Generowanie obrazów przy pomocy A.I. Przegląd najlepszych darmowych programów

Generowanie obrazów za pomocą sztucznej inteligencji to fenomen, który z opcji niszowej stał się najpopularniejszym rozwiązaniem wybieranym przez rzesze użytkowników. Coraz bardziej zaawansowane programy do generowania obrazów przy pomocy A.I. umożliwiają tworzenie oryginalnych grafik zgodnych z naszą intencją. Na rynku znajdziemy zarówno programy płatne, jak i dostępne za darmo. Te ostatnie również zapewniają coraz lepszą jakość. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, na czym polega proces generowania obrazów przez A.I. i sprawdzimy, jakie są najlepsze darmowe programy do tworzenia grafik ze wsparciem sztucznej inteligencji!

Grafika generowana przez A.I. – jak to działa? 3 kroki

Generowanie obrazów przy pomocy sztucznej inteligencji to dziedzina, która zaczęła się rozwijać znacznie wcześniej, niż tworzenie treści przez duże modele językowe (LLM). Różnego rodzaju generatory i programy do obróbki grafiki były wzbogacane o nowe funkcje inteligentne, pozwalające na zmianę obrazu zgodnie z wolą użytkownika. Aktualne oprogramowanie to jednak zupełnie nowa jakość. Na czym polega ten przełom?

Pierwszym z najbardziej zaawansowanych programów A.I. do obróbki grafiki jest DALL-E – autorski projekt twórców Chat GTP, Open A.I. Mechanizm działania generatorów obrazów A.I. składa się z trzech kroków:

  1. Odbiór promptu użytkownika
  2. Przetwarzanie i interpretacja promptu
  3. Generowanie grafiki zgodnej z przyjętymi założeniami

Na początku algorytm otrzymuje polecenie – podobnie, jak wyszukiwarka internetowa otrzymuje frazę. Następnym etapem jest przetwarzanie promptu. Polecenie użytkownika musi być nie tylko zrozumiane przez algorytm. Generator grafiki A.I. dokonuje operacjonalizacji – wpisuje prompt w odpowiednie założenia, które są niezbędne do ustalenia konkretnych parametrów. Przykładowo, fraza “szeroki” w ciągu wyrazów w obrębie promptu zainicjuje stworzenie założenia, że wygenerowany plik ma być np. w formacie panoramicznym. Współczesne programy do obróbki grafiki z modułem sztucznej inteligencji umożliwiają podawanie bardzo wielu parametrów, które mają zostać uwzględnione. Tym samym coraz większe znaczenie ma prawidłowy proces przetwarzania promptu użytkownika i operacjonalizacji parametrów.

Trzecim etapem jest już generowanie grafiki zgodnie z przyjętymi założeniami. Skuteczność i szczegółowy sposób działania mechanizmu generowania grafiki uzależniony jest od specyfiku wbudowanego autoenkodera, czyli modułu zbudowanego na koderze i dekoderze. Koder redukuje wymiary obrazu, tworzy abstrakcyjną przestrzeń, tzw. przestrzeń ukrytą. Dekoder wykorzystuje tę przestrzeń do tworzenia grafiki.

Jak przygotowuje się generatory grafiki A.I.?

W trakcie generowania obrazów wykorzystywany jest zaawansowany proces uczenia maszynowego (ang. machine learning). Narzędzia takie, jak DALL-E, uczone są na zestawie danych obejmujących pary obrazów i powiązane z nimi opisy tekstowe. Relacja między informacjami wizualnymi a ich tekstowymi reprezentacjami jest przekazywana poprzez te zestawy danych, co umożliwia modelowi efektywne tworzenie, manipulowanie i interpretowanie danych. Wykorzystanie techniki reprezentacji ukrytej przestrzeni pozwala mapować zarówno wizualne wskazówki, jak i tekstowe podpowiedzi, umożliwiając generowanie wizualizacji zgodnych z dostarczonym opisem tekstowym. Pobierając próbki z wyuczonego rozkładu przestrzeni ukrytej, narzędzia oparte na SI wybierają punkty, które stanowią punkty wyjścia dla dekodera, generując w ten sposób obrazy zgodne z podanymi instrukcjami.

5 najlepszych narzędzi A.I. do generowanie obrazów

Najlepsze generatory grafiki A.I. to wciąż programy płatne, takie jak np. DALL-E, MidJourney czy Jasper ART. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy ograniczeni wyłącznie do opcji komercyjnych. Nie brakuje generatorów obrazów, które są dostępne za darmo. Poniżej prezentujemy najbardziej funkcjonalne w naszej ocenie propozycje.

Deep A.I.

Deep A.I. zasługuje na szczególne uznanie ze względu na maksymalną prostotę obsługi i natychmiastowe efekty. Wystarczy wpisać krótką komendę (prompt), aby od razu zobaczyć propozycje grafik. Często nie są one tak dokładnie dopasowane do promptu, co dobrze odzwierciedla poniższa wizualizacja. Pomimo tego, jako darmowy program grafiki A.I., Deep A.I. sprawdza się doskonale przy pracach contentowych, które wymagają szybkiego i bezpiecznego działania.

przykładowa grafika wygenerowana przez Deep A.I.
Przykładowa grafika wygenerowana przez Deep A.I. na prompt “Robot, który tworzy grafikę”.

Craiyon

Kolejna propozycja umożliwia generowanie nieograniczonej liczby obrazów w różnych stylistykach. Jako w pełni darmowy program obróbki grafiki A.I. Craiyon obsługuje wiele stylistyk wizualnych, co umożliwia stworzenie grafiki w preferowanym charakterze. W porównaniu do Deep A.I. wadą będzie dłuższy czas oczekiwania na wygenerowanie obrazu

Plusem jest również generowanie grafiki w formacie przyjaznym SEO, czyli WEBP.

przykładowa grafika wygenerowana przez Craiyon
Przykładowa grafika wygenerowana przez Craiyon na prompt “Robot, który tworzy grafikę”.

This person does not exist

W TOP 5 programów do generowania grafik A.I. nie mogło zabraknąć This person does not exist. To zupełnie inny generator grafiki od wszystkich pozostałych. Nie wpisujemy tu promptu, nie mamy nawet żadnych opcji do wyboru. Zamiast tego za każdym razem, gdy odświeżymy stronę, zobaczymy nowy obraz przedstawiający twarz kobiety lub mężczyzny. Zgodnie z nazwą – osoby te nie istnieją. Ich wizerunek jest jednak odzwierciedlony niezwykle dokładnie.

przykładowa grafika wygenerowana przez This person does not exist
Przykładowa grafika wygenerowana przez This person does not exist. Grafika zmieni się, gdy odświeżysz tę stronę.

Pixray

Ciekawe narzędzie, które zawiera mechanizmy konfigurowalnych silników A.I. do generowania obrazów. To, co najbardziej wyróżnia Pixray od pozostałych propozycji, to specyficzna stylistyka tworzonych treści wizualnych. Wszystkie obrazy powstają w stylistyce pixelart, fantastycznej i futurystycznej. Co ciekawe, to właśnie ten program najdokładniej zdołał zinterpretować nasz prompt.

przykładowa grafika wygenerowana przez Pixray
Przykładowa grafika wygenerowana przez Pixray na prompt “Robot, który tworzy grafikę”. Widać specyficzny, ciekawy styl wizualny.

Perchance

Naszą listę TOP 5 darmowych generatorów grafik A.I. zamyka ciekawa propozycja dająca użytkownikom więcej kontroli. Perchance jest zdecydowanie najmniej dokładny z tej listy, ale generuje wiele grafik błyskawicznie. Sprawdzi się w zadaniach nastawionych na ilość, nie na jakość.

przykładowa grafika wygenerowana przez Perchance
Przykładowa grafika wygenerowana przez Perchance.

Wprowadzenie generatorów grafik a zmiany na rynku pracy

Pojawienie się i rozwój generatorów grafiki A.I. spowodowało szereg zmian społecznych. Nowe podejście do generowania grafik rzeczywiście stawia znak zapytania nad dotychczasowymi standardami w branży IT, marketingu internetowego i branży kreatywnej.

O ile z jednej strony generatory grafiki wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji umożliwiają efektywne tworzenie grafik i oszczędność czasu, o tyle z drugiej strony sprzyjają powstawaniu pytań związanych z kwestiami praw autorskich i oryginalności treści. Już teraz obserwujemy zanik nowych ofert pracy na stanowiskach grafików, zwłaszcza juniorów i mid. Tradycyjne uzależnienie od umiejętności profesjonalnych grafików dla każdego projektu ulega radykalnej zmianie. Zmienia się także podejście do płatnych banków grafik. Wiele agencji przestaje z nich korzystać, wybierając alternatywę, czyli darmowe generowanie obrazów przez A.I.

Dlaczego warto korzystać z generatorów grafik A.I.?

Chociaż trendy społeczne mogą być dla niektórych niekorzystne, trzeba pamiętać o tym, że generatory grafik A.I. przede wszystkim ułatwiają wszystkim pracę. Na potrzeby branży kreatywnej i marketingu internetowego potrzebujemy dużo treści wizualnych, które będą oryginalne pod kątem formatu, pliku i danych strukturalnych, ale niekoniecznie stylistyki. Ta ostatnia jest zresztą subiektywna w ocenie i nie stanowi też kluczowego aspekty oceny użytkowników, którzy np. chcą przeczytać ciekawy tekst blogowy.

Coraz lepsze rozumienie promptów, wiele możliwości personalizacji i modyfikacji grafiki, a także bardziej intuicyjna obsługa to główne zalety nowych rozwiązań. W przeciwieństwie do profesjonalnych programów do edycji grafiki z generatorów A.I. skorzystać może praktycznie każdy.

Najważniejsze zalety korzystania z generatorów grafiki A.I. z perspektywy firmy to:

  • optymalizacja budżetu – generowanie grafiki za pomocą darmowych programów nic nie kosztuje i stanowi doskonałą oszczędność finansową,
  • wyższa efektywność – szybkie wygenerowanie grafiki na potrzeby mediów internetowych sprzyja efektywnej pracy, a zespół zyskuje więcej czasu na wykonanie pozostałych działań,
  • doskonała skalowalność – prace przy użyciu generatorów można dokładnie zaplanować, osadzić w budżecie i harmonogramie pracy,
  • oryginalność techniczna treści – obrazy nie muszą być stylistycznie oryginalne, ale każdy stanowi odrębny, nowy plik, co może sprzyjać niektórym aspektom SEO.

Najlepsze programy do generowania obrazów A.I. – podsumowanie

Intensywny rozwój narzędzi do tworzenia obrazów i grafiki przy wsparciu algorytmów sztucznej inteligencji sprawia, że także darmowe alternatywy są coraz bardziej zaawansowane. Tym samym można zrewolucjonizować pracę kreatywną działów contentowych praktycznie bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Jak pokazuje nasze zestawienie najlepszych generatorów grafiki A.I. nie brakuje. Za darmo, bez konieczności zakładania konta, stworzymy rozmaite obrazy za pomocą różnych narzędzi. Zdecydowanie najszybciej działa Deep A.I., który zapewnia też ciekawe rezultaty. Najbardziej oryginalny, darmowy program to z pewnością This person does not exist – generator portretów. Bez względu na to, w jakim obszarze działasz, generatory grafik zbudowane na fundamencie A.I. pozwalą zintensyfikować działania marketingowe i ograniczyć koszty finansowe bez dodatkowych nakładów pracy.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *