Wybór nowego telewizora co do zasady nie jest zbyt prosty, ale jeśli mamy zamiar zdecydować się na tak dużą przekątną matrycy, odpowiedzialność będzie jeszcze większa! Z racji zbliżającego się okresu zakupowego, kiedy sprzęt RTV sprzedaje się jak świeże bułeczki, prześwietliliśmy dokładnie ofertę telewizorów 65-calowych. Wyniki? Wcale nie tak jednoznaczne, jak można byłoby przypuszczać. Sprawdź poniżej, jak wybrać dobry telewizor 65 cali, na co zwrócić uwagę i które modele w wybranych segmentach cenowych szczególnie warto sprawdzić!
Telewizor 65 cali czy inny? Jaka przekątna będzie najlepsza?
Chociaż populacja aktywnych odbiorców kablówki nieustannie spada, to wbrew najkoszmarniejszym prognozom rynek telewizorów ma się lepiej, niż kiedykolwiek. Znaczna w tym zasługa platform streamingowych, które zupełnie zmieniły współczesne trendy i sposób korzystania z TV. Co za tym idzie, telewizory 65 cali, które w dalszej części analizujemy, sprawdzamy nie tylko pod kątem parametrów wyświetlania i ekranu, ale również tak istotnych dziś dodatkowych funkcjonalności.
Jednak pierwszym kryterium, na podstawie którego sprawdzamy ofertę produktową w sklepie, jest długość przekątnej. Telewizory 65-calowe należę do segmentu największych ekranów i zapewniają maksymalny komfort użytkowania. Nie jest to największy wariant telewizorów komercyjnych. Wybierać też można spośród modeli 75 cali i 85 cali, pomijając rzadziej spotykane, większe wymiary. W praktyce jednak 65 cali to z reguły maksymalny wymiar TV, który będzie się komfortowo oglądać w polskich warunkach domowych. Jeszcze większe ekrany wymagają jeszcze więcej miejsca, na które nie jest w stanie sobie pozwolić. Tym samym telewizory 50 – 65 cali to najpopularniejszy segment telewizorów dla osób wymagających, wśród których mnóstwo jest najwyższej jakości modeli premium. Jeżeli jesteś entuzjastą Netflixa, korzystasz z konsoli, a może po prostu lubisz obejrzeć dobry film lub mecz na dużym ekranie, to telewizor 65 cali na pewno będzie strzałem w dziesiątkę!
Najważniejsze parametry i funkcje telewizora 65’
Rozmiar matrycy nie przesądza o tym, jaką jakość rozrywki będzie gwarantował telewizor 65 cali. Choć w tej grupie więcej jest modeli premium, znajdziemy w niej również telewizory budżetowe. Po czym poznamy, że dany telewizor jest ‘dobry’, a inny niekoniecznie? Oczywiście po specyfikacji technicznej.
Nie jest to jednak proste zadanie, gdyż często te same parametry mogą być przeszkodą dla jednej grupy odbiorców, podczas gdy druga będzie całkowicie usatysfakcjonowana z wyboru. Na warsztat bierzemy jednak najważniejsze czynniki, których wartości najczęściej porównujemy przed zakupem:
- rozdzielczość telewizora,
- rodzaj matrycy,
- częstotliwość odświeżania,
- system operacyjny,
- złącza i kompatybilność,
- dodatkowe funkcje.
Rozdzielczość telewizora
Rozdzielczość telewizora w największym stopniu uzależniona jest od przekątnej matrycy. Parametr ten określa całkowitą liczbę pikseli wyświetlanych na ekranie. Innymi słowy, rozdzielczość pokazuje, ile pikseli szerokości i wysokości jest wykorzystywane do tworzenia całego obrazu. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej pikseli, co z kolei oznacza bardziej szczegółowy, ostry i lepszej jakości obraz.
Niewielkie telewizory, np. 32 cale, 40 cali, mają rozdzielczość zaczynającą się od standardu HD Ready (1366 x 768 px). Sumarycznie dla wszystkich telewizorów najpopularniejszą rozdzielczością wciąż jest Full HD (1920 x 1080 px). Jeżeli jednak wybieramy duży ekran 65’, niska rozdzielczość bardzo negatywnie wpłynie na jakość rozrywki. Można mieć wówczas wrażenie braku ostrości i niewyraźnej grafiki. Z tego powodu dla telewizorów 65 cali (i ogólnie dla grupy >50 cali) zaleca się wybór ekranu 4K. Podobnie polecić można modele z rozdzielczością bazującą na innym standardzie, lecz w praktyce bardzo podobną: UHD (3840 x 2160 px).Różnica między UHD a 4K widoczna jest tylko w szerokości. Niemniej jednak rozdzielczość 4K (3840 x 2160 px) najlepiej sprawdza się w tym segmencie, oferując wysokiej jakości obraz bogaty w detale.
Oczywiście, aby uzyskać takie wrażenie, potrzebny jest także materiał nagrany w jakości 4K. W przypadku telewizji tradycyjnej to wciąż może być problemem dla większości kanałów. Użytkownicy serwisów streamingowych nie będą mieli jednak tego problemu. Wyższą rozdzielczość docenią też konsolowcy.
Można też zdecydować się na coraz popularniejszą rozdzielczość 8K (7680 x 4320 px), jednak trzeba pamiętać o tym, że ludzkie oko nie jest w stanie zaobserwować znacznych różnic między rozdzielczością 4K a 8K. Tym samym różnica jakościowa między 4K a 8K jest znacznie niższa, niż między Full HD a 4K. Do najwyższej rozdzielczości zalecany jest też jeszcze większy telewizor (65 cali może nie wystarczyć) oraz większa przestrzeń wokół niego.
Rodzaj matrycy
Kupując telewizor 65 cali, matryca na pewno jest jednym z najważniejszych parametrów, jakie warto zgłębić. Wybór matrycy ma bowiem fundamentalne znaczenie dla kolorystyki, głębi czerni i dynamiki obrazu. Obecnie najpopularniejsze rodzaje matryc to:
- telewizory 65’ LCD – technologia matryc opierająca się na zastosowaniu ekranu ciekłokrystalicznego (Liquid Crystal Display). Ciekłe kryształy używane są do kontrolowania poziomu przepuszczenia lub blokowania wiązki świetlnej emitowanej poprzez podświetlenie świetlówkowe.
Zalety: niska cena
Wady: niskie natężenie światła, wysokie zużycie energii, średnia jakość obrazu, coraz mniejsza dostępność na rynku
- telewizory 65’ LED – głównym źródłem światła są diody LED, w starszych wariantach były to lampy fluorescencyjne (CCFL). Wybierając telewizor 65 cali, matryca LED na pewno będzie znajdowała się w większości modeli. Popularność tej technologii wynika z doskonałego stosunku jakości do ceny oraz kosztów eksploatacji. Diody LED znacznie lepiej niż matryce LCD radzą sobie z kolorami i kontrastem.
Zalety: wysoki poziom jasności obrazu, niska cena, długa żywotność
Wady: problemy z jednolitym podświetleniem każdego fragmentu ekranu, ograniczone kąty widzenia, blooming
- telewizory 65’ QLED – technologia bazująca na diodach LED, która została udoskonalona poprzez zastosowanie kropek kwantowych (Quantum Dots). Charakteryzują się bardzo szerokim zakresem jasności i kolorystyki, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w dobrze oświetlonych pomieszczeniach.
Zalety: najwyższy poziom jasności obrazu, szeroki zakres kolorów, niskie ryzyko wypalenia pikseli
Wady: ograniczone kąty widzenia, ogólna jakość zależy w dużej mierze od jakości zastosowanych diod LED w danym modelu, wysoka cena
- telewizory 65’ OLED – prawdopodobnie najnowocześniejsza i z pewnością jedna z najbardziej przyszłościowych technologii. Telewizor 65 cali OLED zapewnia niespotykaną czerń i kontrast, co szczególnie usatysfakcjonuje wymagających użytkowników, szukających wysokiego poziomu immersji. Dobra kolorystyka, gorsza jakość, szerokie kąty widzenia – wysokiej jakości ekrany OLED, świetnie pracujące z wyższymi rozdzielczościami, mogą być swego rodzaju ‘pewniakiem’ zakupowym.
Zalety: głębia czerni i doskonała kolorystyka, wysoki, dynamiczny kontrast, szeroki kąt widzenia, niskie opóźnienia reakcji pikseli, dobra współpraca z wyższymi rozdzielczościami i częstotliwościami odświeżania
Wady: niski poziom jasności (w porównaniu z innymi technologiami), ryzyko wypalenia pikseli, wysoka cena
Jak widać, odpowiedź na pytanie, jaki rodzaj matrycy dla telewizora 65 cali jest najlepszy, nie jest taka jednoznaczna. Droższe, nowsze technologie zwykle dają bardziej satysfakcjonujące rezultaty, ale jedna zaleta z reguły przypada kosztem utraty innej. Z naszego zestawienia wynika, że najbardziej uniwersalnym wyborem będzie telewizor 65 LED. Jeśli jednak szukamy najlepszych doświadczeń wizualnych, a telewizor nie będzie użytkowany w bardzo mocno oświetlonym pomieszczeniu, lepszym wyborem będzie ekran 65’ OLED.
Co ważne, powyższa lista nie jest zamknięta. Bardziej doświadczeni użytkownicy na pewno pamiętają telewizory plazmowe: niezwykle prądożerne bestie, ale gwarantujące ciekawe parametry obrazu zwłaszcza w zakresie odwzorowywania idealnej czerni. Plazmy nie są już dostępne, ale producenci cały czas pracują nad nowymi rozwiązaniami. Jednym z ciekawszych są matryce AMOLED znane głównie ze smartfonów. Matryce te są cenione ze względu na fantastyczne odwzorowanie kolorów i dynamiczny kontrast. Bardzo możliwe, że w przyszłości również będą powszechne dla rynku smart TV.
Częstotliwość odświeżania
Częstotliwość odświeżania to kolejne ważne kryterium zakupowe, zwłaszcza jeśli kupujemy droższy telewizor 65 cali. Parametr ten wyrażany jest w hercach (Hz) i określa, ile klatek w ciągu sekundy wyświetla się na ekranie. Dla kogo jest to istotny parametr? Przede wszystkim dla graczy, ale również każdego, komu zależy na maksymalnej płynności wyświetlania obrazu. Użytkownicy casualowi mogą zdecydować się na sprawdzony standard, jakim jest 60 Hz, co pozwala na przyjemne oglądanie filmów i seriali. Jeśli jednak chcemy poczuć sportową dynamikę lub bardziej zanurzyć się w przedstawianym świecie wideo, warto wybierać telewizory 65’ 144 Hz lub więcej.
Funkcje Smart TV i system operacyjny
Kupując dziś nowy telewizor 65 cali, większość osób będzie chciała wybrać smart TV. To rozwiązanie szczególnie cenne dla użytkowników, którzy wykorzystują telewizor nie jako odbiornik telewizji kablowej czy satelitarnej, ale jako wszechstronną platformę rozrywkową. Jako że coraz trudniej spotkać modele bez funkcji smart, zwłaszcza w segmencie telewizorów 65-calowych, warto przeanalizować, których opcji potrzebujemy najbardziej. Najpopularniejsze funkcje inteligentnego TV to:
- obsługa aplikacji streamingowych – Netflix, Amazon Prime, HBO, Disney+, Hulu: wymieniać można w nieskończoność. Szybki dostęp do platform streamingowych i wygodne sterowanie nimi to duża zaleta dla każdego kinomaniaka.
- przeglądarki internetowe – smart TV może mieć wbudowaną przeglądarkę, która znacznie ułatwi przeszukiwanie sieci za pomocą telewizora,
- wsparcie dla mediów społecznościowych – ułatwione korzystanie z social media, np. Twittera, Facebooka czy Instagrama,
- mirroring – bardzo praktyczna opcja pozwalająca na bieżące wyświetlanie zawartości ze sparowanych urządzeń mobilnych i komputera,
- cloud gaming – granie w chmurze, streamowanie z serwerów cloud i nie tylko – także bez posiadania konsoli do gier,
- telewizja IP – możliwość wykorzystywania odbiornika do oglądania telewizji internetowej (IPTV).
Nie bez znaczenia jest kompatybilność telewizora z systemem operacyjnym. Tu warto od razu zrobić zastrzeżenie: nie każdy telewizor 65’ jest smart TV i nie każdy ma też któryś z poniższych OS. Nie jest to żadną wadą, niemniej jednak niektórzy użytkownicy na pewno docenią kompatybilność z którymś z poniższych systemów:
- Android TV – aplikowany przez wielu różnych producentów, m.in. telewizory Samsung 65’. Zapewnia doskonałą dostępność aplikację i wygodę użytkowania przy jednoczesnej lekkości działania. Android TV posiada praktyczną funkcję Chromecast.
- Google TV – kalifornijski gigant również ma własną propozycję dla użytkowników smart TV. Systemy Google TV po raz pierwszy zastosowano w telewizorach Sony, obecnie znaleźć je można w wielu modelach.
- Apple TV – poza oczywistym dostępem do Apple TV+ i biblioteki iTunes, telewizory z AppleTV umożliwiają wygodną integrację z Siri, dostęp do wielu aplikacji, gier, usługi i programów poprzez Apple App Store.
- webOS – najmniej znane, ale jedno z najlepszych pod względem UX i łatwości korzystania; system webOS od LG wyświetla najczęściej używane aplikacji, skróty do treści i programy w intuicyjny sposób.
Przydatne złącza
Telewizor 65 cale powinien być wyposażony w wiele różnych złączy tak, aby można było wykorzystywać go do różnych celów: teraz i w przyszłości. Szczególnie istotny są następujące złącza:
- HDMI / DisplayPort – dobry telewizor 65 cali będzie miał nawet kilka złączy HDMI. Sprawdzić trzeba jednak nie tylko liczbę, ale ich rodzaj, który determinuje jakość obrazu. Przykładowo, HDMI 2.0 nie obsłuży rozdzielczości 4K i odświeżania powyżej 60 Hz. HDMI 2.1 zapewnia rozdzielczość 4K i odświeżanie 120 Hz. Alternatywą jest złącze DisplayPort – najlepiej, aby znajdowało się ono również w telewizorze obok HDMI. DisplayPort 2.0 / 2.1 umożliwia przesył rozdzielczości obrazu 8K z odświeżaniem 75 Hz i 4K z odświeżaniem aż 240 Hz!
- USB – poprzez USB podłączymy smartfona, inne urządzenia mobilne, akcesoria, np. klawiatury, słuchawki, dyski twarde i pendrive’y.
- porty audio – kinomaniacy i każdy, kto zamierza w przyszłości zbudować nawet niewielkie kino domowe, powinni zwrócić uwagę na rodzaj złączy audio.
- RJ-45 – dekodery umożliwiają podłączenie ethernetu, ale do niektórych zastosowań profesjonalnych przyda się złącze RJ-45 bezpośrednio w telewizorze. ,
- Oprócz powyższych złączy warto też sprawdzić, czy wybrany telewizor 65-cali ma wejście na antenę, wyjście słuchawkowe, złącza komponentowe (przydatne do niektórych konsol) i porty na akcesoria, np. kamerę zewnętrzną.
Najlepszy telewizor 65 cali – porównanie
Na rynku nie brakuje ciekawych ofert. Wśród często polecanych telewizorów 65 cali znajdziemy m.in.:
- LG 65NANO763QA
- Philips 65OLED707/12
- Samsung QLED QE65Q67BAU
- Samsung QE65S90CAT
- Sony KD-65X85L
- TCL 65P637
Najlepsze telewizory 65’ to modele wielokrotnie nagradzane w różnych konkursach, które jednak znacznie się od siebie różnią. Lista polecanych modeli jest bardzo długa, dlatego poniżej prezentujemy wyniki naszego zestawienia ze względu na poszczególne kryterium: stosunek cena – jakość i kryteria cenowe.
Telewizor 65 cali: najlepszy stosunek cena – jakość
Najlepszy telewizor 65 cali w kategorii stosunku jakości do ceny to Philips PUS8807. Główna zaleta? Unikatowe doświetlenie Ambilight, które całkowicie rewolucjonizuje sposób oglądania filmów i czerpania radości z gamingu. Na pokładzie mamy też Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR 10+ i Google TV. Cena poniżej 5000 zł przy takich parametrach, 65 cali, 120 Hz, to naprawdę dobry deal!
Ex aequo najlepszym telewizorem sześćdziesiąt pięć cali może być słynny już LG 65QNED813QA. To także wielokrotnie nagradzany model, który zachowuje rewelacyjny stosunek jakości do cena. To także jedyny 65-calowy smart TV z innowacyjnym ekranem LG QNED (Quantum Nano-Emitting Diodes), czyli odmianą matrycy QLED, który otrzymamy za kwotę nieco ponad 4000 zł. Telewizor od LG pod tym względem deklasuje obecnych liderów takich marek, jak Samsung, Sony, HISENSE, Sharp czy Panasonic. Specjalistyczny procesor wspomaga funkcje zwiększenia głębi obrazu i żywiołowości kolorystycznej.
Telewizor 65 cali: najlepszy model do 3500 zł
W kategorii do 3500 zł zwycięża telewizor 65 cali TCL C645. Wiele osób może zastanawiać się, czy wybór TCL jest tak samo bezpieczny, jak produktu bardziej znanej marki, np. LG czy Samsung. Telewizory te dopiero ‘rozpychają się’ na naszym rynku i można je przyrównać do ambitnych, chińskich smartfonów z wyższej półki: są tanie, wcale nie są bardziej awaryjne, a potrafią zaskoczyć parametrami. Nie inaczej jest w przypadku TCL C645, który kupimy za nieco ponad 3000 zł. Szczytowa jasność ekranu to aż 450 nitów, pokrycie palety barw DCI-P3 – min. 90%. Matryca QLED wspierana świetnym procesorem, choć bez opcji strefowego wygaszania jak w przypadku powyższych telewizorów LG i Phillipsa, wciąż zapewnia fantastyczne doznania wizualne.
Telewizor 65 cali: najlepszy telewizor premium do 10 000 zł
Jeśli cena nie gra roli, a przynajmniej nie tak bardzo, można poszaleć. LG OLED65C3 to telewizor 65’ 4K o świetnych parametrach obrazu. Wyróżnia go jednak zastosowanie nowoczesnego procesora α9 AI Processor 4K Gen6 działającego, według deklaracji producenta, ze wsparciem sztucznej inteligencji!
Ten przykład pokazuje jednak, że nie ma telewizorów idealnych. W cenie ok. 9000 zł otrzymujemy jeden z najlepszych telewizorów 65 cali, ze świetnym odwzorowaniem kolorów, dynamiką obrazu i kontrastem. LG OLED65C3 brakuje jednak szybszej częstotliwości odświeżania. Pomimo integracji z GeForce i funkcji cloud gaming z tego powodu nie będzie to telewizor dla każdego: zatwardziali gracze powinni się zdecydować na model min. 144 Hz 4K.
Jaki najlepszy telewizor 65 cali?
Rynek RTV jest niezwykle dynamiczny, a każdy z głównych producentów wypuszcza kolejny, nowy model TV nawet co kilka miesięcy. O ile w tym momencie powyższe warianty traktujemy jako najlepsze telewizory 65 cali, zawsze znajdą się osoby, dla których inne parametry będą istotniejsze. Poniżej prezentujemy, czym powinny się charakteryzować telewizory 65 cali ze względu na zastosowanie: jako ekrany dla graczy, entuzjastów kina i telewizory casualowe.
Jaki najlepszy telewizor 65 cali dla gracza?
Przy zakupie telewizora 65 cali do gamingu najważniejsze będzie:
- procesualne wsparcie generowania obrazu,
- wysoka częstotliwość odświeżania (Hz) przy jak najwyższej rozdzielczości,
- wsparcie dla usług cloud gaming.
Jaki najlepszy telewizor 65 cali dla miłośników filmów i seriali?
Najlepszy telewizor 65 cali do oglądania filmów i seriali powinien wyróżniać się:
- dobrym poziomem kontrastu i kontrastu dynamicznego,
- jak najpełniejszym odwzorowaniem kolorów i czerni,
- szerokimi kątami widzenia.
Jaki najlepszy telewizor 65 cali casualowy?
Najlepszy telewizor casualowy 65’, uniwersalny, powinien:
- mieć jak najlepszy stosunek jakości do ceny,
- zapewniać dobre odwzorowanie jasnych barw,
- być prosty i intuicyjny w obsłudze.
Telewizory 65 cali – podsumowanie
Jaki jest najlepszy telewizor 65 cali? Odpowiedź na to pytanie, jak można było się spodziewać, pewnie pozostanie jeszcze do napisania. Najważniejsze aspekty, które przetestowaliśmy, to rodzaj matrycy (LCD, LED, QLED, OLED), rozdzielczość (FullHD, 4K lub 8K), dostępność złączy (HDMI, USB, Ethernet) oraz dodatkowe funkcje (Smart TV, obsługa głosowa, aplikacje). Aby znaleźć najlepszy telewizor 65 cali, można wybrać dwie drogi. Pierwsze podejście to zrównoważony wybór między jakością obrazu, funkcjonalnością, a dostosowaniem do potrzeb i budżetu w taki sposób, że wszystkie te kryteria są istotne. Druga strategia to wybranie telewizora bezpośrednio do konkretnych potrzeb, np. do kina domowego lub do gamingu. Jedno jest jednak pewne: na rynku nie brakuje świetnych telewizorów 65 cali; zarówno takich, które kosztują 10 000 zł, jak i tych, za które zapłacimy już tylko ok. 4000 zł!