Jaki czytnik e-booków wybrać na święta?

Szelest przewracanych kartek oraz zapach papieru i farby drukarskiej to przykładowe aspekty, za które czytelnicy książek cenią tradycyjne wersje papierowe. Jednak także konkurenci klasycznych książek – czytniki e-booków – mają unikalne zalety. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy Virtualo Sp. z o.o, użytkownicy czytników e-booków wychwalają m.in. brak konieczności noszenia ciężkich tomów i dostęp do ogromnego zasobu tytułów w każdej chwili. Co ciekawe, aż 39% respondentów zaczęło korzystać z czytników, bo dostało je w prezencie. Aby w związku z nadchodzącymi świętami Twoja bliska osoba mogła dołączyć do grona entuzjastów czytników e-książek, przygotowałam dla Ciebie pięć wartych uwagi modeli.

Jak wybrać czytnik e-booków?

Jeśli myślisz o sprezentowaniu bliskiej osobie na święta czytnika e-booków, prawdopodobnie sam jesteś posiadaczem tego urządzenia, a więc znasz jego zalety i wiesz, na jakie cechy zwrócić uwagę podczas wyboru. Nie mam jednak wątpliwości, iż część odbiorców artykułu chce podarować czytnik e-booków bliskiemu miłośnikowi książek, chociaż samodzielnie nie korzysta z tego urządzenia. Właśnie dla tej drugiej grupy przygotowałam krótki poradnik aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania porządnego, funkcjonalnego modelu.

Szukając czytnika e-booków na prezent, weź pod uwagę:

  1. Rozmiar wyświetlacza – jest to bardzo ważny parametr, ponieważ przekłada się na komfort czytania, a także wygodę przenoszenia i przewożenia. Standardowy rozmiar wynosi 6 cali, co daje ok. 15 cm przekątnej. Większe czytniki e-booków – np. 8 cali, czyli ok. 20 cm przekątnej – nadają się głównie do używania w domu. Z kolei z mniejszych wygodniej korzysta się w podróży.
  2. Typ ekranu – w tanich modelach niekiedy spotyka się ekran LCD, jednakże korzystniejszym rozwiązaniem jest ekran typu E-Ink. Jego zaletę stanowi wygląd zbliżony do tradycyjnego papieru. Nie odbija światła ani sam go nie wytwarza, dzięki czemu po pierwsze nadaje się do czytania nawet w intensywnie słonecznym dniu, po drugie zaś nie męczy wzroku (co jest bardzo ważne w przypadku czytelników, których lektura pochłania na długie godziny).
  3. Sposób sterowania – chociaż za wygodniejsze uznawane jest sterowanie dotykowe, nie każdy preferuje ten sposób. Jeżeli obdarowywana osoba lubi urządzać sobie posiedzenia z książką i przekąskami, lepszy może okazać się panel z przyciskami, dzięki któremu na ekranie nie zostaną irytujące odciski.
  4. Podświetlenie – warta uwagi funkcja, która pozwala komfortowo czytać e-booki w nieidealnych warunkach oświetleniowych. Model z podświetleniem jest dobrym prezentem m.in. dla czytelników nocnych. Istnieją różne rodzaje podświetlenia, np. klasyczne białe i z regulacją barwy. Jeśli w opisach modeli czytników nie ma informacji o podświetleniu, zwróć uwagę na obecność trybu nocnego.
  5. Pamięć – ten parametr określa, jak dużo książek Twoja bliska osoba będzie mogła trzymać w pamięci czytnika e-booków w jednym czasie. Co jednak istotne, nie należy patrzeć wyłącznie na pamięć wbudowaną, lecz także na możliwość rozszerzenia pamięci chociażby kartą SD.
  6. Formaty odtwarzanych plików – książki czy inne teksty mogą być zapisane w różnych formatach, i to nie tylko tekstowych. Jeśli adresat prezentu ma mieć możliwość korzystania z wielu różnorodnych plików – w tym np. notatek ze studiów w formie zdjęć – koniecznie zwróć uwagę na formaty obsługiwane przez dany model czytnika e-booków.
  7. Paleta kolorów – domyślnie czytniki e-booków są czarno-białe (precyzyjnie: dysponują skalą szarości). Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, by dla miłośnika książek ilustrowanych bądź komiksów wybrać model z szerszą paletą kolorów.
  8. Marka – wybór producenta czytnika e-booków to nie tylko wybór logo widniejącego na urządzeniu. To także jakość, trwałość i funkcjonalność. Choć opinia jak zwykle jest kwestią doświadczeń i preferencji, za wzór czytników uważa się produkty marki Kindle od Amazona.
  9. Cena – koszt zakupu wiąże się z marką, jakością i funkcjonalnością. Za najnowocześniejsze, zapewniające największy komfort czytania i najliczniejsze funkcje pomocnicze zapłacisz nawet 1000 zł i więcej. Na szczęście da się znaleźć tańsze czytniki e-booków na prezent, w czym postaram się Ci pomóc.

Powyższe aspekty wyboru czytnika uważam za kluczowe. Dalej znajdują się pomniejsze kwestie, które warto sprawdzić, w tym:

  • język menu – z reguły nie stanowi to istotnej kwestii, bo użytkownicy czytników e-booków potrafią posługiwać się językiem angielskim co najmniej w stopniu podstawowym. Jeżeli jednak szukasz modelu na prezent dla osoby nieznającej angielskiego, miej na uwadze, iż np. urządzenia marki Kindle nie mają polskiego menu,
  • dostęp do biblioteki książek – na część czytników e-booków książki trzeba wgrywać, część zaś dodatkowo korzysta – lub może korzystać po pobraniu ze sklepu – z aplikacji umożliwiających zakup książek online, np. Legimi, Empik Go. To wygodna opcja, gdy czytelnik lubi mieć bezpośredni dostęp do nowości,
  • słownik – bardzo przydatna opcja dla osób, które lubią sprawdzać znaczenie wyrazów w słowniku. Przydaje się chociażby podczas lektury pozycji popularnonaukowych i naukowych. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie modele czytników e-booków mają słownik w języku polskim. Brak polskiego słownika to minus wspomnianych już produktów Kindle’a,
  • edycja pliku – narzędzia do edycji plików – np. robienia notatek, zaznaczania ważnych fragmentów, powiększania tekstu – to kluczowa funkcja dla osób czytających materiały na studia czy książki w celach recenzenckich. Możliwość robienia notatek przydaje się także czytelnikom lubiącym wracać do cytatów i fragmentów w celu przemyślenia bądź przedyskutowania z bliskimi,
  • audiobooki – niektóre czytniki e-booków pozwalają nie tylko czytać e-książki, ale także słuchać audiobooków. Jeśli chcesz podarować komuś urządzenie z tą funkcją, sprawdź sposób podłączania słuchawek do czytnika (np. przewodowo lub za pomocą modułu Bluetooth),
  • łączność z urządzeniami – na koniec warto zwrócić uwagę na obecność modułu wi-fi w wybranym czytniku e-booków. Połączenie bezprzewodowe pozwala m.in. na szybkie i wygodne wgrywanie na czytnik nowych pozycji książkowych.

I Czytnik e-booków idealny na prezent: Onyx Boox Tab Ultra

Jeżeli masz gest lub składasz się na prezent dla bliskiej osoby z pozostałymi członkami rodziny, zapewne możesz sobie pozwolić na zakup drogiego czytnika e-booków, bogatego w przydatne funkcje oraz przyszłościowego. Takiego, którego obdarowana osoba nie będzie musiała wymieniać na nowszy model przez długie lata. Moją propozycją jest Onyx Boox Tab Ultra o przekątnej aż 10,3 cala, przeznaczony do komfortowego czytania przede wszystkim w domu, choć producent zachwala, iż także w podróży (przy czym urządzenie waży 480 g). Model ten ma aż 128 GB wbudowanej pamięci, co jest wartością wprost nieporównywalną do tańszych modeli oferujących 8-32 GB. W pozytywny sposób odhacza wszystkie kryteria, które warto brać pod uwagę podczas zakupu czytnika e-booków.

Onyx Boox Tab Ultra
Rozmiar10,3″
Typ ekranuE-ink
Sterowaniedotykowe
Podświetlenietak
Pamięć wbudowana128 GB
Rozszerzenie pamięcitak
FormatCHM, DOC, DOCX, EPUB, FB2, FB2.ZIP, HTML, MOBI, PDB, PDF, RTF, TXT + zdjęcia/obrazy + audio
Kolorczarno-biały
Bibliotekatak, po zainstalowaniu
Polskie menutak
Słowniktak, po zainstalowaniu
Notatkitak
Audiobookitak
Wi-fitak
Cenaok. 2250 zł

II Czytnik e-booków do 1000 zł: Onyx Boox Poke 5

Funkcje czytnika e-booków ukazanego w pierwszym punkcie mogą oszołomić. Niestety cena również. Jeśli szukasz tańszego modelu, lecz z podobnie atrakcyjnymi parametrami, weź pod uwagę Onyx Boox Poke 5, czyli propozycję z innej serii tego samego producenta. Od poprzednika różni się m.in. rozmiarem (ma 6 cali), pamięcią wbudowaną (zapewnia 32 GB przestrzeni), możliwością robienia notatek (brak opcji notowania odręcznego rysikiem) i wagą (w tym przypadku na korzyść, jako iż waży zaledwie 160 g). Warto jednak zauważyć, że ten model również pozwala na korzystanie z szerokiego wachlarza formatów tekstowych, obrazowych i audialnych, a także ma dobry dla wzroku wyświetlacz E-Ink, podświetlenie ekranu doskonałe dla czytelników nocnych oraz wygodny panel dotykowy.

Onyx Boox Poke 5
Rozmiar6”
Typ ekranuE-Ink
Sterowaniedotykowe
Podświetlenietak
Pamięć wbudowana32 GB
Rozszerzenie pamięcitak
FormatCHM, DOC, DOCX, EPUB, FB2, FB2.zip, HTML, MOBI, PRC, RTF, TXT + zdjęcia/obrazy + audio
Kolorczarno-biały
Bibliotekatak, po zainstalowaniu
Polskie menutak
Słowniktak, po zainstalowaniu
Notatki?
Audiobookitak
Wi-fitak
Cenaok. 850 zł

III Czytnik e-booków do 500 zł: Pocketbook Basic Lux 4

Jednym z najlepszych czytników e-booków do 500 zł jest Pocketbook Basic Lux 4, czyli standardowego rozmiaru (6 cali) model pozwalający na lekturę tekstu z plików tekstowych i graficznych. Ze względu na cenę niższą od poprzedników nie daje możliwości słuchania audiobooków, ale nie ma się czym przejmować, w końcu czytnik e-booków powinien służyć przede wszystkim do komfortowego czytania e-książek. Jeśli zaś chodzi o wygodę czytania, ten model wypada bardzo dobrze. Ma wyświetlacz E-Ink, umożliwia podświetlenie ekranu np. w późnych godzinach, ma moduł wi-fi do łatwego przesyłania plików, daje dostęp do biblioteki e-booków (Legimi) oraz pozwala na rozszerzenie pamięci wbudowanej wynoszącej 8 GB.

Pocketbook Basic Lux 4
Rozmiar6”
Typ ekranuE-Ink
Sterowaniedotykowe
Podświetlenietak
Pamięć wbudowana8 GB
Rozszerzenie pamięcitak
FormatACSM, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.zip, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TCR , TXT + zdjęcia/obrazy
Kolorczarno-biały
Bibliotekatak, Legimi
Polskie menutak
Słowniktak
Notatkitak
Audiobookinie
Wi-fitak
Cenaok. 470 zł

IV Czytnik e-booków dla czytelnika domowego: Inkbook Focus

Czytelnik domowy wyróżnia się tym, że może korzystać z większego niż standardowy rozmiaru czytnika e-booków. Powinien za to mieć do dyspozycji podświetlenie, gdyby naszła go ochota na lekturę późnym wieczorem czy nocą, a także korzystny dla wzroku ekran E-Ink i możliwość zarządzania czcionką wedle własnych potrzeb i preferencji. Wszystkie te możliwości da mu Inkbook Focus, czyli model mający prawie 8 cali przekątnej ekranu, obsługiwany w języku polskim i sterowany wygodnie, wszak dotykowo.

Inkbook Focus
Rozmiar7,8”
Typ ekranuE-Ink
Sterowaniedotykowe
Podświetlenietak
Pamięć wbudowana16 GB
Rozszerzenie pamięcitak
FormatADOBE DRM, AZW, EPUB, MOBI, PDF
Kolorczarno-biały
Bibliotekatak, Legimi, Empik Go
Polskie menutak
Słowniknie, ale jest Tłumacz Google
Notatkitak
Audiobookitak, w aplikacji
Wi-fitak
Cenaok. 1050 zł

V Czytnik e-booków dla czytelnika w podróży: Inkbook Calypso Plus

Czytnik e-booków dla podróżników oddających się lekturze przede wszystkim w pociągu, autobusie czy samolocie musi być kompaktowy, lekki i wyposażony w slot kart pamięci. Dodatkowo powinien pozwalać na podświetlenie tekstu i zarządzanie tekstem oraz gwarantować bezpieczne czytanie nawet przez wiele godzin podróży. Te wytyczne spełnia czytnik Inkbook Calypso Plus, który ma 6 cali przekątnej i 155 g wagi, wyświetlacz E-Ink, podświetlenie oraz opcję rozszerzenia pamięci wbudowanej. Warto też zwrócić uwagę na cenę korzystną na tle cen innych modeli o porównywalnych cechach, wynoszącą zaledwie ok. 550 zł. Nawet jeśli zawieruszy się w podróży, dozna uszkodzenia przy upadku lub zostanie skradziony, strata będzie mniejsza niż w przypadku kosztownych odpowiedników.

Inkbook Calypso Plus
Rozmiar6”
Typ ekranuE-Ink
Sterowaniedotykowe
Podświetlenietak
Pamięć wbudowana16 GB
Rozszerzenie pamięcitak
FormatDOC, EPUB, FB2, HTML, MOBI, PDF(DRM), RTF, TXT
Kolorczarno-biały
Bibliotekatak, po zainstalowaniu
Polskie menutak
Słowniktak, po zainstalowaniu
Notatkitak
Audiobookitak
Wi-fitak
Cenaok. 550 zł

Poza modelami zaproponowanymi w artykule masz do dyspozycji wspomniane na początku czytniki e-booków marki Kindle od Amazona – bardzo popularne i cenione przez fanów e-książek. Zakupisz je nawet w cenie do 1000 czy 700 zł. Podjęłam jednak decyzję, by nie uwzględniać ich w niniejszym zestawieniu prezentowym, ponieważ mają wady takie jak brak slotu kart pamięci, a więc niemożność rozszerzenia pamięci ponad wbudowane 16 czy 32 GB, brak polskiego menu i słownika, w niektórych modelach brak ekranu E-Ink. Równocześnie zaznaczam, iż podczas pisania artykułu opierałam się na informacjach dostępnych w popularnych sklepach z elektroniką mających oddziały w Polsce. Jeżeli jesteś gotowy sprowadzić z zagranicy model niedostępny na naszym rynku, rozciąga się przed Tobą znacznie większe pole do manewru. Powodzenia i wesołych świąt!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *