ChatGPT – co to jest, jak używać, najpopularniejsze pluginy i rozwiązania

ChatGPT jestem narzędziem, z którego korzysta przeszło sto milionów użytkowników. Zważając na względnie niedawną datę powstania, jest to świetny wynik. Dodatkowo wszystko wskazuje na fakt, iż użytkowników przybędzie jeszcze więcej. No dobrze, ale co to właściwie jest ten ChatGPT? Co warto o nim wiedzieć? Jak można wykorzystać go prywatnie bądź też biznesowo? Czy to możliwe, że – jak mawiają specjaliści podczas debat – zastąpi ludzi w pracy? Poświęciłam czas, by znaleźć odpowiedzi na te pytania. Sprawdziłam informacje o dwóch najpopularniejszych obecnie wersjach chatu opartych na modelach GPT-3.5 i GPT-4. Oto rezultaty!

Czym jest ChatGPT?

Zacznijmy od podstaw – odpowiedzi na pytanie, co to jest ChatGPT. Jedni nazywają go chatbotem, inni sztuczną inteligencją. I chociaż oba określenia do niego pasują, ChatGPT to przede wszystkim narzędzie oparte na zaawansowanym modelu językowym GPT, za którego powstaniem stoi organizacja OpenAI będąca amerykańskim laboratorium badawczym. Narzędzie owo, jak przystało na chatbot, generuje odpowiedzi na pytania zadawane przez użytkowników – ludzi, którzy zarejestrowali się na stronie OpenAI. Z kolei jak przystało na sztuczną inteligencję, podaje odpowiedzi w większości poprawne językowo, merytoryczne i inteligentne, sprawiające wrażenie napisanych przez człowieka.

ChatGPT ma za zadanie m.in.:

  • odpowiadać na pytania i prowadzić rozmowy,
  • rozwiązywać zadania z różnych dziedzin, np. matematyczne i fizyczne,
  • pisać opowiadania, piosenki i inne utwory,
  • tłumaczyć teksty na inne języki,
  • pomagać w pracy zawodowej – nawet w branżach programistycznej, architektonicznej czy prawniczej.

Warto wiedzieć, że ChatGPT może również pisać artykuły, które czytasz w internecie.

Definicja ChatGPT

ChatGPT w nazwie ma dwie składowe: chat i GPT. Chat to po prostu rozmowa co najmniej dwóch stron – osób lub botów – prowadzona za pośrednictwem internetu. Z kolei GPT jest akronimem nazwy Generative Pre-trained Transformer, czyli potężnego modelu językowego i zarazem modelu uczenia maszynowego. Opiera się na architekturze Transformer. Co ważne, GPT jest autorskim modelem językowym OpenAI.

Co to wszystko znaczy? Model językowy stanowi narzędzie używane w technologii przetwarzania języka naturalnego, czyli NLP (Natural Language Processing). Uczenie maszynowe polega na przetwarzaniu danych w celu samodzielnej nauki rozumienia i konstruowania wypowiedzi. W przypadku ChatGPT dane te są jednocześnie całością posiadanej przez niego wiedzy. Język naturalny jest językiem stosowanym przez ludzi do komunikacji, co różni go od języków programowania czy formalnych. Z kolei Transformer to sztuczne sieci neuronowe, których działanie ma odwzorowywać pracę ludzkich neuronów mózgowych, a także które pozwalają przetwarzać bardzo duże ilości danych tekstowych.

Model GPT odpowiada za spójność wypowiedzi i fakt, że ChatGPT wyraża się jak człowiek. Dodatkowo określa zasób jego wiedzy. Narzędzie OpenAI nie posiada wiedzy innej niż ta, którą przetworzyło w czasie nauki. Gdyby było szkolone wyłącznie na nieprawdziwych informacjach, nie byłoby w stanie podawać prawdziwych. ChatGPT bowiem nie ma bezpośredniego wglądu w świat rzeczywisty.

Krótka historia ChatGPT

Model GPT i ChatGPT zostały stworzone przez organizację badawczą OpenAI. W kilku źródłach przeczytałam, iż organizację tę założyli m.in. Elon Musk i Sam Altman. To prawda, jednak warto zaznaczyć, iż Musk opuścił ją już w 2018 roku. Ma to znaczenie, gdyż pierwszą wersję modelu GPT opracowano właśnie w 2018 roku, a drugą niewiele później – na początku 2019 roku. Nad powstaniem trzeciej twórcy pracowali dłużej, bo przeszło rok – ukończyli ją w czerwcu 2020 roku. Natomiast ChatGPT oparty na trzecim modelu, jeszcze jako prototyp, do rąk użytkowników został oddany 30 listopada 2022 roku.

Choć już wcześniej model GPT szkolił się na ogromnych zbiorach danych, pod koniec listopada 2022 roku – jako ChatGPT – otrzymał nową pożywkę do nauki: żywych ludzi, którzy z zainteresowaniem wdawali się z nim w rozmowy i zlecali mu zadania. I to niemałą liczbę! W zaledwie pięć dni bowiem z botem OpenAI rozmawiało już… milion osób. Dwa miesiące później było to sto milionów. Przy okazji użytkownicy mogli zgłaszać niepoprawne odpowiedzi, co przysłużyło się rozwojowi GPT i opartego na tym modelu chata.

Ciekawostkę stanowi fakt, iż rozmówcy mogli wytykać botowi błędy w odpowiedziach, jednak prototypowy ChatGPT był zbyt pewny siebie, w związku z czym nie przyjmował do wiadomości informacji o popełnionym błędzie. W obecnej wersji przeprasza i próbuje poprawić błąd.

ChatGPT a inne chatboty i modele językowe

Powstanie ChatGPT zmobilizowało konkurentów OpenAI bądź też przyspieszyło ich prace nad autorską sztuczną inteligencją. Obecnie do alternatyw należy chociażby Bard od Google, który ujrzał światło dzienne w marcu 2023 roku, lecz Unii Europejskiej został udostępniony w lipcu tego samego roku. Inna alternatywa to HuggingChat od Hugging Face. Istnieje też TRURL od VoiceLab.AI, który jest produktem polskim. Dodatkowo w funkcji zamiennika ChatGPT wykorzystać można Chatsonic od Writesonic, Chinchilla od DeepMind, a dalej Jasper, Bloom, YouChat, Texta, Character.AI, Rytr, PepperType, Perplexity.

Warto wiedzieć, że wymienione chatboty różnią się od siebie nawzajem modelem językowym, na którym zostały oparte. Jak już wyjaśniłam, ChatGPT korzysta z modelu GPT. Z kolei Bard oparty jest na modelu PaLM 2. Obecnie istnieją różne duże modele językowe (LLM od Large Language Models) – przykładowo LaMDa, LLaMA 2, BLOOM, GPT-NeoX, Megatron-Turing NLG – a ich twórcy prześcigają się w udoskonalaniu swoich produktów (chatbotów i nie tylko). Jedną z kluczowych różnic pomiędzy GPT a pozostałymi LLM jest trening metodą uczenia nienadzorowanego, który przebiega w pierwszej fazie nauki chatbota.

Czy ChatGPT zastąpi pracowników?

Czy skoro ChatGPT potrafi wygenerować tak wiele różnych treści w tak krótkim czasie, warto zastąpić nim pracowników w prowadzonej firmie? Przeanalizowawszy obecne możliwości tego narzędzia, nie spieszyłabym się z pozytywną decyzją.

  1. Po pierwsze treści napisane przez ChatGPT da się odróżnić od treści napisanych przez człowieka – na niekorzyść chatbota, gdy rywalizuje ze specjalistą.
  2. Po drugie ChatGPT w wersji darmowej nie ma dostępu do najnowszych wydarzeń – jego wiedza sięga maksymalnie września 2021 roku.
  3. Po trzecie merytorycznie sztuczna inteligencja OpenAI przegrywa z ekspertem w danej branży.
  4. I wreszcie po czwarte znane jest zjawisko zwane halucynowaniem. Polega na tym, iż kiedy ChatGPT czegoś nie wie, nie przyznaje rozmawiającemu z nim człowiekowi, że nie wie. Zamiast tego wymyśla odpowiedź – raz brzmiącą sensownie, raz pozbawioną sensu – nie mając jednak świadomości, iż podaje nieprawdę. Jeśli nie znasz się na temacie, trudno będzie Ci odróżnić fakty eksperckie od halucynowania.

Czy jednak w przyszłości ChatGPT zastąpi ludzi w pracy? Jak wskazują specjaliści od sztucznej inteligencji, to prawdopodobne. Zachęcam do obejrzenia debat dotyczących ChatGPT i AI chociażby w serii Hejt Park Kanału Sportowego na YouTubie.

Jak używać ChatGPT?

Jeżeli chcesz skorzystać z ChatGPT w celach prywatnych lub biznesowych, albo po prostu masz ochotę przetestować jego umiejętności, możesz to zrobić w każdej chwili zupełnie za darmo. Wejdź na stronę chat.openai.com i zarejestruj konto (opcja: Sign up). Adres e-mail i numer telefonu posłużą do weryfikacji. Ponadto adres e-mail i hasło, które podasz, będą Ci później służyły do logowania (opcja: Log in). Po zweryfikowaniu i zalogowaniu możesz od razu rozmawiać z botem. Jeżeli jednak interesuje Cię wersja bardziej zaawansowana, w większym stopniu wolna od błędów, kliknij zakładkę GPT-4, która widoczna jest na górze ekranu po wybraniu w panelu nowej rozmowy (opcja: New Chat).

Cena ChatGPT

Podstawowy ChatGPT, a więc chat oparty na modelu GPT-3.5, dostępny jest za darmo. Możesz z nim rozmawiać, zadawać mu pytania i zlecać rozwiązywanie zadań bez żadnych limitów ilościowych czy też czasowych.

Za lepszy, nowszy, bardziej zaawansowany i szybciej generujący odpowiedzi wariant oparty na modelu GPT-4 – a więc ChatGPT Plus – musisz zapłacić. Koszt to $20 USD za miesiąc, czyli po przeliczeniu na naszą walutę niecałe 90 zł przy kursie USD równym 4,374 PLN.

Czym jest ChatGPT Plus?

ChatGPT Plus to inaczej ChatGPT 4.0, a więc płatna wersja chatbota OpenAI wykorzystywana przez osoby potrzebujące bardziej zaawansowanego narzędzia względem wersji darmowej. Jego zalety to m.in.:

  • dostęp do ChatGPT nawet w godzinach szczytu – kiedy to darmowi użytkownicy nie są w stanie się zalogować,
  • szybsze generowanie odpowiedzi – także w godzinach szczytu,
  • mniej błędów merytorycznych w odpowiedziach – większe oparcie odpowiedzi na faktach o 40% względem wersji bazującej na modelu GPT-3.5,
  • większa kreatywność w odpowiedziach,
  • aktualizacja wiedzy do czasu teraźniejszego,
  • dostęp do internetu w czasie rzeczywistym,
  • dostęp do wszelkich poprawek i aktualizacji,
  • możliwość wysyłania chatowi obrazów do analizy,
  • możliwość wysyłania chatowi linków do analizy zawartej pod nimi treści,
  • przetwarzanie większych ilości tekstu – do 25000 słów w wiadomości.

ChatGPT vs ChatGPT Plus

Określenie ChatGPT można rozumieć dwojako, w związku z czym konkretne znaczenie w danej wypowiedzi trzeba wywnioskować z kontekstu. Czasem mówi się ChatGPT, mając na myśli cały chatbot, bez wskazania na wersję. Czasem jednak chodzi o podstawową wersję – ChatGPT 3.5 (wersję opartą na modelu GPT-3.5), której alternatywę stanowi opisany wyżej ChatGPT Plus, czyli ChatGPT 4.0 (wersja oparta na modelu GPT-4).

Jak podają na stronie sami twórcy, różnice między wersją opartą na GPT-3.5 („zwykłym” ChatGPT) a wersją opartą na GPT-4 (płatnym ChatGPT Plus) są bardzo duże. Zaprezentowałam je w tabeli.


ChatGPTChatGPT Plus
Zdawalność testówegzamin adwokacki: 10 percentyli;
olimpiada biologiczna: 31 percentyli
egzamin adwokacki: 90 percentyli;
olimpiada biologiczna: 99 percentyli
Jakość odpowiedziczęstsze halucynowanieudzielanie odpowiedzi opartych na faktach o 40% częściej
Dostęp do internetubrak dostępu do internetudostęp do internetu
Aktualność wiedzybaza wiedzy do września 2021 rokuszeroka wiedza obejmująca aktualności
Generowanie linkówbrak możliwości generowania linkówmożliwość generowania linków
Analiza treści pod linkamibrak możliwości analizowania treści znajdującej się pod linkamimożliwość analizowania treści znajdującej się pod linkami
Generowanie odpowiedzi dotyczących niedozwolonych treściryzyko generowania odpowiedzi na pytania dotyczące niedozwolonych treścizwiększone bezpieczeństwo: generowanie odpowiedzi na pytania dotyczące niedozwolonych treści rzadsze o 82%
Szybkość generowania odpowiedziszybkie generowanie odpowiedzibardzo szybkie generowanie odpowiedzi
Dostępność dla użytkownikówbrak w godzinach szczytudostępność niezależna od liczby użytkowników w danym momencie

Ponadto ChatGPT nie ma walorów, które opisałam w poprzednim punkcie, omawiając ChatGPT Plus. Warto też zaznaczyć, iż podczas udoskonalania ChatGPT i tworzenia ChatGPT Plus wzięto pod uwagę zgłoszenia użytkowników dotyczące niepoprawnych odpowiedzi oraz zatrudniono ekspertów od ochrony i bezpieczeństwa sztucznej inteligencji.

Omówienie rozwiązań do korzystania z ChatGPT

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej wyczekiwanych rozwiązań ChatGPT jest API pozwalające zintegrować stronę internetową, aplikację czy inną usługę z ChatGPT. Korzystając z API, oczywiście za opłatą, możesz wykorzystywać sztuczną inteligencję stworzoną przez OpenAI bez wchodzenia na stronę z chatbotem, bezpośrednio na swojej platformie. API pozwala na korzystanie z wszelkich funkcji i walorów modelu GPT-4, a więc błyskawicznych zapytań tekstowych, zapytań obrazowych, wysokiej trafności merytorycznej odpowiedzi i innych.

Dzięki API wykorzystywanym przez przedsiębiorców ChatGPT możesz spotkać w różnych miejscach – na stronach internetowych, w aplikacjach czy usługach. Nierzadko to właśnie ChatGPT jest „osobą”, która odpowiada Ci jako konsultant firmy na czacie.

Za pomocą API ChatGPT może stać się m.in.:

  • konsultantem odpowiadającym na czacie na stronie internetowej (wirtualnym asystentem obsługującym klienta),
  • generatorem e-maili do klientów, treści umów i innych dokumentów,
  • nauczycielem w aplikacji do edukacji,
  • twórcą utworów artystycznych – od tekstów, przez melodie, po grafiki,
  • wsparciem w analizie wyników badawczych.

Przykłady wykorzystania ChatGPT w praktyce

OpenAI dzieli się na stronie przykładami firm i organizacji, które wykorzystują ChatGPT do ulepszania swoich nowoczesnych i innowacyjnych produktów. O jakich podmiotach mowa?

  1. Duolingo jest aplikacją do nauki języków obcych z przeszło pięćdziesięcioma milionami użytkowników. Firma wykorzystuje nową wersję chabota w funkcji partnera rozmów oraz nauczyciela objaśniającego popełnione przez użytkowników błędy. Wcześniej wykorzystywano gotowe scenariusze rozmów.
  2. Be My Eyes to organizacja łącząca osoby niewidome i słabowidzące z wolontariuszami z ponad dwustoma pięćdziesięcioma milionami osób potrzebujących wsparcia. W tym wypadku ChatGPT został wykorzystany w ramach technologii tłumaczenia obrazów na tekst – analizowania zdjęć, opisywania ich zawartości i dyskutowania o niej z użytkownikami.
  3. Morgan Stanley jest organizacją pozwalającą ludziom, instytucjom i rządom zarządzać majątkiem. Na stronie dostępna jest biblioteka treści zawierająca setki tysięcy stron z informacjami takimi jak strategie inwestowania czy diagnozy analityków. Aby doradcy klientów nie musieli przeszukiwać ogromnych bibliotek ręcznie, wykorzystano ChatGPT. W efekcie odpowiedzi są błyskawiczne i bardziej kompleksowe, bo sztuczna inteligencja może łączyć istotne elementy znajdujące się w różnych dokumentach.

Pozostałe firmy korzystające z ChatGPT znajdziesz na stronie OpenAI. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, a nuż wśród przedstawionych historii znajdziesz inspirację!

Najpopularniejsze pluginy i rozwiązania

Kiedy szukałam narzędzi powiązanych z ChatGPT, duże wrażenie zrobił na mnie DALL·E. Jest to sztuczna inteligencja autorstwa OpenAI pozwalająca na tworzenie realistycznych grafik na podstawie opisu tekstowego użytkownika. Grafiki owe są unikalne i mogą łączyć różne style. Możliwa jest też edycja istniejących już obrazów, np. poprzez dodanie lub usunięcie elementów, a nawet dorysowanie dalszej części grafiki, wszystko to zaś wyłącznie na pisemne polecenie użytkownika. Sztuczna inteligencja dba o zachowanie proporcji, cienia, odbicia itd. DALL·E i ChatGPT można używać razem w API.

Kolejnym interesującym modelem jest Whisper, którego zadanie polega na przełożeniu tekstu głosowego wypowiedzianego przez użytkownika na tekst pisany. Narzędzie samodzielnie identyfikuje język i tłumaczy go na angielski. Whisper, podobnie jak DALL·E i ChatGPT, może być wykorzystywany w API OpenAI.

Powstało też coś specjalnego dla osób, które chcą korzystać z wiedzy ChatGPT w wynikach wyszukiwania – liczne pluginy do przeglądarek. Działa to tak, że po wpisaniu zapytania w oknie wyszukiwarki otrzymuje się standardowe odpowiedzi plus odpowiedź wygenerowaną przez ChatGPT. Pluginy współpracują z wyszukiwarkami takimi jak Google, Bing, Yahoo czy Yandex i dostępne są w różnych przeglądarkach, m.in. Chrome, Operze, Firefoksie.

Dodatkowo ChatGPT możesz wykorzystać w Dokumentach Google’a, na YouTubie i w innych mediach społecznościowych, np. na Facebooku czy LinkedIn. Dostępny jest na ponad dziesięciu milionach stron internetowych. Wszystko za pomocą jednego z pluginów do przeglądarek.

Istnieją również pluginy, które służą do rozszerzenia umiejętności samego ChatGPT. Listę bezpiecznych, oficjalnie wspieranych przez ChatGPT wtyczek znajdziesz na blogu OpenAI: ChatGPT Plugins. Są to rozszerzenia dla osób prywatnych i firm. Przykładowo Wolfram wyposaża ChatGPT w zaawansowane umiejętności obliczeniowe, a Klarna Shopping pozwala porównywać ceny tysięcy sklepów online bez wchodzenia na strony tychże sklepów.

ChatGPT uważam za bardzo ciekawe i przyszłościowe narzędzie. Ma ogromny potencjał biznesowy, w związku z czym warto śledzić jego rozwój. Użytkownicy prywatni też mogą skorzystać z jego funkcji, a że rejestracja jest darmowa, szkoda byłoby przynajmniej nie pobawić się chatbotem w ramach testu. Może się rozczarujesz, a może się miło zaskoczysz.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *