Google oficjalnie potwierdziło zmiany w algorytmie Pingwin 4.0

23 września 2016r. Google oficjalnie potwierdziło na swoich stronach aktualizację algorytmu Pingwin 4.0 w wynikach wyszukiwania: https://webmasters.googleblog.com/2016/09/penguin-is-now-part-of-our-core.html Skutkiem działania algorytmu są duże wahania pozycji stron w wynikach organicznych we wszystkich branżach.

Co obecnie się dzieje i czym wyróżnia się Pingwin 4.0

Pingwin jest algorytmem, który eliminuje z wyników wyszukiwania strony posiadające słabe, nienaturalne linki, traktując je jako spam sieciowy. Linki takie mogą pochodzić z zapleczy niskiej jakości oraz systemów wymiany linków.

Co istotne czas pozyskania linków nie ma znaczenia, wpływają one na pozycję strony nawet jeśli były pozyskane rok, dwa czy trzy lata temu. Dopiero teraz algorytm wykrywania nienaturalnych linków się ‘odkorkował’ po poprzednich aktualizacjach (algorytm Pingwin 3.0 działał we wrześniu 2014r), powodując duże zmiany nawet w stronach, do których od dawna nie pozyskiwano linków, rozliczając te pozyskane w przeszłości.

Obecny algorytm wyróżnia się przede wszystkim długością trwania. Google rozpoczął testowanie algorytmu na początku września i z naszych obserwacji wynika, że trwa on nadal co oznacza, że jest najdłużej działającym algorytmem w historii. Google nie zdradza, kiedy zakończy się wdrażanie algorytmu, wiadomo na razie, że nie będzie on już aktualizowany i stanie się integralną częścią algorytmu.

Kolejną nowością jaką wprowadził Google jest działanie algorytmu w czasie rzeczywistym. Do tej pory algorytm działał w pewnych odstępach czasu. Oznaczało to, że na wyniki działań musieliśmy czekać. Obecnie wszystkie działania bieżące on site jak i off site są widoczne i odzwierciedlane w wynikach szybciej.

Co zrobić, gdy pozycje strony spadły

W takiej sytuacji należy podjąć próbę usunięcia linków, które mogą powodować to, że Google nałożył kary na nasz serwis. Jeśli usunięcie linków okaże się niemożliwe do zrobienia, należy poprosić Google o zaprzestanie brania ich pod uwagę podczas weryfikowania naszej strony. Szczegółowa instrukcja znajduje się tutaj: https://support.google.com/webmasters/answer/2648487?hl=en. To co trzeba wiedzieć, to proces zrzekania linków może trwać kilka tygodni.

A póki co…

keep calm and carry on

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *