GTA VI – co wiemy o szóstej części GTA?

Grand Theft Auto to kultowa seria gier, która od samego początku budzi wiele emocji. Trzeba przyznać, że niezwykle długie oczekiwanie na najnowszą jej odsłonę sprawiło, że tym razem emocje te sięgają zenitu. Są one także podgrzewane przez wybitną piątą część GTA oraz przez liczne plotki, na przemian publikowane i dementowane, które rozbudzają wyobraźnię wszystkich fanów Grand Theft Auto. Wszystko to skutecznie nakręca wiernych fanów GTA – ja również nie mogę się doczekać, co przyniesie najnowsze GTA i nie ukrywam, że kupno nowej konsoli uzależniam właśnie od tej premiery. Co już wiemy o GTA VI, czego możemy się domyślać, a które z gorących newsów najprawdopodobniej są fejkami?

Krótka historia GTA

Zanim opowiem coś więcej o przeciekach dotyczących GTA VI, przypomnijmy sobie, w jaki sposób marka GTA wypracowała tak ogromny sukces. Krótka historia GTA oraz najważniejsze fakty o poprzednich odsłonach gry to doskonałe wprowadzenie do informacji i plotek, które krążą o GTA VI i pozwolą nam jeszcze lepiej zrozumieć część z nich.

GTA1997 rokPSX, Game Boy Color, PCChociaż w tym czasie dostępne były już trójwymiarowe gry, GTA jest grą dwuwymiarową z widokiem z góry. Skąpa fabuła opiera się o zdobywanie punktów, które pozwalają przedostawać się do kolejnych etapów (miast) oraz pieniędzy, które otrzymujemy za ukończenie kolejnych misji, handel samochodami, rozjeżdżanie przechodniów i zabijanie funkcjonariuszy policji. Bardzo dużym atutem pierwszej części GTA jest tryb multiplayer oraz bardzo ciekawe lokacje: Liberty City (wzorowane na Nowym Jorku), San Andreas (wzorowane na Los Angeles) oraz Vice City (wzorowane na Miami). Dodatkami do GTA są: GTA London 1969 oraz GTA London 1961.
GTA II1999 rokPSX, Dreamcast, PC, Game Boy ColorAkcja dzieje się w mieście Anywhere, które podzielone jest na trzy dzielnice. W każdej z nich o władzę walczą dwa gangi, ponadto jeden gang udziela się w każdej z trzech dzielnic (łącznie miastem rządzi 7 gangów). Zadaniem gracza jest zdobywanie zaufania każdego z gangów, poprzez zaliczanie kolejnych zadań. W zamian otrzymujemy zapewnienie bezpieczeństwa na terenie rządzonym przez dany gang – jednak zdobywając zaufanie jednego z gangów, tracimy zaufanie pozostałych grup. Ponadto gangi wykazują się agresją w stosunku do policji oraz przechodniów. Z nowości w GTA II należy wymienić filmy oparte na silniku gry (jeden z nich, trwający aż 8 minut, wprowadza nas do fabuły gry) oraz rozwój sztucznej inteligencji, co przekłada się na większą interakcję z otoczeniem.
GTA III2001 rokPS2, Xbox, iOS, Android, PCLokacją gry jest Liberty City (Nowy Jork), a gracz pierwszy raz wciela się w bardzo wyrazistą postać, protagonistę imieniem Claude. Oprócz niego w grze występują postaci drugoplanowe (Catalina, była dziewczyna, która zdradziła Claude’a oraz Tonni Cipirani), a także członkowie Yakuzy, Triady, mafijnej rodziny Leone i kolumbijskiego kartelu narkotykowego. W GTA III nie zbieramy już punktów, nie zarabiamy na zabijaniu policjantów i przechodniów. Z kolei trójwymiarowy widok, widziany z perspektywy trzeciej osoby to ogromna i bardzo wyczekiwana zmiana.
GTA Vice City2002 rokPS2, Xbox, iOS, Android, PCFabuła osadzona w 1986 w Vice City, gdzie jako Tommy Vercetti (któremu głosu użycza Ray Liotta), już po odsiedzeniu wyroku, handlujemy kokainą i posiadłościami. Broń, narkotyki, pościgi to ukazana w grze kwintesencja półświatka w stylu najlepszych filmów gangsterskich.
GTA San Andreas2004 rokPS2, PS3, Xbox, Xbox 360, iOS, Android, Windows Phone, PCLokacja filmu to Los Santos (Los Angeles), a protagonistą jest czarnoskóry Carl Johnson (CJ). Fabuła skupia się na walkach gangów, a my przenosimy się imponującego miasta, niezwykle rozbudowanego i oferującego mnóstwo możliwości. W przerwie od strzelaniny i pościgów możemy poćwiczyć na siłowni i skorzystać z wielu innych interakcji. Nowością są także dostępne modyfikacje samochodów oraz metamorfozy CJ, których możemy dokonywać na różne sposoby. Ponadto system rozbudowania postaci (zaczerpnięty z RPG) pozwala nam zdobywać kolejne, nowe umiejętności. Ta odsłona GTA to jedna z przełomowych gier w całej historii.
GTA Liberty City Stories2005 rokPS2, PSPPrequel GTA III pozwala nam wcielić się w Toniego Cipirani, który zdobywa kolejne szczeble w hierarchii rodziny Leone. Technicznie tę odsłonę można ocenić lepiej niż GTA III, a gorzej niż GTA San Andreas.
GTA Vice City Stories2006 rokPSP, PS2Chyba najmniej popularna odsłona GTA, która wyróżniła się jedynie nowymi, szybszymi walkami, które wprowadziły nową dynamikę.
GTA IV2008 rokPS3, Xbox 360, PCBohaterem jest Niko Bellica, który po przyjeździe z Europy południowo-wschodniej nie odnajduje się w amerykańskiej rzeczywistości i w ten sposób trafia na przestępczą ścieżkę. Akcja dzieje się w Liberty City (Nowy Jork), do tej pory powstają mody do GTA IV, dzięki którym możemy zamienić się w Dead Poola lub Iron Mana. GTA The Lost and Damned oraz GTA Ballad of Gay Tony to dodatki fabularne do GTA IV.
GTA V2013 rokPS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PCW tym roku minęło już 10 lat od premiery absolutnie najlepszej z dotychczasowych części GTA. W tej części wcielamy się w aż trzy postaci: psychopatę Trevora, złodzieja Michaela oraz Franklina, który chciałby być i „obrzydliwie” bogaty, i żyć zgodnie z literą prawa. Lokacja GTA V to Los Santos (Los Angeles), w której możemy poczuć się jak prawdziwi mafioso. Wielkość mapy, rozwiązania dostępne dla graczy, wspaniałą grafika oraz rozbudowany tryb multiplayer przesądziły o ogromnym sukcesie GTA V. Rozbudziły one też apetyt na więcej – wszyscy gracze z niecierpliwością wyczekują następcy, GTA VI.

Ponadto dostępne są gry GTA wyłącznie na urządzenia mobilne. Ciekawostką jest również fakt, że w pierwszej wersji GTA miało być grą, w której mieliśmy wcielać się w rolę policji i ścigać bandytów. Jednak testerzy zgodnie stwierdzili, że gra jest nudna i mało oryginalna – twórcy postanowili więc zrobić wszystko, by była i oryginalna, i angażująca – odwrócili role, przyciągając uwagę i wywołując niemało kontrowersji.

Kiedy będzie premiera GTA VI?

GTA VI powstaje – to jedyna potwierdzona przez Rockstar Games informacja. Z kolei informacji bardziej i mniej wiarygodnych, plotek i domysłów znaleźć możemy bez liku – należy jednak podchodzić do nich z dużą dozą ostrożności. Niektóre z nich wydają się jednak wiarygodne. Ogromną niewiadomą jest sama data premiery GTA VI, jednak w oparciu o dane finansowe Rockstar Games można wysnuć wniosek, że odbędzie się ona między kwietniem 2024 a marcem 2025 – czyli w roku podatkowym, na który firma przewidziała wzrost przychodów z 5 do 8 miliardów dolarów. Tak spektakularny wzrost wynikać może jedynie z ukazania się nowości na rynku – i to nie byle jakiej. A najbardziej dochodową grą Rockstar Games jest oczywiście GTA. Nawet drugi najpopularniejszy tytuł, Red Dead Redemption, nie zapewnił firmie tak dużych zysków, dlatego przypuszczenia co do okresu, w jakim odbędzie się premiera GTA VI, wydają się być słuszne.

A kiedy pojawi się zwiastun GTA VI?

Obecnie jednak nie wiemy nawet, kiedy ukaże się zwiastun GTA VI. Oczywiście fani GTA nie byliby sobą, gdyby sami nie przygotowali takiego zwiastuna.

GTA VI – zwiastun fanmade

Premiera GTA VI owiana jest ogromną tajemnicą, której towarzyszą najróżniejsze przecieki. Z jednej strony są one przez twórców gry dementowane, z drugiej strony pozwalają podtrzymywać podekscytowanie graczy, którzy mimo – póki co – dziesięcioletniego oczekiwania na GTA VI – nie tracą zainteresowania tytułem. Zainteresowanie to podsyca obietnica Rockstar Games: GTA VI ma być przełomem w branży gamingowej – grą, która zmieni rynek i postawi nowe wyzwania innym producentom i twórcom gier.

Dlaczego na GTA VI musimy czekać tak długo?

Obiecywana rewolucja, wysoka poprzeczka postawiona przez GTA V, długie trudności w dostępie do Play Station 5 spowodowane urwaniem się łańcuchów dostaw w czasie pandemii Covid-19 oraz wciąż bardzo duże przychody z GTA V to najważniejsze przyczyny tak długiego oczekiwania na premierę GTA VI. Analiza różnych źródeł pozwala nam domniemywać, że o pracy nad GTA VI Rockstar zdecydował jeszcze przed premierą GTA V. A jakich nowości możemy spodziewać się po Grand Theft Auto VI?

Fabuła GTA VI – co wiemy o lokacji, bohaterach i innych elementach fabuły?

Oficjalnie oczywiście nic. Jednak te najbardziej wiarygodne źródła, które dotychczas rzadko się myliły, podają kilka możliwych wersji, z czego pierwsza powtarza się najczęściej. Dotyczy ona lokacji w Vice City (Miami) i dwójki bohaterów – Lucia i Jason mają być protagonistami na wzór Bonnie i Clyde’a. W tym przypadku gracz miałby okazję pierwszy raz wcielić się w rolę kobiety. Dla przeciwników przesadzonej poprawności politycznej mamy i złą wiadomość: ta wersja mówi o odejściu od wątków wyśmiewających mniejszości. Co ciekawe, rzekoma odtwórczyni roli żeńskiej, Leslie Lluvet, stanowczo zaprzeczyła plotkom i ucięła domysły o zagraniu przez nią roli w GTA VI, jednak domniemany odtwórca roli Jasona, Bryan Zampella, od plotek się nie odciął. Dodatkowo w swoich mediach społecznościowych chętnie udostępnia zdjęcia w hawajskich koszulach, nawiązujących do Miami oraz krótkie filmy, które mogą nawiązywać do GTA VI. Nie wiemy jednak, czy trop ten jest właściwy, czy aktor bawi się ze swoimi fanami – i jeśli tak, czy robi to z własnej inicjatywy.

GTA – Vice City

W GTA VI odwiedzimy tylko Vice City czy aż dwa kontynety?

Obietnice Rockstar dotyczące niezapomnianych wrażeń pozwalają jednak snuć domysły o znacznie bardziej rozbudowanej mapie – znacznie bardziej niż najbardziej zaawansowane Vice City. Dlatego też krążą plotki, by GTA VI miało się dziać nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale w kilku miejscach w obu Amerykach. Jedna z wersji mówi o lokacji GTA VI na obu kontynentach i umieszczeniu fabuły w latach 70. i 80. Głównym protagonistą miałby być Ricardo, a cała fabuła miałaby rozgrywać się wokół Pablo Escobara. Również w innej wersji toczy się wokół handlu narkotykami. Tym razem głównymi bohaterami miałoby być rodzeństwo, którego rodzice zostali zabici przez kartel narkotykowy. Brat wstępuje do DOA (odpowiednik DEA), siostra do kartelu i staje się płatnym zabójcą – choć oboje szukają zemsty, grają w przeciwnych drużynach. Również ta wersja zakłada, że gracz pierwszy raz wcieli się w rolę żeńską. Nie poznajemy jednak możliwej lokacji gry.

Iloma bohaterami zagramy w GTA VI?

Inne plotki mówią o trzech bohaterach – przemytniku, bokserze i policjantce, a także o powrocie takich postaci, jak Niko Bellic, Little Jacob czy Gay Tony. Akcja miałaby się dziać w Vice City. Jednak fakt, że każdy bohater miałby się pokazać wyłącznie w jednej części budzi nieco wątpliwości co do wiarygodności tej wersji. Już w poprzedniej części twórcy GTA dali nam mnóstwo frajdy dzięki temu, że mogliśmy wcielać się w jednego z trzech protagonistów na każdym etapie gry – dla mnie to był strzał w dziesiątkę i mam nadzieję, że i tym razem będą mogła wcielić się w co najmniej dwóch protagonistów. Kolejna znana mi wersja, mówiąca o możliwej fabule GTA VI, nie opowiada nam o lokacji gry. Dowiadujemy się jedynie, że rzekomymi bohaterami jest dwójka gangsterów (możliwe, że jednym z nich jest kobieta) oraz dwóch (lub dwoje) stróżów prawa. W ostatnim już przecieku, do jakiego dotarłam, mowa jest o aż pięciu lokacjach (Vice City, Meksyk, Kolumbia, Kuba i Brazylia), co byłoby zgodne z zapewnieniami, że mapa GTA VI będzie olbrzymia – ponoć ma być większa niż mapy GTA V i Red Dead Redemption II razem wzięte.

Najczęściej pojawiającą się pogłoską jest ta, z której dowiadujemy się o lokacji GTA VI w Vice City oraz o dwójce bohaterów, wzorowanych na Bonnie i Clyde. Mówi o niej jeden z najbardziej wiarygodnych insiderów Tom Henderson – nadal jednak są to wyłącznie przypuszczenia na temat lokacji i fabuły GTA VI.

Jakie ulepszenia graficzne i technologiczne przyniesie GTA VI?

Tak, jak wspomniałam już kilkukrotnie, Rockstar Games obiecał, że GTA VI będzie prawdziwym przełomem i ogromnym zaskoczeniem dla fanów serii Grand Theft Auto. Biorąc pod uwagę rewelacyjną piątą odsłonę GTA, po GTA VI można spodziewać się naprawdę wiele. Oczywiście i w tym zakresie nasza wiedza jest żadna – opiera się wyłącznie na mniej lub bardziej wiarygodnych źródłach. Skupiając się wyłącznie na tych najlepszych, możemy spodziewać się, że GTA VI będzie bardziej realistyczna. Odczujemy to na przykład poprzez ograniczenia dotyczące ilości broni, jaką będziemy mogli ze sobą nosić – nie weźmiemy więcej, niż byłoby to możliwe w rzeczywistości. Resztę będziemy mogli przewozić w bagażniku naszego samochodu. Nie będziemy mogli więc robić już sobie wycieczek po mieście z bazooką na ramieniu, szkoda.

Realizm w GTA VI na wysokim poziomie

Realizm GTA VI w jakimś sensie zwiastuje Red Dead Redemption II, w którym takie szczegóły, jak chociażby zachowanie koni, budziły duży podziw również wśród graczy, których uniwersum Red Dead Redemption nie jest ulubionym. Plotki głoszą, że realizm w GTA VI będzie jeszcze większy dzięki patentowi na „innowacyjną metodą wirtualnej nawigacji w środowisku gier komputerowych”, z którego można się dowiedzieć, że postaci i inne obiekty NPC będą zachowywały się w bardzo zbliżony sposób, w jakim odbywa się to w rzeczywistości. Możemy więc spodziewać się sytuacji, w których postaci NPC, do których się zbliżmy, nie znikną, a nawet będziemy mogli z nimi swobodnie porozmawiać. Z kolei przejazd karetki pogotowia czy stłuczki będą jeszcze bardziej zbliżone do tych, które faktycznie mają miejsce.

Red Dead Redemption II

Red Dead Redemption II VS. rzeczywistość

Duże zniszczenia w GTA VI oraz budowa narkotykowego imprerium

Czego jeszcze prawdopodobnie możemy spodziewać się w GTA VI? Zdecydowanie większych możliwości w zakresie budowania narkotykowego imperium, a co za tym idzie również rozbudowanego systemu ekonomicznego z uwzględnieniem rosnących cen, czyli inflacji. Wspomniany już realistyczny ekwipunek ma iść w parze z bardzo zaawansowanym RPG-owym systemem rozbudowania postaci. Plotki głoszą również, że będziemy mieć możliwość niszczenia samochodów i budynków – do tego zagadnienia eksperci podchodzą jednak bardzo ostrożnie. Wskazują, że najprawdopodobniej będzie to możliwe w przypadku wybranych budynków, ale na dużą skalę – być może będzie to system zniszczeń zaczerpnięty z Battlefield 2042. Oczywiście zniszczeniom ulegać będą także samochody.

Huragany w GTA VI przypomnieniem o zmianach klimatycznych?

Przytaczany realizm będzie przejawiał się również w konieczności dbania o potrzeby fizjologiczne, mechanikę stresu czy zażywania narkotyków. Mamy być również świadkami huraganów, a deszcz, wiatr czy owady wokół nas dodatkowo nadadzą grze realizmu. Nowością ma być także mechanika wspinaczki, słuchania radia poza samochodem, negocjacji biznesowych czy ukrywania ciał. Ponadto rozbudowany ma zostać mechanizm poszukiwań i śledztw przez policję, a jeśli potwierdziłaby się wersja z przemytnikiem, bokserem i policjantką, być może dostaniemy szansę na prowadzenie własnych śledztw i aresztowania przestępców, wcielając się w tę ostatnią postać. Przyznam szczerze, że do tego rozwiązania akurat nie jestem przekonana – GTA to nie zabawa w dobrych policjantów, a symulator bandziora.

Czy to koniec singleplayer w GTA?

Popularność trybu multiplayer już od pierwszej części GTA pozwala nam mieć przypuszczenia graniczące z pewnością, że Rockstar Games w dalszym ciągu duży nacisk będzie kładł właśnie na rozwój tego elementu – podobno GTA VI będzie ostatnią częścią, w której będziemy mogli zagrać w single player. I znów – dla mnie, fanki gier wyłącznie w trybie singleplayer to bardzo zła informacja. Ponadto można przeczytać, że GTA VI otrzyma również dwa DLC – dodatkowe wątki fabularne, które nie tylko dostarczą dodatkowych kilkunastu godzin gry, ale także i kolejnych mechanik, których nie poznamy w podstawowej wersji GTA VI.

GTA V – Franklin, Michael i Trevor

Ciekawostki o GTA VI – plotki i przecieki o Grand Theft Auto VI?

Sprawozdania finansowe, profile na LinkedInie oraz w innych mediach społecznościowych, informacje od insiderów i leaksterów, a także GTA V online – każde źródło informacji jest dobre, gdy od Rockstar Games nie możemy dowiedzieć się absolutnie niczego. Z ciekawostek, które docierają do fanów GTA, można wymienić chociażby te, według których w GTA VI usłyszymy muzykę Dr. Dre – wspomniał o tym Snoop Dogg. W PSX Extreme z 2019 przeczytać możemy artykuł „Nie szanujemy dźwięku w grach”, z którego główną tezą w dużej mierze się zgadzam – chociaż Rockstar już GTA V udowodnił, że muzyka nie jest jedynie nic nieznaczącym tłem. Cieszy mnie więc plotka, która pozwala cieszyć się nie tylko na fenomenalną grafiką, ale i muzykę godną serii GTA. Pojawiają się także informacje dotyczące piły mechanicznej, która ma wrócić do najnowszej części GTA. Być może jako broń, a być może nie… Podobno w GTA VI będzie też całkiem dużo easter eggów, nawiązujących do poprzednich części. Będzie więc bardzo sentymentalnie, co szczególnie docenią ci bardziej doświadczeni gracze, którzy „dorastali razem z GTA”.

GTA V – radio w GTA V

GTA VI najdroższą grą w historii?

Koszty produkcji GTA VI podobno oscylują w przedziale 1-2 miliardów dolarów – jeśli to prawda, będziemy świadkami rekordowo drogiej gry. Dotychczas najdroższą były: Destiny 2 (500 milionów dolarów), Star Citizen (500 milionów dolarów), Cyberpunk 2077 (330 milionów dolarów) oraz Call of Duty: Modern Warfare (330 milionów). Przy okazji wspomnimy, że marka GTA od czasu premiery GTA V zarobiła już niemal 8 miliardów dolarów, a zarówno GTA V, jak i inne odsłony gry w dalszym ciągu na siebie zarabiają.

GTA VI na PS5, Xbox Series X i PC – jakie wymagania sprzętowe będzie stawiać GTA VI?

Ogromna mapa, zachwycająca grafika i niespotykane dotąd szczegóły i realizm każą nam sądzić, że GTA VI będzie stawiać bardzo duże wymagania sprzętowe. Chociaż nie jest to potwierdzona informacja, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że GTA VI było i jest tworzone z myślą wyłącznie o najnowszych konsolach PS5 oraz Xbox Series X/S. Tym bardziej, że sprzedaż na odpowiednim poziomie najnowszych konsol wydaje się być jednym z powodów, dla których premiera GTA VI jest odwlekana w czasie.

Czy GTA VI pojawi się na PC?

Najpewniej GTA VI pojawi się także na PC, ale przypuszczamy, że ci użytkownicy na premierę Grand Theft Auto VI będą musieli poczekać nieco dłużej – 2 tygodnie, w miesiące, a może jeszcze dłużej? Najprawdopodobniej wymagania sprzętowe będą oscylować wokół 6-rdzeniowego procesora Intel Core i5-10500 lub AMD Ryzen 7 1700, karty graficznej GeForce RTX 2060 (6 GB) lub Radeon RX 5700 (8 GB) oraz co najmniej 65 GB dysku i 16 GB RAM.

Absurdalne plotki o wadze GTA VI

Pojawiły się plotki o rzekomej wadze GTA VI – najbardziej absurdalna z nich głosi, że GTA VI potrzebowałoby aż 700 GB. Biorąc jednak pod uwagę dostępną przestrzeń na dyskach PS5 oraz Xbox Series X/S wydaje się to być po prostu niemożliwym. Inna plotka głosi natomiast, że GTA VI miałoby ważyć 200-300 GB – i biorąc pod uwagę inne przecieki oraz obietnice samego Rockstar, w tej plotce może być ziarno prawdy. Ponadto pojawiły się także plotki o cenie GTA VI, które miałoby kosztować 150 dolarów lub więcej… Oznaczałoby to, że koszt GTA VI dla polskiego gracza wynosiłby nawet 700 zł, a biorąc pod uwagę, że wielu z nas gry tej nie odsprzedaje, byłby to duży wydatek na rozrywkę.

Jesteśmy jednak przekonani – nie tylko po obietnicach Rockstar Games i przeciekach, ale przede wszystkim po GTA V – o właściwym stosunku ceny do jakości gry. Wszystkie plotki brzmią obiecująco, a my nie możemy się doczekać premiery zwiastuna oraz premiery GTA VI.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *