Nowości od Apple – którego iPada warto kupić w 2023 roku?

Tablet to urządzenie, które swoją funkcjonalnością wpisuje się w potrzeby osób, dla których laptop jest nieco za duży, a smartfon niewystarczający. Z tego względu te poręczne, przenośne komputery cieszą się coraz większą popularnością, a dzięki coraz nowocześniejszym technologiom są całkowicie wystarczającym rozwiązaniem dla wielu z nas. Jeśli i Ty szukasz odpowiedniego tabletu dla siebie i zależy Ci na naprawdę wysokiej jakości, warto byś zapoznał się z ofertą Apple. Tablety z nadgryzionym jabłuszkiem, iPady, to urządzenia, które nowych użytkowników zaskakują swoją wydajnością oraz praktycznymi funkcjami i wielu z nas z powodzeniem może zastąpić nimi laptopy, a dla bardziej wymagających użytkowników będą nieocenionym wsparciem w podróży, w pracy czy na uczelni. Jakie najnowsze iPady oferuje obecnie amerykański gigant? Którego iPada warto kupić, uwzględniając swoje potrzeby? I dlaczego w ogóle warto przyjrzeć się tabletom od Apple?

Dlaczego warto rozważyć kupno iPada zamiast tabletu z Androidem?

O potyczkach na argumenty między zwolennikami marki Apple, a użytkownikami smartfonów z Androidem, możemy przeczytać za każdym razem, gdy ma miejsce premiera nowego iPhone’a. Podobna sytuacja ma miejsce również w przypadku tabletów z Androidem i iPadów od Apple. Czy faktycznie iPady mają przewagę nad tabletami innych marek?

iPad 9. generacji
iPad 9. generacji

iPady są szybsze i wydajniejsze od tabletów z Androidem

Z całą pewnością iPady są urządzeniami szybszymi i bardziej wydajnymi, porównując podobne klasy urządzeń. Tablety od Apple wyróżniają się dużą żywotnością, którą zawdzięczają wysokiej jakości podzespołom. Kolejnym atutem iPadów są systemy operacyjne, dostosowywane do konkretnych modeli urządzeń – w przeciwieństwie do systemu operacyjnego Android, który jest uniwersalny, stosowany na wszystkich urządzeniach, a więc nie wykorzystuje w pełni możliwości tych najmocniejszych tabletów.

Wysoki poziom bezpieczeństwa, długie wsparcie i wytrzymałe baterie w iPadach

Kolejną zaletą iPadów są dedykowane dla nich aplikacje, które dodatkowo zwiększają funkcjonalność tych urządzeń. Wzrasta ona także dzięki bardzo wygodnym akcesoriom, takim jak rysiki i klawiatury. Wspomnieć należy także o długim wsparciu poprzez aktualizacje systemów, efektywnych zabezpieczeniach oraz bardzo wytrzymałych bateriach w iPadach.

Ekosystem Apple ułatwia pracę na kilku urządzeniach

Ekosystem Apple wraz z kilkoma niezwykle praktycznymi funkcjami sprawia, że użytkownik może korzystać z tych samych zasobów na różnych urządzeniach Apple. Możliwe jest więc odczytanie notatek, obejrzenie filmu czy uruchomienie innych aplikacji najpierw na iPadzie, by popołudniu wrócić do nich na MacBooku, a wieczorem zerknąć do nich na iPhonie. Do tych funkcji należą:

  • Handoff – umożliwia kontynuowanie pracy w aplikacji na innym urządzeniu bez ręcznego przenoszenia danych
  • Sidecar – użytkownicy iPada i MacBooka mogą wykorzystać iPad jako drugi monitor
  • AirDrop – dzięki tej funkcji z wykorzystaniem Wi-Fi i Bluetooth możliwe jest przesyłanie danych na znajdujących się w pobliżu siebie urządzeniach Apple bez wykorzystywania zewnętrznych komunikatorów
  • AirPlay – przy podłączeniu urządzeń do tej samej sieci Wi-Fi możliwe jest strumieniowanie materiałów wideo lub klonowanie ekranu iPada na MacBooka lub inne urządzenie Apple oraz telewizor ze standardem AirPlay
  • Chmura iCloud – możliwość korzystania z materiałów zapisanych w wirtualnej chmurze po zalogowaniu na jedno konto z różnych urządzeń
MacBook Pro M1 14.2"
MacBook Pro M1 14.2″

iPad doskonałym wyborem dla osób preferujących multitasking

Funkcje iPada, umożliwiające wielozadaniowość podczas użytkowania z jednego urządzenia, pozwalają korzystać z dwóch aplikacji jednocześnie. Aplikacje mogą być wyświetlane jedna obok drugiej (Split View), jedna w pełnym ekranie, a drugiej w małym oknie (Slide Over). Możliwe jest również korzystanie z jednej aplikacji przy jednoczesnym oglądaniu wideo w małym oknie (picture in picture).

Nowości od Apple – jakie najnowsze modele iPadów mamy obecnie do wyboru?

Szukając tabletu od Apple, do wyboru mamy cztery różne warianty iPadów:

  • iPad klasyczny – obecnie najnowszy iPad 10. generacji
  • iPad mini – z mniejszym ekranem
  • iPad Air – wzbogacona wersja klasycznego iPada
  • iPad Pro – najmocniejszy iPad z oferty Apple

Dla większości użytkowników klasyczny iPad lub iPad mini jest optymalnym wyborem. Odpowiednio mocny i szybki zapewnia bardzo komfortowe czytanie, oglądanie filmów czy podstawowe możliwości w zakresie pracy biurowej. Z kolei iPad Air to wersja, która pośredniczy między klasycznym tabletem Apple a iPadem Pro. Wybierają go najczęściej osoby, wykorzystujące urządzenie w pracy biurowej, choć jego możliwości doceniają także graficy. Najmocniejszy iPad Pro to tablet, który sprawdzi się w wymagającej pracy grafików, rysowników i innych pracowników, dla których wydajność i szybkość urządzenia odgrywa kluczową rolę. Przyjrzyjmy się, jakie iPady mamy do wyboru, wybierając spośród najnowszych (z jednym wyjątkiem) tabletów Apple.

iPad generacji 9. – poprzednik najnowszego iPada wciąż polecany wielu użytkownikom

Chociaż dzisiaj skupiamy się na najnowszych urządzeniach z jabłuszkiem, warto w tym miejscu wspomnieć o poprzedniku klasycznego iPada 10. generacji – jest to urządzenie, które zachęca niższą ceną, a jego wysoka wydajność i szybkość jeszcze przez długi czas będzie spełniać oczekiwania wielu użytkowników. Znajdziemy w nim chip A13 Bionic, wyświetlacz 10.2 cala, przedni aparat ultraszerokokątny 12 MP oraz tylni aparat 8 MP. W wersji Wi-Fi + Cellular obsługuje on LTE, a urządzenie dostępne jest w wersji 64 lub 256 GB.

iPad generacji 10. – najnowszy klasyczny tablet od Apple

Najnowsza wersja iPada w dużym stopniu różni się od poprzednika. Zmieniony został design, a także wielkość wyświetlacza, który tutaj ma aż 10.9 cala. Czytnik linii papilarnych został przeniesiony na przycisk do uruchamiania iPada, a okrągły przycisk Home zniknął całkowicie. Chip A14 Bionic to ten sam układ, który znajduje się w iPhonach 12. Najnowszy iPad obsługuje 5G, a port Lightning został zamieniony USB-C. Ulepszono także aparaty fotograficzne, a głośniki i mikrofony zaprojektowano tak, by działały lepiej w układzie poziomym (na leżąco).

iPad 10. generacji
iPad 10. generacji

iPad mini 6 – mały ekran, duża moc

Tablet Apple z mniejszym wyświetlaczem to bardzo mocne urządzenie, które naprawdę może zaskoczyć niejednego użytkownika. Świadczyć może o tym chociażby chip A15 Bionic, który znajduje się w najnowszym iPhonie 13. Wyświetlacz 8.3 cala, tylny aparat z szerokokątnym obiektywem 12 MP, obsługa 5G oraz klawiatury Smart Keyboard i rysika Apple Pencil 2. generacji i dostępna pamięć 64 GB sprawiają, że choć małych rozmiarów, iPad mini 6 jest niezwykle funkcjonalnym urządzeniem.

Bardzo wydajny iPad Air 5. generacji

Apple, oferując iPady Air, wpisuje się w potrzeby bardziej wymagających użytkowników, którzy jednak nie potrzebują najmocniejszych iPadów Pro. W piątej generacji iPad Air znajdziemy chip Apple Silicon M1, który jest układem klasy desktopowej – oznacza to, że iPadowi Air 5. generacji bliżej jest do MacBooków z tym samym procesorem, niż do „przeciętnego” tabletu. Wyświetlacz 10.9 cala, przedni aparat 12 MP, obsługa 5G, rysika Apple Pencil 2. generacji oraz klawiatury Smart Keyboard wraz czynią z niego tablet bardzo wygodny, znakomicie sprawdzający się w wielu zadaniach biurowych.

iPad 9. generacjiiPad 10. generacjiiPad mini 6. generacjiiPad Air 5. generacji
wyświetlacz 10.2 cala, rozdzielczość 2160×264 pikseli, sRGBwyświetlacz 10.9 cala, rozdzielczość 2360×1640 pikseli, sRGBwyświetlacz 8.3 cala, rozdzielczość 2266×1488 pikseli, szeroka gama kolorów P3wyświetlacz 10.9 cala, rozdzielczość 2360×1640 pikseli
jasność matrycy 500 nitówjasność matrycy 500 nitówjasność matrycy 500 nitówjasność matrycy 500 nitów
chip A13 Bionic; 6-rdzeniowe CPU; 4-rdzeniowe GPU oraz 8-rdzeniowy system Neutral Engine)chip A14 Bionic; 6-rdzeniowe CPU, 4-rdzeniowe GPU oraz 16-rdzeniowy system Neutral Enginechip A15 Bionic; 6-rdzeniowe CPU, 5-rdzeniowe GPU oraz 16-rdzeniowy system Neutral Enginechip Apple M1; 8-rdzeniowe CPU, 8-rdzeniowe GPU oraz 16-rdzeniowy system Neutral Engine
3 GB RAM4 GB RAM4 GB RAM8 GB RAM
aparat szerokokątny 8 MP, przedni aparat ultraszerokokątny 12 MPaparat szerokokątny 12 MP, przedni aparat ultraszerokokątny 12 MPaparat szerokokątny 12 MP, przedni aparat szerokokątny 12 MPaparat szerokokątny 12 MP, przedni aparat szerokokątny 12 MP
obsługa 4G (w wersji Wi-Fi + Cellular)obsługa 5G (w wersji Wi-Fi + Cellular)obsługa 5G (w wersji Wi-Fi + Cellular)obsługa 5G (w wersji Wi-Fi + Cellular)
złącze Lightningzłącze USB-Człącze USB-Człącze USB-C
64 GB64 GB lub 256 GB64 GB lub 256 GB64 GB lub 256 GB

Najnowszy iPad Pro dostępny w dwóch wersjach

Trzeba przyznać, że firma Apple dba, by oferowane przez nią urządzenia spełniły oczekiwania każdego użytkownika. Z jednej strony mamy iPad Air, który jest znakomitym pośrednikiem pomiędzy klasyczną wersją a wersją Pro, a z drugiej strony do wyboru mamy dwie wersje najnowszego iPada Pro – iPad Pro 11 oraz iPad Pro 12.9. To najwyższej klasy urządzenia, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

iPad Pro 12.9 i 11 cali
iPad Pro 12.9 i 11 cali

W pierwszej wersji dostępny jest 11-calowy wyświetlacz, chip Apple M2 z obsługą ProRes, trzy aparaty (tylny szerokokątny 12 MP, tylny ultraszerokokątny 10 MP oraz przedni ultraszerokokątny 12 MP), system czterech głośników czy skaner LiDAR. Obsługuje on 5G w wersji WiFi + Cellular, rysik Apple Pencil 2. generacji wraz z funkcją zbliżeniową i klawiaturę Smart Keyboard. Podkreślmy też, że iPad Pro 11 dostępny jest z pamięcią 128, 256, 512 GB oraz 1 lub 2 TB. W drugiej wersji dostępny jest 12.9-calowy wyświetlacz i matryca o maksymalnej jasności szczytowej aż 1600 nitów.

iPad Pro 4. generacji 11′iPad Pro 6. generacji 12.9′
wyświetlacz 11 cala, rozdzielczość 2388×1668 pikseliwyświetlacz 12.9 cala, rozdzielczość 2732×2048 pikseli
jasność matrycy 600 nitówjasność matrycy 600 nitów (1600 nitów jasności szczytowej)
chip Apple M2; 8-rdzeniowe CPU, 10-rdzeniowe GPU oraz 16-rdzeniowy system Neutral Enginechip Apple M2; 8-rdzeniowe CPU, 10-rdzeniowe GPU oraz 16-rdzeniowy system Neutral Engine
8 GB RAM8 GB RAM dla 128, 256 i 512 GB
16 GB RAM dla 1 i 2 TB
aparat szerokokątny 12 MP,
aparat ultraszerokokątny 10 MP,
przedni aparat ultraszerokokątny 12 MP
aparat szerokokątny 12 MP,
aparat ultraszerokokątny 10 MP,
przedni aparat ultraszerokokątny 12 MP
obsługa 5G (w wersji Wi-Fi + Cellular)obsługa 5G (w wersji Wi-Fi + Cellular)
złącze USB-Człącze USB-C
128, 256, 512 GB, 1 lub 2 TB128, 256, 512 GB, 1 lub 2 TB

Jaki iPad wybrać? Który tablet Apple będzie odpowiedni?

Szukając odpowiedzi, jaki iPad wybrać, należy oczywiście kierować się własnymi potrzebami. Tak naprawdę dla większości użytkowników najlepszym wyborem będzie klasyczny iPad 10. generacji, a nawet jego poprzednik. Tutaj warto mieć na uwadze, że iPad dziewiątej generacji będzie krócej wspierany przez Apple, jednak biorąc pod uwagę długi okres wypuszczania aktualizacji (w stosunku do tabletów z Androidem), nie mamy się czego obawiać.

Jeśli szukamy iPada nie tylko do przeglądania zasobów w sieci i codziennego użytkowania, ale i do niewymagającej pracy biurowej, warto sięgnąć po iPada Air 5. generacji – przemawia za tym większa pojemność dysku czy obsługa nowszej generacji rysika. Dla najbardziej wymagających użytkowników czeka najnowsza wersja iPada Pro – w zależności od potrzeb, ale i tego, jak często będziemy iPada Pro zabierać w podróż, możemy wybrać wersję z mniejszym bądź większym wyświetlaczem. Dla tych, którzy podróżują często i w podróżach tych korzystają z tabletu, doskonałym rozwiązaniem będzie natomiast kupno iPada mini – nie musimy się martwić, że wraz z małym wyświetlaczem otrzymamy gorszej jakości produkt. To urządzenie z powodzeniem sprawdzi się w tych samych zadaniach, co iPad 10. generacji.

Urządzenia Apple mają swoich fanów, których grono systematycznie rośnie. Niektórzy ich fenomen porównują do samochodów z automatyczną skrzynią biegów – możemy nie wierzyć w wysoki komfort ich użytkowania, ale gdy raz przesiądziemy się z manualnej skrzyni na automat, nie będziemy chcieli do niej wrócić. Podobnie jest z popularnym jabłuszkiem. MacBooki, iPhony i iPady to urządzenia, które naprawdę warto przetestować, a gdy po czasie będziemy korzystać z różnego typu urządzeń Apple, nie będziemy chcieli słyszeć o powrocie do produktów konkurencyjnych marek. Tak samo będzie z iPadem – tabletem mocnym, nowoczesnym i niezwykle wytrzymałym.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *