Generowanie obrazów z AI — gdzie i jak to robić?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) do generowania obrazów w ciągu ostatniej dekady znacznie zyskało na popularności. Technologia ta pozwala nam na tworzenie najróżniejszych grafik od realistycznych ilustracji po nowatorskie projekty artystyczne, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, na przykład grafika komputerowa, sztuka czy medycyna. W tym artykule głębiej przeanalizujemy to fascynujące narzędzie, dowiemy się, jak go używać i jakie ma zastosowanie dla różnych branż.

Czym jest Generative Adversarial Networks (GANs)?

Bardzo często przełomowe pomysły i wynalazki zmieniające bieg historii pojawiają się w głowie wtedy, gdy najmniej się tego spodziewamy. Nie inaczej było w przypadku Iana Goodfellowa, który wraz ze swoimi kolegami w 2014 roku wprowadził zaawansowane modele sztucznej inteligencji zwane GANs (Generative Adversarial Networks). Modele te zaprojektowano tak, by generowały różne rodzaje treści, a w tym obrazy, teksty oraz dźwięki. Od czasu wprowadzenia GAN-y zyskały ogromne zainteresowanie z uwagi na zdolność generowania wysoce realistycznych i wysokiej jakości danych.

Jak działają GAN-y w generowaniu obrazów?

Technika GAN zaprezentowana przez Iana Goodfellowa używa dwóch sieci neuronowych. Pierwsza z nich nazywana generatorem odpowiada za tworzenie nowych danych, które początkowo mogą być jedynie losowo pokolorowanymi pikselami. Co ciekawe, generator już na wstępie zna końcowy wynik, a próbuje jedynie stworzyć nowe dane, które mogłyby być zaklasyfikowane jako prawdziwe. Druga sieć, tak zwany dyskryminator, jest swego rodzaju klasyfikatorem. Oznacza to, że jej zadaniem jest ocenianie wyników, które produkuje generator. Proces ten może powtarzać się w szybkim tempie do momentu, w którym wynik stworzony przez generator uznaje się za prawidłowy. Prawidłowy, czyli taki, którego nie da się odróżnić od prawdziwych.

Architektura generatora i dyskryminatora w modelu DCGAN

Przykłady znanych modeli GAN

Świat GAN-ów otwiera przed nami mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o generowanie treści. Istnieje wiele znanych modeli GAN, które obecnie stosowane są z sukcesem w różnych dziedzinach. Przykładem może być DCGAN (Deep Convolutional GAN) używany w celach generowania fotorealistycznych obrazów. Model StyleGAN z kolei cieszy się popularnością ze względu na generowanie niezwykle zróżnicowanych ludzkich twarzy. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie przetwarzania naturalnego języka jest obecnie GPT-4 (Generative Pre-trained Transformer 4). Jak widać, potencjał GAN-ów do tworzenia różnych treści jest nieoceniony.

Narzędzia online do generowania obrazów z AI

Obecnie narzędzia online do generowania obrazów przy użyciu sztucznej inteligencji cieszą się olbrzymią popularnością. Ich zaawansowane funkcje otwierają szereg możliwości między innymi dla osób zainteresowanych profesjonalnym tworzeniem grafiki, czy też tych, których interesuje głównie eksplorowanie kreatywnych idei. Co istotne, narzędzia te nie są trudne do znalezienia, a ich obsługa nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej.

Popularne generatory obrazów AI

Wśród najpopularniejszych generatorów obrazów AI znaleźć można wiele propozycji, z których chętnie korzystają artyści, graficy i inni twórcy. Narzędzia te to między innymi Midjourney, za pomocą którego wygenerujemy niesamowicie realistyczne krajobrazy oraz sceny. Innym przykładem jest stworzony przez OpenAI Dall-E. Jest to świetny generator, który dobrze radzi sobie z tworzeniem obrazów na podstawie tekstu. Uznaniem z uwagi na prostotę obsługi i szeroką gamę możliwości cieszy się także Canva, czyli dobrze wszystkim znane narzędzie do generowania grafiki w Internecie. Wszystkie te platformy pozwalają na eksperymentowanie z tworzeniem dowolnych grafik, przez co są szczególnie lubiane przez specjalistów w dziedzinie projektowania.

Strona startowa Midjourney

Jak korzystać z generatorów obrazów?

Wbrew pozorom korzystanie z internetowych generatorów AI nie jest niczym skomplikowanym. Zwykle wystarczy jedynie wejść na stronę internetową lub platformę, wybrać interesujące nas opcje i poczekać, aż algorytm AI wygeneruje obraz. Niektóre z dostępnych narzędzi do generowania grafik oferuje także dodatkowe opcje na przykład w postaci możliwości dostosowania różnych parametrów. Użytkownikowi daje to oczywiście pełną kontrolę nad całym procesem tworzenia, dzięki czemu wyniki mogą być jeszcze bardziej zadowalające.

Strona generowania obrazów w narzędziu Canva

Generowanie obrazów na smartfonach

Technologia GAN stale się rozwija, a co za tym idzie, nie ogranicza się jedynie do komputerów osobistych. Istnieją także specjalne aplikacje mobilne, dzięki którym generowanie różnego rodzaju grafik przy użyciu sztucznej inteligencji stało się możliwe także na smartfonach. Aplikacje te pozwalają tworzyć dowolne obrazy w kilka chwil bez konieczności korzystania z komputera. Co warto o nich wiedzieć?

Aplikacje mobilne do generowania obrazów z AI

Mobilne aplikacje do generowania obrazów przy użyciu sztucznej inteligencji od razu po pojawieniu się na rynku stały się bardzo popularnymi narzędziami pracy, ale też formą rozrywki. Osoby poszukujące innowacyjnych sposobów na tworzenie kreatywnych grafik mogą skorzystać między innymi z aplikacji Prisma, Adobe Spark, Post, Artisto czy DeepArt.io. Każda z nich cechuje się określonymi funkcjami, toteż wybór konkretnej aplikacji będzie zależeć od indywidualnych preferencji.

Strona aplikacji mobilnej Prisma

Przykłady funkcji i zastosowań aplikacji

Poszczególne aplikacje mobilne do generowania obrazów AI na smartfonach mogą różnić się między sobą na przykład funkcjami. Zwiększa to szansę na eksperymentowanie z tworzeniem grafik, co dla użytkowników może być bardziej satysfakcjonujące. Funkcje, o których mowa to między innymi edycja i retusz, tworzenie efektów multimedialnych, projektowanie materiałów reklamowych, czy przekształcanie zwykłych zdjęć w prawdziwe dzieła sztuki. Dostępność tych aplikacji sprawiła, że każdy użytkownik bez względu na poziom doświadczenia w zakresie grafiki może tworzyć unikalne obrazy nawet w swoim smartfonie.

Widok strony głównej Adobe Spark w wersji na komputer stacjonarny

Sztuka generowania obrazów z AI jako forma wyrażenia artystycznego

Każda forma wyrażenia artystycznego może być fascynująca i nie inaczej jest w przypadku sztuki generowania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji (AI). Artyści i innowatorzy efektywnie wykorzystują algorytmy AI po to, by tworzyć obrazy wywołujące szereg emocji i zaskakujące swoją pomysłowością. Pokazuje to nam, jak cienka może być granica między technologią a kreatywnością.

Przykłady znanych dzieł stworzonych przy użyciu AI

Kwestia wykorzystania sztucznej inteligencji w sztuce jest sporna. Mimo to niektórzy artyści wykorzystują tę technologię z naprawdę interesującym skutkiem. Jednym z ciekawszych przykładów dzieł wygenerowanych przy użyciu algorytmu GAN jest obraz „Portret Edmonda Belamy”, który sprzedano za 432 tys. dolarów w znanym domu aukcyjnym Christie’s. Niewiele osób wierzyło, iż sztuczna inteligencja odnajdzie się na rynku sztuki, ale stało się zupełnie inaczej. Prace AI mogą niekiedy być zaskakujące i ekscentryczne, ale niektórym z nich udało się wygrać najważniejsze konkursy artystyczne.

Portret Edmonda Belamy’ego stworzony przez kolektyw artystyczny Obvious

Jakie znaczenie ma ta forma twórczości?

Sztukę generowania obrazów z AI można nazwać przede wszystkim taką, która przekracza granice sztuki w ujęciu tradycyjnym. Jednocześnie sztuczna inteligencja dostarcza artystom narzędzi do eksperymentowania i wyrażania swoich wizji w jeszcze bardziej przemyślany sposób. Obszar ten jest z pewnością tematem wielu dyskusji na temat roli, jaką technologia może pełnić w kształtowaniu przyszłości sztuki. Być może w przyszłości AI pomoże nam inaczej patrzeć i interpretować dzieła malarskie. Nowe algorytmy oznaczają dla nas nowe możliwości w zakresie generowania obrazów, a technologia AI będzie się nadal rozwijać, pozostając przy tym fascynującym rozwiązaniem.

Generowanie obrazów z AI staje się coraz bardziej powszechne i dostępne dla większości osób. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w tym obszarze znacznie zwiększa nasze możliwości i pozwala tworzyć nowatorskie projekty, o których nikt wcześniej prawdopodobnie by nie pomyślał. Dla artystów czy naukowców AI może być bez wątpienia bardzo przydatnym narzędziem pracy.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *