Od niemal 20 już lat gracze konsolowi podzieleni są na dwa obozy – Niebieskich i Zielonych. Niebiescy to oczywiście fani PlayStation, często wierni konsoli od jej pierwszego wydania. Zieloni to z kolei miłośnicy Xbox, konsoli od Microsoft, który obrał całkiem inną strategię rozwoju marki niż Sony. Odłóżmy jednak sentymenty na bok – którą konsolę dzisiaj bardziej opłaca się kupić? Na co zwrócić uwagę, wybierając między PlayStation 5 a Xbox Series X?
Gry ekskluzywne na PlayStation 5 i Xbox Series X – która konsola oferuje lepsze gry?
Chociaż większość osób rozważania na temat wyższości jednej konsoli nad drugą rozpoczyna od porównania ich specyfikacji technicznych, ja zacznę od tego, co dla mnie – a wiem, że i dla większości graczy – tak naprawdę jest najważniejsze. Chodzi oczywiście o gry. Biblioteka gier to coś, co zdecydowanie działa na korzyść PlayStation 5. Dzieje się tak za sprawą gier ekskluzywnych, które konsoli Sony dają ogromną przewagę nad sprzętem Microsoftu.
Najlepsze gry ekskluzywne na PS5 – nie zagrasz w nie na PC!
Po pierwsze na PlayStation 5 trafia zdecydowanie więcej gier ekskluzywnych. A po drugie są to tytuły, które w dniu premiery rozpalają serwery do czerwoności i biją rekordy popularności, sprzedawalności i zysków. Nie zdarzyło się jeszcze, by któraś z gier ekskluzywnych na PS5 zawiodła – wszystkie są absolutnie genialne – seria The Last od Us, God of War oraz Uncherted to moje TOP3 na liście gier ekskluzywnych na PlayStation 5. Po trzecie zaś gry, które trafiają na wyłączność na PS5 nie trafiają nigdzie indziej – oznacza to, że nie zagramy w nie ani na Xbox, ani na PC.
W jakie gry ekskluzywne zagramy na Xbox Series?
Jako fanka gier ekskluzywnych na PlayStation muszę przyznać, że i na Xboxa Series X trafiło kilka gier, które po prostu muszę przejść. S.T.A.L.K.E.R.2: Serce Czarnobyla czy Warharmer 40000: Darktide. I chociaż spośród gier na wyłączność Xbox Series każdy wybierze kilka tytułów dla siebie, lista wszystkich gier ekskluzywnych na konsolę Microsoftu nie zachwyca nawet w połowie tak bardzo, jak ta na PS5. Co więcej – jest ona znacznie krótsza, a niektóre z tytułów (jak Redfall) okazały się, delikatnie mówiąc, nietrafioną pozycją. Z całą pewnością ten pojedynek przegrywa Xbox Series, co pokornie przyznają nawet najwięksi fani drużyny Zielonych.
PlayStation 5 | Xbox Series X |
---|---|
– The Last of Us – God of War Ragnarok – Ghost of Tsuhima – Demon’s Souls – Uncharted: Kolekcja Dziedzictwo złodziei – Marvel’s Spider-Man Miles Morales – Marvel’s Spider-Man Remastered – Gran Turismo 7 – Horizon Fobidden West – Stray | – Forza Horizon 5 – S.T.A.L.K.E.R.2: Serce Czarnobyla – Sunset Ovedrive – The Gunk – Quantum Break – Gears 5 – CrossfireX – Fable – Warharmer 40000: Darktide – Seria Forza Motosport |
Abonament na gry Xbox Series X oraz PlayStation 5
Subskrypcja gier to coraz popularniejsza usługa. Podobnie, jak wielu z nas chętnie korzysta przynajmniej z jednej platformy streamingowej z filmami, tak i coraz więcej graczy sięga po abonament na gry. W przypadku PS5 gracze mają do dyspozycji PS Plus, w ramach którego wybrać mogą jedną z trzech opcji: Essential, Premium oraz Extra. Wykupienie jednego z tych pakietów jest konieczne do rozgrywek sieciowych. Ponadto otrzymujemy 100 GB pamięci w chmurze do zapisu z gier oraz możliwość pobrania 2 gier w ramach abonamentu – nie mamy jednak możliwości zapisania gier w chmurze. W pakiecie Premium mamy również dostęp do abonamentowego katalogu gier na PS4 i PS5, zaś w pakiecie Extra dodatkowo dostęp ten rozszerzony jest do gier na PS, PS2 oraz PS3.
Xbox Games Pass deklasuje rywala
Tak, jak gry ekskluzywne na PlayStation 5 są niepodważalnym atutem konsoli Sony, tak usługa abonamentowa czyni niekwestionowanym zwycięzcą Xbox Series w kategorii subskrypcji gier. Xbox Games Pass jest realizacją mistrzowskiej strategii marketingowej Microsoftu, której skuteczności po prostu nie da się podważyć. Tak naprawdę nie wiemy, jak potoczyłyby się losy Xbox, gdyby nie Games Pass.
Xbox Game Pass oferuje naprawdę bogatą bibliotekę gier, które kupimy w bardzo przyzwoitych cenach. Co najważniejsze – będziemy mogli w nie grać dopóki korzystamy z abonamentu – na konsoli, na PC, jak i w chmurze. Ponadto do katalogu gier w Xbox Game Pass trafiają tytuły z EA oraz Ubisoft+, podczas gdy do PS+ trafiają tylko te z Ubisoftu+. Niekwestionowanym zwycięzcą w tej rozgrywce jest więc Xbox Series X.
Kompatybilność wsteczna na PS5 oraz Xbox series X
Zatrzymując się jeszcze na chwilę w temacie gier, a powoli przechodząc do starcia w zakresie parametrów technicznych PlayStation 5 i Xbox Series X, wspomnijmy o kompatybilności wstecznej w obu konsolach. Decyduje ona o tym, czy na najnowszym sprzęcie zagramy w gry, które nie były na nią wydane. Sony po wielu latach zrozumiało swój błąd, jakim był brak kompatybilności wstecznej, dlatego na PlayStation 5 zagramy w gry z PlayStation 4. To bardzo dobra wiadomość, szczególnie dla wielu osób, którym nie udało się szybko kupić nowej konsoli Sony (o czym później…). Nic jednak nie przebije możliwości Xbox Series – zagramy na niej w gry na konsole poprzednich generacji. Nie tylko w gry na Xbox One, ale i Xbox 360 i pierwszy Xbox! Co prawda Sony rekompensuje drużynie Niebieskich brak pełnej kompatybilności wstecznej wieloma remasterami – wymagają one jednak kupna kolejnej gry. I ten pojedynek wygrywa Xbox Series X.
Pady do PlatStation 5 i Xbox Series X
Wysoka jakość grafiki, dobra muzyka (niestety często niedoceniana) oraz brak bugów w grze wpływają na pozytywne doświadczenia użytkowników. Te zależą jeszcze od innych czynników, na które producent konsoli ma ogromny wpływ. Mowa o doświadczeniach, jakie zapewnić może nam pad. Doskonale wie o tym Sony, który naprawdę wykonał kawał dobrej roboty – DualSense to prawdziwy majstersztyk jeśli chodzi o kontrolery, które nie mają sobie równych.
Jakie funkcje dostępne są w padzie PS5 DualSense?
Adaptacyjne triggery to pierwsze z rozwiązań, o których trzeba wspomnieć. Dzięki nim grę odbieramy nie tylko zmysłem wzorku, ale także czucia i słuchu! Adaptacyjne spusty odpowiadają bowiem za takie odczucia, jak siła, jaką trzeba włożyć w strzelanie, w zależności od kalibru broni – im większy kaliber, tym tigger stawia większy opór. Poczujemy go również przy hamowaniu – im mocniej wciskamy pedał hamulca, tym staje się od twardszy. Podobne wrażenia będziemy mieli przy wielu innych efektach, o ile zostały one uwzględnione przez twórców gry, a ci chętnie implementują rozwiązania, pozwalające w pełni wykorzystywać adaptacyjne triggery w PS5.
Do haptyki jesteśmy już przyzwyczajeni – trudno w sumie wyobrazić sobie grę w horrory czy w gry akcji bez wibracji. Dotykowe funkcje to z kolei ułatwienie, które docenimy szczególnie przy obsłudze mapy. Oczywiście w dalszym ciągu funkcja screenów i zapisu fragmentów gry, które dzięki bardzo ciekawej i intuicyjnej w obsłudze aplikacji Sony wykorzystamy do stworzenia autorskiego materiału wideo. Dla niektórych brak akumulatorów i możliwość ładowania pada wyłącznie po kablu (lub za pomocą stacji ładującej) jest wadą – dla mnie to jednak zaleta. Zamiana kontrolerów i ładowanie tego rozładowanego w trakcie gry wprowadza zdecydowanie mniej zamieszania, niż wyjmowanie akumulatorów, wkładanie ich do ładowarki, a następnie przekładanie ich z ładowarki ponownie do pada.
Co oferuje pad Xbox Series X?
W porównaniu do futurystycznego kontrolera DualSense od Sony, pad Microsoftu wypada bardzo przeciętnie, żeby nie powiedzieć „blado”. Co prawda znajdziemy już w nim funkcję screenów, jednak brak żyroskopu czy funkcji dotykowych doświadczonych graczy rażą. Nie mówiąc o wszystkich efektach, jakie otrzymujemy w DualSense dzięki adaptacyjnym tiggerom. Atutem pada do Xbox Series może być asymetryczny układ przycisków – Zieloni bardzo go sobie chwalą. To starcie wygrywa PlayStation 5, nokautując wręcz Xbox Series.
PlayStation 5 i Xbox Series X – specyfikacje techniczne obu konsol
Porównanie specyfikacji technicznych PS5 i Xbox Series X oraz inne zagadnienia techniczne z premedytacją zostawiłam na koniec. Obie konsole bowiem różnią się w tak niewielkim stopniu, że dla przeciętnego użytkownika są to raczej ciekawostki, niż dane, które miałyby przechylić szalę na korzyść jednego z urządzeń. Niektóre parametry działają bowiem na korzyść PS5, inne na korzyść Xbox Series X. Zresztą zobaczcie sami:
PlayStation 5 | Xbox Series X |
---|---|
Procesor (CPU): AMD ZEN (8 rdzeni); 3,5 GHz | Procesor (CPU): AMD ZEN (8 rdzeni); 3,8 Ghz |
Układ graficzny (GPU): 10.29 TFLOPS @2,23 Ghz | Układ graficzny (GPU): 12,15 FLOPS @1,825 Ghz RDNA 2 |
RAM: 16 GB (GDDR6) | RAM: 16 GB (GDDR6) |
Dysk: SSD M.2; 825 GB (667 GB dla użytkownika) | Dysk: NVME SSD; 1 T (802 GB dla użytkownika) |
Szybkość dysku: 5,5 GB/s, po kompresji 8-9 GB/s | Szybkość dysku: 2,4 GB/s, po kompresji 4,8 GB/s |
4K: tak | 4k: tak: |
HDR: tak | HDR: tak |
Wejście na płyty: tak | Wejście na płyty: tak |
Oczywiście porównując te dane na chłodno, pojedynek wygrywają Zieloni – Xbox Series X ma lepszy procesor i układ graficzny oraz pojemniejszy dysk. PS 5 oferuje szybszy dysk. Jednak przeciętny użytkownik nie zauważy powyższych różnic, a w pewnym ujęciu działają one na niekorzyść konsoli Microsoft. Jak to jest możliwe?
Co prawda w dniu dzisiejszym skupiamy się wyłącznie na najmocniejszych konsolach Sony i Microsoftu, jednak w tym miejscu warto podkreślić bardzo ważną różnicę między wersjami słabszymi. Okazuje się bowiem, że PlayStation 5 Digital nie różni się niczym od PS5 poza brakiem napędu Blu-ray, natomiast Xbox Series S to faktycznie słabsza wersja konsoli Microsoftu, który od wydawców gier wymaga, by te odpowiadały wymaganiom obu wersji urządzenia. To z kolei sprawia, że tylko z tego powodu część tytułów nie trafia na Xbox Series X (zdarza się, że wydawane są na Xbox One i są kompatybilne z Xbox Series X/S). Dlatego w tej rundzie ogłaszam remis.
Jakie mamy możliwości rozbudowania pamięci wewnętrznej na PS5 i Xbox Series X?
PlayStation 5, mimo mniejszej pamięci wbudowanej, oferuje ciekawsze rozwiązanie, jeśli chodzi o możliwość jej rozbudowania. Wystarczy kupić dowolny dysk SSD M.2 NVMe i go podłączyć – niektórzy straszą, że instalacja dodatkowego dysku w PS5 nie jest taka łatwa. Nie wierz im! Przebiega ona w analogiczny sposób, jak instalacja karty pamięci na sprzęcie komputerowym. Polecam jednak nie kupować najtańszego dysku, którego cena faktycznie może kusić. Jeśli korzystasz z PS+ pamiętaj, że nie będziesz mieć powrotu do gry pobranej w ramach abonamentu, jeśli padnie Ci dysk. Warto więc dołożyć drugie tyle i mieć wysokiej jakości wymienny dysk twardy do PS5, który nadal będzie tańszy od rozwiązania Microsoftu. W tym przypadku możemy bazować wyłącznie na dyskach Seagate.
PlayStation 5 i Xbox Series X – co jeszcze oferują obie konsole?
Zastanawiając się nad kupnem konsoli Sony i Microsoftu, warto poznać inne rozwiązania, jakie oferują obie firmy. Skupię się tutaj na dwóch, najczęściej wymienianych przez obozy Niebieskich i Zielonych.
VR to technologia, którą Sony rozwija od jakiegoś już czasu i na dotychczasowych osiągnięciach nie poprzestaje. Dostępność VR na PlayStation 5 dostrzegają także twórcy gier – PlayStatio VR 2 obsługiwane jest między innymi przez Resident Evil Village, Gran Turimso 7 czy Horizon of the Mountain. VR nie jest obsługiwany przez Xbox Series.
Z kolei ta konsola oferuje usługę, której Niebiescy mogą pozazdrościć Zielonym. Quick Resume daje możliwość szybkiego wznawiania gry, bez względu na to, czy uruchamiamy kilka gier po sobie, czy wracamy do gry po kilkudniowej przerwie.
PlayStation 5 vs Xbox Series X – co kupić? Czym się kierować przy kupnie konsoli?
Kupując nową konsolę, zawsze należy kierować się własnymi oczekiwaniami i potrzebami. Obie konsole mają zalety i wady i tak naprawdę bardzo dobrze się uzupełniają. Niewiele jednak osób decyduje się na zakup obu modeli. Z całą pewnością warto sprawdzić, jakie ekskluzywne gry dostępne są na PS5 i na Xbox Series – pamiętając, że Xbox dysponuje wyłącznością sprzętową. Oznacza to, że osoby, które grają na PC, śmiało mogą postawić na produkt Microsoftu. Natomiast graczom konsolowym zawsze będę polecać wybór PS5, ponieważ w część tytułów zagrają tylko na platformie Sony.
Obecnie dostępność obu konsol nie odgrywa dużego znaczenia w wyborze jednej z nich. Początki Sony jednak miało trudne. Premiera PS5 zbiegła się z początkiem pandemii Covid-19, a co za tym idzie znacznie zmniejszoną dostępnością podzespołów elektronicznych i skróconymi łańcuchami dostaw. To, co się działo tuż po premierze PlayStation 5 to było prawdziwe szaleństwo, jednak obecnie nie ma już problemów z dostępnością PS5 – wyczekiwana jest natomiast wersja slim.
Ile kosztuje PlayStation 5, a ile Xbox Series X?
Cena konsoli to z pewnością ważny czynnik, jaki trzeba wziąć pod uwagę przy kupnie jednej z nich. Trzeba przyznać, że PlayStation 5 jest konsolą droższą od Xbox Series X. Cena PS5 z napędem waha się od 2389 zł (bez gry) do 2999 zł z (z grą God of War Ragnarok) i 3137 zł w wersji z dwoma padami i stacją ładowania.
Z kolei Xbox Series X z jednym padem to koszt 1849 zł, z dodatkowym padem 2649 zł, a z trzema grami AAA to koszt 2999 zł. Tę bitwę wygrywa zatem Xbox Series X.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, co kupić – PlayStation 5 czy Xbox Series X. Osobom, które nie planują grać na PC, zdecydowanie polecam zakup PS5, a graczom pecetowym tę konsolę, która jest bliższa sercu. Rozważyć należy wziąć przede wszystkim bibliotekę gier z uwzględnieniem gier ekskluzywnych, chęć wykorzystywania technologii VR, przywiązywanie uwagi do doświadczeń, jakie zapewnia kontroler, chęć korzystania z subskrypcji gier oraz cenę, w mniejszym zaś stopniu specyfikacje techniczne obu konsol. W pojedynku między PlayStation 5 a Xbox Series X ogłaszam zatem remis – choć mnie zdecydowanie bliżej jest do obozu Niebieskich.