Muzyczne podsumowanie 2023 roku od Spotify, Apple i YouTube

Koniec roku to idealny czas na wszelkiego rodzaju podsumowania. Doskonale wiedzą o tym twórcy platform muzycznych streamingowych, którzy wraz z finiszem roku 2023 przygotowali dla swoich użytkowników spersonalizowane zestawienia. Czego możemy dowiedzieć się z przygotowanych podsumowań muzycznych? W jaki sposób sprawdzić zestawienie najczęściej słuchanej muzyki w 2023 roku na poszczególnych platformach? Jakie ciekawe informacje na temat świata muzyki zdobędziemy z takich zestawień i czy w ogóle warto do nich sięgać? W tym artykule specjalnie dla Was znajdę odpowiedzi na te i inne pytania związane ze streamingowymi podsumowaniami muzycznymi.

The best of… czyli od składanki CD do streamingu

Pamiętacie czasy, gdy jeszcze nikt nawet nie słyszał o YouTube czy innych platformach do słuchania muzyki? Wtedy utworów ulubionych artystów słuchało się przede wszystkim z płyt, kaset (to już niezwykle odległe czasy!), lub z radia. Starsi czytelnicy zapewne pamiętają, a młodszym chętnie przybliżę czasy muzycznej „prehistorii”, kiedy to na zakończenie roku ukazywały się specjale wydania muzyczne, właśnie na kasetach lub płytach o wdzięcznych tytułach „Greatest Hits” czy „The best of…” (oczywiście z odpowiednią datą w tytule). Bywały też składanki najlepszych utworów danego gatunku muzycznego, a także wydawnictwa płytowe przygotowywane przez wytwórnie muzyczne oraz stacje radiowe.

Teraz płyty CD są mało popularne i stały się domeną audiofilów kolekcjonujących albumy swoich ulubionych twórców. Większość użytkowników słucha aktualnie muzyki na portalach streamingowych, czyli takich, które umożliwiają odtwarzanie muzyki za ich pośrednictwem. Według raportu Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI) zarówno na świecie, jak i z Polsce panuje trend słuchania muzyki oraz innych formatów audio (np. podcasty, czy innego typu programy) i video (tutaj z pewnością do statystyk dokłada się YouTube) za pośrednictwem platform streamingowych. Wśród nich niekwestionowanym liderem jest Spotify, który może pochwalić się obecnie liczbą aktywnych użytkowników na poziomie 551 mln – a tendencja popularności tego muzycznego giganta jest wzrastająca. Platformy do streamingu muzyki przyciągają do siebie użytkowników dużą dostępnością tytułów muzycznych i wykonawców (nawet tych bardzo niszowych) oraz łatwością obsługi. Żeby posłuchać muzyki, nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu – odtworzymy ją zarówno na smartfonie, komputerze, tablecie, w samochodzie, jak i przez wzmacniacz (wiele modeli ma wbudowane funkcje smart oraz obsługiwane są przez aplikacje połączone z najpopularniejszymi platformami streamingowymi).

Streamingi muzyczne przejęły także rolę przygotowywania składanek najpopularniejszych utworów w danym roku. Z tą różnicą, że w przypadku gotowej składanki na płycie CD musieliśmy dostosować nasz gust do panujących trendów muzycznych, tymczasem algorytm danej platformy przygotowuje w pełni spersonalizowaną listę utworów, których posłuchasz z dużą przyjemnością! Zobaczmy czym różnią się proponowane zestawienia muzyczne roku.

Spotify Wrapped 2023 – kompleksowe podsumowanie muzyczne roku

Przegląd muzycznych podsumowań, jakie oferowane są użytkownikowi zaczniemy od niekwestionowanego króla streamingu muzycznego, jakim jest Spotify. Co roku użytkownicy Spotify mogą spodziewać się w okolicach końca roku zestawienia, które pokaże, jaka muzyka była najbliższa ich sercu w mijającym roku. Zestawienie to nosi nazwę Spotify Wrapped i w 2023 roku użytkownicy mogli się z nim zaznajomić już pod koniec listopada. Jeżeli myślicie, że Spotify Wrapped przedstawi Wam po prostu utwory czy wykonawców, których chętnie słuchaliście w mijającym roku, to nic bardziej mylnego!

Spotify Wrapped 2023 można podzielić na kilka części. Pierwsza z nich, to podsumowanie przygotowane specjalnie dla danego użytkownika. Znajdziemy je pod nazwą „Twoje 2023 Wrapped” i ma postać prezentacji (format przypomina nieco relacje z Instagrama) i przedstawia nam w niebanalny sposób, jak kształtował się nasz gust muzyczny przez ten rok. Poza zestawieniem ulubionych wykonawców, czy ulubionych utworów muzycznych znajdziemy interesujące informacje typu: „jak wyglądałby Twój gust muzyczny, gdyby był kanapką?”. Spotify też powie Wam, ile godzin w tym roku spędziliście słuchając muzyki za pośrednictwem tej platformy i jak przekładałoby się to na ilość dni. Spotify Wrapped 2023 przygotowało nawet swojego rodzaju kalendarium, z którego dowiecie się, jakiego wykonawcy słuchaliście najwięcej w danym miesiącu. Podsumowanie obejmuje nie tylko artystów muzycznych i ich twórczość, ale także podcasty. Jeżeli jesteście miłośnikami tego rodzaju materiałów audio, to Spotify nie pominie tego faktu i przypomni Wam, które serie podcastów były Waszymi ulubionymi. Nie zabrakło krótkich filmików z podziękowaniami od artystów. Zostaniecie także podsumowani Wy jako użytkownicy! Praktycznie na samym końcu znajdziecie informację o tym, jakim rodzajem słuchacza muzyki jesteście. Ja według Spotify jestem Hipnotyzerem, ponieważ słucham albumów muzycznych od początku do końca – i to się zgadza! Na sam koniec Wrapped 2023 otrzymujemy skrótową formę podsumowania, dostępną w różnych szatach graficznych, którą możemy udostępnić np. na Facebooku lub X (Twitter). Podkładem muzycznym do tego podsumowania są oczywiście nasze ulubione utwory, a twórcy zadbali o kolorową i niezwykle energetyczną oprawę graficzną.

Druga część Spotfy Wrapped to podsumowanie roczne gustów muzycznych wszystkich użytkowników tej platformy streamingowej. Choć trzeba zauważyć, że przegląd trendów podzielono na to co dzieje się na światowym i polskim rynku muzycznym. Możecie dzięki temu dowiedzieć się, że na pierwszym miejscu wśród najczęściej słuchanych polskich artystów znalazł się Taco Hemingway, a na świecie tytuł ten objęła Taylor Swift. Jeżeli te nazwiska nic Wam nie mówią, to może to doskonała okazja, by poszerzyć swoje muzyczne horyzonty? W zestawieniu Spotify Wrapped 2023 znajdziemy nie tylko popularną muzykę, która zawojowała świat. Nie brakuje także zestawień przygotowanych dla różnych gatunków muzycznych, więc jeżeli słuchasz muzyki alternatywnej – nie martw się, twórcy Spotify pomyśleli także o Tobie.

Jak sprawdzić Spotify Wrapped 2023?

Dostęp do Spotify Wrapped możemy uzyskać zarówno przez aplikację mobilną, jak i na komputerze. Warunkiem jest bycie zarejestrowanym, aktywnym użytkownikiem tej platformy.

Jeżeli chcecie sprawdzić swój Wrapped 2023 przez aplikację mobilną, postępujcie zgodnie z następującymi wskazówkami:

 1. Otwieramy aplikację mobliną Spotify
 2. Możecie znaleźć banner „Twoje 2023 Wrapped”, a jeżeli nie jest widoczny, wówczas u samej góry ekranu, w poziomym menu, zaraz obok przycisków Muzyka, Podcasty, znajdziecie także przycisk Wrapped, otoczony charakterystyczną kolorową linią.
 3. Gdy już znajdziecie banner lub przycisk w menu, klikacie w niego i możecie już przejść do swojego podsumowania.
 4. W górnej części możesz sprawdzić podsumowanie przygotowane dla Was
 5. A poniżej znajdziecie listy najpopularniejszej muzyki i wykonawców na świecie i w Polsce

Wolicie korzystać ze Spotify na komputerze lub laptopie? W aplikacji desktopowej dostęp do Wrapped jest równie prosty:

 1. Otwórzcie aplikację Spotify na komputerze
 2. Znajdźcie banner Spotify Wrapped lub wybierzcie Wrapped w menu
 3. Poszczególne zestawienia znajdziecie także w proponowanych „Playlistach nie do przegapienia”

Nie korzystacie z aplikacji na komputer? Możecie zatem w bardzo prosty sposób sprawdzić swoje zestawienie muzyczne bezpośrednio przez stronę internetową. Wystarczy, że wejdziecie na www.spotify.com/pl/wrapped/ i zalogujecie się na swoje konto, a Wrapped 2023 będzie na Was czekać.

Spotify Wrapped 2023
Spotify Wrapped 2023
Spotify Wrapped 2023
Spotify Wrapped 2023
Spotify Wrapped 2023
Spotify Wrapped 2023

Apple Music Replay 2023 – podsumowanie muzyczne dla fanów jabłka

Muzyczne podsumowanie postanowił przygotować dla swoich użytkowników także Apple. Warunkiem jej uzyskania jest aktywna subskrypcja Apple Music. W przeciwieństwie do Spotify, podsumowanie Apple Music dostępne jest dla użytkowników przez cały rok. Wieloletni subskrybenci mogą liczyć na przygotowaną dla nich listę najczęściej odtwarzanych utworów w danym roku oraz po jednym najpopularniejszym utworze z poprzednich lat (oczywiście jeżeli mieliśmy w nich wykupioną subskrypcję).

Co otrzymujemy w Apple Music Replay 2023? Oczywiście zestawienie i historię najczęściej słuchanych przez Was utworów, artystów, a także playlisty i stacje radiowe. Możemy też liczyć na statystyki przesłuchanych utworów i albumów czy ilości godzin, jaką poświęciliśmy na słuchanie danego wykonawcy lub stacji.

Jak uzyskać dostęp do Apple Music Replay 2023?

Podsumowanie muzyczne przygotowane przez Apple Music możemy sprawdzić zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na desktopie. Jedną z opcji jest wejście na music.apple.com/pl/replay i zalogowanie się przy pomocy Apple ID na konto, na którym mamy subskrypcję. Możemy też wejść na nasze konto użytkownika przez aplikację.

Odszukujemy przycisku Get Started i klikamy/stukamy w niego. Wówczas ukaże nam się kilka playlist przygotowanych specjalnie dla nas:

 • Get insights throughout the year (Uzyskaj statystyki z tego roku) – to zestawienie utworów oraz albumów muzycznych, których słuchaliście w tym roku, a także statystyki dotyczące liczby odtworzeń i godzin spędzonych na ich słuchaniu.
 • See your year-end Replay (Zobacz playlistę Replay z tego roku) – można powiedzieć, że jest to właściwa część Apple Music Replay. Tutaj zobaczymy statystyki i zestawienie najczęściej słuchanej muzyki, ulubionych gatunków, wykonawców, stacji itd. w danym roku kalendarzowym.
 • Play your year-end highlight reel (Odtwórz najlepsze momenty z tego roku) – tutaj znajdziemy podsumowanie 2023 roku, Apple Music zestawi dla nas najczęściej słuchane utwory, wraz z wizualizacjami.
 • Share insights (Udostępnij statystyki) – czym byłyby roczne zestawienia, gdybyśmy nie mogli pochwalić się nimi w mediach społecznościowych?! Apple Music Replay umożliwia udostępnienie spersonalizowanych w prosty sposób.
Apple Music Replay

Co zrobić, jeżeli Apple Music Replay nie jest dostępna na Twoim koncie? Czasem może to oznaczać, że do przygotowania statystyk konieczne jest przesłuchanie większej ilości muzyki. Może być też to kwestia ustawień – koniecznie sprawdźcie czy na wszystkich urządzeniach, na których korzystacie z Apple Music włączone jest opcja „Używaj historii odtwarzania”.

Sprawdź muzyczne statystyki 2023 z YouTube Music Recap

Przygotowaniu dla swoich użytkowników muzycznego podsumowania roku nie mógł się oprzeć także YouTube. Dzięki YouTube Music Recap możemy zobaczyć czego słuchaliśmy i co oglądaliśmy w ostatnich 12 miesiącach. Warunkiem koniecznym otrzymania rocznego podsumowania jest przesłuchanie co najmniej 4 godzin w tym czasie. Ważne też są ustawienia – funkcje automatycznego usuwania historii powinny być wyłączone.

Jak wygląda podsumowanie roku z YouTube Recap? Znajdziemy tu klasycznie statystyki dotyczące liczby godzin przesłuchanej muzyki czy rekordu nieprzerywanego korzystania z YT. Otrzymamy zestawienie naszych ulubionych wykonawców i utworów. Podobnie jak w przypadku Spotify Wrapped YouTube Recap pokaże nam, jakich gatunków muzycznych słuchaliśmy najczęściej. Zestawienie muzyczne przygotowane przez YouTube jest jeszcze pod jednym względem podobne do Spotify – zadbano o oprawę graficzną inspirowaną okładkami albumów ulubionych twórców. Spotkałam się jednak z opiniami, że lista ulubionych utworów nie zawsze pokrywa się z prawdą i czasem trafiają na nią dość przypadkowe tytuły.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *