Gry w wersji cyfrowej chętnie kupujemy już od dekady, a popularność tej formy zakupów rośnie na tyle szybko, że sklepy z używanymi grami w wersji pudełkowej powoli znikają z rynku. Wersje cyfrowe starszych tytułów, jak i nowości stają się tak popularne, że w przyszłości można spodziewać się odejścia od wersji pudełkowych gier, które najprawdopodobniej dostępne będą wyłącznie w wydaniach kolekcjonerskich. Jakie sklepy z grami komputerowymi warto znać? Czym wyróżniają się poszczególne platformy?
Steam – prekursor oraz lider wśród sklepów dla graczy
Steam to platforma z cyfrową dystrybucją gier komputerowych, której właścicielem jest firma Valve. To od niej wszystko się zaczęło – Steam to pierwszy sklep z grami PC i obecnie wiedzie prym. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko ogromnej bibliotece, w której znajdują się takie tytuły, jak Counter-Strike 2 czy Dota 2, ale także bardzo ciekawym funkcjom, z których gamerzy chętnie korzystają.
Jakie funkcje oferuje sklep z grami Steam?
Absolutnie niespotykaną funkcją Steam jest możliwość zwracania zakupionych gier. I chociaż zwrotów platforma rejestruje niewiele, to jedna z tych funkcji, którą użytkownicy doceniają i bardzo sobie chwalą. Również dostęp do zakupionych gier z innego komputera, możliwość dodania do Steam gier zakupionych w innych sklepach czy głosowy czat w grach dają przewagę Steam nad innymi platformami. Ogromnym atutem Steam jest bezpieczeństwo, nad którym czuwają twórcy platformy, na bieżąco monitorując i usuwając wirusy oraz aktualizując sklep. Bardzo dobrze funkcjonuje również pomoc techniczna Steam.
Z drugiej strony część użytkowników Steam narzeka na konieczność zasilenia nowo utworzonego konta kwotą w wysokości 5 dolarów – bez tego możemy korzystać z konta o ograniczonym statusie. Nie mamy wówczas dostępu do większości funkcji dedykowanych społecznościom, takich jak otwieranie czatu grupowego. Ograniczonego statusu na koncie możemy pozbyć się również dzięki karcie przedpłaconej lub podarunkowej – w obu przypadkach obowiązuje minimalna kwota 5 dolarów. Cenę gier również można uznać za mankament zakupów na Steam, jednak liczne i naprawdę atrakcyjne promocje skutecznie nam to rekompensują. Za wadę platformy Steam można także uznać konieczność zainstalowania aplikacji Steam – tzw. klienta Steam. Jest to niezbędne, by móc korzystać z zakupionych gier, ponieważ przeglądarka umożliwia nam wyłącznie przeglądanie bibliotek oraz dokonywanie zakupów. A jak zalogować się do Steam i z niego korzystać?
Jak zalogować się do Steam i z niego korzystać?
To bardzo łatwe. Po wybraniu opcji „Zaloguj” zostajemy przekierowani do okna, w którym możemy się zalogować – również szybko i wygodnie poprzez kod QR – lub Utworzyć konto, jeśli nie mamy jeszcze konta.
Następnie wypełniamy puste pola…
…zaznaczamy, że nie jesteśmy robotem, czytamy regulamin i go akceptujemy. Po potwierdzeniu maila wracamy do okna rejestracji, gdzie podajemy nazwę użytkownika i hasło – gotowe!
Sklep z grami na PC – biblioteka gier z podziałem na kategorie
Gamerzy doceniają platformę Steam za duży wybór gier oraz bardzo przyjazny interfejs. Kategorie z podziałem na gatunek, kategorie z podziałem na nowości czy często kupowane gry, a także możliwość dodawania tytułów do poczekalni to bardzo praktyczne funkcje – które dla mnie są tymi najważniejszymi. Moim zdaniem Steam w tej kwestii nie ma sobie równych. A jakie tytuły odnajdziemy na Steam?
Akcje | Bijatyki | Strzelanka FPS | Przygodowe |
---|---|---|---|
– Battlefield™ 2042 – Counter-Strike 2 – Call of Duty – Dota II – GTA V | – Mortal Kombat 1 – Mortal Kombat 11 – Street Fighter™ 6 – Batman™: Arkham Origins – DRAGON BALL Fighter Z | – Destiny 2 – World of Tanks Blitz – Left 4 Dead 2 – Rust – DayZ | – Red Dead Redemption 2 – Marvel’s Spider-Man: Miles Morales – Baldur’s Gate 3 – SnowRunner – Dziedzictwo Hogwartu |
Raz zakupione gry na Steam stają się naszą własnością „na zawsze”, czyli na 100 lat. Co ciekawe, kupionymi grami możemy się dzielić ze znajomymi. Nie możemy ich jednak sprzedać. Ze Steam możemy korzystać na Windows 7, Windows 8 oraz 8.1, Windows 10 oraz Windows 11.
Epic Games Store – największa konkurencja Steam?
Epic Games Store uznawany jest za największą konkurencję Steam za sprawą dość „agresywnej” polityki firmy. Sklep ten jest zdecydowanie młodszą platformą niż Steam, ponieważ debiutował w grudniu 2018 roku. Aby móc konkurować z dobrze znanym, lubianym i cenionym za niezwykle bogaty wybór gier Steam’em, EGS postawił na rozwiązanie, które przyciągają nowych użytkowników oraz zachęcają wydawców gier do współpracy.
Jak założyć konto na Epic Games Store i jak z niego korzystać?
Rejestracja w Epic Games Store przebiega bardzo sprawnie. Możemy jej dokonać poprzez adres e-mail bądź konto na Facebooku, PlayStation, Xbox, Google czy Apple.
Następnie, po podaniu daty urodzin, imienia i nazwiska (pole obowiązkowe) oraz nazwy użytkownika, ustanowienia hasła i zaakceptowania regulaminu, podajemy sześciocyfrowy kod przesłany nam na maila. I już możemy korzystać z Epic Games Store…
… ale nie w przeglądarce, a poprzez launchera – podobnie, jak w Steam, w przeglądarce możemy jedynie przeglądać bibliotekę oraz kupować gry. Do korzystania z nich potrzebujemy jednak aplikacji.
Dlaczego Epic Games Store oferuje darmowe gry na PC?
Taktyką, jaką Epic Games Store wdrożył i konsekwentnie utrzymuje, jest oferowanie użytkownikom platformy gier za darmo. Cotygodniowe oferty darmowych gier miały przyciągnąć graczy, którzy dotychczas kupowali gry w wersji cyfrowej w innych sklepach, a dzięki temu, że wśród darmowych tytułów nierzadko znajdują się największe hity, twórcom Epic Games Store udało się zachęcić do skorzystania ze swojej oferty niejednego użytkownika Steam. Dodam, że wśród gier do pobrania za darmo znalazły się takie pozycje, jak GTA V, Control czy Obcy: Cywilizacja. Ponadto sklep ten oferuje swoim użytkownikom ekskluzywne gry, których przez rok od pojawienia się w Epic Games Store nie kupimy na innych platformach.
Czym jeszcze wyróżnia się Epic Games Store?
Bardzo ciekawym rozwiązaniem, jakie zaimplementowali twórcy Epic Games Store, jest brak DRM z pozycji launchera (chociaż niektóre gry mają DRM). Nowoczesny i bardzo intuicyjny w obsłudze interfejs to kolejna zalety Epic Games Store. Niestety ta platforma nie dorównuje Steam pod względem rozbudowanej społeczności, w której użytkownicy dzielą się recenzjami.
Strategią, dzięki której Epic Games Store przyciąga wydawców, a co za tym idzie więcej użytkowników, jest mała marża – wynosi ona 12% w stosunku do 30% w przypadku innych sklepów z grami w wersji cyfrowej. Oznacza to, że wydawcy zarabiają więcej, a więc chętniej sprzedają swoje tytuły w Epic Games Store, mimo braku DRM dla użytkowników. Dotychczas Epic Games Store notuje więc straty, które wpisane są oczywiście w kilkuletnią strategię finansową firmy, zakładającą dodatni bilans dopiero w 2027 roku.
Do obsługi Epic Games Store potrzebujemy:
- Windows 7 lub nowszy albo macOS 10.10 lub nowszy
- Intel Core 2 Duo lub AMD Athlon 2×2
- 2 GB RAM
- co najmniej 1,5 GB na dysku twardym
- karty graficznej zgodnej z DirectX 9.0c – Geforce 7800, Intel HD 4000 lub Radeon HD 4600
Jakie gry kupimy w Epic Games Store?
Zacznę od tego, że same kategorie i sposób przeglądania gier w Epic Games Store jest dla mnie o wiele mniej czytelny niż w Steam.
Co prawda udostępnione są kategorie, możemy także wyszukać tytułów ręcznie, jednak struktura kategorii w sklepie Steam jest absolutnie bezkonkurencyjna. Gdy już jednak przebrniemy przez proponowaną nam ścieżkę wyszukiwania gier, w Epic Games Store znajdziemy między innymi:
- GTA V
- Alan Wake II
- Blood Hunting
- Unfollow
- The Evil Within
- Dead Island 2
- The Callisto Protocol
- Doom 3
- The Last of Us
- Dying Light II
Ekskluzywne gry na wyłączność w Epic Games Store
Darmowe gry oraz gry na wyłączność to strategia Epic Games Store, która dobrze się sprawdza. Do sklepu trafiły takie tytułu, jak Riders Republic, Prince of Persia: The Sands of Time Remake, Darkest Dungeon 2, Chivalry 2 czy Far Cry 6 – z czego ostatni tytuł trafił też oczywiście do Ubisoft.
GOG – polski sklep z grami od CD Projekt
Good Old Games to pierwsza nazwa polskiego sklepu z grami na PC GOG, która zdradza pierwotną politykę firmy. Nie chcąc mierzyć się z największymi platformami, polscy twórcy postawili na gry retro, które dostosowują do współczesnych możliwości sprzętowych. Dość szybko jednak w GOG zaczęły pojawiać się nowsze produkcje. Z początku GOG dostępny był wyłącznie w wersji anglojęzycznej z możliwością płacenia za gry dolarami, jednak po 9 latach od debiutu, w 2017 roku został udostępniony GOG po polsku, a za kupno gier na PC rozliczamy się w rodzimej walucie.
Dlaczego warto kupować gry na PC w GOG?
GOG to jeden z tych sklepów, w których kupimy gry na PC bez zabezpieczeń DRM. Nie jest to jednak jedyny atut GOG. Jest również bardzo sprawnie funkcjonująca pomoc techniczna, która nie kończy się wyłącznie na wsparciu w zagadnieniach technicznych. Twórcy GOG poszli o krok dalej i oferują także pomoc w zakresie przejścia najtrudniejszych etapów czy bossów w grach. Jest to możliwe dzięki starannie budowanej bibliotece gier – każdy tytuł jest poddawany weryfikacji przez twórców GOG. Dzięki temu znają oni wszystkie oferowane gry na PC na swojej platformie, do której nie trafia żaden przypadkowy tytuł.
CD Projekt zadbał o bardzo ciekawe funkcjonalności GOG’a. Pierwszą z nich jest możliwość utworzenia tzw. rollbacku – czyli powrotu do starszej wersji gry w sytuacji, gdy ta nowsza z jakichś względów nam nie odpowiada. Bardzo praktyczną funkcją jest także możliwość zapisywania postępu gry w chmurze i odtwarzania go na dowolnym komputerze. Podkreślę, że dotyczy to wszystkich gier – również tych, które powstały znacznie wcześniej niż chmura.
Jakie gry kupimy w GOG?
W GOG zakupimy wiele starszych tytułów, ale nie brakuje również nowości, które cieszą się dużym uznaniem wśród polskich graczy. Ze względu na zdjęcia DRM’a wielu wydawców nie godzi się na współpracę z GOG, jednak biblioteka tego sklepu z grami na PC naprawdę pozytywnie zaskakuje. Znajdziemy wśród nich Days Gone, Blade Runner, Dying Light, Shadow Warrior 2, A.D. 2044, czy takie kultowe tytuły jak Diablo, War Craft czy Heroes. Oczywiście na GOG kupimy Wiedźmina i Cyberpunk 2077, których w wersji cyfrowej nie kupimy nigdzie indziej.
Amazon Prime Gaming – sklep z grami na PC w abonamencie
Amazon Prime Gaming należy do pakietu Amazon Prime, w którym znajdują się również Amazon Prime Video oraz darmowe dostawy w sklepie Amazon. Jest to usługa abonamentowa – wykupując i opłacając roczną subskrypcję, mamy dostęp do wszystkich trzech usług w ramach Amazon Prime. Roczny koszt subskrypcji to 49 zł. Możemy także skorzystać z miesięcznej subskrypcji za 10,99 zł oraz darmowego miesiąca próbnego. Oczywiście w każdym momencie możemy zrezygnować z subskrypcji Amazon Prime, wybierając „Konto i listy”, „Mój Prime” i „Zarządzaj”, a następnie „Aktualizowanie ustawień” i na koniec „Anuluj subskrypcję”. A co otrzymujemy w ramach abonamentu, jeśli chodzi o platformę z grami?
Jak korzystać z Amazon Prime Gaming?
Subskrypcja Amazon Prime Gaming to okazja do pobierania każdego miesiąca darmowych gier i dodatków, a także darmowej subskrypcji Twitch, dzięki której transmisje oglądamy bez reklam, a wybranych streamerów subskrybujemy bezpłatnie.
Aby pobrać gry z Amazon Prime Gaming, musimy zainstalować na komputerze aplikację Amazon Games. Do logowania wykorzystujemy mail i hasło, których użyliśmy do rejestracji w Amazon Prime. Ponadto subskrybenci Amazon Prime Gaming mogą pobierać część gier z Epic Game Store, GOG czy Ubisoft – jeśli przy grze znajdziemy odpowiednią informację na ten temat.
Jakie gry znajdziemy w Amazon Prime Gaming?
Biblioteka gier na Amazon Prime Gaming zmienia się z miesiąca na miesiąc. W każdym miesiącu trafiają na platformę „nowe” gry, a miejsca im ustępują inne tytuły. Ciekawym rozwiązaniem jest jednak możliwość pobrania gry i korzystania po anulowaniu subskrypcji.
W listopadzie do Amazon Prime Gaming trafią między innymi:
- Rage 2: Deluxe Edition
- Star Wars: Knights of the Old Republic
- The Dangeon of Naheulbeuk: The Amulet od Chaos
Inne sklepy z grami na PC, które warto znać
Cztery platformy z grami na PC to najpopularniejsi w Polsce dystrybutorzy gier w wersji cyfrowej. Jednak oprócz nich trzeba wspomnieć także o jeszcze kilku znaczących graczach na rynku
Ubisoft Connect | Origin | Humble Bundle |
---|---|---|
Firma Ubisoft | Firma Electronic Arts | Firma Humble Bundle |
Powstał w 2009 roku wraz z premierą Assassin’s Creed II | Powstał w 2011 roku | Powstał w 2010 roku |
Dostępny na PC, PS 3 i PS4, Xbox 360 i Xboxe One, iOS, Android, WindowsPhone, Facebook, Nintendo eShop, OnLive | Dostępny na Windows, OS X, iOS, Android | Dostępny na Windows, OX X, iOS, Android |
Klient Ubisoft zbliżony do klienta Steam’a oraz Origin pozwala zbierać walutę i nagrody | Pierwszym produktem w Origin był dodatek do Battlefield 2; gry od Electronics Arts i innych wydawców | Platforma dostępna w formie subskrypcji; użytkownicy przeznaczają określone kwoty z zakupu gier na cel charytatywny; możliwość kupowania paczek gier (bundle) |
Warto poznać funkcje i biblioteki gier na poszczególnych platformach – coraz częściej mówi się o odejściu gier w wersji pudełkowych (które najprawdopodobniej nadal będą wydawane w wersjach deluxe) na rzecz wersji cyfrowych. Wraz z rozwojem mikropłatności to jedna ze zmian, z której całą pewnością nie unikniemy. Kto wie – być może zaowocuje to zauważalnym spadkiem cen gier? Czas pokaże.