Gdzie słuchać muzyki? Spotify, Tidal, Apple Music, Deezer, YouTube Music, Amazon Music — poradnik konsumenta

Muzyka towarzyszy nam każdego dnia i w większości momentów naszego życia. Za sprawą łatwego dostępu do Internetu możemy szukać ulubionych piosenek wśród niemalże nieograniczonej biblioteki utworów muzycznych. Wszystko to dzięki platformom streamingowym takim jak Spotify, Tidal czy Apple Music. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym muzycznym platformom oraz porównamy je po to, by wyłonić największe zalety i wady każdej z nich. Dzięki temu wybór jednej stanie się o wiele łatwiejszy!

Spotify

Aplikację Spotify z pewnością zna wielu ludzi, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez muzyki. Jest to jedna z najpopularniejszych na świecie platform muzycznych. Biblioteka Spotify to miliony utworów, które dostępne są zarówno w darmowej, jak i płatnej wersji. Poza tym platforma oferuje także niezwykle intuicyjny interfejs oraz wiele funkcji społecznościowych.

Darmowa oraz płatna wersja

Platforma Spotify dostępna jest w wersji darmowej z reklamami oraz wersji płatnej, w której to podczas odsłuchiwania piosenek nie pojawiają się reklamy. Co więcej, wersja Premium to także dodatkowe funkcje, wśród których wymienić można między innymi słuchanie muzyki offline.

Funkcje dostępne w każdym planie Spotify Premium

Dodatkowe funkcje dla użytkowników

Wśród wspomnianych wcześniej dodatkowych funkcji dostępnych dla użytkowników Spotify wymienić można nie tylko możliwość słuchania muzyki online. Spotify to także tworzenie specjalnych playlist, dzięki którym znacznie łatwiej jest utrzymać ład i wyszukiwać ulubione utwory. Platforma umożliwia również poszukiwanie konkretnych piosenek na podstawie wpisywanych słów. Inne dodatkowe funkcje to między innymi: przejście do trybu prywatnego, współtworzenie playlist wraz ze znajomymi czy dostępność kolekcji „The Best Of”.

Widok przykładowych proponowanych przez Spotify playlist

Tidal

Kolejną globalną platformą do strumieniowego przesyłania muzyki jest Tidal. Co ciekawe, Tidal szczególnie wyróżnia się jakością dźwięku. Wszystko przez to, iż platforma oferuje streaming w jakości hi-fi i hi-res. Oznacza to, iż dźwięk jest bogaty oraz wyjątkowo czysty. Nie dziwi więc fakt, że tę platformę doceniają osoby korzystające z dobrej jakości sprzętu audio.

Jakość dźwięku i opcje HiFi

Platforma Tidal wśród jej wielbicieli znana jest dzięki swojemu zaangażowaniu w dostarczanie użytkownikom najwyższej jakości dźwięku. Mowa tutaj o strumieniowaniu w jakości bezstratnej zwanej lossless oraz jakości HiFi, która z kolei pozwala na doświadczanie dźwięku o jakości bardzo zbliżonej do oryginału. Warto wiedzieć, iż do wyboru mamy dwa pakiety: Tidal HiFi oraz Tidal HiFi Plus. Różnice między tymi dwoma pakietami opierają się na jakości dźwięku. Pierwszy z nich oferuje dostęp do materiałów w wysokiej jakości dźwięku 16 bit, 44,1 kHz. Pakiet Tidal HiFi Plus natomiast zawiera wszystkie korzyści abonamentu Tidal HiFi oraz bezstratną jakość dźwięku HiFi w jakości do 24 bit, 192 kHz.

Porównanie jakości dźwięku w pakietach Tidal

Unikalne treści dostępne w Tidal

To, co przekonuje wiele osób do wyboru aplikacji Tidal, to dostęp do bogatego zbioru różnych treści muzycznych. W ramach swojej oferty Tidal często udostępnia treści, z którymi zapoznać się mogą jedynie użytkownicy tej konkretnej platformy. Mogą to być ekskluzywne albumy, single, koncerty czy nawet materiały zza kulis teledysków. Artyści nierzadko wybierają Tidal do premiery swoich najnowszych dzieł, co przyciąga fanów, którzy chcą być pierwszymi słyszącymi nową muzykę.

Apple Music

Nikomu z pewnością nie trzeba przedstawiać platformy streamingowej Apple Music. Nie jest również zaskoczeniem, że najwięcej korzyści oferuje ona zwłaszcza dla użytkowników produktów Apple. Aplikacja Apple Music zdobyła dużą przewagę dzięki możliwości zakupu w niej muzyki na własność. Jest to rozwiązanie problemu znikającej zawartości w bibliotece, z czym często zmaga się wielu słuchaczy. Większość muzyki dostępnej w Apple Music możemy bez problemu zakupić w iTunes Store i przechowywać ją obok ścieżek dostępnych już w abonamencie. W skrócie pozwala to poszerzyć bibliotekę w aplikacji o piosenki, które nie są dostępne w streamingu, a jedynie w wersji cyfrowej.

Strona główna Apple Music

Integracja z ekosystemem Apple

Osoby, które nie miały wcześniej styczności z produktami Apple, mogą nie mieć świadomości o istnieniu ekosystemu Apple. Najprościej mówiąc, jest to zbiór usług, funkcji oraz technologii, dzięki którym korzystanie z urządzeń danego producenta jest o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze. Warto zaznaczyć, że najwięcej możliwości daje korzystanie z przynajmniej dwóch sprzętów marki Apple.

Dostępność ekskluzywnych treści

Treści ekskluzywne dostępne dla użytkowników platformy Apple Music to między innymi wcześniejsze premiery, sesje nagraniowe, koncerty na żywo i wiele innych materiałów. Dostarczają one słuchaczom unikalnych wrażeń muzycznych, co sprawia, że Apple Music staje się naprawdę atrakcyjnym wyborem dla każdego miłośnika muzyki czy też innych artystycznych wrażeń.

Apple Music Live

Deezer

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Deezer był pierwszym portalem streamingowym w Polsce. Współcześnie nadal stanowi poważną konkurencję dla takich aplikacji jak Spotify czy Apple Music. Oprócz dostępu do obszernego katalogu muzycznego serwis Deezer oferuje także kilka unikalnych funkcji. Wyróżnia się szczególnie personalizacją playlist oraz rekomendacji.

Strona główna platformy Deezer

Personalizacja playlist i Flow

Jedną z kluczowych i jednocześnie bardzo docenianych cech Deezer jest personalizacja. Umożliwia ona użytkownikom tworzenie spersonalizowanych playlist, a także korzystanie z funkcji Flow. Jej działanie opiera się na przygotowywaniu mixu utworów na podstawie nastroju lub stylu muzycznego słuchacza.

Personalizacja playlist Deezer

Jak działa Deezer dla artystów i fanów?

Serwis Deezer jest mocno zaangażowany nie tylko w obsługę fanów, ale również artystów. Dla twórców platforma oferuje wiele narzędzi do promowania muzyki, monitorowania wydajności oraz budowania relacji z fanami. Użytkownicy aplikacji mają natomiast dostęp do unikalnych treści i ekskluzywnych wydań albumów oraz mogą odkrywać nową muzykę dzięki spersonalizowanym rekomendacjom.

YouTube Music

Znany i lubiany portal YouTube również ma własną platformę streamingową, jaką jest YouTube Music. Platforma ta oferuje nie tylko katalog z dostępem do miliona utworów różnych gatunków, ale także wyróżnia się dostępnością teledysków. Pozwala to każdemu z użytkowników oglądać wizualizację podczas słuchania muzyki. To właśnie wysoko ceniony aspekt i gratka dla miłośników muzyki.

Strona główna YouTube Music

Dostępność teledysków i koncertów

Mnogość teledysków najróżniejszych autorów nie jest jedynym aspektem wartym omówienia w kontekście YouTube Music. Użytkownicy platformy poza dostępem do ogromnej biblioteki wspomnianych już teledysków mają także możliwość oglądania koncertów i występów swoich ulubionych artystów na żywo. Nie trzeba przekonywać nikogo, że to ogromna korzyść dla słuchaczy.

Integracja z platformą YouTube

Nie wypada nie wspomnieć o kolejnej istotnej zalecie YouTube Music, jaką jest integracja z platformą YouTube. W praktyce oznacza to łatwe przechodzenie między słuchaniem utworów muzycznych a oglądaniem innych treści publikowanych na YouTube. Dzięki temu osoby lubiące połączenie muzyki z wideo i innymi treściami dostępnymi na YouTube uważają serwis YouTube Music za atrakcyjny.

Amazon Music

Wiele osób spółkę Amazon kojarzy głównie jako sklep internetowy będący największą tego typu platformą na świecie. Obecnie funkcjonuje także Amazon Music, czyli platforma streamingowa uważana za integralną część szerokiego ekosystemu Amazon. Dla użytkowników stanowi to ogromne ułatwienie w dostosowaniu swoich muzycznych doświadczeń do potrzeb i preferencji z wykorzystaniem tylko jednego konta Amazon.

Strona główna Amazon Music

Opcje dostępności i plany subskrypcji

Platformę Amazon zdecydowanie można uznać za taką, która odpowiada na potrzeby użytkowników. Oferuje bowiem różne opcje dostępności i plany subskrypcji, dzięki czemu mamy możliwość wybrania opcji idealnej dla siebie. Wśród nich wymieniamy zarówno bezpłatne wersje Amazon Music z reklamami, jak i wersje płatne Amazon Unlimited z rozszerzonym dostępem do katalogu muzycznego oraz bez reklam.

Wyjątkowe korzyści dla użytkowników Amazon Prime

Wspomnieć należy także o unikalnych korzyściach związanych z Amazon Music, jakie oferowane są użytkownikom Amazon Prime. Przykładem może być między innymi dostęp do biblioteki piosenek bez dodatkowych opłat. Użytkownicy mający wykupioną subskrypcję w Amazon Prime mogą więc z łatwością korzystać z muzyki dostępnej w Amazon Music w ramach wykupionego abonamentu. Taki znaczący bonus przekonuje do korzystania z platformy Amazon Music coraz więcej osób.

Porównanie cen i dostępności regionalnej

Aby wybrać odpowiednią dla siebie i zgodną z naszymi preferencjami usługę, konieczne będzie porównanie dostępnych platform streamingowych pod kątem cen i dostępności regionalnej. Różnice w cenach subskrypcji mogą wynikać na przykład z jakości dźwięku czy też oferowanych użytkownikom funkcji. Nie bez znaczenia jest również dostępność regionalna. Nie wszystkie usługi są bowiem dostępne we wszystkich krajach.

Koszty subskrypcji dla poszczególnych platform

Nie da się ukryć, iż dla większości z nas istotnym czynnikiem mającym wpływ na wybór jest cena usługi. Jak więc prezentuje się cennik?

Spotify PremiumTidal PremiumApple MusicDeezerYouTube Music w ramach YouTube PremiumAmazon Music
Premium Individual – 19,99 zł
Premium Student – 9,99 zł
Premium Duo (2 konta Premium) – 24,99 zł
Premium Family – 29,99 zł
1 miesiąc za darmo dla nowych użytkowników: Tak
Rezygnacja w dowolnym momencie: Tak
Tidal HiFi – 21,99 zł
Tidal HiFi Plus – 39,99 zł
Tidal Family – 34,99 zł
Tidal Student* – co najmniej 50% zniżki
1 miesiąc za darmo dla nowych użytkowników: Tak
Rezygnacja w dowolnym momencie: Tak
pakiet Studencki – 11,99 zł
pakiet Indywidualny 21,99 zł
pakiet Rodzinny 34,99 zł miesięcznie
1 miesiąc za darmo dla nowych użytkowników: Tak
Rezygnacja w dowolnym momencie: Tak
Deezer Premium 21,99 zł, 25% rabatu przy zakupie na rok (zobowiązanie na rok)
Deezer Family 35,99 zł. 8% rabatu przy zakupie na rok (zobowiązanie na rok)
Deezer Student – 10,99 zł
1 miesiąc za darmo dla nowych użytkowników: Tak
Rezygnacja w dowolnym momencie: Tak
YouTube Premium – 23,99 zł
YouTube Premium dla rodziny – 35,99 zł
YouTube Premium dla studentów – 13,99 zł
1 miesiąc za darmo dla nowych użytkowników: Tak
Rezygnacja w dowolnym momencie: Tak
Amazon Music Unlimited – 14,99 zł miesięcznie dla użytkowników Amazon Prime
24,99 zł miesięcznie dla innych użytkowników
1 miesiąc za darmo dla nowych użytkowników: Tak
Rezygnacja w dowolnym momencie: Tak

Dostępność platform w Polsce i na świecie

Na wybór konkretnej platformy streamingowej wpływ ma między innymi dostępność regionalna. Obecnie w Polsce możemy skorzystać z usługi Spotify, Apple Music, YouTube Music i Deezer. Tidal, chociaż jest dostępny w Polsce, znany jest ze znacznie bardziej ekskluzywnych treści i usług dostępnych w Stanach Zjednoczonych. Amazon Music natomiast ma stać się częścią Amazon Prime już 1 listopada 2023 roku. Dotyczy to jednak nieco okrojonej wersji usługi, która na razie dostępna będzie wyłącznie w USA.

Oferty specjalne i darmowe okresy próbne

Nic nie przyciąga uwagi nowych użytkowników tak, jak ciekawe oferty specjalne oraz darmowe okresy próbne. W przypadku Spotify, Tidal, Apple Music, Deezer, YouTube Music i Amazon Music użytkownicy mają możliwość wypróbowania płatnych planów przez ograniczony czas i bez żadnych opłat. Takie okresy próbne trwają zwykle miesięc. Idealnym przykładem oferty specjalnej jest Amazon Music Unlimited w cenie niższej dla użytkowników Amazon Prime.

Jakość dźwięku i obsługa offline

To, na czym zależy każdemu użytkownikowi platformy streamingowej, to oczywiście dobra jakość dźwięku. Jak przedstawia się ona w porównaniu wszystkich aplikacji?

SpotifyTidalApple MusicDeezerYouTube MusicAmazon Music
komputer, telefon i tablet – do 320 kbps
odtwarzacz internetowy do 256kbit/s
jakość bezstratna (lossless), Hi-Fi, MQA, 360 Reality Audio (dla słuchawek kompatybilnychjakość bezstratna (lossless), Dolby Atmos, Apple Lossless Audio Codec (od 16 bitów/44,1 kHz (jakość CD) do 24 bitów/192 kHz)w standardowym planie od 128 lub 320 kb/s
Deezer HiFi 16 bitów, 44,1 kHz
niska (48 kbit/s)
normalna (128 kbit/s)
wysoka (256 kbit/s)
SD – bitrate do 320 kbps
HD – 16 bit, 44,1 kHz, średni bitrate 850 kbps (jakość CD)
Ultra HD – 24 bit, do 192 kHz, średni bitrate 3730 kbps.

Słuchanie muzyki offline

Przekonująca do skorzystania z usług danej platformy streamingowej może być także możliwość słuchania ulubionej muzyki offline. Każda z wymienionych wcześniej platform ma tę opcję dostępną w ramach płatnych planów subskrypcji. Wystarczy, że pobierzemy utwory bądź całe playlisty, aby później móc odsłuchać je bez dostępu do Internetu. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w podróżach, czy miejscach ze słabym sygnałem internetowym.

Aplikacje i kompatybilność

Różnice dotyczące aplikacji na platformach streamingowych opierają się głównie na ich dostępności na różnych urządzeniach i platformach. Każdy serwis oferuje jednak aplikacje na najpopularniejsze systemy operacyjne, czyli iOS i Android. Pozwala to użytkownikom korzystać z aplikacji do słuchania muzyki na smartfonach, ale i na tabletach.

Co ciekawe, słuchanie muzyki na dużym ekranie jest możliwe za sprawą aplikacji na komputery stacjonarne (systemy Windows i macOS). Część tych platform dostępna jest w wersji webowej, dzięki czemu nie ma potrzeby pobierania aplikacji, by mieć dostęp do muzyki.

Podgląd odtwarzacza YouTube Music

Kompatybilność z różnymi urządzeniami

Warto zwrócić szczególną uwagę na serwis Apple Music, który jest głęboko zintegrowany z systemem iOS i macOS. Sprawia to, że Apple Music jest idealnym wyborem dla wszystkich posiadaczy urządzeń Apple. Spotify i YouTube Music natomiast oferują aplikacje na różne systemy operacyjne, ale z uwzględnieniem możliwości synchronizowania treści między urządzeniami. Dzięki temu możemy swobodnie przechodzić między różnymi urządzeniami, nie tracąc przy tym spójności biblioteki muzycznej. Jak widać, integracja z systemami operacyjnymi to bardzo ważny czynnik warty uwzględnienia.

Jak wybrać najlepszą platformę dla siebie?

W wybór najlepszej platformy streamingowej będzie zależeć w dużym stopniu od indywidualnych potrzeb oraz preferencji każdego użytkownika. Ze względu na szeroki katalog utworów i wiele spersonalizowanych rekomendacji Spotify może trafić idealnie w gusta większości miłośników muzyki. Dobrze sprawdzi się też jako aplikacja do słuchania podcastów. Atrakcyjnym wyborem dla aufiofilów, czyli dla osób dbających o doskonałą jakość dźwięku będzie z kolei Tidal. Wszystko to za sprawą oferty Tidal HiFi z najwyższą jakością dźwięku. Użytkownicy produktów marki Apple dzięki głębokiej integracji znajdą z kolei idealne dopasowanie z serwisem Apple Music. Deezer z pewnością przyciągnie tych, którym zależy na dostępie do ekskluzywnych treści i spersonalizowanych playlist.

Jakie czynniki są najważniejsze przy wyborze platformy?

Istnieje wiele czynników istotnych przy wyborze platformy streamingowej. Dla jednych kluczowa staje się cena subskrypcji, a dla innych jakość dźwięku czy obsługa offline. Uwagę należy zwrócić też na dostępność regionalną, integrację z urządzeniami i systemami operacyjnymi czy dostępność ekskluzywnych treści. Ostatecznie decyzja i tak podyktowana będzie indywidualnymi potrzebami użytkownika. Warto wybrać taką usługę, która będzie najlepiej odpowiadać oczekiwaniom w zakresie muzyki i treści audio.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *