Gdzie założyć konto e-mail w 2023/2024 roku? Darmowe konta e-mail

Poczta e-mail to jedno z podstawowych narzędzi komunikacji w sieci. Za jego pośrednictwem możemy przesyłać wiadomości, pliki tekstowe, obrazy i różnego rodzaju załączniki. Aktywne konto pocztowe jest też niezbędne do rejestracji w sklepach internetowych, aplikacjach, do zapisu na webinary, newslettery czy do wzięcia udziału w kursach. Adres e-mail umożliwia również rejestrację na platformach social media. Coraz więcej firm i instytucji decyduje się na przesyłanie dokumentów i faktur drogą elektroniczną. Dlatego, choć e-mail w porównaniu z innymi formami komunikacji w sieci wydaje się dość archaiczny, to trudno bez niego funkcjonować w świecie online. Doskonale świadczą o tym statystyki – liczba użytkowników e-mail wciąż rośnie, a do 2025 roku z poczty elektronicznej ma korzystać około 4,6 miliarda osób. Zatem jeżeli zastanawiasz się, gdzie założyć swoje pierwsze konto e-mail, Twoje hasło starej poczty przepadło bezpowrotnie albo dotychczasowa poczta Cię irytuje, sprawdź, gdzie założysz darmowe konto, najlepiej dopasowane do Ciebie.

Czy darmowe konto e-mail to dobry pomysł?

Dla większości użytkowników poczty elektronicznej, darmowe konto e-mail jest w pełni wystarczającym rozwiązaniem. W ramach darmowego konta dostajemy zwykle unikalny adres e-mail, przestrzeń dyskową i oprogramowanie umożliwiające wysyłanie wiadomości tekstowych, z załącznikami, ich przechowywanie oraz sortowanie. Wiele darmowych kont e-mail umożliwia blokowanie spamu, zapewnia bezpieczeństwo korespondencji i pozwala uniknąć reklam (a jest ich sporo, ponieważ prawie 90% marketerów stosuje e-mail marketing).

Wybierając miejsce, w którym założymy swoje konto e-mail, warto zwrócić uwagę na wygodę użytkowania, pojemność skrzynki (co pozwoli nam trzymać archiwalne maile), bezpieczeństwo korespondencji, a także dodatkowe funkcje ułatwiające życie czy organizację pracy, np. zintegrowany kalendarz.

Poczta Google Gmail

Do najpopularniejszych dostawców kont pocztowych zdecydowanie możemy zaliczyć Google. Z Gmaila w 2020 roku korzystało ponad 1,8 miliarda użytkowników, a ich liczba stare rośnie. Zapewne wpływa na to popularność wyszukiwarki Google, ale zapewne także uniwersalność poczty i jej funkcjonalność. Już na starcie widzimy, że Gmail przygotował osobną ofertę dla użytkowników prywatnych i dla firm.

Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, że Gmail dla firm zawiera znacznie więcej funkcji, ale ten rodzaj konta dostępny jest tylko w wersji płatnej.

Na co możemy liczyć w przypadku darmowego konta Gmail? W pakiecie darmowego kont Gmail otrzymujemy 15 GB przestrzeni dyskowej, co jest naprawdę dużą pojemnością, więc nie będziecie musieli martwić się o przechowywanie wiadomości. Za pomocą Gmail prześlecie załącznik o wielkości do 25 MB. Bardzo dużą zaletą docenianą przez użytkowników jest ochrona antyspamowa – ta w Gmailu działa wyjątkowo dobrze i skutecznie oddziela pożądane wiadomości od spamu. Dobra wiadomość dla użytkowników, którzy często wysyłają maile do wielu adresatów: w przypadku Gmaila nie ma limitu adresatów. Możemy też zaplanować wysyłkę wiadomości na określoną godzinę.

A jak wygląda obsługa? Bardzo intuicyjnie! Interfejs poczty działa bezproblemowo zarówno w przeglądarce jak i na urządzeniach mobilnych (aplikację Gmaila na telefon możemy pobrać bezpośrednio przez pocztę). Z lewej strony widoczne jest pionowe, rozwijane menu, gdzie mamy podgląd wszystkich folderów z naszymi wiadomościami. Gmail automatycznie sortuje wiadomości zgodnie z ich priorytetem czy treścią (społeczności, newslettery, spam). Wygląd poczty Gmail możecie w pełni dostosować do swoich preferencji. Do wyboru mamy kilka motywów graficznych, możemy wybrać, jakie wiadomości będą pojawiać się w pierwszej kolejności i w jaki sposób będą one wyświetlane.

Zakładając konto e-mail Gmail, automatycznie dostajemy dwa adresy. Jeden z końcówką gmail.com, a drugi googlemail.com. Gmail umożliwia nam wysyłanie bezpiecznych wiadomości dzięki szyfrowaniu end-to-end. Doskonale działa także wyszukiwanie wiadomości.

Mówiąc o Gmailu, trzeba zaznaczyć, że zawiera on znacznie więcej funkcji niż większość poczt elektronicznych. Gmail zintegrowany jest z wieloma funkcjami Google, takimi jak kalendarz (możliwość utworzenia wydarzenia z poziomu poczty), notatki, lista zadań. Możemy też pobrać dodatki do obsługi dysku, kalendarza, arkuszy i innych. Z poziomu Gmail mamy również dostęp do dysku Google, Google Docs, Galerii Zdjęć, Google Maps, Googe Meet, YouTube i wielu innych dodatkowych funkcji oferowanych przez Google.

W przypadku konta biznesowego użytkownicy mają do dyspozycji Google Workspace. Ułatwia to zdalną pracę w zespole w czasie rzeczywistym, spotkania online, dostarcza niezbędnych narzędzi oraz przechowywanie plików w bezpiecznej chmurze. Google Workspace dla firm dostępne jest w wersji płatnej w formie subskrypcji.

Jak założyć konto Gmail?

Założenie konta Gmail jest bardzo proste. Jesteśmy prowadzeni przez kolejne części formularza. Gmail wymaga od nas podania sporej ilości informacji – na szczęście nie wszystkie pola formularza są obowiązkowe. Wybieramy login, który będzie elementem naszego adresu i hasło, za pomocą którego będziemy logować się do naszej poczty.

Tuż po logowaniu możemy jeszcze wybrać szczegółowe ustawienia dotyczące korzystania z naszych danych, dopasowania reklam, wyszukiwania wiadomości itd.

PojemnośćWielkość załącznikówSzyfrowanieFiltr antyspamowyDodatkowe funkcjeZaletyWady
15 GB25 MBend-to-endwysoka skutecznośćadresy nadawcze bez limitu, integracja z narzędziami Google Workspaceintuicyjna obsługa, możliwość dopasowania poczty do użytkownika, wiele funkcji i narzędzi w jednym miejscuużytkownik udostępnia bardzo dużo danych i informacji na temat zachowań w sieci

Microsoft Outlook

Inną popularną pocztą elektroniczną jest Microsoft Outlook. Ten klient pocztowy wcześniej należał do pakietu Office, aktualnie stanowi jedno z rozwiązań z zakresu Microsoft 365. Outlook dostępny jest w wersji na przeglądarkę, na komputery i na urządzenia mobilne. Trzeba przyznać, że Outlook ma dość tradycyjny wygląd i z pewnością przypadnie do gustu użytkownikom, którzy cenią sobie prostotę interfejsu. Outlook doceniany jest przede wszystkim przez użytkowników używających poczty w pracy. Jest intuicyjny, funkcjonalny i jednocześnie pozytywnie wpływa na skupienie.

Outlook najczęściej obsługiwany jest pod postacią aplikacji na komputer oraz mobilnej. Obydwie działają bez zarzutu, choć trzeba zauważyć, że czasem niektóre działania wymagają znalezienia odpowiedniej funkcji w menu, co może przysporzyć problemów nowym użytkownikom. W programie pocztowym Outlook mamy do dyspozycji gotowe foldery segregujące wiadomości, ale możemy też tworzyć własne foldery.

Wbrew pozorom nie jesteśmy skazani na szaro-biało-niebieski minimalizm Outlooka. Gdy sięgniemy do ustawień, okazuje się, że mamy do dyspozycji szerokie możliwości personalizacji. W ustawieniach poczty możemy m.in. zmienić wygląd aplikacji, czcionkę, ustawić podpis lub wiadomości automatyczne.

W przypadku poczty Outlook wiadomości magazynowane są na przestrzeni dyskowej danego urządzenia, zatem praktycznie nie ma ograniczeń pod względem ilości przechowywanych maili. Do dyspozycji mamy także wiele narzędzi z pakietu Office, poczta zintegrowana jest z kalendarzem, Microsoft To Do czy aplikacją Teams.

Do wad zdecydowanie należy zaliczyć opcję wyszukiwania wiadomości. Niestety nie zawsze działa ona tak jak powinna i jej możliwości są dość ograniczone. Część opcji i udogodnień dostępna jest tylko dla subskrybentów Microsoft 365 (np. szyfrowanie end-to-end).

Jak założyć konto Outlook?

Nowe konto można założyć za pomocą aplikacji lub przez przeglądarkę. Ta druga opcja jest bardziej intuicyjna – po prostu na stronie głównej Microsoft Outlook wybieramy opcję „Utwórz bezpłatne konto” i jesteśmy powadzeni przez formularz.

W przypadku aplikacji klikamy „Dodaj konto”, wybieramy ikonkę Outlook i wybieramy opcję uzyskania nowego adresu e-mail. Ta procedura mogłaby wyglądać zdecydowanie prościej.

PojemnośćWielkość załącznikówSzyfrowanieFiltr antyspamowyDodatkowe funkcjeZaletyWady
do 100 GBdo 25 MBend-to-end dla subskrybentów Microsoft 365wysoka skutecznośćintegracja z narzędziami pakietu Officewiele funkcji i narzędzi w jednym miejscu, integracja z innymi narzędziami Microsoftaplikacja mało intuicyjna w obsłudze

Yahoo Mail

Darmowa poczta Yahoo Mail stanowi jedną z usług związanych z przeglądarką Yahoo. To zdecydowanie weteran wśród dostawców poczty e-mail. Niestety do niedawna wyglądał jak weteran i zdecydowanie nie zachęcał swoim wyglądem nowych użytkowników. Na szczęście twórcy Yahoo Mail zadbali o przyszłość swojego produktu i dobrych kilka lat temu użytkownikom został przedstawiony odświeżony interfejs – znacznie bardziej przystępny i intuicyjny.

Co dostajemy w ramach konta Yahoo Mail? Ogromną powierzchnię dyskową! Rejestrując adres z końcówką yahoo.com otrzymujemy skrzynkę o pojemności 1 TB – to najatrakcyjniejsza oferta na rynku pod tym względem. Wielkość załączników klasyczna, do 25 MB. W ramach bezpieczeństwa możemy liczyć na szyfrowaną transmisję wiadomości e-mail (TLS). Poczta Yahoo umożliwia nam konfigurację ramach jednego programu pocztowego 10 adresów nadawczych i 50 adresów odbiorczych. Z poczty możemy korzystać zarówno przez przeglądarkę, aplikację na komputer, jak i aplikację mobilną, które są bardzo wygodne w użytkowaniu. Poza dużą przestrzenią dyskową obiecujące są także funkcje umożliwiające integrację z Google Drive, Dropbox i import kontaktów z mediów społecznościowych.

Zakładamy konto Yahoo Mail

Żeby założyć konto pocztowe Yahoo, najlepiej wejść na adres yahoo.com i kliknąć w prawym górnym rogu ikonkę Mail. Wyskakuje nam okno, do logowania, ale jako nowi użytkownicy klikamy przycisk „Utwórz konto”. Do stworzenia konta pocztowego musimy podać swój numer telefonu, ponieważ będzie on konieczny do weryfikacji.

PojemnośćWielkość załącznikówSzyfrowanieFiltr antyspamowyDodatkowe funkcjeZaletyWady
1 TBdo 25 MBTLSdużo reklamintegracja Google Drive, import kontaktów z portali społecznościowychduża przestrzeń dyskowa, adresy jednorazowe, kalendarzreklamy zmniejszające czytelność poczty, konieczność udostępnienia wielu informacji

ProtonMail

Jeżeli szukasz maila, z którego możesz korzystać bez konieczności udostępniania informacji na swój temat i cenisz sobie bezpieczeństwo wiadomości, to z ProtonMail będzie pocztą dla Ciebie. Za ProtonMail stoi szwajcarska firma – i widać to na każdym kroku użytkowania. Interfejs jest raczej ascetyczny, ale raczej intuicyjny. Klasycznie mamy do dyspozycji foldery na pocztę przychodzącą, archiwum, spam. Dla lepszej organizacji wiadomości w skrzynce pocztowej możemy oznaczać je kolorowymi znacznikami (które sami tworzymy). Mamy też do wyboru kilka motywów graficznych, choć wszystkie z nich odznaczają się prostotą.

ProtonMail dostępny jest w wersji darmowej lub w formie płatnej subskrypcji (od 5 EU miesięcznie). W darmowej wersji możemy liczyć na maksimum 1 GB przestrzeni dyskowej (na starcie otrzymujemy 500 MB i możemy tę przestrzeń stopniowo zwiększać). Do dyspozycji mamy 1 adres e-mail i możemy wysłać 150 wiadomości dziennie. Poczta zawiera wewnętrzny kalendarz i możemy korzystać z niej przez przeglądarkę lub aplikację mobilną.

To co najważniejsze w poczcie ProtonMail to bezpieczeństwo. Wszystkie wiadomości szyfrowane są metodą end-to-end. Poczta ProtonMail szanuje też politykę prywatności użytkownika i doskonale radzi sobie ze spamem. Używając jej, nie musimy oglądać uciążliwych reklam. Trzeba jednak pamiętać, że szyfrowaniu nie podlega tytuł wiadomości, IP użytkownika, kalendarz czy lista kontaktów.

Jak założyć konto w ProtonMail?

Utworzenie adresu e-mail w proton mail jest niezwykle proste. Wchodząc na stronę główną poczty, klikamy „Utwórz bezpłatne konto”. Zostaniemy przeniesieni na stronę z różnymi opcjami kont – zarówno płatnych, jak i bezpłatnych, na dole strony znajdziemy plan bezpłatnego konta Proton Free. Numer telefonu nie jest wymagany przy rejestracji. Jest to rozwiązanie zalecane w przypadku problemów z odzyskaniem hasła do poczty elektronicznej.

PojemnośćWielkość załącznikówSzyfrowanieFiltr antyspamowyDodatkowe funkcjeWady
500 MBdo 25 MBend-to-endbez reklamkalendarz, zaawansowane bezpieczeństwo danychograniczenie ilości wysłanych maili dziennie, niewielka przestrzeń dyskowa

Pojemność; 500 MB

Wielkość załączników; do 25 MB

Szyfrowanie; end-to-end

Filtr antyspamowy; bez reklam

Dodatkowe funkcje; kalendarz, zaawansowane bezpieczeństwo danych

Wady; ograniczenie ilości wysłanych maili dziennie, niewielka przestrzeń dyskowa

Gdzie założyć darmowe konto e-mail?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wybór poczty jest bardzo indywidualny. Przy wyborze dostawcy poczty e-mail powinniśmy kierować się przede wszystkim naszymi potrzebami i preferencjami. Jeżeli zależy nam na kompleksowym środowisku pracy i nie przeszkadza nam poświęcenie prywatności, to z pewnością Gmail lub Outlook będą świetnym wyborem. Użytkownicy ceniący sobie prywatność i poszukujący poczty, na której korespondencja będzie w pełni prywatna, z pewnością docenią Proton. Istnieją też darmowe programy pocztowe od lokalnych dostawców, takich jak wp.pl, onet.pl, interia.pl. One również mają swoje zalety, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że w większości przypadków „bezpłatność” wiąże się z ogromną ilością spamu i reklam.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *