Apple TV — co to jest i czy warto kupić w Polsce?

Firma Apple znana jest większości jako ta, która od lat rewolucjonizuje świat elektroniki. Produkty marki Apple natomiast odznaczają się niezwykłą innowacyjnością, jakością i nowoczesnym designem. Od niedawna coraz głośniej robi się na temat produktu Apple TV. Czym dokładnie jest Apple TV i jakie modele urządzeń oferuje? Czy warto zakupić Apple TV w Polsce?

Czym jest Apple TV?

Wbrew pozorom Apple TV nie jest modelem nowego telewizora, ale raczkującą i zdobywającą popularność platformą strumieniowania oraz odtwarzaczem multimedialnym. Nietrudno się domyślić, że Apple TV może stanowić poważną konkurencję dla takich serwisów jak Netflix, HBO GO czy Amazon Prime Video. Takie zresztą były też założenia twórców platformy. Apple TV zapewnia użytkownikom dostęp do różnego rodzaju treści z wielu źródeł i pozwala na ich transmisję na telewizorach za pomocą połączenia internetowego.

Strona startowa Apple TV+

Krótka historia Apple TV i jego ewolucja

Historia Apple TV sięga już 2007 roku, kiedy firma zaprezentowała pierwsze urządzenie tego typu. Odtwarzacz potrafił wtedy synchronizować się z bibliotekami iTunes i działał jako przenośna wersja tychże bibliotek. W miarę upływu czasu nastąpiła jednak ewolucja Apple TV. Objęła ona przede wszystkim dodanie nowych funkcji i możliwości dla użytkowników, a wśród nich asystenta głównego Siri, obsługi gier czy strumieniowanie treści z serwisów streamingowych. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele modeli Apple TV, ale popularnością cieszy się też aplikacja Apple TV. Można ją znaleźć na różnych platformach oraz urządzeniach z systemem iOS i macOS. Platforma Apple TV błyskawicznie stała się istotnym systemem ekosystemu Apple, zapewniając przy tym nie tylko szeroki dostęp do multimediów, ale także usług w chmurze dla wszystkich użytkowników.

Strona startowa Apple TV+ fot. 2

Apple TV — modele urządzeń

Apple TV należy do rodziny urządzeń do strumieniowania treści multimedialnych na telewizorze stworzonych przez przedsiębiorstwo Apple. W skład tej rodziny wchodzi wiele modeli oraz generacji różniących się między sobą określonymi funkcjami i możliwościami. Nie można jednak nie wspomnieć o najważniejszych modelach Apple TV, wśród których wymieniamy:

  • Apple TV HD (4. generacja): Model wprowadzono na rynek w 2015 roku. Znany jest on także jako Apple TV 4 i oferuje obsługę aplikacji, gier, oraz możliwość strumieniowania treści w jakości HD (1080p). W zestawie znajdziemy pilot Siri Remote z obsługą asystenta głosowego Siri.
  • Apple TV 4K (5. generacja): Model wprowadzono na rynek w 2017 roku. Oferuje obsługę treści w jakości 4K Ultra HD oraz HDR (High Dynamic Range). W zestawie znajdziemy pilot Siri Remote.
  • Apple TV 4K (2. generacja): Model wprowadzono na rynek w 2021 roku. Ta wersja zapewnia jeszcze lepszą jakość obrazu oraz obsługę technologii Dolby Atmos. Model jest również dostępny w dwóch pojemnościach (32 GB i 64 GB).

Poza wspomnianymi urządzeniami Apple istnieje także aplikacja Apple TV. Użytkownicy mogą dzięki niej uzyskać dostęp do treści Apple TV+ i innych serwisów streamingowych na różnych urządzeniach, takich jak urządzenia mobilne, konsole do gier lub telewizory smart.

Apple TV+ – usługa streamingowa

Apple TV+ jest usługą streamingową oferowaną przez firmę Apple. Jak każda tego typu usługa Apple TV+ umożliwia dostęp do obszernego katalogu oryginalnych treści zarówno telewizyjnych, jak i filmowych. Mogą to być seriale, filmy czy też programy dla dzieci. To, co wyróżnia Apple TV+ to z pewnością ekskluzywne produkcje niebędące dostępnymi na innych platformach streamingowych.

Koszt Apple TV+

Usługa streamingowa Apple TV+ oferuje bezpłatny okres próbny trwający 7 dni. Dzięki niemu użytkownicy mogą wypróbować dostępne na platformie treści bez konieczności płacenia za dostęp do nich. Po zakończeniu okresu próbnego subskrypcja miesięczna kosztuje 34,99 zł. Dostępem do Apple TV+ można także dzielić się z rodziną.

Co oferuje Apple TV+?

Apple TV+ stawia na jakość oraz różnorodność treści, dzięki czemu użytkownicy mają dostęp do ekskluzywnych i oryginalnych produkcji. Platforma Apple TV+ to przede wszystkim katalog treści telewizyjnych i filmowych, które są niekoniecznie dostępne do oglądania na innych platformach. Widzowie z pewnością kojarzą serwis z takimi produkcjami jak „Ted Lasso”, “Servant” oraz z wieloma innymi.

Czy AppleTV+ jest dostępne w Polsce?

Podobnie jak w wielu innych krajach na świecie, tak i w Polsce mamy dostęp do Apple TV+. Co ważne, użytkownicy subskrybujący tę usługę, mogą korzystać z jej treści na wielu różnych urządzeniach od smartfonów po telewizory smart. Z uwagi na to, że platforma stanowi część ekosystemu Apple, jest tym samym zintegrowana z innymi oferowanymi przez Apple usługami i produktami. Jak możemy się domyślić, znacznie ułatwia nam to dostęp do treści i korzystanie z nich, co stale przekonuje szerokie grono osób.

Apple Arcade — gry na Apple TV

Ciekawostką dla wszystkich zainteresowanych usługą Apple TV może być fakt istnienia specjalnej platformy Apple Arcade dedykowanej grom. Apple TV nie jest więc jedynie platformą do oglądania filmów i seriali, co znacznie podnosi jej funkcjonalność. W ofercie gier znajdziemy wiele interesujących i unikalnych tytułów, które z pewnością zapewnią każdemu miły czas spędzony na ulubionej rozrywce.

Gry dostępne na Apple Arcade

Dzięki Apple Arcade użytkownicy mają dostęp do szerokiego wyboru gier na dowolne posiadane urządzenia. To różnorodne tytuły, które obejmują również rozmaite gatunki od gier przygodowych, przez sportowe, po gry logiczne i inne. Co istotne, każda z gier na Apple Arcade dostępna jest bez konieczności dodatkowych opłat po zatwierdzeniu subskrypcji usługi. Istnieje też możliwość wykupienia dostępu do Apple Arcade na miesiąc za darmo.

Jakie są unikalne cechy gier na Apple TV?

Gry dostępne na Apple Arcade można bez wątpienia nazwać ekskluzywnymi. Wszystko dzięki ich starannej selekcji oraz wysokiej jakości. Często gry te opracowywane są przez renomowane studia, co ma olbrzymie znaczenie dla estetyki wizualnej oraz jakości rozgrywki. Wiele gier na Apple Arcade jest przystosowana do kontrolerów, dzięki czemu możemy grać na Apple TV w bardziej tradycyjny sposób.

Czy warto inwestować w Apple TV ze względu na gry?

Większość miłośników gier na pewno z chęcią wypróbowałaby subskrypcję Apple TV i nie ma w tym nic zaskakującego. Jeśli korzystamy z innych urządzeń należących do ekosystemu Apple, wybór Apple TV staje się jeszcze bardziej oczywisty. Korzystanie z Apple Arcade zadowoli każdego, kto ceni sobie jakość i różnorodność gier. Ciekawe i angażujące rozgrywki, gra na dużym ekranie oraz różnorodność tytułów sprawią, że znalezienie czegoś dla siebie nie będzie stanowić trudności. Ostatecznie jednak decyzja o skorzystaniu z platformy będzie podyktowana indywidualnymi preferencjami i potrzebami użytkownika.

Przykładowe gry dostępne na Apple Arcade

Integracja z ekosystemem Apple

Jak już wiemy, urządzenie Apple TV należy do ekosystemu Apple i jest z nim w pełni zintegrowane. Dzięki tej integracji stworzono wygodne oraz spójne środowisko dla wszystkich użytkowników korzystających z jakichkolwiek produktów marki Apple. Wiąże się to oczywiście z określonymi korzyściami.

Jak Apple TV współpracuje z iPhone, Mac czy iPad?

Współpracę Apple TV z innymi urządzeniami spod szyldu Apple może nazwać bardzo płynną, ale także efektywną. Użytkownicy mogą korzystać z iPhone, Maca czy iPada w formie pilotów do zarządzania Apple TV. Kontrolowanie dowolnych treści bądź aplikacji staje się dzięki temu o wiele łatwiejsze. Warto wspomnieć także o technologii AirPlay umożliwiającej bezprzewodowe transmitowanie treści z urządzeń Apple na telewizor. To z kolei pozwala na szybkie oraz wygodne dzielenie się multimediami na dużym ekranie.

Udostępnianie treści i funkcje cross-platform

Kolejnym atutem Apple TV jest udostępnianie treści i funkcje cross-platform. W praktyce oznacza to łatwe przenoszenie treści między urządzeniami Apple, dzięki czemu możliwe jest kontynuowanie słuchania muzyki czy oglądania filmów w momencie, gdzie się skończyło. Nie można nie wspomnieć również o takich funkcjach jak Apple Music, Apple Arcade i Apple TV+. Korzystanie z każdej z wymienionych platform może się odbywać na różnych urządzeniach będących częścią ekosystemu Apple. Sprawia to, że Apple TV staje się atrakcyjnym rozwiązaniem szczególnie dla osób korzystających z innych produktów czy usług Apple.

Alternatywy dla Apple TV

Współcześnie istnieje wiele alternatywnych rozwiązań dla Apple TV, które tak samo służą do strumieniowania treści multimedialnych na innych urządzeniach. Dostępność tych opcji pozwala każdemu użytkownikowi dostosować swoje doświadczeniach do własnych potrzeb oraz preferencji.

Jakie platformy mogą być alternatywą dla Apple TV?

Jedną z popularnych platform strumieniowania i alternatywą dla Apple TV jest Roku. Roku umożliwia dostęp do takich serwisów streamingowych jak Netflix, Hulu czy Amazon Prime. Kolejnym przykładem jest Amazon Fire TV, czyli odtwarzacz multimedialny zapewniający dostęp do usług muzycznych oraz filmowych. Co istotne, produkt obsługuje dźwięk oraz funkcje głosowe dzięki Dolby Atomos. Popularnością cieszy się również technologia Google Chromecast. Jest to niewielkie urządzenie, które po podłączeniu do telewizora przesyła na ekran treści z urządzeń mobilnych. Miłośnicy gier na konsole także nie muszą się martwić, ponieważ konsole takie jak Xbox czy PlayStation są wyposażone w funkcje strumieniowania treści. Tym samym stają się ciekawą alternatywą dla Apple TV.

To, czy zdecydujemy się skorzystać z Apple TV, będzie ostatecznie zależeć przede wszystkim od indywidualnych preferencji, ale także budżetu czy innych oczekiwań względem platformy. Zaletą jest jednak to, że mamy możliwość wyboru alternatyw, dzięki czemu znacznie łatwiej jest znaleźć usługę dostosowaną do konkretnego stylu życia i potrzeb użytkownika.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *