Rewolucja w Twojej kieszeni – eSIM od Revoluta zmienia zasady gry!

Revolut, globalna aplikacja finansowa, która umożliwia wygodne dokonywane płatności podczas pobytu za granicą, pod koniec marca br. wprowadziła nową usługę, jaką jest karta eSIM. Rozwiązanie pozwala uzyskać natychmiastowy dostęp do Internetu w 116 krajach bez konieczności martwienia się wygórowanymi opłatami za roaming. To swoistego rodzaju przełom w podróżowaniu i bankowości, który docenisz szczególnie w krajach spoza Unii Europejskiej.

Jeśli często podróżujesz do innych krajów, doskonale wiesz, że nie zawsze masz możliwość zadbania o to, by po powrocie z urlopu czy też biznesowego wyjazdu rachunek telefoniczny nie przyprawił Cię o zawał. Często nie pamiętamy o wyłączeniu transmisji danych w roamingu lub też mamy kłopoty z zakupem i aktywacją karty SIM od lokalnego operatora. Choć zawsze istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnego wi-fi w hotelach, restauracjach, barach czy też klubach, w praktyce nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, gdyż na ogół ogranicza plany podróżnicze. Na szczęście istnieje sposób, by zapomnieć o kontrolowaniu wydatków, być w stałym kontakcie z rodziną i przyjaciółmi i za pośrednictwem mediów społecznościowych dzielić się ze światem tym, co zobaczyłeś i przeżyłeś. Karta eSIM aktywowana z poziomu aplikacji Revolut to nie tylko wygoda, ale i dodatkowy element bezpieczeństwa.

Co to jest eSIM i jak to działa?

Karta eSIM (z ang. embedded SIM) to cyfrowa wersja fizycznej karty SIM, zintegrowany moduł, który jest bezpośrednio wbudowany w urządzenie mobilne. Pozwala użytkownikom aktywować plany sieci komórkowych różnych operatorów bez konieczności fizycznej wymiany kart SIM. Cyfrową kartę można aktywować i doładować w aplikacji za pomocą zaledwie kilku kliknięć.  Nie musisz skanować kodu QR ani też sprawdzać skrzynki mailowej celem odnalezienia linku aktywacyjnego. Wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z prostymi instrukcjami wyświetlanymi na telefonie, by już po 2-3 minutach móc wrócić do stałych nawyków w zakresie korzystania z internetowej transmisji danych.  Usługa oferowana jest przez firmę 1GLOBAL, międzynarodowego dostawcę usług telekomunikacyjnych świadczonych przez karty eSIM, z którą Revolut nawiązał współpracę. Aby móc korzystać z cyfrowej karty, należy zaopatrzyć się w aplikację Revolut w wersji 10.14 lub nowszą.

grafika, koncepcja wbudowanej karty SIM

Karta eSIM nie zastępuje standardowej karty, ani też z nią nie koliduje. Rozwiązane pozwala na korzystanie z obu kart jednocześnie. Możesz swobodnie przełączać się między operatorami w zależności od tego, gdzie się znajdujesz i dzięki temu kontrolować koszty transmisji danych. Choć za pomocą cyfrowej karty od Revolut nie wykonasz tradycyjnego połączenia ani też nie wyślesz SMS-a, rozwiązanie pozwala na łączenie się z bliskimi za pomocą aplikacji internetowych zainstalowanych w telefonie, takich jak WhatsApp czy Skype.

Jak sprawdzić, czy mój telefon obsługuje eSIM?

Wbudowana karta eSIM sprawdzi się w przypadku telefonów, które zapewniają wsparcie dla technologii eSIM, a zatem niemal wszystkich modeli zakupionych po 2019 roku. Najlepszym sposobem na sprawdzenie kompatybilności telefonu z cyfrową kartą jest sprawdzenie sekcji USTAWIEŃ.  W przypadku iPhone’a naciśnij opcję OGÓLNE, następnie TO URZĄDZENIE, a dalej NUMER MODELU (naciskaj tak długo, aż zmieni się w połączenie AXXXX). Jeśli Twój telefon nie pochodzi z Chin kontynentalnych, Hongkongu i Makau, urządzenie bez problemu obsłuży kartę eSIM. Posiadacze telefonu z systemem Android powinni wejdź w USTAWIENIA, znaleźć sekcję O TELEFONIE i sprawdzić, czy opcja DODAJ eSIM jest dostępna.

Cyfrowa karta od Revolut – ile to kosztuje?

Jeśli aktywujesz kartę eSIM przed 1 maja 2024 roku, otrzymasz od Revolut specjalny bonus w postaci 100 MB danych za darmo. Będąc klientem korzystającym z planu premium Revolut Ultra, przysługuje Ci comiesięczne darmowe 3 GB danych przesyłu.  Standardowa oferta obejmuje kilka pakietów danych – od 1 GB do 20 GB. Najmniejszy pakiet ważny jest przez 7 dni, a pozostałe przez cały miesiąc od momentu aktywacji. Każdy z pakietów można w dowolnym momencie powiększyć, tj. doładować po wykorzystaniu danych. Co istotne brak danych nie wstrzymuje działania samej aplikacji Revolut, pozwalając na korzystanie z jej pełnej funkcjonalności.

Revolut eSIM - pakiet Europa
Revolut eSIM - pakiet Hiszpania

Ceny poszczególnych pakietów zależą zarówno od regionu, jak i konkretnego kraju.  Dla przykładu 1 GB danych w USA, Ameryce Łacińskiej czy też w regionie Azji i Pacyfiku to koszt 20 zł. Za pakiet 20 GB zapłacisz 165 zł w USA i 220 zł w pozostałych wymienionych regionach. Jeśli wybierasz się do Afryki, czeka Cię wydatek rzędu 30-245 zł w zależności od wybranej opcji. Możesz również zdecydować się na obejmujący cały świat pakiet Global Explorer, którego ceny wahają się od 35 złotych za 1 GB do 270 złotych za 20 GB danych.

Singapurskie Airalo czy brytyjski Revolut – które rozwiązanie jest lepsze?

Wprowadzając eSIM, Revolut dążył do tego, by zagwarantować podróżnym wsparcie na każdym etapie podróży – od rezerwacji zakwaterowania, przez wymianę walut w konkurencyjnych cenach, dostęp do saloników lotniskowych, ochronę medyczną i stomatologiczną w nagłych wypadkach (w planach Premium, Metal i Ultra), możliwość zakupu wejściówek do różnego typu obiektów turystycznych, na roamingu niesprawiającym finansowych niespodzianek skończywszy. Oferta wygląda niezwykle atrakcyjnie, dlatego też nie pozostaje nic innego, jak zadać sobie pytanie, jak prezentuje się na tle uznanych graczy w dziedzinie eSIM, takich jak np. Airalo. Na czyją korzyść wypada cenowe porównanie tych dostawców?

Revolut kusi atrakcyjną ceną, Airalo przebija globalną dostępnością

Aby sprawdzić ceny usług oferowanych przez Airalo, możesz skorzystać zarówno z aplikacji, jak i oficjalnej strony internetowej. Ceny pakietów eSIM od Revolut znajdziesz tylko w aplikacji, co oznacza, że dostęp do tego typu informacji mają wyłącznie zalogowani klienci. Jako że dużą popularnością wśród podróżnych cieszą się pakiety 10 GB, to właśnie ich użyliśmy do porównania cenowej oferty graczy zapewniających globalną łączność zawsze wtedy, gdy najbardziej jej potrzebujesz. Z naszego zestawienia wynika, że w większości krajów wygrywa eSIM od Revolut. Najpopularniejszy w Polsce fintech z licencją bankową zaproponował klientom atrakcyjne ceny, by nie przepaść już na starcie. Nie oznacza to, że jest niekwestionowanym zwycięzcą. Są kierunki, gdzie oferta Airalo jest korzystniejsza, a dodatkowo singapurski gracz często oferuje ograniczone czasowo rabaty na dane pakiety.

Zanim wybierzesz dostawcę usług eSIM, zacznij od sprawdzenia, czy w ogóle jest co porównywać.  Airalo obsługuje ponad 200 krajów, a Revolut nieco ponad 100.  Jeśli np. masz w planach wycieczkę na Kubę czy też Mauritius, Revolut nie będzie mógł Ci służyć pakietowym wsparciem, przynajmniej w najbliższym czasie.

KrajAIRALO – pakiet 10 GBREVOLUT – pakiet 10 GB
Albania26 USD24,3 USD
Australia20 USD18,4 USD
Czarnogóra25 USD23,3 USD
Czechy22 USD34,5 USD
Egipt44 USD41,1 USD
Filipiny21 USD19,7 USD
Japonia18 USD16,5 USD
Kanada35 USD32,7 USD
Sri Lanka21 USD19,7 USD
TajlandiaBrak pakietu 10 GB
Airalo oferuje w tym kraju pakiet 50 GB za 9,9 USD
15 USD
Tunezja23 USD26,8 USD
USA26 USD24,3 USD
Wietnam21 USD19,7 USD
Zjednoczone Emiraty Arabskie21 USD19,7 USD

Nie tylko Airalo i Revolut – eSIM kupisz również od innych dostawców

Przed wyjazdem do innego kraju warto zapoznać się z ofertą wszystkich dostawców eSIM, aby wybrać tę, która najlepiej wpisze się w potrzeby w zakresie pakietu danych internetowych. Nie zawsze będzie to Airalo czy też niedawno debiutujący Revolut.

  • Yesim – oferuje przedpłacone plany danych dla podróżnych udających się do ponad 130 krajów. Cena za 1 GB zaczyna się od $1.43, a użytkownik może zdecydować się na pakiet lokalny lub globalny. Dostawca oferuje szybkie połączenia 4G/5G, a także wsparcie klienta 7 dni w tygodniu.
  • Eksimo – oferuje aż dwuletni okres ważności pakietu danych roamingowych (globalny eSIM) i mocne połączenie mobilne w ponad 80 krajach. Użytkownicy mogą skorzystać również z pakietów rocznych i półrocznych.
  • Wizz Air – oferuje pakiety danych mobilnych w ponad 150 krajach i 245 sieciach komórkowych. Cyfrową kartę można doładować i wykorzystywać przez 12 miesięcy od ostatniego użycia. Usługa jest dostępna dla wszystkich odblokowanych iPhone’ów wyprodukowanych od 2018 roku i większości nowych telefonów z Androidem.

Podsumowanie

Choć wbudowana karta eSIM nie jest rozwiązaniem, które wkroczyło w nasze życie wraz z początkiem roku 2024, nową usługę od Revoluta można uznać za kolejny krok w stronę cyfrowej przyszłości, gdzie granice między bankowością a telekomunikacją stają się coraz bardziej niewyraźne. Z pewnością mamy do czynienia z odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na mobilność i wygodę. Fintech dąży do stworzenia superaplikacji, dzięki której nasze życie stanie się łatwiejsze.  Cyfrowej karty prawdopodobnie nie możemy czy też nie powinniśmy uznać za kropkę nad i innowacyjnego projektu, ale z pewnością jest ona zapowiedzią dalszego wzrostu filmy i walki o dominację rynkową w wielu sektorach. Według badania firmy Juniper Reserach liczba kart eSIM zainstalowanych w różnych urządzeniach osiągnie w 2025 roku 3,4 mld i wiele wskazuje na to, że dużą część klientów zgarnie nowy gracz. 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *