YouTube Premium – czy warto kupić subskrypcję?

YouTube to bezsprzecznie najpopularniejszy serwis na świecie, a liczbą użytkowników wyprzedza Facebooka, TikToka czy Instagrama. Sama należę do osób, które z YouTube’a korzystają co najmniej kilka razy w tygodniu, a bywa, że jednego dnia sięgam do różnego rodzaju materiałów – od instrukcji ustawiania zegara w kuchence gazowej po ulubioną muzykę. Według statystyk to właśnie YouTube jest drugą najczęściej odwiedzaną stroną internetową, a w klasyfikacji tej wyprzedza ją wyłącznie wyszukiwarka Google. Niestety od dłuższego czasu użytkownicy YouTube’a wystawiani są na ciężką próbę – wszędobylskie, coraz dłuższe i coraz częściej pojawiające się reklamy stają się naprawdę uciążliwe. Gdy oglądamy kolejne materiały na YouTubie i kolejne reklamy, których coraz częściej nie możemy wyłączyć, jesteśmy informowani o możliwości wykupienia subskrypcji, która od reklam tych nas wybawi. Czy faktycznie warto wykupić YouTube Premium? Na jakie jeszcze – obok braku reklam – udogodnienia możemy liczyć, płacąc za subskrypcję YouTube Premium i ile to kosztuje?

Darmowy YouTube a YouTube Premium bez reklam – czym się od siebie różnią?

Ogromna ilość treści, jaką oferuje darmowy YouTube, każdego dnia przyciąga rekordowe liczby użytkowników. Nie ma drugiej takiej platformy, która oferuje dostęp do tak bogatego i zróżnicowanego kontentu. Decydując się jednak na korzystanie z darmowego YouTube’a, zgadzamy się na oglądanie reklam, z których dochód trafia nie tylko do właściciela platformy, ale również do twórców treści, które oglądamy i słuchamy. Jednak im częściej korzystamy z YouTube’a, tym bardziej reklamy nas drażnią. Mnie w pierwszej kolejności irytują te reklamy, które pojawiają się na początku odtwarzanego materiału. Jeszcze gorzej jest, gdy nie mogę ich wyłączyć po 5 sekundach. Jednak moja irytacja sięga zenitu, gdy reklamy przerywają oglądany film.

Reklamy na YouTube

Takie przerywniki naprawdę mogą utrudnić życie. Wiedzą o tym doskonale ci, którzy gotują z YouTube’m i reklama zaskakuje ich w chwili, gdy ręce ubrudzone są w mące, cieście czy tłustej marynacie. Równie irytujące jest, gdy ćwiczymy z ulubioną trenerką lub trenerem, ekstremalnie już umęczeni leżymy na macie, a nagle w połowie serii zaczyna odtwarzać się reklama. Jest ona także niemiłą niespodzianką, gdy spłakanemu w podróży dziecku włączamy bajkę lub gdy oglądamy YouTube’a na TV. W takich sytuacjach nie ma mniejszego zła – możemy albo odczekać swoje, albo przerwać to, co robiliśmy, by w pośpiechu wyłączyć reklamę, o ile jest to w ogóle możliwe.

Reklamy na YouTube podczas treningu

YouTube bez reklam wydaje się więc wybawieniem – ale czy faktycznie YouTube Premium warty jest swojej ceny? Co jeszcze, oprócz braku reklam, daje nam subskrypcja YouTube Premium?

Co oferuje YouTube Premium swoim użytkownikom?

Zanim zaczniemy kalkulacje, czy w ogóle warto wykupić subskrypcję YouTube Premium, przyjrzyjmy się, co taka subskrypcja nam zapewnia. W ramach YouTube Premium do dyspozycji mamy:

  • YouTube Music Premium (dostępny samodzielnie za 19,99 zł)
  • YouTube Originals – filmy, seriale oraz programy produkowane przez YouTube
  • brak reklam
  • możliwość odtwarzania w tle
  • możliwość pobierania materiałów i odtwarzania ich offline
YouTube – wyszukana lista utworów Queen

Subskrypcja YouTube Premium to nie tylko brak reklam

Chociaż już sam brak reklam wydaje się być dużą korzyścią wynikającą z subskrypcji YouTube Premium, to właśnie odtwarzanie w tle oraz tryb offline dla wielu osób są decydującymi argumentami za jej wykupieniem. Możliwość odtwarzania materiałów w tle to znakomite rozwiązanie, dzięki któremu możemy oglądać film w mniejszym okienku, korzystając jednocześnie z telefonu czy tabletu i robiąc kilka rzeczy jednocześnie. Możemy także słuchać muzyki przy wygaszonym ekranie, np. jadąc komunikacją miejską czy spacerując z psem. Dobrym rozwiązaniem jest zapamiętywanie fragmentu filmu, na jakim zakończyliśmy jego oglądanie i możliwość powrotu do niego, bez względu na urządzenie, z jakiego korzystaliśmy poprzednim razem. Oznacza to, że oglądając film najpierw na telefonie, możemy bez trudu dokończyć go np. na TV, a YouTube Premium wskaże nam, od jakiego momentu powinniśmy wznowić oglądanie. Z kolei opcja pobrania materiałów z możliwością odtwarzania ich w trybie offline działa wyłącznie na urządzeniach mobilnych, ale docenimy ją, gdy często wracamy do ulubionego albumu lub gdy podróżujemy samolotem.

Czy dodatki do YouTube Premium mogą zastąpić inne platformy streamingowe?

YouTube Music to z kolei platforma, należąca do YouTube’a, która dla części osób stała się niezłą alternatywą dla Spotify. Około 70 milionów dostępnych utworów składa się na całkiem obszerną bazę. Niestety jakość utworów, wynikająca z różnej ich kompresji, przekłada się na gorsze doświadczenia użytkowników, którzy dodatkowo skarżą się na nieco mniej intuicyjny interfejs YouTube Music w porównaniu do Spotify. Jeśli więc często korzystamy z konkurencyjnej platformy, może być nam trudno z niej zrezygnować, a wówczas będziemy ponosić podwójne koszty.

Jednak najmniej atrakcyjnym dodatkiem, jaki otrzymujemy po wykupieniu YouTube Premium, jest dostęp do YouTube Originals. Trudno w ogóle porównać go do Netflixa czy HBO Max, niestety również Disney+ czy Amazon Prime okazują się być bardziej konkurencyjnymi platformami streamingowymi.

YouTube: Queen – Innuendo

YouTube Premium – warto czy nie warto?

Z całą pewnością możliwość ściągnięcia materiałów i oglądania ich w trybie offline wyłącznie na urządzeniach mobilnych oraz dyskusyjna jakość dodatkowych platform należą do wad YouTube Premium. Jednak największą wadą jest cena, która w połączeniu z kosztami za Spotify i innymi platformami streamingowymi z filmami i serialami, daje już niemałą sumę.

Ile kosztuje YouTube Premium? Cena subskrypcji zniechęca wielu użytkowników

Wiele osób uważa, że koszt subskrypcji YouTube Premium jest dla nich zbyt wysoki. Oczywiście jest to indywidualna opinia każdego z nas i z całą pewnością zależeć ona będzie od tego, jak często oglądamy YouTube i czy robimy to na urządzeniach mobilnych, czy na TV. Miesięczna subskrypcja YouTube Premium kosztuje nas 23,99 zł i niestety nie ma możliwości zmniejszenia tych kosztów poprzez wykupienie jej na cały rok. Jedyną dostępną opcją jest wnoszenie comiesięcznej opłaty. Tę możemy jednak zmniejszyć, jeśli jesteśmy studentami – wówczas musimy przygotować się na koszt 13,99 zł.

Jak obniżyć koszty za YouTube Premium?

Ponadto za YouTube Premium zapłacimy mniej, jeśli znajdziemy jeszcze cztery inne osoby chętne do korzystania z YouTube bez reklam. Wówczas w pięć osób zapłacimy łącznie 35,99 zł, co daje nam nieco ponad 7 zł na jedną osobę miesięcznie. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że każdy z użytkowników może korzystać wówczas z YouTube Premium niezależnie, na własnym koncie, zachowując historię i nie dzieląc się wynikami swoich wyszukiwań z pozostałymi współsubskrybentami.

W jaki sposób wykupić subskrypcję YouTube Premium?

Aby wykupić subskrypcję, należy wejść w ustawienia (w ikonę ze swoim avatarem), a następnie w zakupy i subskrypcje.

Jak wykupić subskrypcję YouTube Premium – wybieramy Zakupy i subskrypcje
Jak wykupić subskrypcję YouTube Premium – możemy zdecydować się na dostęp do YouTube Premium lub YouTube Music
Jak wykupić subskrypcję YouTube Premium – najpierw możemy skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego

Wówczas zostaniemy przekierowani do panelu, w którym będziemy musieli podpiąć swoją kartę płatniczą – co miesiąc będą z niej pobierane środki i automatycznie odnawiana subskrypcja, do momentu aż z niej zrezygnujemy. A zrezygnować z subskrypcji YouTube Premiu możemy w analogiczny do jej wykupienia, wchodząc w zakupy i ustawienia i tam zaznaczając opcję anulowania subskrypcji. Ponadto płatności warto dokonać na komputerze, a nie w aplikacji na smartfonie czy tablecie, ponieważ App Store i Sklep Play pobierają prowizję za zakupy, zwiększając tym samym koszt, jaki ponosimy za subskrypcję YouTube Premium.

YouTube bez reklam – coraz więcej głosów o blokowaniu add blocków

Zastanawiając się nad kosztami, można oczywiście dojść do wniosku, że „bardziej opłacalnym” jest zainstalowanie add blocka lub innego rodzaju oprogramowania, które pozwoli nam korzystać bezpłatnie z YouTube i nie oglądać reklam. Nie popieramy takich rozwiązań ze względów etycznych. Zachęcamy, by czas, jaki trzeba poświęcić na wdrożenie takiego rozwiązania, przeznaczyć na poszukiwania czwórki znajomych, którzy złożą się z nami na subskrypcję rodzinną – 7,20 zł to kwota, którą warto poświęcić na legalne oglądanie materiałów na YouTube bez reklam, które nam przeszkadzają.

Subskrypcja YouTube Premium poprzedzona bezpłatnym okresem próbnym

YouTube Premium – czy warto płacić za brak reklam?

Za brak reklam, tryb pracy w tle oraz tryb offline na pewno warto zapłacić, jeśli z YouTube’a korzystamy dość często. Jeszcze bardziej opłaca się to studentom lub rodzinie czy grupie znajomych. Co więcej, YouTube Premium możemy przetestować przez miesiąc za darmo, a niekiedy dostępna jest promocja na 2 miesiące bez opłat. Decydując się na darmowy okres próbny, możemy być jednak pewni, że za miesiąc (lub dwa) subskrypcję YouTube Premium wykupimy – docenimy bowiem komfort oglądania wszystkich materiałów bez reklam, przyzwyczaimy się także do pracy w tle, a możliwość ściągnięcia filmów na telefon i oglądania ich offline będzie wisienką na torcie, z którego nie będziemy chcieli już zrezygnować.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *