Słuchawki z aktywną redukcją szumów ANC – które modele zapewniają najlepszy dźwięk, pozwalając dostroić się do świata?

Chociaż słuchawki z aktywną redukcją szumów (ANC) już od dawna znajdują się w kręgu zainteresowania osób pragnących słuchać muzyki poza domem, a także audiofilów, ostatnie kilka lat przyniosło rozwój technologii, sprawiając, że stała się ona bardziej powszechna. Decydując się na zakup sprzętu, który eliminuje hałasy z otoczenia, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Które z dostępnych na rynku modeli najlepiej radzą sobie z nierzadko uciążliwymi odgłosami miejskiej dżungli? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Przygotowaliśmy minizestawienie najlepiej ocenianych modeli.

ANC – co to jest?

Zanim zaczniemy rozbierać dostępne na rynku słuchawki ANC na części pierwsze, warto wyjaśnić, co kryje się za technologią, która uczyniła życie wszystkich melomanów i osób o dużej wrażliwości słuchowej bardziej komfortowym. ANC to skrót od angielskiego wyrażenia Active Noise Cancelling, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza aktywną redukcję hałasu. System, który w latach 50. minionego stulecia (udoskonalony 30 lat później przez Amara Gopala Bose’a, producenta znanych obecnie sprzętów audio) poprawiał warunki pracy pilotów śmigłowców, dzisiaj pozwala na komfortowe słuchanie muzyki czy też prowadzenie rozmów w hałaśliwym otoczeniu. Jest to możliwe dzięki temu, że umieszczony na zewnątrz słuchawek mikrofon zbiera dźwięki z otoczenia, a następnie generuje przeciwstawne fale dźwiękowe, które neutralizują niepożądane odgłosy. Procesem sterują znajdujące się w słuchawkach układy elektroniczne. Im większa liczba zastosowanych mikrofonów, tym bardziej zaawansowana technologia ANC, co dla użytkownika oznacza błogą, wielce upragnioną, ciszę.

Warto wiedzieć, że technologia aktywnej redukcji szumów może występować jeszcze pod kilkoma innymi nazwami w zależności od producenta. Tego typu wiedza może przydać się podczas analizowania specyfikacji technicznej przed dokonaniem zakupu wymarzonych słuchawek.

  • Noise Cancelling (NC) – Audio-Technica
  • NoiseGard – Sennheiser
  • NXTGen Active Noise Cancelling – JBL
  • Acoustic Noise Cancelling (ANC) – Bose, AKG
  • Auto NC Optimizer – Sony

Pasywna i aktywna redukcja hałasu – czym się różnią?

Różnica w konstrukcji słuchawek dousznych i nausznych wiąże się z koniecznością zastosowania innej mocy redukowania szumów z otoczenia. Powód jest oczywisty. Słuchawki zakładane na uszy, wyposażone w odpowiednie przesłony przetworników elektroakustycznych, szczelnie przylegają do powierzchni narządu słuchu, tłumiąc mechanicznie dźwięki dobiegające z zewnątrz. W tym przypadku mamy do czynienia z pasywną redukcją hałasu. Poszukując słuchawek z pasywną redukcją szumów, musisz po prostu zainwestować w parę z dobrze dopasowanymi poduszkami, zapewniającymi mocne uszczelnienie wokół uszu. Im lepiej przylegają, tym więcej hałasu blokują. Radzą sobie z izolowaniem zarówno dźwięków nieregularnych, jak i o wysokiej częstotliwości.

Słuchawki douszne najczęściej nie radzą sobie z pasywną redukcją, więc potrzebują wsparcia technologii ANC, by poradzić sobie z uciążliwymi odgłosami, które nie pozwalają cieszyć się muzyką w drodze do pracy czy też ciszą we własnym domu. W praktyce oznacza to zastosowanie od 1 do nawet 6 zewnętrznych mikrofonów. Od razu informujemy, że słuchawki z pojedynczym mikrofonem to zdecydowanie rozwiązanie budżetowe, w które nie warto inwestować. Dwa mikrofony – po jednym na każdy kanał – to najbardziej rozpowszechniona opcja, która dobrze sprawdza się w przypadku szumów z otoczenia o różnym charakterze (pracujące maszyny, rozmawiający ludzie). O najbardziej zaawansowanym systemie ANC mówimy wtedy, gdy każdy kanał niezależnie rejestruje zakłócenia po swojej stronie, jednocześnie je redukując i odejmując od sygnału głosowego, czyli naszej mowy. To zdecydowanie zadanie dla 4 lub nawet 6 mikrofonów. Na rynku są również modele ośmiomikrofonowe i jeden z nich znalazł się w naszym zestawieniu.

Słuchawki z adaptacyjną redukcją szumów

Poszukując słuchawek ANC, można natknąć się na sprzęt z etykietą „adaptacyjne”. Jest to stosunkowo nowy termin w branży słuchawek. Adaptacyjna redukcja szumów to technologia ANC, która dostosowuje siłę tłumienia odgłosów w zależności od poziomu i rodzaju otaczającego hałasu. Im wyższy hałas w tle, tym silniejsza redukcja. Gdy odgłosy z otoczenia są niewielkie, tj. o niedużym stopniu uciążliwości, eliminacja szumów działa z równie niewielką mocą. Na rynku występują zarówno modele z automatyczną technologię adaptacyjną, która w czasie rzeczywistym dostosowuje siłę tłumienia hałasu z otoczenia, reagując na jego natężenie, jak i ręczną, którą należy samemu aktywować. Z pomocą niektórych aplikacji można dostroić ustawienia do żądanego poziomu tłumienia. Choć rozwiązanie wydaje się niemal idealne, ma ono swoje wady. Im wyższy stopień redukcji szumów, tym bardziej agresywne oczyszczanie dźwięku, co przekłada się na jego jakość.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie słuchawek z aktywną redukcją szumu?

Żeby korzystanie ze słuchawek ANC było naprawdę komfortowe, trzeba zwrócić uwagę zarówno na budowę sprzętu, żywotność baterii i ładowanie, jak i funkcje specjalne. Nie bez znaczenia jest również cena. Źle dopasowane słuchawki mogą negatywnie wpływać na jakość dźwięku, dodatkowo powodując ból ucha. Sprzęt musi być wygodny, abyś mógł korzystać z niego przez wiele godzin. Słuchawki różnią się nie tylko designem, ale i funkcjonalnością. Niektóre modele oferują różne tryby redukcji szumów, sterowanie dotykowe i inne ułatwienia dostępu, pozwalające na przełączanie się między trybami ANC, pomijanie utworów z odtwarzanej playlisty lub odbierać połączenia bez konieczności uzyskiwania dostępu do smartfonu. Wspólną funkcją nowych modeli słuchawek z aktywną redukcją szumów jest tryb przezroczystości. Pozwala słuchać dźwięków z otoczenia bez konieczności wyjmowania/zdejmowania słuchawek i kontrolować sytuację wokół ciebie. Jeśli zatem zamierzasz korzystać ze słuchawek z dużą intensywnością, warto upewnić się, że wybrany model ma wystarczająco mocną baterię lub też został wyposażony w funkcję szybkiego ładowania.

Który model słuchawek ANC pozwala idealnie dostroić się do otaczającego świata?

Zdaniem wielu użytkowników najlepsze słuchawki z aktywną redukcją szumów to dzieło japońskiej firmy Sony. Chwalone za znakomitą jakość dźwięku i ciekawy design Sony WH-1000XM5 to zdecydowanie model godny uwagi, wart wydania 1300-1500 złotych. Z tak wysoką pozycją w rankingu mogą nie zgodzić się fani słuchawek AirPods, które w wersji Pro 2 generacji obsługują dźwięk przestrzenny, dynamiczne śledząc ruchy głowy. Za produkt z górnej półki zdecydowanie można uznać zachwycające głębią Bowers & Wilkins Px7 S2, pozwalające wiernie odwzorować nawet najdrobniejsze niuanse w odtwarzanych nagraniach. Nowa odsłona popularnych słuchawek Bose QuietComfort 45 nie bez powodu ma Comfort w nazwie. Na pierwszy rzut oka niepozorne słuchawki Sennheiser Momentum 4 Wireless z nieprzerwanego czasu pracy – i to z włączonym system ANC – uczyniły tajną broń, nie zapominając przy tym o wyrafinowanym brzmieniu. Ile ludzi, tyle opinii, dlatego warto, aby przemówiły parametry i kryjące się za nimi doznania.

Sony WH-1000XM5 – perfekcyjny dźwięk, znakomita redukcja hałasu

Specyfikacja
Sony WH-1000XM5
– konstrukcja: słuchawki wokółuszne
– waga – 250 g
– przetwornik akustyczny: 30 mm
– łączność: Bluetooth, bezprzewodowa
– kodek Bluetooth: SBC, AAC, LDAC
– pasmo przenoszenia (tryb aktywny): 4–40 000 Hz
– impedancja: 48 Ω (impedancja słuchawek określa, jak silny jest opór elektryczny, który stawiają cewki głośników zamontowanych w słuchawkach. Wpływa na współpracę z urządzeniem przenośnym i jakość dźwięku)
– redukcja hałasu: Auto NC Optimizer – osiem mikrofonów – po cztery na każdej słuchawce – pod kontrolą dwóch procesorów
– ilość jednocześnie sparowanych urządzeń Bluetooth – maksymalnie 2
– sposób ładowania akumulatora: USB
– żywotność baterii: 30 godzin




Powody, by dokonać zakupu
Perfekcyjny dźwięk, dzięki specjalnie zaprojektowanemu przetwornikowi akustycznemu z najwyższej jakości materiałów (bezołowiowy lut zawiera domieszkę złota, które poprawia przewodnictwo), który zwiększa czułość w paśmie tonów wysokich, by dźwięk brzmiał bardziej naturalnie. System DSEE Extreme™ rozpoznaje instrumentację, gatunek muzyczny i indywidualne cechy odtwarzanego utworu, po czym przywraca wysokie częstotliwości, które zanikają wskutek kompresji. Słuchawki zapewniają efekt dźwięku przestrzennego.

Niespotykana dotąd jakość redukcji hałasu. Dzięki funkcji Auto NC Optimizer działanie systemu redukującego hałas jest przez cały czas automatycznie optymalizowane do sposobu noszenia słuchawek i czynników zewnętrznych, takich jak ciśnienie atmosferyczne.

Znakomita jakość rozmów telefonicznych, dzięki technologii Precise Voice Pickup. Wykorzystuje ona cztery mikrofony i oparty na sztucznej inteligencji algorytm redukcji zakłóceń.

Niezwykle przydatna funkcja Speak-to-Chat, która automatycznie wstrzymuje odtwarzanie muzyki i przepuszcza dźwięki z zewnątrz, abyś mógł odebrać telefon bez ściągania słuchawek. Po zakończeniu rozmowy wcześniej odtwarzana muzyka włącza się z powrotem.
Wady– wysoka cena – od 1299 zł do 2885 zł (w zależności od miejsca zakupu)
– przy dłuższym użytkowaniu słuchawki mocno się nagrzewają, przenosząc ciepło na uszy
– nie mają możliwości składania się, co utrudnia przenoszenie

AirPods Pro (2. generacji) – spersonalizowany dźwięk i wsparcie osób z niepełnosprawnościami

Specyfikacja

– konstrukcja: dokanałowe (douszne)
– waga: 5,3 g (jedna słuchawka), 50,8 g etui ładujące
– przetwornik akustyczny: przetwornik Apple o dużej amplitudzie drgań
– łączność: bezprzewodowa, Bluetooth
– kodek Bluetooth: AAC, SBC
– pasmo przenoszenia (tryb aktywny): brak oficjalnych informacji
– impedancja: 2,2 kOhm
– redukcja hałasu: adaptacyjna korekcja (EQ)
– sposób ładowania akumulatora: port Lightning, ładowanie indukcyjnie, etui ładujące MagSafe (USB-C)
– żywotność baterii: 6 godzin, do 30 h z etui ładującym (z włączonym ANC)
Powody, by dokonać zakupuZnakomite brzmienie – spersonalizowany dźwięk przestrzenny z dynamicznym śledzeniem ruchu głowy dostosowuje parametry dźwięku, uwzględniając otoczenie, w którym się znajdujesz.

Korekcja adaptacyjna (EQ) – zapewnia właściwą proporcję dźwięków w każdej sytuacji, ewentualne zakłócenia są niwelowane, zanim dotrą do ucha

Automatyczne wstrzymywanie i wznawianie odtwarzania muzyki – gdy ktoś zadzwoni do ciebie, urządzenie automatycznie ściszy to, czego słuchasz, wzmacniając głos osoby, do której się zwracasz, dodatkowo redukując hałas w tle.

Łatwe parowanie i obsługa z urządzeniami Apple. Słuchawki błyskawicznie łączą się z iPhonem lub Apple Watch, a dźwięk płynnie przenosi się z jednego urządzenia na to, którego akurat używasz.

Lokalizacja słuchawek przez aplikację w ekosystemie Apple – możliwość dokładnego sprawdzenia położenia sprzętu.

Sprzęt znakomicie sprawdza się również w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Mogą one w pełni korzystać z urządzenia dzięki funkcjom: Live Listen, wyraźny głos, dostrajanie słuchawek, poziomy dźwięku w słuchawkach.
Wady– wysoka cena – od 1 128,00 zł do 1 784,83 zł
– przeciętny czas działania baterii
– zaprojektowane z myślą o ekosystemie Apple, ograniczona funkcjonalność z Androidem
– brak wsparcia dla dźwięku bezstratnego (formatu Lossless)
– wykonane z tworzywa, które łatwo zbiera rysy

Bowers & Wilkins Px7 S2 – wysokiej jakości brzmienie bogate w detale

Specyfikacja

– konstrukcja: nauszna, zamknięta
– waga: 307 g
– przetwornik akustyczny: 40 mm
– łączność: bezprzewodowa z opcją kabla, Bluetooth
– kodek Bluetooth: SBC, AAC, aptX, aptX HD
– pasmo przenoszenia (tryb aktywny): 10 – 30 000 Hz
– impedancja: 33 Ω
– redukcja hałasu: ANC – 6 zintegrowanych mikrofonów – 4 do funkcji ANC i 2 do rozmów oraz nowy tryb Ambient Pass-Through, który pozwala użytkownikowi na przepuszczanie większej ilości dźwięków dochodzących z zewnątrz, zapewniając tym samym wyższy poziom kontroli i personalizacji
– ilość jednocześnie sparowanych urządzeń Bluetooth – maksymalnie 8
– sposób ładowania akumulatora: USB-C
– żywotność baterii: 30 godzin
Powody, by dokonać zakupuWysokiej jakości, bardzo realistyczne brzmienie bogate w detale (True Sound). Zastosowane w słuchawkach przetworniki są inspirowane studyjnymi kolumnami głośnikowymi klasy premium cenionej brytyjskiej marki Diamond. Ich odpowiednie ustawienie zapewnia naprawdę wciągające wrażenia słuchowe. Dzięki zaawansowanym kodekom można cieszyć się odtwarzaniem plików audio wysokiej rozdzielczości (nawet do 24 bitów).

Tryb Ambient Pass-Through pozwala użytkownikowi na przepuszczanie większej ilości dźwięków dochodzących z zewnątrz, zapewniając wyższy poziom kontroli i personalizacji.

Kompatybilna ze słuchawkami aplikacja Music Bowers & Wilkins może być wykorzystywana nie tylko przy parowaniu słuchawek z urządzeniami wyposażonymi w moduł Bluetooth, ale i dostrajaniu brzmienia (za pośrednictwem wbudowanego korektora graficznego) oraz kontrolowaniu poziom naładowania baterii.

Słuchawki nie tylko znakomicie się prezentują, ale i mają fizyczne elementy sterujące zamiast niewygodnych gestów dotykania i przesuwania, co przez wiele osób uznawane jest za cechę nie do przecenienia.

Idealnie dopasowują się do kształtu głowy, dzięki miękkiej piance z efektem pamięci.

Funkcja szybkiego ładowania pozwala w 15 minut wydłużyć pracę słuchawek o 7 godzin.

Google Fast Pair – funkcja szybkiego parowania – umożliwia szybkie połączenie słuchawek.
Wady– wysoka cena – od 999 zł do 1599 zł
– brak tradycyjnego wyjścia 3,5 mm lub 2,5 mm dla kabla słuchawkowego
– korektor graficzny w aplikacji towarzyszącej jest zbyt uproszczony, ogranicza się do poziomów tonów wysokich i niskich

Bose QuietComfort 45 – głęboki i czysty dźwięk dostosowany do anatomii ucha danej osoby

Specyfikacja
Bose QuietComfort 45
– konstrukcja: słuchawki nauszne
– waga: 240 g
– przetwornik akustyczny: dynamiczny (brak dokładnych informacji producenta)
– łączność: przewodowa, Bluetooth, bezprzewodowa
– kodek Bluetooth: SBC, AAC
– pasmo przenoszenia (tryb aktywny): nieznana
– impedancja: nieznana
– redukcja hałasu: Acoustic Noise Cancelling (4 mikrofony) oraz tryb Aware
– ilość jednocześnie sparowanych urządzeń Bluetooth – 2
– sposób ładowania akumulatora: USB
– żywotność baterii: 22 godziny
Powody, by dokonać zakupuAutorska technologia akustyczna zapewnia głęboki i czysty dźwięk – bogaty bas, wyraźne wysokie tony.

Spersonalizowane wrażenia dźwiękowe – technologia CustomTune dostosowuje dźwięk do anatomii ucha danej osoby.

W aplikacji Bose Music można dostosować słuchawki do swoich upodobań, a także gatunku, stylu słuchania lub otoczenia.

Skuteczna redukcja hałasu – redukuje odgłosy autobusów i samolotów o około 87%. Uzupełniający ANC tryb Aware pozwala na przenikanie dźwięków otoczenia bez agresywnego ograniczania pasma.
Wady– wysoka cena – od 1149,00 zł do 1915,00 zł
– nie można regulować ANC, brak możliwości wyłączenia redukcji hałasu
– nie ma automatycznego zatrzymywania/wznawiania muzyki przy wkładaniu i zdejmowaniu słuchawek
– brak obsługi dźwięku wysokiej rozdzielczości
– aktywny korektor dźwięku nie działa bez zasilania, co pogarsza jakość dźwięku podczas korzystania ze słuchawek w trybie przewodowym

Sennheiser Momentum 4 Wireless – znakomicie oddają charakter instrumentów i gatunków muzycznych

Specyfikacja
Sennheiser Momentum 4 Wireless
– konstrukcja: wokółuszna, zamknięta
– waga: 293 g
– ciśnienie akustyczne: 106dB/mW
– przetwornik akustyczny: 42 mm
– łączność: bezprzewodowa i przewodowa
– kodek Bluetooth: SBC, AAC, aptX, aptX Adapative
– pasmo przenoszenia (tryb aktywny): 6-22 000 Hz
– impedancja: aktywnie: 470 Ω / pasywnie: 60 Ω
– redukcja hałasu: aktywny hybrydowy system ANC – 4 mikrofony
– ilość jednocześnie sparowanych urządzeń Bluetooth – maksymalnie 2
– sposób ładowania akumulatora: USB
– żywotność baterii: 60 h
Powody, by dokonać zakupuSłuchawki czwartej generacji kontynuują tradycję znakomitego, charakterystycznego dźwięku Sennheisera. Zapewniają przyjemną równowagę pomiędzy mocnym, głębokim basem, dosyć ciepłymi tonami średnimi i krystalicznymi tonami wysokimi, dbając o szczegóły. Wspaniale oddają charakter instrumentów i gatunków muzycznych.

Funkcja Sound Zones pozwala na dostosowanie trybu dźwięków otoczenia – od redukcji szumów po tryb przezroczystości – w zależności od fizycznej lokalizacji.

Świetna jakość połączeń głosowych, żywotność baterii na najwyższym poziomie, adaptacyjna redukcja szumów, której dosyć blisko do ANC od firm Sony i Bose, a ponadto funkcja szybkiego ładowania, która zapewnia dodatkowe 6 godzin słuchania w zaledwie 10 minut.

Komfort noszenia – pluszowe poduszki są gwarancją bezuciskowego dopasowania po bokach głowy. Wyściółka opaski zapobiega przesuwaniu się słuchawek po włosach, a miękka końców na czubku łagodzi nacisk na grzbiet czaszki.
Wady– wysoka cena – od 1139 zł do 1599 zł
– sterowanie dotykowe działa z lekkim opóźnieniem
– mniej wyróżniający się design niż poprzednie modele
– nie składają się tak kompaktowo, jak inne słuchawki w podobnym przedziale cenowym
– przy połączeniu przez kabel przenoszone są wibracje

Podsumowanie

Najlepsze słuchawki z aktywną redukcją szumów ANC to takie, które w pełni odpowiadają potrzebom odbiorcy. Wybór danego modelu zależy od tego, jaki czynnik jest dla Ciebie priorytetowy. Poszukując słuchawek z wręcz idealną redukcją szumów, z którą nie mogą się równać inne urządzenia, warto postawić na Sony WH-1000XM5. Jeśli zależy Ci na jakości dźwięku i długiej żywotności baterii, wybór jest tylko jeden – Sennheiser Momentum 4 Wireless. Słuchawki Bose QuietComfort 45 zapewniają wyjątkowo spersonalizowane doznania dźwiękowe, a Bowers & Wilkins Px7 S2 nie tylko pięknie się prezentują, ale i znakomicie sobie radzą z odtwarzaniem plików audio wysokiej rozdzielczości. Z kolei ujęte w naszym minizestawieniu AirPads Pro 2 wielu pokocha za korekcję adaptacyjną i spersonalizowany dźwięk przestrzenny, który dopasowuje się do otoczenia, w którym znajduje się użytkownik.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *