System CMS – o co w tym wszystkim chodzi?

Treści na stronie internetowej decydują w dużej mierze o jej atrakcyjności dla internautów, a jeśli są odpowiednio skonstruowane i zawierają słowa kluczowe ważne dla witryny, sprzyjają pozycjonowaniu danej strony internetowej. Raz utworzona treść witryny może być w dowolny sposób modyfikowana przez administratora strony, o ile sama witryna wyposażona jest w system CMS.

Czym jest system CMS?

Najprościej rzecz ujmując można powiedzieć, że system CMS jest systemem zarządzania treścią. Skrót CMS pochodzi od angielskiego zwrotu „content management system”. System ten pozwala na dowolne uzupełnianie, kasowanie, uzupełnianie i modyfikowanie treści strony internetowej. System CMS ponadto pozwala na zarządzanie strukturą stron internetowych. Administrator zarządzający stroną www może zadecydować w dowolnym momencie o zmianie struktury strony, czy jej zakładek w menu. Najważniejsze jest to, że administrator strony internetowej nie musi mieć wiedzy programistycznej, aby dokonywać zmian w strukturze czy treści prezentowanej na stronie. Systemy zarządzania treścią, które są wykorzystywane w chwili obecnej mają intuicyjny interfejs, dzięki czemu nie ma problemów z wykorzystywaniem go na co dzień nawet przez osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy informatycznej. To zdecydowanie zmniejsza koszty prowadzenia stron www.

Rodzaje systemów CMS

W sieci dostępne są opracowane przez programistów, gotowe systemy CMS, które można wdrożyć na swoją stronę internetową. Wykorzystuje się je na licencji wykupionej od autora, albo też korzystając z licencji open source.

Możliwe jest również zamówienie specjalnego, dedykowanego systemu CMS, który zostanie opracowany przez programistów w taki sposób, aby odpowiadał wymaganiom i potrzebom jego przyszłych użytkowników. Tworząc taki system CMS firma podejmująca się zadania powinna oddać do dyspozycji klienta nie tylko sam system i dostęp do niego, ale równocześnie instrukcję użytkowania CMS-u.

Jak korzystać z CMS?

Wszystko uzależnione jest tutaj od tego, jaki system CMS jest wykorzystywany w danej witrynie. Najczęściej należy zalogować się do systemu CMS korzystając z loginu i hasła przypisanego danemu użytkownikowi przez administratora.

Do systemu CMS dostęp mają użytkownicy na podstawie nadanych im uprawnień. Właściciel strony może podzielić ich na administratorów, grafików i projektantów, czy autorów i redaktorów. Każda z tych grup będzie miała dostęp do systemu zarządzania treścią pomagający im w wypełnianiu nałożonych na nich obowiązków związanych z administrowaniem stroną. System ten pozwala na dodawanie zawartości strony www przy pomocy przeglądarki internetowej.

Strony internetowe posiadające systemy CMS są dziś standardem w Internecie. To CMS pozwala na dynamiczne zmienianie stron www, a zwłaszcza pasaży handlowych i sklepów internetowych.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *