt2721201020204

Analizując dostępność urządzeń, nie można brać pod uwagę jedynie liczby możliwych do kupienia w danej chwili telefonów/tabletów. Mogłoby się bowiem okazać, że choć jest ich sporo, są tak drogie, iż pozostają poza zasięgiem znacznej części osób zainteresowanych danym systemem. Czy tak jednak jest w przypadku Androida? Cóż, nie. Pod względem rozpiętości cen i dostępności dla osób z ograniczonym budżetem również wygrywają urządzenia z Androidem.

SklepNajniższa cena telefonu z iOSNajniższa cena tabletu z iOSNajniższa cena telefonu z Androidem (bez EMUI)Najniższa cena tabletu z Androidem
RTV Euro AGD1999 zł1899 zł199 zł149 zł
Media Expert2249 zł1699 zł249 zł319 zł
Neonet1697,15 zł1719,20 zł221,17 zł193,68 zł
Media Markt2259 zł1849 zł269 zł399 zł

Kwestia zauważalnej różnicy w dostępności urządzeń z iOS i Androidem – zarówno liczbowej, jak i cenowej – wynika z różnych filozofii marek. Podczas gdy Apple tworzy urządzenia prestiżowe i nie dla każdego, Google celuje szeroko, bez ograniczeń. Stąd też hermetyczne środowisko produktów Apple’a z iOS kontrastuje z otwartym środowiskiem Androida, który nie tylko dostępny jest w urządzeniach różnych producentów, ale także może być modyfikowany przez dowolnych programistów.

Czy ma to wszystko przełożenie na jakość produktów? Dawniej mówiło się o doskonałej płynności iOS w kontraście do ciągle zacinających się i odmawiających posłuszeństwa wersji Androida. I faktycznie, z Androidem tego typu problemy zdarzały się powszechnie. Dziś jednak płynność obu systemów operacyjnych jest porównywalna. Natomiast na korzyść Apple’a może przemawiać swoista przynależność do klubu VIP-ów, czyli poczucie wyjątkowości, jakie daje korzystanie z tych kosztowych, limitowanych produktów, na które nie mogą sobie pozwolić wszyscy.

Ekosystem i aplikacje

Różnice w systemach operacyjnych – i dalej: ekosystemach firm Apple/Google – wynikają z odmiennych filozofii projektowania tychże systemów. Smartfon z iOS powstał jako element ekosystemu Apple’a i od początku miał być połączony z komputerem czy laptopem tej samej marki. W efekcie na wszystkich urządzeniach Apple’a posiadanych przez danego użytkownika występują te same aplikacje (np. iCloud, iTunes), a zalogowanie się na prywatne konto zapewnia natychmiastową bezprzewodową synchronizację danych na wszystkich urządzeniach.

Z kolei Android został stworzony przez firmę Android Inc. jako system operacyjny otwarty, z wolnym oprogramowaniem i uniwersalny – możliwy do połączenia z różnymi urządzeniami dowolnych producentów. Po przejęciu przez Google’a system zachował te cechy. Nowy właściciel dodał do nich autorski ekosystem (aplikacje takie jak chociażby Dysk Google), z którego jednak nie trzeba korzystać, jeśli się nie chce. Równie dobrze dane – wykonane zdjęcia, utworzone pliki tekstowe – można przesyłać na komputer lub laptop przewodowo.

Znaczną różnicą jest też stopień ingerencji w dany system operacyjny. Podczas gdy iOS jest systemem zamkniętym i gotowym, modyfikowanym prawie wyłącznie przez firmę Apple, ingerowanie programistyczne w Androida jest nie tylko możliwe, ale i dozwolone. W efekcie na telefonie z Androidem można zainstalować rozmaite oprogramowania, funkcje, aplikacje i nakładki od dostawców zarówno zweryfikowanych przez Google’a, jak i niezweryfikowanych. Oba podejścia mają plusy i minusy.

System operacyjnyiOSAndroid
Rodzajzamkniętyotwarty
Modyfikacjenie (tylko firma Apple)tak (firma Google, inne firmy, użytkownicy prywatni)
Dostępność aplikacjitylko App Storesklep Google Play i inne miejsca

Możliwość tworzenia i udostępniania autorskich aplikacji przez dowolne osoby sprawia, że Android daje znacznie większą swobodę w wyborze funkcji i personalizacji niż iOS. Jednocześnie jest przez to mniej bezpieczny, bo istnieje ryzyko pobrania aplikacji czy rozszerzeń z wirusem. Takie ryzyko nie zachodzi w iOS, jako że aplikacje, rozszerzenia i aktualizacje wypuszcza albo sama firma Apple, albo podmioty ściśle przez nią weryfikowane.

Ekosystem Apple’a i dostępność aplikacji na iOS

Działanie systemu operacyjnego iOS w ramach ekosystemu Apple’a oznacza pełną i automatyczną synchronizację danych z iPhone’a z danymi na komputerze Mac, tablecie iPad i innym sprzęcie tego producenta, chociażby smartwatchu Apple Watch. Wystarczy korzystać z tego samego konta na wszystkich urządzeniach. Synchronizacja tyczy się również automatycznej integracji funkcji, np. słuchawek AirPods.

Automatyczna synchronizacja urządzeń marki Apple przekłada się na płynne i stabilne działanie oraz dobrą wydajność aplikacji i funkcji ekosystemu. W porównaniu do urządzeń z Androidem sprzętu Apple’a jest mniej i pochodzi od jednego producenta, w związku z czym każde urządzenie jest zoptymalizowane pod wysokiej jakości synchronizację.

Istnieje jednak druga strona medalu. Chociaż pod względem synchronizacji ekosystemów iOS wygrywa z Androidem, ustępuje mu w kontekście dostępności aplikacji. Po pierwsze aplikacji na iOS jest mniej niż na Androida (co wynika z surowej polityki tworzenia aplikacji przez Apple oraz filozofii unikalności i hermetyczności środowiska). Po drugie w sklepie App Store znajduje się mniej darmowych aplikacji niż w Google Play – za wiele musisz zapłacić dodatkowo.

App Store

Ekosystem Google’a i dostępność aplikacji na Androidzie

Po przejęciu Androida przez firmę Google system operacyjny umożliwia pełną integrację ze wszelkimi usługami w chmurze Google’a. Parowanie telefonu z innymi urządzeniami – dowolnych producentów – też jest możliwe, choć nie tak łatwe ani niezawodne jak w przypadku sprzętu Apple’a. Użytkownicy Androida wskazują na trudności takie jak nagłe rozłączanie, samowolne zapominanie lub niewykrywanie sprzętu, który użytkownik chce połączyć z telefonem.

Natomiast wysoki stopień personalizacji, jakim odznacza się Android, wynika zarówno z wbudowanych w niego opcji, jak i możliwości instalowania dodatków z zewnątrz – z Google Play lub innych źródeł, np. Aurora Store, F-Droid. W samym oficjalnym sklepie Google Play dostępnych jest prawie 3,5 miliona aplikacji. Dodatkowo ogrom aplikacji jest bezpłatnych, podobnie jak korzystanie z ekosystemu Google’a. Na straży bezpieczeństwa pobieranych aplikacji stoi Google Play Protect.

Google Play

Jakie aplikacje są dostępne tylko na jednej z tych platform?

Znaczna dysproporcja aplikacji dostępnych na iOS (ponad 2 miliony) i Androida (niemal 3,5 miliona w samym Google Play) sprawia, że więcej jest takich aplikacji, które zainstaluje się wyłącznie w systemie operacyjnym Google’a. Inna sprawa, czy faktycznie są to aplikacje pierwszej potrzeby. Pozwolę sobie wyrazić wątpliwość. Natomiast przydatne aplikacje takie jak Gmail, Google Maps czy przeglądarka Chrome z powodzeniem da się zainstalować także na iOS.

Chociaż Google chętnie się dzieli – po prostu Apple nie chce wszystkiego brać – konkurent woli zatrzymać niektóre aplikacje dla siebie i udostępniać je wyłącznie użytkownikom swoich produktów. Doskonałym przykładem jest popularna bezpłatna przeglądarka Safari, której nie znajdzie się w oficjalnym sklepie Google Play.

Aktualizacje systemu operacyjnego iOS i Android

Długość dostarczania aktualizacji do systemów operacyjnych iOS i Android bezpośrednio wpływa na długość bezpiecznego, wygodnego i pełnowartościowego korzystania z konkretnego modelu telefonu bądź tabletu. W momencie, w którym aktualizacje przestaną być dostarczane do danej wersji iOS/Androida – czyli wersja ta przestanie być wspierana przez producenta – użytkownik zacznie napotykać problemy. Nie będzie mógł zainstalować najnowszych wersji ulubionych aplikacji, a wręcz niektóre aplikacje mogą przestać działać, spowolnić, zacinać się czy generować błędy. Spadnie także poziom bezpieczeństwa korzystania z telefonu/tabletu, jako że aktualizacje obejmują nie tylko nowe funkcje, ale także łatki na odnalezione dziury w poprzednich wersjach systemu i aplikacji.

Jak często i jak długo systemy iOS i Android otrzymują aktualizacje?

System operacyjnyiOSAndroidWyjaśnienie
Duże aktualizacjejedna roczniejedna roczniePoza jedną dużą aktualizacją oprogramowania rocznie obie marki wypuszczają wiele mniejszych poprawek błędów, łatek, usprawnień.
Długość wsparcia5 latok. 3-5 latTak naprawdę w przypadku urządzeń z Androidem trudno precyzyjnie podać długość wsparcia. Do tej pory była lepsza w przypadku drogich smartfonów flagowych, gorsza w odniesieniu do pozostałych telefonów, jednak producent zapowiedział zmiany. Mało tego, Android potrafi zaskoczyć i wypuścić aktualizację dla starego modelu, po którym nikt nie spodziewałby się aktualizacji.
Aktualizacje oddolnenietakOtwarte oprogramowanie Androida przyczyniło się do powstania aktywnej społeczności deweloperów tworzących nie tylko efektowne gry i aplikacje, ale także cenne dla użytkowników starych modeli telefonów aktualizacje oprogramowania. W efekcie wersje Androida niewspierane już przez Google jak najbardziej mogą być aktualizowane przez samego użytkownika.

Personalizacja systemu operacyjnego iOS i Android

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy systemami operacyjnymi Apple’a i Google’a jest personalizacja systemu operacyjnego i interfejsu. Zamknięty, zwarty i prosty iOS zawsze pozwalał na minimalne modyfikacje ustawień, funkcji i wyglądu. Zupełnie inaczej sytuacja ma się z otwartym systemem Androida, który w dużej mierze został oddany do dyspozycji deweloperskiej użytkownikom.

System operacyjnyiOSAndroid
Zmiana tapetytaktak
Zmiana dzwonkataktak
Zmiana dźwięków SMS, powiadomieńtaktak
Samodzielne rozmieszczenie ikontaktak
Zmiana wyglądu ikonnie, jeśli chce się zachować pełną funkcjonalność aplikacjitak
Zmiana motywuograniczona (tryb jasny/tryb ciemny)tak
Zmiana launcheranietak
Instalacja aplikacjitylko App Storeniemal nieograniczona
Usuwanie aplikacji fabrycznychczęścioweczęściowe
Tworzenie folderów aplikacjitaktak
Instalacja widgetów na pulpicietaktak
Tworzenie wielu pulpitówtaktak
Zarządzanie aplikacjamiz poziomu ustawieńz poziomu ustawień lub konkretnych aplikacji
Modyfikacja aplikacji w stacji dokującejtak, do 4tak, do 5

Warto zauważyć, że dopiero w ostatnich wersjach systemu iOS marka Apple zwiększyła zakres personalizacji w kontekście funkcji wbudowanych w iPhone. Przykładowo względnie nowe są możliwości: zmiany domyślnych aplikacji, usunięcia aplikacji z ekranu głównego, zarządzania stacją dokującą, instalacji widgetów na pulpicie, wyświetlania widoku wszystkich aplikacji, edytowania ekranu blokady. Jeśli zdecydujesz się na starszy model telefonu z analogicznie starszą wersją systemu iOS, możesz nie mieć części tych opcji. Natomiast starsza wersja Androida będzie miała wymienione opcje.

Bezpieczeństwo: jakie mechanizmy bezpieczeństwa oferują iOS i Android?

Pod względem bezpieczeństwa lepiej wypada iOS. Wysoki poziom ochrony użytkowników oprogramowania Apple’a wynika po pierwsze z zaawansowanych autorskich zabezpieczeń (np. kodu dostępu, Apple ID konta, blokady telefonu z aktywnym kontem użytkownika w przypadku kradzieży), po drugie z hermetyczności środowiska, które tworzy niemal wyłącznie Apple, więc również Apple odpowiada za bezpieczeństwo. Jeśli dojdzie do uszkodzenia iPhone’a czy iPada, nie trzeba martwić się o swoje dane, o ile tylko było się zalogowanym w iCloud. Dodatkowo mniejsza liczba urządzeń z systemem iOS pozwala na częstsze i lepiej zoptymalizowane aktualizacje zabezpieczeń.

Co prawda skradziony iPhone – nawet z zalogowanym kontem iCloud – da się wyczyścić i sprzedać, jednak jest to znacznie trudniejsze niż w przypadku Androida (druga strona medalu: problematyczne staje się zapomnienie kodu dostępu do iPhone’a), dlatego złodziejom bardziej opłaca się kraść telefony z drugim oprogramowaniem. Niższy stopień bezpieczeństwa systemu Google’a wynika również ze wspomnianego już otwartego oprogramowania. Skoro każda osoba potrafiąca programować jest w stanie tworzyć i udostępniać swoje aplikacje i nakładki, nieświadomy zagrożenia użytkownik może zainstalować jakieś rozszerzenie z wirusem. Samo oprogramowanie typu Open Source także jest bardziej podatne na ataki niż zamknięte środowisko Apple’a, aczkolwiek nie ma co przesadzać – istnieją antywirusy, poza tym wcale nie trzeba korzystać z niezweryfikowanych aplikacji spoza sklepu Google Play. I w końcu szeroka gama produktów z systemem Android, oferowanych przez różnych producentów, uniemożliwia firmie Google optymalizację zabezpieczeń Androida pod każdy model telefonu czy tabletu w takim stopniu, w jakim robi to Apple.

Wsparcie techniczne: jakie wsparcie techniczne oferują Apple i producenci urządzeń z Androidem?

Trudno porównywać wsparcie techniczne iOS i Androida, jako że w przypadku pierwszego systemu operacyjnego za wsparcie odpowiada wyłącznie Apple, pomocy przy problemach z Androidem zaś nie udziela Google, lecz producent konkretnego urządzenia z Androidem.

Tak oto w obliczu kłopotów z działaniem oprogramowania posiadacz iPhone’a lub iPada powinien udać się do autoryzowanego serwisu Apple’a, a posiadacz telefonu bądź tabletu innego producenta do salonu tegoż producenta. Na stronie pomocy Androida znajdziesz linki do witryn internetowych marek Samsung, LG, Motorola, Pixel i Xiaomi – również polskich wersji – jednak Google nie pośredniczy w pomocy, musisz sobie radzić sam. Problematyczne wydają się przypadki kłopotów z konkretnymi aplikacjami Google’a, w których nie do końca wiadomo, do kogo się udać – do producenta telefonu, czy może jednak do właściciela systemu operacyjnego i/lub konkretnej aplikacji.

W związku z rozbieżnością między właścicielem urządzenia (Samsung, Xiaomi, Motorola itd.) a właścicielem systemu operacyjnego (Google) z problemami natury systemowej w Androidzie można próbować poradzić sobie samodzielnie. W internecie dostępne są grupy wsparcia, w tym prowadzone przez Google’a, a także rozbudowane centrum pomocy pod adresem: support.google.com/android.

Ceny urządzeń z iOS i Androidem

Urządzenia z systemem operacyjnym Android skierowane są zarówno do osób dysponujących skromnym budżetem (kilkuset złotych), jak i do użytkowników oczekujących jakości premium (koszt liczony w tysiącach). Wszystko zależy od producenta, linii produktowej i funkcji konkretnego modelu. Natomiast iPhone’y i iPady skierowane są wyłącznie do ludzi gotowych na poniesienie sporych kosztów.

Przykładowe ceny urządzeń z iOS i Androidem w jednym z popularnych sklepów z elektroniką prezentują się następująco:

AndroidiOS
Wersja systemuNajniższa cenaNajwyższa cenaPopularny modelWersja systemuNajniższa cenaNajwyższa cenaPopularny model
Android 13499 zł9799 zł1899 zł (Samsung Galaxy A34 5G)iOS 174699 zł9599 zł5999 zł (Apple iPhone 15 Pro 128GB – 6,1″ – 48 Mpix)
Android 13 Go*299 zł399 zł399 zł (Xiaomi Redmi A2)iOS 163849 zł8999 zł3849 zł (Apple iPhone 14 128GB – 6,1″ – 12 Mpix)
Android 12349 zł5999 zł999 zł (Motorola Moto G72)iOS 152449 zł5299 zł3499 zł (Apple iPhone 13 128GB – 6,1″ – 12 Mpix)
Android 12 Go*289 zł499 zł299 zł (Infinix Smart 7 HD)iOS 142777 zł3669 zł3149 zł (Apple iPhone 12‌ 128GB – 6,1″ – 12 Mpix)
Android 11329 zł2299 zł509 zł (Xiaomi Redmi 10C)iOS 131999 zł2829 zł2249 zł (Apple iPhone 11 64GB – 6,1″ – 12 Mpix)
Android 11 Go*159 zł509 zł299 zł (Motorola Moto E20)



Android 10199 zł3019 zł469 zł (Xiaomi Redmi 9C)



* Android Go jest wersją systemu przygotowaną z myślą o smartfonach z niższej półki, które cechuje słabsza specyfikacja. Jest to wersja okrojona względem pełnej wersji Androida, dzięki temu jednak zapewnia funkcjonalność, płynność i niezawodność niskobudżetowych telefonów.

Jakie koszty są związane z korzystaniem z obu systemów?

  1. Pierwszym kosztem związanym z korzystaniem z systemu iOS bądź Android jest oczywiście kupienie telefonu. Wydatek może być porównywalny, jeśli bierze się pod uwagę najnowsze modele flagowe – np. iPhone i Samsung Galaxy – jednak z reguły za telefon z Androidem płaci się znacznie mniej.
  2. Kolejnym kosztem mogą być wydatki na aplikacje i gry. Mimo iż w App Store i Google Play dostępnych jest bardzo dużo aplikacji bezpłatnych, znacznie więcej opcji za darmo znajduje się w sklepie Google’a. Mało tego, niektóre płatne aplikacje w App Store w Google Play dostępne są za darmo. Tutaj więc potencjalnie większe wydatki czekają użytkowników iPhone’a lub iPada.
  3. Trzeci potencjalny wydatek to zakup urządzeń rozszerzających funkcjonalność smartfona. Jeżeli chcesz sparować telefon ze smartwatchem czy słuchawkami bezprzewodowymi, jako posiadacz modelu z systemem iOS będziesz niejako zmuszony do pozostania przy sprzęcie marki Apple, by cieszyć się perfekcyjną płynnością i synchronizacją oraz bezawaryjnym działaniem. Użytkownicy Androida ponownie mają większy wybór producentów sprzętu, a więc i przedziałów cenowych.
  4. Czwartym kosztem mogą być naprawy i serwisowanie urządzeń. Tu jednak wszystko zależy od jakości zakupionego urządzenia, długości gwarancji, dostępności części, zasad reklamacji i wymiany sprzętu, te zaś są różne w zależności od producenta.
  5. I w końcu piąty koszt to zakup nowego urządzenia. W przypadku telefonu z systemem iOS oprogramowanie oficjalnie przestaje być wspierane aktualizacjami po pięciu latach. W odniesieniu do telefonu z systemem Android bywa różnie – flagowe modele wspierane są dłużej, także ok. pięciu lat, a tańsze telefony krócej (dodatkowo wsparcie w Androidzie dzieli się krótsze aktualizacje oprogramowania i dłuższe aktualizacje zabezpieczeń).

Dla kogo jest dany mobilny system operacyjny?

Urządzenia z oprogramowaniem Android są lepsze po pierwsze dla osób, które aktywnie korzystają z ekosystemu Google’a, po drugie dla tych, którzy liczą się z wydatkami na elektronikę, po trzecie zaś dla ludzi przyzwyczajonych do interfejsu Androida. Z kolei telefony z systemem iOS to wybór przede wszystkim dla posiadaczy sprzętu Apple’a oraz użytkowników ekosystemu tego producenta (iCloud i reszty aplikacji).

Załóżmy jednak, że nie korzystałeś jeszcze z żadnego urządzenia, a systemy iOS i Android są dla Ciebie czystą kartą, wobec czego jesteś otwarty na obie propozycje w tym samym stopniu. Na jakie aspekty zatem powinieneś zwrócić uwagę?

Dla kogo system iOS/Android jest najlepszym wyborem?

System operacyjnyiOSAndroid
InterfejsWystarczą Ci podstawowe funkcje personalizacji.Cenisz wolność w personalizacji i chcesz wprowadzić dużo zmian w zakresie estetyki i funkcji.
Aplikacje i gryNie korzystasz z dodatkowych aplikacji bądź jesteś gotowy do płacenia za niektóre dodatkowe aplikacje.Uwielbiasz instalować gry i aplikacje z szerokiego wachlarza tematycznego, najlepiej za darmo.
BezpieczeństwoBardzo cenisz prywatność i masz na telefonie ważne dane, do których nikt nie powinien mieć dostępu. Chcesz się zabezpieczyć przed kradzieżą. Oczekujesz wysokiej jakości zabezpieczeń przed cyberatakami ze strony dostawcy.Jesteś świadomy ryzyka utraty danych w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu bądź sprawnie korzystasz z ekosystemu Google’a. O bezpieczeństwo w sieci potrafisz zadbać sam, minimalizując ryzyko ataku hakerskiego poprzez właściwe zabezpieczenia.
Wybór urządzeńJesteś zwolennikiem iPhone’a i chcesz korzystać z jednej z jego wersji.Jeszcze nie wiesz, na jaki telefon się zdecydujesz. Chcesz mieć szeroki wybór producentów i modeli.
Cena telefonuDysponujesz dużym budżetem, cena telefonu nie gra dla Ciebie roli.Dysponujesz dużym, średnim lub małym budżetem.
Koszt używaniaJesteś gotowy na ponoszenie dodatkowych opłat, np. wynikających z pobierania niektórych aplikacji czy rozbudowywania ekosystemu sprzętowego Apple’a.Chcesz zminimalizować koszty używania, jednak jesteś świadomy, że przy tańszym telefonie możesz czasem potrzebować pomocy serwisantów.
EkosystemWspółpraca urządzeń i synchronizacja danych są dla Ciebie bardzo ważne, dlatego oczekujesz najwyższej jakości.Korzystasz z ekosystemu Google’a, więc zależy Ci na płynnej synchronizacji w tym zakresie. Jeśli będziesz chciał połączyć smartfon ze słuchawkami lub smartwatchem, wybierzesz nowy gadżet pod kątem jakości połączenia bezprzewodowego.
Długość wsparcia (aktualizacje)Oczekujesz stałych, kompletnych aktualizacji systemowych i bezpieczeństwa w okresie używania danego modelu telefonu. Po pięciu latach i tak zmienisz go na nowy.Chcesz się cieszyć funkcjonalnym i bezpiecznym smartfonem co najmniej przez trzy lata po zakupie. Jeśli zdecydujesz się zostać przy nim dłużej, np. siedem czy dziewięć lat, chcesz mieć możliwość samodzielnego aktualizowania systemu i zabezpieczeń dzięki autorskim poprawkom tworzonym przez osoby prywatne działające na rzecz rozwoju Androida.
Płynność działaniaPłynność i szybkość pracy systemu operacyjnego w telefonie są dla Ciebie bardzo ważne.Płynność i szybkość pracy systemu operacyjnego w telefonie są dla Ciebie bardzo ważne lub ważne.
Intuicyjność obsługiMiałeś już iPhone’a i potrafisz się nim posługiwać.Korzystałeś już z Androida i potrafisz się nim posługiwać.
Waga telefonu w życiuTelefon to Twoja trzecia ręka, nie ruszasz się bez niego nawet do kuchni.Nie wyobrażasz sobie życia bez telefonu bądź smartfon jest dla Ciebie tylko gadżetem.

Jakie czynniki wpływają na wybór systemu operacyjnego?

Aspekty wymienione w poprzednim punkcie powinny stanowić podstawę wyboru systemu operacyjnego. Analizując je, warto z jednej strony kierować się potrzebami, upodobaniami i możliwościami finansowymi, z drugiej zaś brać pod uwagę opinie ekspertów, dane liczbowe i wypowiedzi wieloletnich użytkowników, którzy najlepiej znają dany system i potrafią podać jego zalety i wady.

Ale to nie wszystko! Chociaż decyzja o wyborze mobilnego systemu operacyjnego ma ogromne znaczenie dla doświadczenia używania telefonu, nie mniej ważny jest sam wybór modelu tegoż telefonu. Jest to łatwiejsze w przypadku systemu iOS, który występuje jedynie w iPhonie, trudniejsze zaś w odniesieniu do Androida. Na najwyższą jakość możesz liczyć we flagowcach, np. serii Galaxy marki Samsung czy Redmi Note od Xiaomi. Warto jednak zagłębić się w parametrach i porównać funkcje kilku modeli z tej samej półki cenowej. Na wygodne porównanie kilku smartfonów pozwalają popularne sklepy internetowe z elektroniką. Wystarczy zaznaczyć wybrane modele i tabela utworzy się sama.

Dodatkowo należy pamiętać, że maksimum funkcjonalności, wydajności i bezpieczeństwa zapewniają jedynie najnowsze wersje systemów operacyjnych iOS i Android. Jeśli kupisz telefon ze starszym systemem – a przypomnę, że duża aktualizacja wynosząca system na kolejny poziom odbywa się każdego roku – musisz liczyć się z pójściem na pewne ustępstwa, np. pod względem możliwości personalizacji czy korzystania z nowoczesnych funkcji.

Smartfon Android

Osobiście jestem fanem Androida i nie wyobrażam sobie przejścia na iOS, jednak bliska mi osoba od ponad dziesięciu lat korzysta z różnorodnego sprzętu Apple’a i definitywnie nie planuje przerzucenia się na Androida. Każdorazowo narzekamy na wzajemne systemy operacyjne, kiedy musimy wykonać jakąś czynność, zwłaszcza polegającą na płynnej obsłudze (różnice w interfejsie niby są drobne, a jednak potrafią zirytować!). Nie ma więc obiektywnej prawdy, co jest lepsze: iOS czy Android. Są tylko prywatne opinie oparte na faktach, preferencjach i uprzedzeniach. Zrobiłam, co mogłam, by opisać Ci zalety i wady obu rodzajów oprogramowania – teraz piłka jest po Twojej stronie. Owocnego i satysfakcjonującego wyboru!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *