Składane telefony – które modele warto wybrać? Samsung Z Fold 3?

Gdy w 2019 roku na rynku smartfonów zadebiutował Galaxy Fold, będący dziełem Samsunga, ziściło się marzenie entuzjastów technologii. Pierwszy na świecie* składany na pół telefon nie tylko wzbudził zainteresowanie użytkowników, zaintrygowanych możliwościami, wpisanymi w to małe dzieło sztuki, ale i zmusił technologicznych gigantów do zakasania rękawów i wzięcia udziału w wyścigu o rynkową dominację. W 2023 roku sprzedaż składanych telefonów zanotowała 50% wzrost względem roku poprzedniego, a analitycy IDC (z ang. International Data Corporation) prognozują, że w ciągu kolejnych 4 lat roczna stopa wzrostu wyniesie blisko 28%. W tym artykule przyjrzymy się możliwościom składanych telefonów, podpowiadając, które modele warto wybrać.
*Za pierwszy na świecie składany telefon należy uznać Royole FleiPai stworzony przez nieznaną chińską firmę Royole Corporation. Jego premiera przeszła bez echa.

Co to są składane telefony?

Choć nadal wiele osób, myśląc o składanym smartfonie, ma przed oczyma debiutujący na początku XXI wieku telefon z klapką, oba urządzenia łączy jedynie przynależność do mobilnej rodziny. Stosunkowo nowy gracz na rynku smartfonów to zaawansowany technologicznie telefon, któremu bliżej do transformersów niż kuzynów z dawnych lat. Dzięki wyjątkowej obudowie składany produkt w ułamku sekundy może przekształcić się z niewielkich rozmiarów smartfonu w urządzenie, które przypomina tablet o dwukrotnie większym rozmiarze niż przed rozłożeniem. Tego typu telefony otwierają przed użytkownikami zupełnie inne możliwości, dzięki czemu korzystanie z urządzenia staje się bardziej produktywne.

Składane telefony – jak to działa?

Samsung Fold

Telefony składane na pół od standardowych smartfonów różnią się obudową. To ona sprawia, że w cenie jednego urządzenia otrzymujemy telefon o możliwościach tabletu, który zmienia sposób naszej pracy i tego, jak korzystamy z multimediów. Składany telefon został wyposażony w elastyczny wyświetlacz OLED (z ang. Organic Light Emitting Diode) lub AMOLED (z ang. Active Matrix Organic Light Emitting Diode). Ekrany OLED wykonane są z polimerów, które emitują światło podczas przepuszczania przez nie prądu. Ze względu na to, że nie wymagają podświetlenia, by działać, charakteryzują się wyjątkowo niską grubością, co pozwoliło na uczynienie z nich podstaw elastycznych ekranów. W ekranach AMOLED zastosowano tranzystory cienkowarstwowe, dzięki którym można sterować przepływem energii elektrycznej w każdym pikselu bez dodatkowego podświetlenia. To pozwoliło na uszczuplenie grubości wyświetlacza. Pierwsza technologia została opatentowana przez firmę Samsung, za drugą odpowiada firma LG. Niezwykle cienkie wyświetlacze są bardzo wydajne i co istotne zapewniają wyjątkowo nasycone kolory i głęboką czerń.

Motorola Razr 4

Prawdziwy przełom nastąpił na początku 2020 roku, kiedy to firma Samsung wypuściła na rynek smartfon Galaxy Z Flip z ultracienkim szklanym ekranem. Wykonany z prawdziwego szkła wyświetlacz został pokryty miękką warstwą plastiku. Technologia, która stoi za składanymi telefonami, nieustannie się rozwija, dlatego też możemy znaleźć na rynku zarówno smartfony składane do wewnątrz, jak i do zewnątrz. Istnieją również takie urządzenia jak Motorola RAZR 4 i RAZR 5G, które po rozłożeniu mają rozmiar tradycyjnego smartfonu. Po złożeniu model zmniejsza swoje wymiary o połowę.

Jak działa składany wyświetlacz OLED?

Chcąc zrozumieć, jak działa składany wyświetlacz, warto wyobrazić sobie zbudowane z warstw ciasto francuskie. Każda z warstw ma do spełnienia określoną rolę.

  • Warstwa podłoża – to postawa ekranu. Większość składanych telefonów wykorzystuje podłoże z polimerowego tworzywa sztucznego, które charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną i stabilnością termiczną.
  • Warstwa TFT (tranzystor cienkowarstwowy) – kontroluje dostarczanie mocy do każdego piksela, pozwalająca sterować nimi indywidualnie.
  • Warstwa OLED – emitująca światło warstwa składa się z kilku podwarstw (m.in. katody, anody, organiczny materiał umieszczony pomiędzy nimi). Zmieniając ilość energii, pozwala poszczególnym pikselom na uzyskanie określonego koloru i jasności. Gdy piksele połączą się, oczom użytkownika ukazuje się obraz na wyświetlaczu.
  • Warstwa wierzchnia – jej zadaniem jest ochrona pozostałych warstw. W zależności od producenta telefonu mamy do czynienia zarówno z tworzywem sztucznym, jak i ultracienkim szkłem UTG.

Choć producenci smartfonów pracują nad tym, by ekrany coraz bardziej zaskakiwały swoimi możliwościami, nierzadko nie obierając tych samych technologicznych ścieżek, póki co możemy wyróżnić stałe elementy łączące wszystkie składane telefony. Są nimi oprogramowanie, które obsługuje różne tryby urządzenia (smartfon i tablet) i mechanizm zawiasowy pozwalający zgiąć telefon bez jego uszkodzenia.

Historia rozwoju składanych telefonów

Pierwszy przebłysk technologii składanych na pół telefonów pojawił się w 2011 roku, kiedy to Samsung przestawił prototyp elastycznego wyświetlacza AMOLED na Consumer Electronics Show, największych na świecie targach elektroniki i nowych technologii, które corocznie odbywają się w Las Vegas w Nevadzie. Choć wyświetlacz prezentował nowatorskie podejście do mobilnych urządzeń, nie mógł się równać ze smartfonami, które od 2019 roku stopniowo przejmują udziały w rynku telefonów premium z Androidem. Stworzenie niezawodnego mechanizmu składania zajęło kilka kolejnych lat, wiążąc się z licznymi badaniami. Debiutujący w 2019 roku Samsung Galaxy Fold, choć początkowo został przyjęty bardzo entuzjastycznie, miał problem z trwałością zarówno ekranu, jak i zawiasów, na co skarżyli się użytkownicy. Obecnie dostępne na rynku telefony składane na pół mają trwalsze ekrany, wyrafinowane konstrukcje i bardziej przystępne, choć nadal wysokie, ceny niż ich poprzednicy sprzed kilku lat.

Od momentu, gdy koncepcja składanych telefonów przestała być technologicznym marzeniem, materializując się za sprawą firmy Samsung, czołowi producenci zaczęli pracować nad możliwością zaprezentowania unikalnego podejścia do projektu, a także samej funkcjonalności urządzenia. Zaowocowało to stworzeniem konstrukcji, które kontrastują z podejściem Samsunga. Stworzony przez Motorolę model Razr 4 nieco przypomina kultowy telefon z klapką, czyli Motorolę Razr V3, a sygnowany przez Huawei Mate X składa się na zewnątrz (model ma tylko jeden wyświetlacz).

Zalety i potencjalne ograniczenia tej technologii

Elastyczne ekrany niejako redefiniowały pojęcie smartfonu, czyniąc z urządzenia mobilnego superbohatera do zadań specjalnych, który w ułamku sekundy może podwoić rozmiar ekranu bez znaczącego zwiększania rozmiarów obudowy, zmieniając się z „nudnego” telefonu w wielozadaniowy tablet. Osiągnięcie technologiczne ostatnich lat znakomicie wpisuje się w ideę multitaskingu. Użytkownicy korzystający ze składanych telefonów mogą wykonywać wiele czynności jednocześnie bez konieczności przesuwania ekranu. Wyświetlacze nie zniekształcają obrazu, nie degradują kolorów, nawet gdy patrzymy na ekran pod kątem, mają nieskończony kontrast i bardzo krótki czas reakcji. To wszystko sprawia, że gwarantują niezapomniane wrażenia wizualne. Zaawansowane technologiczne zginane wyświetlacze eliminują konieczność kupowania tak zwanych phabletów, czyli wielkich rozmiarów telefonów lub mniejszych tabletów, by móc oddawać się zarówno pracy, jak i rozrywce. Na dodatek technologia umożliwia uszczuplenie grubości sprzętu, co poprawia komfort użytkowania, łatwiejsze przechowywanie i transportowanie.

Do potencjalnych ograniczeń technologii zaliczamy cenę (składane telefony są droższe niż konwencjonalne smartfony), a także podatność na uszkodzenia mechaniczne spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć lub kurz. Decydując się na urządzenie z elastycznym panelem, trzeba liczyć się z tym, że wraz z upływem czas może dojść do wypalenia się poszczególnych pikseli, czego efektem będzie charakterystyczna poświata na ekranie.

Samsung Z Fold 3 – przegląd modelu

Rozpoczynając swoją mobilną przygodę ze składanymi telefonami, warto zainteresować się flagowcem od Samsunga, który miał swoją premierę w sierpniu 2021 roku. Wyposażony w 6,2-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości Full HD+ (wyświetlacz wewnętrzny 7,6 cala) i procesor Snapdragon 888 model Z Fold 3 ma elegancki i nowoczesny design. Po rozłożeniu mamy do czynienia z dobrze wyważoną konstrukcją, która pracuje bez zarzutu. Złożony fold dobrze leży w dłoni, umożliwiając obsługę telefonu jedną ręką. Dobre parametry w porównaniu z atrakcyjną, jak na tego typu urządzenia, ceną sprawiają, że sprzęt jest godny uwagi. Wyposażony jest w aluminiowo-szklany korpus oraz odporne na zarysowania szybki Gorilla Glass Victus. Urządzenie ma rozbudowaną opcję personalizacji, dzięki czemu można dostosować folda do indywidualnych potrzeb użytkownika. Składany telefon obsługuje rysik S Pen Fold Edition, który należy dokupić osobno.

Szczegółowy przegląd telefonu Samsung Z Fold 3

Samsung Galaxy Z Fold 3

Urządzenie posiada 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej oraz baterię litowo-polimerową o pojemności 4400 mAh i żywotności do 75 godzin bez ładowania. Złożony telefon ma wymiary 158,2 × 67,1 × 14,4–16 mm, a rozłożony 158,2 × 128,1 × 6,4 mm. Waży 271 gramów. Model Z Fold 3 wyposażony jest w trzy aparaty – główny 12 Mpix, szerokokątny 12 Mpix i teleobiektywowy 12 Mpix. Umożliwia nagrywanie filmów w technologii 4K, zapewniając realistyczne oddanie detali i faktur, a także lepsze odwzorowanie kolorów. Urządzenie obsługuje dwie karty SIM i działa na systemie Android 11 (nakładka One UI 3.1.1). Samsung Z Fold 3 oferuje użytkownikom szeroki zakres funkcji, w tym obsługę 5G, ładowanie bezprzewodowe oraz czytnik linii papilarnych zintegrowany z włącznikiem, dzięki czemu odblokowanie telefonu odbywa się błyskawicznie. Dzięki frontowemu aparatowi rozpoznawanie twarzy nawet po zmroku nie stanowi problemu. Wbudowane głośniki w technologii Dolby Atmos zapewniają czysty i donośny dźwięk.

Specyfikacje techniczne i funkcje

NazwaGALAXY Z FOLD 3
Sieć (technologia)GSM/CDMA/HSPA/EVDO/5G
Wprowadzony na rynekIII KWARTAŁ 2021 ROKU
Wymiary158.20 x 67.10 x 16.00 mm (złożony)
Waga271 g
ProcesorQualcomm Snapdragon 888 SM8350
Zegar procesora2840 MHz
Procesor graficznyAdreno 660
Aparat główny12 Mpix, f/1,8, 26 mm (szerokokątny), 1/1,76″, 1,8 µm, Dual Pixel PDAF, OIS
12 Mpix, f/2,4, 52 mm (teleobiektyw), 1/3,6″, 1,0 µm, PDAF, OIS, 2x zoom optyczny
12 Mpix, f/2.2, 123˚, 12mm (ultraszerokokątny), 1,12µm
Lampa błyskowa LED, HDR, panorama
4K przy 60 kl./s, 1080p przy 60/240 kl./s (żyroskop-EIS), 720p przy 960 kl./s (żyroskop-EIS), HDR10+


Aparat do selfie
4 Mpix, f/1.8, 2,0 µm, pod wyświetlaczem
Kamera na osłonie:
10 Mpix, f/2.2, 26 mm (szerokokątny), 1/3″, 1,22 µm
Wodo- i pyłoszczelnośćHDR
Wyświetlacz4K przy 30 kl./s, 1080p przy 30 kl./s, żyroskop-EIS
Ochrona wyświetlaczaBRAK
BateriaLi-Po 4400 mAh
Szybkie ładowanieQuick Charge 2.0
Ładowanie indukcyjneWPC
Pamięć wbudowana256 GB, 512 GB
Pamięć RAM12 GB
System operacyjnyAndroid 11
InterfejsOne UI
Gniazdo pamięciBRAK
DźwiękTechnologia Dolby Atmos
Funkcje– odcisk palca (montowany z boku)
– akcelerometr
– żyroskop
– czujnik zbliżeniowy
– kompas
– barometr
– polecenia i dyktowanie w języku naturalnym Bixby
– Samsung DeX (obsługa komputerów stacjonarnych)
– Samsung Pay (certyfikat Visa, MasterCard)
– obsługa Ultra Wideband (UWB)
RadioNie
NFCTak
Bluetooth5.2, A2DP, LE, aptX HD
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dwuzakresowy, Wi-Fi Direct
Obsługa rysikaTak, S Pen Fold Edition

Co wyróżnia Z Fold 3 spośród innych składanych telefonów?

Samsung Z Fold 3 to jeden z najbardziej innowacyjnych smartfonów na rynku. Posiada unikalne cechy, które wyróżniają go spośród innych urządzeń. Wystarczy wspomnieć o ładowaniu indukcyjnym WPC, wodo- i pyłoszczelności IPX8, która gwarantuje ochronę sprzętu znajdującego się na głębokości większej niż metr – w przypadku Z Fold 3 będzie to 1,5 metra – przez 30 minut. Duży wyświetlacz Dynamic AMOLED obsługujący 16 milionów kolorów, szybki procesor, duża ilość pamięci RAM sprawiają, że model Z Fold 3 jest dużo atrakcyjniejszą propozycją niż foldy z 2020 i 2021 roku, takie jak Huawei P50 Pocket, Huawei Mate Xs czy też Motorola Razr 5G. Telefon w ocenie użytkowników portalu mGSM uzyskał ogólną ocenę 8,26. Dla porównania druga w zestawieniu Motorola RAZR 5G może się poszczycić oceną 7,09. Samsung Z Fold 3 to znakomity składany smartfon w swojej klasie cenowej.

Konkurencyjne modele składane

Choć składane telefony coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na rynku smartfonów, na razie ustępują tradycyjnym modelom w kwestii szybkiego rozwoju. Progres jest widoczny i powoduje zadowolenie wśród miłośników nowych technologii, ale nie możemy tutaj mówić o wielkiej rewolucji, która jest jak grom z jasnego nieba. Do technologicznej walki stanęli wyłącznie giganci. Samsung, Huawei, Motorola – to właśnie ich smartfony liczą się w grze. Na pole składanych telefonów wkroczył również amerykański gigant, czyli firma Google. Producenci korzystają z rozwiązań stosowanych przez konkurencję, dlatego też wiele modeli ma podobną specyfikację. Przyjrzymy się kilku wybranym smartfonom. Niektóre z nich pojawiły się na rynku 2-3 lata temu (i nadal cieszą się dużą popularnością), a od premiery innych minęło zaledwie kilka miesięcy.

Przegląd innych składanych telefonów dostępnych na rynku

Samsung Galaxy Z Fold 5

Zdaniem wielu osób to telefon idealny. Koreański producent zadbał o to, by model z 2023 roku (III kwartał) jeszcze lepiej niż poprzednik (Z Fold 4) leżał w dłoni, przez co jest łatwiejszy w użytkowaniu. Nowy system zawiasów, który sprawia, że urządzenie w trybie flex pozostaje „niewzruszone”, uczynił z telefonu idealne narzędzie do pracy. Producent wyeliminował „łezkę”, która tworzyła się między połowami po złożeniu telefonu, narażając ekran na kontakt z pyłkami czy też drobnymi przedmiotami. Zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny ekran Dynamic AMOLED 2x o odświeżaniu 120 Hz także wypadają lepiej niż telefony poprzednich generacji. Nietypowa rozdzielczość (1812 x 2176 px) ekranu o przekątnej 7,6 cala sprawia, że obraz wyświetlany na ekranie jest bardzo przyjemny dla oczu. Urządzenie jest wodoszczelne – czym nie zawsze może pochwalić się konkurencja – wydajne (procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2), wyposażone w 12 GB pamięci RAM oraz w aparaty o bardzo dobrych parametrach.

Składany smartfon współpracuje z rysikiem S Pen Fold Edition, o smukłej końcówce 1,5 mm i 4096 poziomach nacisku, pozwalającym na pisanie i szkicowanie z pełną kontrolą i dużą precyzją. Niestety nie jest on dołączony do zestawu. Słabym punktem telefonu wprost stworzonego dla osób ceniących wielozadaniowość jest ładowanie. Przy zasilaniu 25 W trwa ponad godzinę. Przy efektywnym użytkowaniu telefon wymaga częstego podładowywania. Minusem jest cena. Za telefon trzeba zapłacić od 7 000 do 11 000 złotych.

Motorola Razr 5G

Urządzenie zapewnia inny komfort obsługi niż smartfony stworzone przez konkurencję. Rozłożony ekran ma 6,2 cala, czyli sporo mniej niż pozostałe foldy jeszcze przed rozłożeniem. Zgięty na pół ekran pomniejsza swoje wymiary do 2,7 cala, w całości mieszcząc się w kieszeni spodni lub niewielkiej przegródce w damskiej torebce. Choć producent zdecydował się na nieco słabszy niż inne rynkowe składaki procesor, tj. Qualcomm Snapdragon 765G, smartfon pracuje naprawdę przyzwoicie. Potwierdzają to, chociażby testy benchmarkiem Geekbench single core. To zapewne zasługa niemal czystego Androida 10 z nakładką My UX. Motorola zastosowała jedynie kilka dodatków, w tym gesty Moto (np. uruchomienie aparatu poprzez potrząśniecie nadgarstkiem). Działają one zarówno wtedy, gdy telefon jest rozłożony, jak i złożony.

Urządzenie ma główny aparat z matrycą o rozdzielczości 48 Mpix i laserowym autofocusem, a także aparat do selfie o rozdzielczości 20 Mpix. W modelach konkurencji znajdziemy przednie aparaty o rozdzielczości 10 lub 10,7 Mpix. Składana konstrukcja pozwala wykonać selfie w momencie, gdy telefon jest złożony. Motorola Razr 5G to dosyć kosztowna (ok. 6 800 zł) propozycja dla fanów marki.

Samsung Galaxy Z Flip 3

Szukając funkcjonalnego telefonu o doskonałej wydajności, warto zainteresować się stworzonym przez koreańskiego giganta modelem Galaxy Z Flip 3. Model otrzymał procesor w technologii 5 nm, co pozwoliło na zwiększenie szybkości działania, ulepszenie jakości zdjęć i lepsze zarządzanie baterią. Przód i tył telefonu pokrywa szkło Gorilla Glass Victus o zwiększonej odporności na zarysowania. Wykonane z aluminium ramki i osłony zawiasów są o 10% trwalsze niż w innych modelach Z Flip. Podobnie jak inne flagowce Samsunga telefon jest wodoodporny i nastawiony na multitasking. Na niewielkim ekranie Super AMOLED o przekątnej 1,9 cala można sprawdzać zarówno powiadomienia i przychodzące wiadomości, jak i stan naładowania baterii. Fold pozwala na sterowanie muzyką bez otwierania telefonu. Drugi wyświetlacz Dynamic AMOLED 2x o rozdzielczości 1080 x 2640 px z odświeżaniem 120 Hz zapewnia płynne przeglądanie treści, oglądanie filmów, a także granie.

Dzięki systemowi flex składany telefon umożliwia wygodną pracę bez konieczności trzymania urządzenia w dłoni, a także lepszy komfort nagrywania filmów wideo. Smartfon ma naprawdę przyzwoitą baterię, która wytrzymuje cały dzień, nowoczesną łączność bezprzewodową, a także bezprzewodowe ładowanie akumulatora. Występuje w 4 przyciągających oko kolorach. Na uwagę zasługuje również cena. Galaxy Z Flip 3 to jeden z najtańszych foldów na rynku. W wersji 256 GB można go kupić już za nieco ponad 4000 złotych.

Huawei P50 Pocket

Chiński producent elektroniki użytkowej zadbał o to, by jego fold miał mocny procesor Snapdragon 888, dużo pamięci i baterię, która wspiera ładowanie 40 W. Jest to jedna z szybszych baterii, jeśli porównujemy dostępne na rynku składane telefony. Dużą zaletą Huawei P50 Pocket jest ledwo widoczna i słabo wyczuwalna w dotyku zmarszczka na zgięciu elastycznego wyświetlacza, dzięki czemu oglądanie filmów i korzystanie z gier jest bardziej komfortowe. Urządzenie ma nietuzinkowy design i naprawdę dobry aparat z matrycą Ultra Spectrum Camera Matrix, który pozwala uchwycić szczegóły, by wydobyć ze zdjęcia to, co najlepsze. Pocket P50 składa się jak kultowy telefon z klapką z początku XXI wieku. Zewnętrzny wyświetlacz OLED ma średnicę 1,04 cala, czyli o prawie o połowę mniej niż u konkurencyjnego Galaxy Flip 3. Z kolei wewnętrzny, również OLED, 6,9 cala, czyli podobnie jak wiele innych modeli na rynku.

Dla wielu osób ogromną wadą chińskiego folda jest brak usług Google. Telefon nie wspiera 5G, nie ma certyfikatu potwierdzające pyło- lub wodoszczelność, a na dodatek kosztuje więcej niż najczęściej porównywany z nim Samsung Galaxy Z Flip 3.

Google Pixel Fold

Pixel Fold to jeden z najdroższych „składaków” na rynku. Choć pierwszy rzut oka na parametry pozwala sądzić, że mamy do czynienia z naprawdę wyjątkowym sprzętem, smartfon nie jest pozbawiony wad, które ostatecznie stawiają go w cieniu flagowców Samsunga. Zanim jednak do nich przejdziemy, warto skupić się na tym, co dobre. Google stworzyło telefon, który zamyka się płasko jak książka, bez ukazywania widocznej szczeliny między połówkami. Wykonane ze stali nierdzewnej zawiasy pracują bezgłośnie, pozwalając na obsługę dowolnej konfiguracji aż do 180 stopni. Podobnie jak foldy od Samsunga urządzenie jest wodoodporne. Wizualnie prezentuje się znakomicie. Zarówno z przodu, jak i tyłu zastosowano odporne na zarysowanie szkło Gorilla Glass Victus. Telefon wyposażono w aluminiową ramę. Zewnętrzny ekran ma 5,8-calowy panel, a wewnętrzny 7,6-calowy wyświetlacz OLED z częstotliwością odświeżania 120 Hz. Dzięki maksymalnemu trybowi jasności fold dobrze sprawdza się zarówno w sztucznym świetle, jak i na zewnątrz, gdzie ma bezpośredni kontakt ze światłem słonecznym.

Firma Google zoptymalizowała kilka swoich aplikacji do pracy w trybie rozłożonego telefonu, m.in. Gmail i YouTube, dzięki czemu w pełni wykorzystują ekran, umieszczając informacje na paskach bocznych i w kolumnach pionowych. Pixel Fold wykorzystuje procesor Google Tensor G2, który jest połączony z 12 GB pamięci RAM. Smartfon ma aż 5 aparatów i oferuje ciekawe funkcje jak tryb długiego naświetlania, Face Unblur czy Magic Eraser. Fold ma najnowszego Androida (wersja 13) i korzysta z łączności 5G.

Wadą urządzenia jest jego waga (283 gramy), która przy dłuższej pracy w trybie składanym jest odczuwalna. Nieco wygodniej jest, gdy telefon jest rozłożony, gdyż ciężar rozkłada się na dwie ręce. Wewnętrzny ekran ma poziomą orientację, więc aby uniknąć podczas korzystania z niektórych aplikacji wyświetlania czarnych pasów w domyślnej pozycji telefonu, trzeba obracać urządzenie o 90 stopni, co na dłuższą metę jest uciążliwe. Telefon ma tendencję do szybkiego nagrzewania się, gdy wykonuje intensywne zadanie, co czasami powoduje, że sprzęt się zacina.

Porównanie specyfikacji technicznej wybranych modeli telefonów składanych

NazwaSamsung Z Fold 3Samsung Z Fold 5Motorola Razr 5GSamsung Galaxy Flip 3Huawei P50 PocketGoogle Pixel Fold
Wielkość pierwszego ekranu6,2 cala6,2 cala2,7 cala1,9 cala1,04 cala5,8 cala
Rozdzielczość832×2268 px2316 x 904 pikseli876×2142 px260×512 px340 x 340 px1080 x 2092 px
Wielkość drugiego ekranu7,6 cala7,6 cala6,2 cala6,7 cala6,9 cala7,6 cala
Rozdzielczość1768×2208 px1812 x 2176 px876×2142 px1080×2640 px1188 x 2790 px2208 x 1840 px
ProcesorQualcomm Snapdragon 888Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-ABQualcomm Snapdragon 765GQualcomm Snapdragon 888Qualcomm Snapdragon 888 SM8350Google Tensor G2 GS201
Pamięć RAM12 GB12 GB8 GB12 GB8 GB12 GB
BateriaLi-Po 4400 mAhLi-Po 4400 mAh2800 mAh3300 mAhLi-Ion 4000 mAhLi-Ion 4821 mAh
Aparaty12 Mpix + 12 Mpix + 12 Mpix
(główny)

10 Mpix + 4 Mpix
(przedni)
50 Mpix + ultraszerokokątny 12 Mpix) + teleobiektyw 10 Mpix

4 Mpix + 10 Mpix Aparat przedni pod wyświetlaczem
(w pozycji złożonej)
48 Mpix
(główny)

20 Mpix
(przedni)
12 Mpix + 12 Mpix

10 Mpix (przedni)
40 Mpx + 32 Mpx + 13 Mpx

10,7 Mpix
(przedni)
48 Mpix +

10,8 Mpix z obiektywem ultraszerokokątnym + 10,8 Mpix z peryskopowym teleobiektywem 5x

9,5 Mpix + 8 Mpix
(aparaty przednie)
System operacyjnyAndroid 11Android 13Android 11Android 11EMUI 12 oparty na systemie AndroidAndroid 13
Wodo- i pyłoszczelnośćIPX8IPX8NieIPX8NieIPX8
Wprowadzenie na rynekIII kwartał 2021III kwartał 2023III kwartał 2020III kwartał 2021IV kwartał 2021II kwartał 2023

Jakie są alternatywy dla Samsunga Z Fold 3?

Mimo że od premiery składanego telefonu Samsung Galaxy Z Fold 3 minęły już ponad 2 lata, model nadal cieszy się dobrą opinią użytkowników. Jako że technologia stosowana w foldach jest stosunkowo nowa, urządzenie nie jest pozbawione wad. Prezentuje jednak dobry stosunek jakości do ceny, dlatego cieszy się sporą popularnością wśród miłośników „składaków”, zapewniając użytkownikom wyjątkowe wrażenia. Za alternatywę dla Z Fold 3 możemy uznać Galaxy Z Flip 3 również ze stajni Samsunga. Oba urządzenia miały premierę w tym samym roku i więcej je łączy, niż dzieli. Główne różnice obejmują rozmiar, wagę i sposób składania/rozkładania. Model Z Flip 3 waży tylko 183 gramy (Galaxy Z Fold 3 waży 271 gramów), jest mniejszy niż Z Fold 3, a ponadto składa się jak telefon z klapką, a nie jak książka. Korzystający z łączności 5B Galaxy Flip 3 jest również nieco tańszy niż Fold 3.

Zalety i wady składanych telefonów

Atrakcyjne wizualnie i wygodne w przenoszeniu telefony składane cały czas wzbudzają wiele emocji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Choć stosunkowo nowa technologia ma wiele zalet, nad którymi warto się pochylić na dłużej, nie jest pozbawiona wad. Omówimy jedne i drugie, aby zaprezentować wachlarz możliwości i potencjalnych ograniczeń przed osobami, które rozważają uszczuplenie swojego portfela o kilka tysięcy.

Zalety składanych telefonów

Elastyczny, rozszerzony ekran – możliwość przekształcenia telefonu w urządzenie przypominające tablet to główna zaleta składanych telefonów. Większy ekran (po rozłożeniu) to lepsze warunki do pracy (co jest szczególnie przydatne w podróży), bardziej wciągające wrażenia podczas korzystania zarówno z mediów społecznościowych, jak i platform streamingowych, a także możliwość oddawania się kilku czynnościom jednocześnie.

Produktywność i rozrywka – składane telefony działają jak komputer z dwoma ekranami. Możliwość oglądania filmów na YouTube na jednym ekranie i przeglądania lub edytowania dokumentów na drugim (lub też na górze i dole w zależności od modelu smartfonu) to sposób na łączenie pracy z rozrywką. Składane telefony pozwalają na dostosowanie rozmiaru okien do aktualnych preferencji. Dodatkowo można przesunąć je w dowolne miejsce, by łatwiej sięgać po funkcje, których w danym momencie potrzebujesz.

Przenośność – telefon, który w ułamku sekundy można przekształcić w tablet lub też zmniejszyć o połowę (np. Motorola Razr 4, Motorola Razr 5G), chowając do kieszeni, niewielkiej torebki, znacząco ułatwiają życie wszystkim podróżującym osobom. Zapewnianie możliwości oddawania się rozrywce i pracy bez konieczności stosowania dodatkowego urządzenia to wielka zaleta składanych telefonów.

Wygoda – składany telefon umożliwia oglądaniu filmu bez trzymania urządzenia w dłoni, a także zrobienia zdjęcia (selfie) bez posiadania statywu. Zastosowany w składanych telefonach tryb flex pozwala na ustawienie telefonu na dowolnej płaskiej powierzchni i narywanie filmu bez trzymania urządzenia w dłoni. Dzięki możliwości sprawdzenia swojego ustawienia w ekranie zewnętrznym lub przedniej kamerze masz szansę na ciekawsze ujęcia.

Wady składanych telefonów

Wysoka cena – choć składane telefony cieszą się coraz większą popularnością, ze względu na swoją wysoką cenę cały czas znajdują się poza sprzedażowym podium. Zaawansowana technologia i specjalne elementy konstrukcyjne do elastycznych wyświetlaczy i mechanizmu zawiasowego wpływają na wyższy koszt urządzeń w porównaniu do tradycyjnych smartfonów.

Kwestia trwałości – w porównaniu z foldami z 2019 i 2020 roku, kiedy to technologia używana do stworzenia tych urządzeń dopiero raczkowała, obecne na rynku modele wykazują się naprawdę dobrą trwałością. Składane modele nadal podatne są na uszkodzenia, dlatego też wymagają ostrożnej obsługi, by uniknąć zagnieceń na ekranie.

Zgodność aplikacji – składane smartfony wymagają optymalizacji aplikacji, aby mogły w pełni zagospodarować rozszerzony ekran. Choć twórcy najpopularniejszych aplikacji aktualizują je na bieżąco, nadal istnieją aplikacje, które nie są do końca efektywne na składanych wyświetlaczach.

Jakie korzyści niesie ze sobą używanie składanych telefonów? Wygodne przeglądanie treści, praca i rozrywka

Składane telefony ułatwiają wykonywanie codziennych czynności związanych z pracą i rozrywką. Możliwość uruchomienia wielu aplikacji jednocześnie zwiększa produktywność, chroniąc również przed FOMO (z ang. fear of missing out), czyli lękiem przed wypadnięciem z obiegu. Użytkownik może w tym samym momencie odpisywać na e-maile, zerkać na najnowszy teledysk ulubionego zespołu czy też słuchać nowego podcastu. Elastyczny wyświetlacz umożliwia korzystanie z powiększonego ekranu, a także dostosowanie rozmiaru okien do aktualnych preferencji. Okna można przesuwać w dowolne miejsce ekranu, by łatwiej sięgać po najpotrzebniejsze w danym momencie funkcje. Foldy w wersji złożonej pozwalają na obsługę jedną ręką bez konieczności przerywania czynności, którym oddajemy się w realnym świecie. Składany smartfon pozwala przenieść pracę na inny poziom, a także na nowo odkryć rozrywkę. Jest idealnym towarzyszem podróży wiecznie zapracowanych osób.

Korzystanie z folda to postawienie na innowację i jej rozwój. Rosnące zainteresowanie technologią, na której opiera się składany na pół telefon, niejako zmusi producentów do jej udoskonalania i pracy nad jeszcze bardziej zaawansowanymi urządzeniami. To również sposób na zachęcenie twórców aplikacji do projektów z większą możliwością adaptacji, stworzonych z myślą o składanej obudowie.

Przykłady zastosowań

Praca zdalna z Samsungiem Z Fold 3

Składane telefony zaczęły już konkurować z możliwościami komputerów stacjonarnych i laptopów. Pozwalają na udział w wideokonferencjach, edytowanie dokumentów, tworzenie prezentacji, komunikację za pośrednictwem dowolnych platform, zapewniając dostęp do plików, aplikacji, których potrzebujemy, by wykazać się produktywnością i rzetelnością niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Funkcja flex, którą znajdziemy m.in. w Galaxy Z Fold 3, pozwala na wygodne ustawienie telefonu, dzięki czemu użytkownik może w tym samym momencie prowadzić wideorozmowę i przeglądać dokumenty, które ma ze sobą.


Tworzenie treści wideo przy użyciu składanego telefonu

Tworzenie filmów na vloga jeszcze nigdy nie było tak proste. Dzięki Z Fold 3 możesz nagrać wideo bez korzystania ze statywu czy też pomocy innej osoby. Wystarczy, że ustawisz telefon w wygodnej pozycji i zajmiesz miejsce przed obiektywem. Urządzenie pozwala na rejestrowanie obrazu w jakości HD. Smartfon został wyposażony w 5 aparatów – szerokokątny, ultraszerokokątny i teleobiektyw (zoom optyczny 2x) o rozdzielczości 12 Mpix, a także przednich o rozdzielczości 10 Mpix i 4 Mpix. Urządzenie ma kilka trybów do robienia zdjęć i kręcenia filmów, w tym również Wideo PRO. Dzięki Perspektywie reżysera (jeden z trybów) można nagrać film z widokiem ujętym przez jeden tylny aparat oraz przednią kamerę.

Inny wymiar gier i rozrywki z Samsungiem Z Fold 3

Wyświetlacz o przekątnej 7,6 cala (jeden z największych na rynku) i rozdzielczości 1768 x 2208 px, mocny procesor i 12 GB pamięci RAM – to wszystko sprawia, że Galaxy Z Fold 3 jest idealnym narzędziem do gier i rozrywki. Wyświetlacz o czasie odpowiedzi na poziomie 1 ms zapewnia doskonałe wrażenia. Urządzenie działa płynnie nawet w przypadku korzystania z kilku aplikacji w tym samym czasie.

Wyzwania i potencjalne ograniczenia

Jakie wyzwania stoją przed składanymi telefonami?

Telefony składane na pół w ciągu zaledwie 4 lat od debiutu na rynku technologii mobilnej zdążyły wywrzeć niemały wpływ na branżę. Aby przyszłość tego typu urządzeń prezentowała się w jasnych barwach, producenci smartfonów będą musieli zmierzyć się (i zapewne to zrobią) z ulepszaniem technologii i szukaniem rozwiązań, które uczynią foldy jeszcze bardziej zintegrowanymi z życiem codziennym, a przede wszystkim bardziej dostępnymi. Dzisiaj główną wadą jest ich wysoka cena. Poniżej kilka obszarów wymagających zmiany.

Poprawa trwałości – wydajny, wielozadaniowy telefon o nowoczesnym designie, z którym nie trzeba obchodzić się jak z jajkiem – tak właśnie powinien prezentować się fold niemal idealny. Producenci muszą popracować nad zwiększeniem wytrzymałości ekranów i zawiasów, tworząc również materiały ochronne, które poprawią ogólną żywotność urządzeń.

Poprawa dostępności rynkowej – zaawansowana technologia idąca w parze z wysoką ceną sprawia, że rynek składanych telefonów zaspokaja potrzeby niszowej bazy konsumentów. Rozwój technologii oraz poprawa wydajności produkcyjnej to sposób na wprowadzenie na rynek większej gamy modeli w różnych przedziałach cenowych na tak zwaną każdą kieszeń.

Innowacyjność w zakresie konstrukcji obudowy – przyszłość zwijanych telefonów zapowiada się naprawdę interesująco. Wyświetlacze rozkładane jak książka, składane na pół w różnych konfiguracjach mogą się stać się jednymi z opcji foldów, czekającymi na użytkowników. Motorola już zaprezentowała na światowych targach telekomunikacyjnych MWC (z ang. Mobile World Congress), które corocznie odbywają się w Barcelonie, działający prototyp zwijanego telefonu (Motorola Rizr). Telefony składane na wiele sposób, np. na trzy części, mogą zapewnić użytkownikom jeszcze lepsze doświadczenia, stając się odpowiedzią na większość lub też wszystkie z ich potrzeb.

Praca nad lepszą integracją oprogramowania i usług na różnych urządzeniach – w celu zwiększenia produktywności urządzeń i zapewniania użytkownikom większej wygody, producenci smartfonów, a także twórcy aplikacji powinni podjąć wspólne wysiłki, by umożliwić płynne przełączanie między foldami, tabletami i innymi często użytkowanymi urządzeniami. 

Tworzenie aplikacji mobilnych – to prawdziwe wyzwanie dla programistów. Będą musieli rozwiązać problem płynnej obsługi przy częstym przełączaniu ekranów, zapewniając te same doświadczenia UX, a także kwestię zawieszania się aplikacji działających w tle przy wznawianiu działań między rozłożonymi i składanymi ekranami. Aplikacje będą musiały być przetestowane w różnych formatach rozdzielczości.

Wytrzymałość i trwałość składanych ekranów

Oparte na technologiach OLED, AMOLED czy Ultra Thin Glass składane telefony przeszły gruntowne testy laboratoryjne z użyciem maszyn, które rozkładały i składały ekran, by potwierdzić wytrzymałość panelu. W przypadku Samsunga Galaxy Fold testy wykazały, że zniesie on ponad 200 tysięcy takich prób, co przy założeniu, że będzie rozkładany ok. 100 razy dziennie, pozwala na 5 lat bezawaryjnej pracy. Jako że nowa technologia poza ciekawością wzbudza pewnego rodzaju nieufność, użytkownicy powiedzieli: sprawdzam! Wyszli bowiem z założenia, że ludzie używają telefonów w nieco inny sposób niż maszyny, dlatego też uszkodzenia ekranu mogą pojawić się szybciej, niż wskazywałyby na to testy. Brytyjscy youtuberzy przez kilka dni testowali wytrzymałość Motoroli Razr 40 Ulta, która zdaniem producenta powinna znieść 400 tysięcy prób rozkładania i składania (dane na postawie testu wykonanego przez maszynę). Niestety po nieco ponad 126 tysiącach złożeń i rozłożeń (126 267) na wyświetlaczu pojawiła się biała linia. Dużo lepiej wypadł fold sygnowany przez Samsunga.

Firma przez 6 dni z rzędu testowała z pomocą ponad 100 wolontariuszy model Galaxy Z Flip 3. W tym czasie udało się wykonać blisko 419 tysięcy (dokładnie 418 502) gestów otwarcia i zamknięcia. Po takiej próbie wyświetlacz pozostał nienaruszony. Uszkodzeniu uległ zawias, powodując brak możliwości ponownego otwarcia/zamknięcia telefonu. Test wykazał, że przy takiej samej próbie gestów, jak w przypadku folda od Motoroli, Galaxy Z Flip 3 może działać bezawaryjnie nawet przez 11 lat.

Czy istnieją ograniczenia dotyczące funkcji i oprogramowania?

Ze względu na formę telefonu i stosunkowo nową technologię, której rozwój zajmie jeszcze wiele długich lat, producenci smartfonów zostali zmuszeni do dokonania pewnego rodzaju cięć w specyfikacji. Pomieszczenie ruchomych części zajęło tak dużo miejsca, że nie wystarczyło go na naprawdę mocny akumulator. Żywotność baterii w wielu składanych telefonach można uznać za przeciętną, a sytuacji nie ułatwia wyświetlacz AMOLED o wysokiej częstotliwości odświeżania, który pobiera znaczną część energii. Większość foldów nadal musi popracować nad kwestią pyłoodporności, by przez pojawiającą się między połówkami telefonu po jego złożeniu szczelinę nie przedostawał się kurz i brud mogący uszkodzić wyświetlacz. Cały czas wiele aplikacji i systemów operacyjnych nie jest dobrze zoptymalizowanych pod kątem foldów. W praktyce oznacza to, że mogą być trudne w użyciu na powiększonym ekranie. Choć popularność składanych telefonów nieustannie rośnie, nadal nie są to smartfony z głównego nurtu, po które sięgają przeciętni użytkownicy, a jak powszechnie wiadomo, aplikacje tworze są dla mas.

Czy składane telefony zmieniają sposób, w jaki korzystamy z urządzeń mobilnych?

Składane telefony nie tylko zmieniły krajobraz rynku mobilnych urządzeń, ale i zainspirowały użytkowników do nowego sposobu komunikowania się, rozrywki i pracy. Foldy umożliwiły multitasking o niespotykanej dotąd wydajności (w porównaniu do konwencjonalnych smartfonów), a także płynne przełączanie się pomiędzy rozrywką, pracą, zabawą czy też poprawiającą nastrój bezproduktywnością w social mediach. Możliwość nagrywania filmów czy też prowadzenia rozmów bez konieczności trzymania urządzenia w dłoni zapewniły doświadczenia, których na próżno oczekiwać od zwykłych smartfonów z zaledwie jednym ekranem. Składane telefony dostosowały się do naszego życia i zmieniających się potrzeb. To bez wątpienia wyjątkowe urządzenia o dużym potencjalne, który będzie rósł wraz z rozwojem i udoskonalaniem technologii.

Samsung Z Fold 3 vs. konkurencja

Xiaomi Mi Mix Fold

Za bezpośredniego rywala Galaxy Z Fold 3 można uznać Xiaomi Mi Mix Fold i Huawei Mate Xs2. Wszystkie urządzenia mają ten sam procesor Qualcomm Snapdragon 888 SM8350 i procesor graficzny Adreno 660. Zarówno Fold 3, jak i Mix Fold korzystają z systemu operacyjnego Android 11. Mate Xs2 ma budowany system operacyjny Harmony OS stworzony przez swojego chińskiego producenta. Pierwsze dwa modele obsługują standard 5G. Znaczące różnice między telefonami występują w jakości baterii, ilości pamięci RAM, a także parametrach aparatów. Aby lepiej zobrazować podobieństwa i różnice, zostały one ujęte w poniższej tabelce.

Porównanie Samsung Z Fold 3 z konkurencyjnymi modelami pod kątem specyfikacji, jakości wykonania i funkcji.

NazwaSamsung Galaxy Z Fold 3Xiaomi Mi Mix FoldHuawei Mate Xs2
Wielkość pierwszego ekranu6,2 cala6,52 cala
6,5 cala
Rozdzielczość832×2268 px840 x 2520 px1176 x 2480 px
Wielkość drugiego ekranu7,6 cala8 cali7,8 cala
Typ wyświetlaczaKolorowy / Dynamic AMOLED
16M kolorów
120 Hz
Kolorowy / AMOLED
16M kolorów
90 Hz
Kolorowy / OLED
1,07G kolorów
120 Hz
Rozdzielczość1768×2208 px1860 x 2480 px2200 x 2480 px
ProcesorQualcomm Snapdragon 888Qualcomm SM8350 Snapdragon 888Qualcomm Snapdragon 888 SM8350
InterfejsOne UIMIUI 12EMUI
Pamięć RAM12 GB12 GB, 16 GB8 GB
BateriaLi-Po 4400 mAhLi-Po 5020 mAhLi-Ion 4600 mAh
Szybkie ładowanieQuick Charge 2.0Quick Charge 4+SuperCharge
Aparaty12 Mpix + 12 Mpix + 12 Mpix (główny) 10 Mpix + 4 Mpix (przedni)108 Mpix + 8 Mpix + 13 Mpix 20 Mpix (aparat przedni)Aparat 50 Mpix +Aparat 13 Mpix + Aparat 8 Mpix 10,7 Mpix (aparat przedni)
System operacyjnyAndroid 11Android 11Harmony OS
Wi-Fiv802.11 a/b/g/n/ac/axv802.11 a/b/g/n/ac/axv802.11 a/b/g/n/ac/ax
Wodo- i pyłoszczelnośćIPX8NieNie
Waga Grubość Szerokość271 g 6,4 mm 128,1 mm317 g 7,6 mm 133,4 mm255 g 5,4 mm 139,3 mm
Jakość wykonaniaSzkielet ze wzmacnianego aluminium. Przód i tył pokryty szkłem Gorilla Glas Victus, które chroni przed zarysowaniem i upadkami.Brak jakiegokolwiek otworu i wycięcia w wewnętrznym ekranie, co zwiększa trwałość urządzenia. Producent zastosował specjalne rozwiązania konstrukcyjne, uniemożliwiające przełamanie telefonu na pół.Smukła obudowa wykonanej z lekkich, wytrzymałych materiałów. Ekran pokryty folią. Brak wystających obiektywów i szczeliny po złożeniu folda. Telefon dobrze leży w dłoni.

W których aspektach Samsung Z Fold 3 wyróżnia się pozytywnie?

Mimo mniejszego wyświetlacza, słabszej baterii i gorszych parametrów aparatu, propozycja od firmy Samsung została oceniona przez użytkowników najlepiej, otrzymując ogólną ocenę 8,15. Telefon o wyjątkowym designie posiada markowe, ultracienkie szkło odporne na zarysowania, co czyni ze smartfonu Z Fold 3 rozwiązanie najtrwalsze. Ekran może być obsługiwany rysikiem S Pen, co jest swoistego rodzaju świadectwem wytrzymałości. Jest on odporny na kurz, a także niesprzyjające warunki pogodowe. Jako jedyny z zestawienia może poszczycić się wodoodporną konstrukcją o stopniu ochrony IPX8, co w praktyce oznacza, że bez szwanku wyjdzie z bezpośredniego kontaktu z basenem. Urządzenie dobrze leży w dłoni, zapewniając bezproblemową obsługę jedną ręką.

Czy istnieją obszary, w których konkurencyjne modele są lepsze?

Xiaomi Mi Mix Fold to posiadacz największego ekranu wśród dostępnych na rynku „składaków” i pierwszy na świecie smartfon z płynnym obiektywem. Główny aparat ma aż 108 Mpix. Bazuje na matrycy Samsung ISOCELL HM2. Smartfon pozwala na fotografowanie mikrodetali lub ujęcia z dużej odległości. Na uwagę zasługuje również pojemna bateria. Urządzenie otrzymało ogólną ocenę 7,14. Z kolei chiński konkurent, choć najniżej notowany (brak usług Google), na tle innych foldów wyróżnia się stroną wizualną, a ściślej rzecz ujmując, brakiem widocznej szczeliny między połówkami po złożeniu telefonu. Zagięcie w trybie powiększonego ekranu również nie jest widoczne. To najlżejszy i najcieńszy z zestawienia telefon.

Cena i dostępność

Ile kosztuje przyjemność posiadania składanego telefonu? Niestety więcej niż w przypadku przeciętnego flagowca, mogącego się poszczycić tylko jednym ekranem. Innowacyjna technologia elastycznych ekranów sporo kosztuje. Ceny składanych telefonów zaczynają się od ok. 4 tysięcy złotych i mogą sięgać nawet 12 tysięcy! Największą dostępnością cieszą się „składaki” od Samsunga, a także Motoroli. Najtrudniej kupić folda od Huawei.

Aktualne ceny Samsung Z Fold 3 oraz dostępność na rynku

Samsung Galaxy Z Fold 3 występuje w dwóch wersjach pamięciowych – 256 G i 512 G. Najniższa cena na rynku za wersję 256 G to 3799,99 zł. Za model z pamięcią 512 G trzeba zapłacić ok. 1000 złotych więcej. Cena dotyczy nowych urządzeń z gwarancją.

Jakie są różnice cenowe między modelem Samsung a konkurencyjnymi składanymi telefonami?

NazwaSamsung Galaxy Flip 3Samsung Galaxy Z Fold 5Motorola Razr 5GHuawei Mate Xs2Xiaomi Mi Mix FoldHuawei P50 PocketGoogle Pixel Fold
Najniższa cena3299 zł (wersja 256 GB)6348 zł
(wersja 256 GB)
3499 zł (wersja 256 GB)3699 zł (wersja 256 GB)8799 zł (wersja 256 GB)2899 zł (wersja 256 GB)8649 zł (wersja 256 GB)
Najwyższa cena4999 zł8799 zł6772 zł5312 zł8799 zł5021 zł9099 zł
Ceny na dzień publikacji artykułu.

Czy cena jest odpowiednia w stosunku do oferowanych funkcji?

Jeśli wierzyć liczbom, pozycja składanych telefonów na rynku sprzętu mobilnego nie tylko umacnia się, ale i rośnie w siłę. Prognozy International Data Corporation mówią o docelowym przejęciu aż 1/3 rynku smartfonów premium z Androidem. Z pewnością wiele zmieni pojawienie się folda od Apple. Składany iPhone, a właściwie iPhone z rolowanym ekranem (jak wynika z danych na stronie Patently Apple) najprawdopodobniej pojawi się dopiero w ostatnim kwartale 2024 roku, a jego cena raczej będzie przyprawiać o zawrót głowy (ok. 12 000 zł). To dowód na to, że mimo iż „składaki” są znacznie droższe niż konwencjonalne telefony, innowacyjna technologia, która oferuje niespotykane dotąd możliwości i zupełnie nowy wymiary pracy oraz rozrywki, jest warta grzechu. Dla jednych osób wydanie 6000 tysięcy złotych będzie przesadą, dla innych ceną za stanie się częścią mobilnej rewolucji. Ile ludzi, tyle potrzeb. Decydując się na zakup folda, trzeba kierować się swoimi bieżącymi potrzebami, mając na uwadze również styl życia.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *