Transakcje online – złote zasady bezpieczeństwa

Ponad 13,5 miliona Polaków dokonuje zakupów w sieci. Sklepy internetowe i operatorzy płatności dokładają starań, aby e-zakupy były bezpieczne, dużo jednak zależy od samych kupujących. Transakcje online wymagają sprawdzenia kilku istotnych rzeczy – nie tylko na stronie sklepu, lecz także tych związanych z kondycją naszego komputera. Poniżej 5 złotych zasad bezpieczeństwa dokonywania transakcji online.

Zasada 1: Sprawdź, u kogo kupujesz

Obowiązkiem każdego sklepu internetowego jest podanie na stronie wszelkich informacji dotyczących rejestracji firmy: tj. pełna nazwa, adres siedziby oraz numery NIP, REGON czy KRS. Oprócz tych informacji, w widocznym miejscu powinien pojawić się także regulamin zakupów w danym e-sklepie, zawierający w szczególności opis procedury zwrotów i odstąpienia od umowy. Jeśli dokonujemy w danym sklepie transakcji po raz pierwszy warto poszukać opinii internautów na jego temat lub sprawdzić, czy sprzedający oferuje program dodatkowo zabezpieczający nasze zakupy. Przykładem może być Program Ochrony Kupujących (POK) z logo charakterystycznej parasolki, dobrze znany użytkownikom Allegro.

Zasada 2: Powierzaj pieniądze zaufanym dostawcom płatności

Aby mieć pewność, że pieniądze trafią do sprzedawcy szybko i bez przeszkód, warto sprawdzić, czy dany sklep jest obsługiwany przez sprawdzonego operatora płatności, który oferuje różnorodne metody zapłaty (przelewem, kartą, poprzez SMS, przelewem tradycyjnym). Wiarygodni pośrednicy płatności online są nadzorowani przez państwowe instytucje, takie jak np. Komisja Nadzoru Finansowego.

Transakcje online oferują operatorzy tacy jak:

  • PayU
  • Dotpay
  • Przelewy24
  • PayPal
  • Transferuj.pl

Przelewy internetowe, dziś w większości bezpłatne, mają pewne ograniczenia. W przypadku zlecenia przelewu w piątek wieczorem, sprzedawca otrzyma nasz przelew dopiero w poniedziałek rano i zapewne dopiero wtedy rozpocznie przygotowywanie towaru do wysyłki. Alternatywą jest szybki przelew online (określany też jako e-przelew lub przelew typu pay-by-link).

Zasada 3: Sprawdź, czy strona internetowa jest bezpieczna

Do wycieku pieniędzy z naszego rachunku bankowego dochodzi nie z powodu złamania zabezpieczeń banku, lecz poprzez zdobycie danych od właścicieli tychże rachunków.  Dokonując transakcji online należy za każdym razem sprawdzić czy widoczny w pasku przeglądarki adres strony (banku lub dostawcy płatności), na której się znajdujemy, jest prawidłowy. Jeśli strona różni się choćby nieznacznie od tej, którą znamy – lepiej zaniechać transakcji. W przeciwnym razie możemy paść ofiarą tzw. phishingu, czyli wyłudzenia poufnych danych przez witrynę podszywającą się np. pod stronę WWW banku. Należy także pamiętać, aby nie podawać na niezaufanych stronach haseł i loginów do swojego konta czy numerów kart płatniczych. Adres bezpiecznej strony rozpoczyna się od skrótu „https” w miejscu zwykłego „http”. Dodatkowo w pasku adresu pojawia się symbol kłódki lub charakterystyczne zielone pole, w zależności od rodzaju przeglądarki. Wszystkie dane podawane na takiej stronie są szyfrowane za pomocą tzw. protokołu SSL, który zapewnia bezpieczne logowanie. Protokół ten jest zalecany przez Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych (GIODO) – dodaje.

Zasada 4: Chroń komputer

W dużej mierze bezpieczeństwo zakupów internetowych powiązane jest także ze stanem naszego komputera. Może się zdarzyć, że wirusy komputerowe lub tzw. złośliwe oprogramowanie wyłudzające dane osobowe spowodują nie tylko awarię sprzętu, lecz także wykradną prywatne informacje. Aby skutecznie przeciwdziałać takim sytuacjom, wystarczy zainstalować program antywirusowy i możliwie jak najczęściej dokonywać aktualizacji bazy wirusów. Oprócz ochrony antywirusowej pamiętajmy też o niepozostawianiu komputera bez nadzoru, zwłaszcza, jeśli w przeglądarce internetowej zaznaczyliśmy opcję „zapamiętaj hasła”. Odchodząc od komputera nawet na chwilę wylogujmy się nie tylko ze strony internetowej banku, lecz także z poczty e-mail lub portalu społecznościowego. Tak, by nikt niepowołany nie zdobył dostępu do poufnych danych.

Zasada 5: Sprawdź, z jakiej sieci Wi-Fi korzystasz

Dostęp do internetu obecnie jest wszędzie – na stacjach benzynowych, w kawiarniach, restauracjach. Zanim połączymy się z siecią Wi-Fi warto sprawdzić jaki status ma sieć internetowa, aby nasze transakcje online były jeszcze bardziej bezpieczne. Jeśli jest to sieć publiczna istnieje ryzyko „podejrzenia” przez osoby trzecie danych, które wysyłamy, także podczas płacenia za zakupy. Najbezpieczniejsza jest sieć oznaczona jako prywatna, która wymaga podania hasła przed rozpoczęciem korzystania z niej. Absolutnie należy unikać podawania wrażliwych danych w miejscach publicznych, gdzie łatwo można paść ofiarą hakerów.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *